Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grille, wędzarnie, kominki ogrodowe


bohusz

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Forest mówiłem ,że Cie lubię.?Jak Baturka,mi dopieka ale i tak Ciebie lubię.Twą krytykę i wiem,że masz to coś .Wielki szacunek za wiedzę jaka tu pokazujesz.JTD. Wielki ukłon w twą stronę za zrozumienie.Pan wyraziciel nie zrozumiał mego przesłania.Trudno.Zapytałem i chciałem być miły .......nie wyszło mój ból.:no:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
JTD. Wielki ukłon w twą stronę za zrozumienie.Pan wyraziciel nie zrozumiał mego przesłania.Trudno.Zapytałem i chciałem być miły .......nie wyszło mój ból.:no:

Nie za bardzo umiem go "rozgryźć" :rolleyes: Z jednej strony oczekuje pytań "technicznych", a z drugiej - na te pytania nie odpowiada lub odsyła do oddzielnego wątku (pytałem np. czy ma jakiś projekt swego kombajnu

- nie odpowiedział) :D

Z jednej strony pisze, że nie ma czegoś takiego jak wędzarnia na dym zimny (takie stwierdzenie przecież wyraźnie mówi, że w ogóle nie ma! )

a z drugiej pisze, że wędzenie zimnym dymem zależy od sposobu palenia. Skoro tak, to można by sobie wyobrazić wędzarnię ogrodową, w której stosując ten określony sposób palenia można zimny dym uzyskać!

Nie zmienia to mojej oceny, że ma on pasję tworzenia rzeczy zaskakujących bogactwem i formą, pracochłonnych i mogących się wielu podobać.

Jednak takie wytwory bujnej wyobraźni (ale i budowlanej "smykałki") zapewne dość drogie są(?)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo umiem go "rozgryźć" :rolleyes: Z jednej strony oczekuje pytań "technicznych", a z drugiej - na te pytania nie odpowiada lub odsyła do oddzielnego wątku (pytałem np. czy ma jakiś projekt swego kombajnu

- nie odpowiedział) :D

Z jednej strony pisze, że nie ma czegoś takiego jak wędzarnia na dym zimny (takie stwierdzenie przecież wyraźnie mówi, że w ogóle nie ma! )

a z drugiej pisze, że wędzenie zimnym dymem zależy od sposobu palenia. Skoro tak, to można by sobie wyobrazić wędzarnię ogrodową, w której stosując ten określony sposób palenia można zimny dym uzyskać!

Nie zmienia to mojej oceny, że ma on pasję tworzenia rzeczy zaskakujących bogactwem i formą, pracochłonnych i mogących się wielu podobać.

Jednak takie wytwory bujnej wyobraźni (ale i budowlanej "smykałki") zapewne dość drogie są(?)

 

Pytam o rzeczy związane z praktyką w jego combo.Jak widzisz jest oponentem.Rozumiem to ma swoją maszynę i niech pitrasi.:p.Nie pytam szkoda czasu.Staram się być miły.:(:hug:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janu***

Panowie proszę luzik ;) Jeszcze raz spróbuję ;) Może mam taki a nie inny charakterek lub sposób bycia ze moje wypowiedzi-odpowiedzi wyglądają tak nie inaczej. Może za szybko myślę ;) Nie zmienia to faktu że co niektórzy z Was zachowują się lekko unośnie co czuć i stąd też moje podejście. Co do wędzarni jaką stworzyłem to wewnętrzna część techniczna samej wędzarni, paleniska oraz komory są projektu Kolegi Andyandy'ego który to opracował i udostępnił. Zapraszam na stronę Wędliny Domowe i tam pięknie wszystko opisał i udostępnił. Co do wędzarni do momentu przeczytania ów opracowania miałem diametralnie inne doświadczenia co do technologii wędzenia i wędzarń. Dziś mam inne ;). Jak szybko poglądy człek zmienia ;) :D :lol2:

 

