Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grille, wędzarnie, kominki ogrodowe


bohusz

Recommended Posts

Gość Janu***
Fajna metoda na reklamę OLX. Chylę czoła przed taką znakomitością.:no:.Nowy temat dla branży.Nie tego szukam.

 

serdecznie pozdrawiam.

 

 

A co do kolegi to dziękuję za dalszą rozmowę. ;) Szkoda bić piany i udowadniać że nie mam garbu. Widać tylko tyle co niektóre oczy widzą. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Janusz ...co się tak zaperzasz ... ? Wiewiórek chciał podyskutować o wędzeniu bo to też jego konik, a Ty go od razu kijem prze łeb bo wyraził opinię że nie do końca może mu się podobać to co zrobiłeś.

Gusta są różne. Jednym się się spodobają Twoje rzeczy, innym nie. Jedni wolą presbeton i trochę kontrolowanego kiczu, inni zaś naturalne materiały - cegłę, kamień, drewno.

Co do wędzenia - rozumiem że chcesz powymieniać się z innymi doświadzczeniami ... bradzo fajnie - zapowiada się ciekawy wątek. Więc nie narzucaj im od razu swojej technologii jako najlepszej ... każdy robi to po swojemu ... u Ciebie wędzenie na zimno realizujesz tak, a ktoś inny w swoim będzie to robił "siak" - bo ma całkiem inną jego konstrukcję ...

Pozdrawiam.

PS. Z tą wojną secesyjną to torchę przesadziłeś ... poza tym wtedy częściej mieso suszono i solono niż wędzono ... trwalsze wtedy było ... ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janu***
Witam.

Janusz ...co się tak zaperzasz ... ? Wiewiórek chciał podyskutować o wędzeniu bo to też jego konik, a Ty go od razu kijem prze łeb bo wyraził opinię że nie do końca może mu się podobać to co zrobiłeś.

Gusta są różne. Jednym się się spodobają Twoje rzeczy, innym nie. Jedni wolą presbeton i trochę kontrolowanego kiczu, inni zaś naturalne materiały - cegłę, kamień, drewno.

Co do wędzenia - rozumiem że chcesz powymieniać się z innymi doświadzczeniami ... bradzo fajnie - zapowiada się ciekawy wątek. Więc nie narzucaj im od razu swojej technologii jako najlepszej ... każdy robi to po swojemu ... u Ciebie wędzenie na zimno realizujesz tak, a ktoś inny w swoim będzie to robił "siak" - bo ma całkiem inną jego konstrukcję ...

Pozdrawiam.

PS. Z tą wojną secesyjną to torchę przesadziłeś ... poza tym wtedy częściej mieso suszono i solono niż wędzono ... trwalsze wtedy było ... ;)

 

Przyznaję rację i jej nie zaprzeczam. ;) Jedynie forma tej racji jest nie elegancka i o nią łamie kopię ; ). A co do wojny to było i solone i wędzone i suszone. ;)

A wędzenie odbywało się przez miesięcy w zimnym dymie ;) ;) a potem może leżeć i leżeć nawet i 60 lat jak Historia przytacza ;).

A co do wędzarni to wiele osób jak i nawet firm które proponują swoje cacka ogrodowe robi piekarniki a nie wędzarnie. Jeśli stosujemy w wędzarni szamot to po pewnym czasie szamot zaczyna kumulować temperaturę i ją oddawać. Tak konstruują swoje paleniska. Szamot do wędzarni się nie nadaje do pieca chlebowego owszem ale nie tu. Bo jak ma się to do wędzenia ;). Wędzimy czy pieczemy? ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Masz rację - szamot do wędzoka się nie nadaje. Chyba że szkliwiony.

Ale nie ze względu na to że łapie ciepło - cegła zwykła czy klinkierowa albo kamień polny złapie przy wędzeniu tego ciepłą praktycznie tyle samo. Nie nadaje się z innego powodu ... jest mocno nasiąkliwa. Łapie wilgoć i mnóstwo nieporządanych substancji wydzielanych przy wędzeniu zarówno przez same produkty wędzenia jak i drewno, zrębki czy trociny wędzarnicze. Zaczyna po pewnym czasie śmierdzieć i oddawać ten smród temu co się wędzi.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janu***
Witam.

Masz rację - szamot do wędzoka się nie nadaje. Chyba że szkliwiony.

Ale nie ze względu na to że łapie ciepło - cegła zwykła czy klinkierowa albo kamień polny złapie przy wędzeniu tego ciepłą praktycznie tyle samo. Nie nadaje się z innego powodu ... jest mocno nasiąkliwa. Łapie wilgoć i mnóstwo nie pożądanych substancji wydzielanych przy wędzeniu zarówno przez same produkty wędzenia jak i drewno, zrębki czy trociny wędzarnicze. Zaczyna po pewnym czasie śmierdzieć i oddawać ten smród temu co się wędzi.

Pozdrawiam.

 

Nasiąkać może nam każdy materiał. Jeden więcej drugi mniej. W każdej wędzarni kapie tłuszcz i czy to na deski czy kamień lub cegłę to z czasem nam się wysuszy lub wypali. Wiec nie ma to znaczenia w sprawie wędzenia. Kwestia dbania o urządzenie i jego czystość. Temperatura ma bardzo duże znaczenie.

Jesli np. zrobimy palenisko z szamotu i komora wędzarnicza będzie np. z kamienia lub cegły. To palenisko odda nam tyle temperatury co piekarnik a nie o pieczenie nam chodzi a wędzenie prawda? Wędliny są czarne, zadymione i przypalone. Ale nie nazwiemy ich już uwędzonymi. Raczej pieczystym. Następna rzecz. Komora... Jeśli będzie wykonana z kamienia to nie jesteśmy w stanie zimą utrzymać w niej zadanej temperatur do prawidłowego wędzenia.

Wąskie palenisko i długi kanał wyłożony szamotem nie jest korzystny do prawidłowego wędzenia. Podał bym link do strony w temacie wędlin. Są tam pasjonaci z krwi i kości którzy mogli by wiele wnieść. Ale regulamin zabrania podawania linków. ;(

Edytowane przez Janu***
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Janusz ...co się tak zaperzasz ... ? Wiewiórek chciał podyskutować o wędzeniu bo to też jego konik, a Ty go od razu kijem prze łeb bo wyraził opinię że nie do końca może mu się podobać to co zrobiłeś.

Gusta są różne. Jednym się się spodobają Twoje rzeczy, innym nie. Jedni wolą presbeton i trochę kontrolowanego kiczu, inni zaś naturalne materiały - cegłę, kamień, drewno.

Co do wędzenia - rozumiem że chcesz powymieniać się z innymi doświadzczeniami ... bradzo fajnie - zapowiada się ciekawy wątek. Więc nie narzucaj im od razu swojej technologii jako najlepszej ... każdy robi to po swojemu ... u Ciebie wędzenie na zimno realizujesz tak, a ktoś inny w swoim będzie to robił "siak" - bo ma całkiem inną jego konstrukcję ...

Pozdrawiam.

PS. Z tą wojną secesyjną to torchę przesadziłeś ... poza tym wtedy częściej mieso suszono i solono niż wędzono ... trwalsze wtedy było ... ;)

 

Forest jestem zobowiązany tylko nie rozumiem tego ,że już ma swój wątek,nowy.Tam będzie miał więcej entuzjastów.No nie kupuję tego a mogę we wolnym kraju przecież żyję;).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janu***
Forest jestem zobowiązany tylko nie rozumiem tego ,że już ma swój wątek,nowy.Tam będzie miał więcej entuzjastów.No nie kupuję tego a mogę we wolnym kraju przecież żyję;).

Racja ;) wolny kraj... Więc piszmy co uznajemy za właściwe z posiadanej wiedzy. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobnie myślę i ja.Już cię nie cytuję.Przypomnę ,że już wypowiadałem się na temat moich marzeń związanych z tym o co prosił autor.Widać nie przeczytał kolega całego topiku stąd takie sugestie.Rozumiem.

...........Tak więc zapraszam wszystkich posiadaczy do pochwalenia się swoimi grillami, wędzarniami, kominkami, ogrodowymi.