Na podstawie doświadczeń które posiadałem szybko zweryfikowałem błędy plusy i minusy. I całą wędzarnię gołą jak nazwę, obudowałem i nadałem taki styl jak widać na fotografiach. Czyli bez zmian technicznych i fizycznych ubrałem w ów taką formę wizualną. W takiej wędzarni z paleniskiem bezpośrednim można wędzić dymem zimnym jak i gorącym. I Tu operujemy umiejętnie paleniem. Pisząc zę nie ma czegoś takiego jak wędzenie zimne i gorące odnosiłem się do wędzarni" pomników" które naj częściej mają małe i wąskie palenisko dodatkowo wyłożone szamotem i tu nie jesteśmy w stanie za wiele zdziałać . Dodatkowo murowane komory z cegły lub kamienia sprawiają duże problemy z utrzymaniem w nich zapodanej temperatury. Odsyłam do opracowania. Co do samej technologi potrzeba posiadać nie tylko doświadczenie z materiałem jak i smykałkę oraz zmysł artystyczny itp. To jeszcze nie wszystko. Wbrew pozorom zdawało by się ze sama zewnętrzna część to już wszystko. Pozostaje kwestia konstrukcji nośnej itp. całość konstrukcji jest lekka ale bardzo mocna.

W takiej technologii buduje się jachty a jakiś czas temu i statki. Dach o powierzchni 10 m2 waży w granicach 400 kg, przy grubości w granicach 4-5 cm. Całość dachu wykonana jest z betonu. Słupy nośne są w środku puste. Dzięki temu daje nam to elastyczność oraz lekkość. Jeśli słupy np. miały by być pełne wówczas zwiększyły by swoją wagę, straciły by na elastyczności i szybko uległy by zniszczeniu. A reszta wena artysty ;) Dodam że mieszanki betonowe jak i rozwiązania techniczne zaliczają się do kompozytów. Pracuję nad nowymi mieszankami do danych mi celów jak i nad rozwiązaniami w dziale konstrukcji itp. Jest to mój konik ;).

Edytowane przez Janu***
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janu***

Wspomniałem o dachu nad budowlą w kształcie liścia. Wiosną jak słoneczko już będzie wysoko zajmę się tymi pracami. Połączę to z pracami w ogrodzie. ;)

Na razie z okna muszę patrzeć na szkielet mego przyszłego dachu. ;) Wklejam moją wizję budowli jaka na posesji powstaje, dodatkowo będzie piec chlebowy oraz wyspa. Jako że jestem żeglarzem świta mi myśl aby wyspę wystylizować na kadłub okrętu. Wizja już jest ale jeszcze nie na papierze. Choć i tak większość robię z głowy opierając się na prostym szkicu Projekt_C.jpgcałości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*

To jaka jest odległość od paleniska do komory wędzarniczej i jakie są gabaryty podstawy tego "kombo"?

Moja prototypowa konstrukcja, to wersja "MINI" (jak dla mnie - emeryta) :D

Będzie to prostopadłościan o gabarytach: podstawa 230 x 85 cm, wysokość ponad gruntem: 196 cm. A więc pewnie to ta pogardzana przez ciebie "wieża"?

Liczę jednak na to, że dzięki oddaleniu paleniska od komory wędzarniczej

i dzięki regulacji dolotu powietrza do spalania uda mi się uzyskać może nie do końca zimny, ale co najmniej chłodniejszy dym, niż z wędzenia w beczce ;)

Choć naczytałem się o walorach smakowych ryb i miąs wędzonych zimnym dymem, to jednak martwi mnie dłuższy czas wędzenia i zapewne większa ilość drewna potrzebna do tego :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janu***
To jaka jest odległość od paleniska do komory wędzarniczej i jakie są gabaryty podstawy tego "kombo"?

Moja prototypowa konstrukcja, to wersja "MINI" (jak dla mnie - emeryta) :D

Będzie to prostopadłościan o gabarytach: podstawa 230 x 85 cm, wysokość ponad gruntem: 196 cm. A więc pewnie to ta pogardzana przez ciebie "wieża"?