 

Zapraszam również tych co planują takową budowlę u siebie, bo przecież już sezon nadchodzi.........

 

Ten topik ma bardzo rozległą strukturę co widać techniczną i nieco mniej praktyczną.Jak napisał Baturka o starzeniu to prawda.Postawiłem altankę i niestety jeszcze nie wybudowałem tego wymorzonego combo.Na dzień dzisiejszy mam to porozdzielane.Ale jedno zdanie do tego wymarzonego combo czyli kilka w jednym.Jeśli postawiłbym coś takiego jak dla mnie musiałoby to spełniać oczekiwania o których pisałem wyżej.To "kilka w jednym"miałoby mi służyć przez cały rok.Tak nawet w zimie o czym dyskutowaliśmy wcześniej 2011 roku jak kolegi nie było.Piec chlebowy.Powinien być wkomponowany w to urządzenie tak by była możliwość wypieku tylko jego ale z możliwością przełączania pozyskanej energii w miejsce które będzie służyć do czegoś innego.np. grillowania,wędzenia ciepłym jak i zimnym dymem.Da się pokierować energią tak by wyroby z tego combo nam smakowały bo cóż może być innego np. jak nasz własny wypiek chleba dający mu swą autentyczność,wyjątkowość w wypiek którego wkładamy serce i swój pomysł.Pizza na drewnie to moje marzenie ale nie to chciałbym tylko robić.Chciałbym również wypiekać warzywa i owoce.Jeśli dobrze pamiętam na fotkach wyżej widziałem kuchnię na fajerki.Do mojego combo to zbytek przesada i źle wkomponowałaby się w moje środowisko.Można zauważyć ,że to takie moje priorytety.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mógłbym jeszcze dodać,że bardzo chciałbym by piec chlebowy doskonale komponował się z grillem i wędzarnią.To by mnie satysfakcjonowało.Myślałem o glinianym czy kamiennym i jak za dawnych czasów na liściach chrzany piec chlebek.To piękne wszak reagujemy na zapachy wydobywające się z urządzeń ogrodowych.Niestety przy wybudowaniu tego nie można zapominać o materiale który źle dobrany będzie tylko zmorą i pożywką dla różnego rodzaju niepotrzebnych związków.Łatwość czyszczenie pozostawiając do następnego wypieku.

pzdr.

 

Piec chlebowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Janusz ...co się tak zaperzasz ... ? Wiewiórek chciał podyskutować o wędzeniu bo to też jego konik, a Ty go od razu kijem prze łeb bo wyraził opinię że nie do końca może mu się podobać to co zrobiłeś.

Gusta są różne. Jednym się się spodobają Twoje rzeczy, innym nie. Jedni wolą presbeton i trochę kontrolowanego kiczu, inni zaś naturalne materiały - cegłę, kamień, drewno.

Co do wędzenia - rozumiem że chcesz powymieniać się z innymi doświadzczeniami ... bradzo fajnie - zapowiada się ciekawy wątek. Więc nie narzucaj im od razu swojej technologii jako najlepszej ... każdy robi to po swojemu ... u Ciebie wędzenie na zimno realizujesz tak, a ktoś inny w swoim będzie to robił "siak" - bo ma całkiem inną jego konstrukcję ...

Pozdrawiam.

PS. Z tą wojną secesyjną to torchę przesadziłeś ... poza tym wtedy częściej mieso suszono i solono niż wędzono ... trwalsze wtedy było ... ;)

 

Subtelny byłeś z tym kontrolowanym kiczem...

 

A Nikt faktycznie nam się starzeje. Sam bym porządek z wszystkowiedzącym zrobił, a on folguje...:D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Zadam koledze pytanie. Dlaczego wędzimy dymem zimnym? Dodam dla ciekawości że mięso z czasów wojny secesyjnej konsumowali jeszcze żołnierze amerykańscy w drugiej wojnie światowej. Czyli w jakim dymie były wędzone ? ;)

Wcześniej napisałeś też:

"Nie ma czegoś takiego jak wędzarnia na dym zimny"(?)

Zapraszam zatem do lektury:

http://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=2768

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wcześniej napisałeś też:

"Nie ma czegoś takiego jak wędzarnia na dym zimny"(?)

Zapraszam zatem do lektury:

http://wedlinydomowe.pl/forum/viewtopic.php?t=2768

 

Jeśli on to napisał to wie,że się pogubił.W kulinariach pisałem i wkleiłem fotkę jak wędzić zimnym 20 stC dymem by kurczak był ok.Może on o innym dymie mówi.???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Jeśli on to napisał to wie,że się pogubił.W kulinariach pisałem i wkleiłem fotkę jak wędzić zimnym 20 stC dymem by kurczak był ok.Może on o innym dymie mówi.???

Eeeee - może nie od razu pogubił :rolleyes: Zapewne młody jest i starych technologii nie zna. A były takie w onym czasie niezbędne i przez wieki dopracowane. Ja też już zacząłem budowę takiego mini-kombajnu (wędzarka+grill+ suszarnia grzybów i owoców) przybudowanego do altany.

Ledwie zdążyłem z budową przed zimą. Wyposażenie tej "budowli" będę montował wiosną. Ta wędzarka w tym kombajnie będzie (z braku cierpliwości i "kasy") jedynie namiastką zimnej wędzarni - raczej taki eksperyment ;) Gdy spełni oczekiwania, to nie omieszkam się pochwalić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eeeee - może nie od razu pogubił :rolleyes: Zapewne młody jest i starych technologii nie zna. A były takie w onym czasie niezbędne i przez wieki dopracowane. Ja też już zacząłem budowę takiego mini-kombajnu (wędzarka+grill+ suszarnia grzybów i owoców) przybudowanego do altany.

Ledwie zdążyłem z budową przed zimą. Wyposażenie tej "budowli" będę montował wiosną. Ta wędzarka w tym kombajnie będzie (z braku cierpliwości i "kasy") jedynie namiastką zimnej wędzarni - raczej taki eksperyment ;) Gdy spełni oczekiwania, to nie omieszkam się pochwalić :D

 

Pokażesz tu na FM???Bardzo bym chciał zobaczyć jeśli nie masz nic na przeszkodzie.

 

serd,pozdro.;).Nie bądź wiśnia daj namiastkę tego co już zrobiłeś.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Pokażesz tu na FM???Bardzo bym chciał zobaczyć jeśli nie masz nic na przeszkodzie.

 

serd,pozdro.;).Nie bądź wiśnia daj namiastkę tego co już zrobiłeś.

Na razie nie mam się czym chwalić :no:.

Z pośpiechu nie zdążyłem zrobić nawet jednej fotki tego "stanu surowego" (bez daszku). Zdążyłem jedynie założyć na te gołe mury (ze starej rozbiórkowej cegły palonej z gliny) taki "turban" z folii budowlanej, aby zima szkód nie narobiła.

I nie chciałbym go na razie odwijać tylko z powodu fotki, bo u mnie leje jak cholera :(.

Nie lubię się też chwalić czymś, czego jeszcze nie sprawdziłem, aby ktoś bezmyślnie nie powielił i potem z kijem mnie szukał :D

Na razie to tylko rozpoczęty prototyp ;).

Pozdrawiam

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie nie mam się czym chwalić :no:.

Z pośpiechu nie zdążyłem zrobić nawet jednej fotki tego "stanu surowego" (bez daszku). Zdążyłem jedynie założyć na te gołe mury (ze starej rozbiórkowej cegły palonej z gliny) taki "turban" z folii budowlanej, aby zima szkód nie narobiła.

I nie chciałbym go na razie odwijać tylko z powodu fotki, bo u mnie leje jak cholera :(.

Nie lubię się też chwalić czymś, czego jeszcze nie sprawdziłem, aby ktoś bezmyślnie nie powielił i potem z kijem mnie szukał :D

Na razie to tylko rozpoczęty prototyp ;).

Pozdrawiam

 

Rozumiem ,że jak z wiosna dokończysz dzieła i odpalisz co nieco to pokażesz mi jak ci wyszło.

pzdr.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...