Liczę jednak na to, że dzięki oddaleniu paleniska od komory wędzarniczej

i dzięki regulacji dolotu powietrza do spalania uda mi się uzyskać może nie do końca zimny, ale co najmniej chłodniejszy dym, niż z wędzenia w beczce ;)

Choć naczytałem się o walorach smakowych ryb i miąs wędzonych zimnym dymem, to jednak martwi mnie dłuższy czas wędzenia i zapewne większa ilość drewna potrzebna do tego :(

 

Odsyłam do strony jaką podałem. Tam jest wszystko szczegółowo podane. I proszę Cię nie pisz słów " pogarda" . Poczytasz to zrozumiesz o czym piszę.

W beczce tak samo można uzyskać zimny dym. ;) Drewno ma się tlić a nie palić ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To jaka jest odległość od paleniska do komory wędzarniczej i jakie są gabaryty podstawy tego "kombo"?

Moja prototypowa konstrukcja, to wersja "MINI" (jak dla mnie - emeryta) :D

Będzie to prostopadłościan o gabarytach: podstawa 230 x 85 cm, wysokość ponad gruntem: 196 cm. A więc pewnie to ta pogardzana przez ciebie "wieża"?

Liczę jednak na to, że dzięki oddaleniu paleniska od komory wędzarniczej

i dzięki regulacji dolotu powietrza do spalania uda mi się uzyskać może nie do końca zimny, ale co najmniej chłodniejszy dym, niż z wędzenia w beczce ;)

Choć naczytałem się o walorach smakowych ryb i miąs wędzonych zimnym dymem, to jednak martwi mnie dłuższy czas wędzenia i zapewne większa ilość drewna potrzebna do tego :(

 

Bardzo dobra i trafiona interpretacja.Wielki ukłon znowu w Twą stronę,:yes:.Napisałem jak i ile czasu wędziłem nadzianego kuraka.W twych zdaniach to się dokładnie kryje.

 

serdecznie pozdrawiam NS.

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Napisałem jak i ile czasu wędziłem nadzianego kuraka.W twych zdaniach to się dokładnie kryje..

 

No to potwierdzasz tym samym moje obawy :(

Trza się brać za piłę i jechać do sadu znajomych, bo od dawna mnie molestują, aby wyciąć im sporo starszych drzew owocowych :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Odsyłam do strony jaką podałem.

Znowu?

I proszę Cię nie pisz słów " pogarda" .

Przecie nie pisałem! :no: Pisałem - "pogardzana"

W beczce tak samo można uzyskać zimny dym. ;) Drewno ma się tlić a nie palić ;)

No to jednak można:D (vide: "nie ma czegoś takiego jak wędzarnia na dym zimny" :lol2:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janu***
Panowie czytać ze zrozumieniem. A jak nie chcesz czytać materiału co do wędzarni itp. to twój problem , widać tak Ci zależy czegoś nowego się dowiedzieć. No chyba że wiesz lepiej ;) . Więcej czuć szyderstwa jak konkretności ;) . Proszę mi wskazać gdzie użyłem słowa pręt gwintowany? Panowie może czas pochwalić się swoimi budowlami. Ja swoją pokazałem a gdzie wasze? Na razie stoją co niektóre nie ukończone i jeszcze testów nie było ale z założenia czytam ze na pewno są naj naj ;). Chwalić się ;) Edytowane przez Janu***
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to potwierdzasz tym samym moje obawy :(

 

Zagrożenie ...

 

Trza się brać za piłę i jechać do .............. znajomych,

 

Masakra piła mechaniczną... horror.. część enta...

 

 

bo od dawna mnie molestują,

 

Wątek seksualny....

 

 

 

 

aby wyciąć im sporo starszych drzew owocowych :D

 

Ufff... po strachu ..wszystko sie wyjaśniło ..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie czytać ze zrozumieniem. A jak nie chcesz czytać materiału co do wędzarni itp. to twój problem , widać tak Ci zależy czegoś nowego się dowiedzieć. No chyba że wiesz lepiej ;) . Więcej czuć szyderstwa jak konkretności ;) . Proszę mi wskazać gdzie użyłem słowa pręt gwintowany? Panowie może czas pochwalić się swoimi budowlami. Ja swoją pokazałem a gdzie wasze? Na razie stoją co niektóre nie ukończone i jeszcze testów nie było ale z założenia czytam ze na pewno są naj naj ;). Chwalić się ;)

 

To tylko starość..przejęzyczenie....Miało być "żebrowany". :) Dodam, że chodzi o moją starość, nie Twoją. Bo ty pewnie młodzieniaszek, sądząc po tym jak się dzielnie nabzdyczasz...

 

Wędzarnie buduję, niewiele już pewnie zmienię w swoich konstrukcjach. Chętnie się uczę, ale nie pakowania sztucznych materiałów do zduństwa. Bo albo się nie nadają, albo kiczem trącą z daleka. Nawet jak nowe. Poczekaj jak się zestarzeją.

 

No i nie pisz o jakim sprzysiężeniu forumowej braci. Bo Ci co tu z Tobą dyskutują w łyżce wody by mnie utopili gdyby mogli:D. No może nie wszyscy...;)

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janu***
To tylko starość..przejęzyczenie....Miało być "żebrowany". :) Dodam, że chodzi o moją starość, nie Twoją. Bo ty pewnie młodzieniaszek, sądząc po tym jak się dzielnie nabzdyczasz...
No właśnie ten wiek najgorszy. ;) Uważamy że wszystko już wiemy i nic nas nie może zaskoczyć w życiu. ;) Z czasem pewnie i ja będę taki ;) a może już zaczynam być jak patrze na lecące latka ;). I jak wymyślą nowe materiały i technologie to uparcie będę przy swoim. ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ten wiek najgorszy. ;) Uważamy że wszystko już wiemy i nic nas nie może zaskoczyć w życiu. ;) Z czasem pewnie i ja będę taki ;) a może już zaczynam być jak patrze na lecące latka ;). I jak wymyślą nowe materiały i technologie to uparcie będę przy swoim. ;)

 

 

Racja. O gustach się nie dyskutuje. Ja wole materiały stosowane od kilku tysięcy lat, dodając szczyptę nowoczesności, ale nie plastiku...http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179555-Grille-w%C4%99dzarnie-kominki-ogrodowe&p=4724232&viewfull=1#post4724232

DSC08922.jpg

DSC08922.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Racja. O gustach się nie dyskutuje. Ja wole materiały stosowane od kilku tysięcy lat, dodając szczyptę nowoczesności, ale nie plastiku...http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179555-Grille-w%C4%99dzarnie-kominki-ogrodowe&p=4724232&viewfull=1#post4724232

 

Baturka już to kiedyś w zamierzchłych czasach pisałem i wklejałem bez plasyku.A on się na mnie oburzył.Zresztą bezpodstawnie.:cool::no:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Janu***
Racja. O gustach się nie dyskutuje. Ja wole materiały stosowane od kilku tysięcy lat, dodając szczyptę nowoczesności, ale nie plastiku...http://forum.muratordom.pl/showthread.php?179555-Grille-w%C4%99dzarnie-kominki-ogrodowe&p=4724232&viewfull=1#post4724232

 

Nie kwestionuję materiałów używanych do paleniska, gliny,szamotu itp. Mówię o materiałach kompozytowych. Do modelowania i rzeźbienia takich jak pressbeton. Jestem troszkę a może i więcej zdziwiony i rozczarowany. Sadziłem ze znajdę osoby które np. nie znają danej technologi ale mając pojęcie o budowlance będzie można porozmawiać na poziomie. Jak widzę to wiedza albo jest nie rozumiana albo mottem jest. Nigdzie nie byłem g... widziałem i już i jest mi to nie potrzebne a ja nic na silę nie będę tłumaczył. Nie to nie ;) . Jak bym zapodał temat np pod tytułem . Chcę zrobić nietypowy daszek z betonu lub z czegoś co można wymodelować nieregularne kształty ponieważ taka jest potrzeba. Zapewne usłyszał bym że to niemożliwe że za ciężki itp. Chciałem pokazać coś ciekawego i nowatorskiego to widzę ze na silę muszę udowadniać ze nie jestem garbaty. ;(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...