Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Grille, wędzarnie, kominki ogrodowe


bohusz

Recommended Posts

Dziękuję za radę ;) Z czasem z niej skorzystam... Z budowlańcami się nie przegadasz co widać ;)

Troszkę przykre że takie ograniczenie ale cóż ELYTA TO ELYTA I NIE PODSKOCZYSZ ;) Ale mi to powiewa mówiąc ichni językiem ;)

 

Spoko masz rację.Popatrz na to.Obiektywnie.

 

https://www.youtube.com/watch?v=sER1yl7wbuM

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 1,3k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

A mnie się wydaje że na świecie jest miejsce zarówno dla tego co robi Janusz jak i dla tradycyjnie pojmowanych przydomowych urządzeń ogniowych ...

Każdy ma prawo do estetyki na swój sposób pojmowanej, a to że jest robota i są kolejne realizacje, świadczy o tym że amatorzy takiej konwencji i estetyki jak najbardziej na tym świecie się znajdują.

Tym bardziej z przyjemnoscią będę oglądał kolejne zdjęcia podobnych grilli, wędzarni i pieców chlebowych wykonanych przez Janusza.

Tak samo jak z chęcią miłą oko cieszę realizacjami Waldka Miłka czy Geno Majora.

 

Co do ostatnio wklejonego filmiku - napiszę dosadniej od Darka ... wykonawca tego obiektu to budowlany ignorant, nie mający za grosz fantazji i odpowiedniej wiedzy do tego żeby takie rzeczy robić ludziom, kórych to po prostu naraża na niebezpieczeństwo. Tak altanka nie powinna być nigdy odebrana a jaeżeli już stoi to powinno się wydawać urzędowe nakazy rozbiórki takich lub przerobienia do stanu nie zagrażającego życiu i zdrowiu jego użytkowników.

Komin co najmniej o 1,5 - 2 metry z krótki i z wylotami kanałów dymowych niedopuszczalnymi w naszym prawie budowlanym i nie zachowanymi żadnymi odległościami samego wylotu komina względem palnego poszycia dachowego.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A mnie się wydaje że na świecie jest miejsce zarówno dla tego co robi Janusz jak i dla tradycyjnie pojmowanych przydomowych urządzeń ogniowych ...

Każdy ma prawo do estetyki na swój sposób pojmowanej, a to że jest robota i są kolejne realizacje, świadczy o tym że amatorzy takiej konwencji i estetyki jak najbardziej na tym świecie się znajdują.

Tym bardziej z przyjemnoscią będę oglądał kolejne zdjęcia podobnych grilli, wędzarni i pieców chlebowych wykonanych przez Janusza.

Tak samo jak z chęcią miłą oko cieszę realizacjami Waldka Miłka czy Geno Majora.

 

Co do ostatnio wklejonego filmiku - napiszę dosadniej od Darka ... wykonawca tego obiektu to budowlany ignorant, nie mający za grosz fantazji i odpowiedniej wiedzy do tego żeby takie rzeczy robić ludziom, kórych to po prostu naraża na niebezpieczeństwo. Tak altanka nie powinna być nigdy odebrana a jaeżeli już stoi to powinno się wydawać urzędowe nakazy rozbiórki takich lub przerobienia do stanu nie zagrażającego życiu i zdrowiu jego użytkowników.

Komin co najmniej o 1,5 - 2 metry z krótki i z wylotami kanałów dymowych niedopuszczalnymi w naszym prawie budowlanym i nie zachowanymi żadnymi odległościami samego wylotu komina względem palnego poszycia dachowego.

Pozdrawiam.

Forest oczywiście masz rację każdy ma prawo do własnej estetyki, eksperymentów jak również do własnego zdania i to jest właśnie problem.

A poza tematem głównym ciekawi mnie problem niedopuszczalnych prawem wylotów kanałów dymowych, mógłbyś podeprzeć się jakimś przepisem? Nie doszukuj się żadnego podtekstu to naprawdę tylko ciekawość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest oczywiście masz rację każdy ma prawo do własnej estetyki, eksperymentów jak również do własnego zdania i to jest właśnie problem.

A poza tematem głównym ciekawi mnie problem niedopuszczalnych prawem wylotów kanałów dymowych, mógłbyś podeprzeć się jakimś przepisem? Nie doszukuj się żadnego podtekstu to naprawdę tylko ciekawość.

 

Jeśli pozwolisz to ja także poza tematem wedle tego przepisu i dołożę jeszcze rozbiórkę tegoż i na jakiej podstawie.:yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kanały dymowe (w odróżnieniu od kanałów spalinowych) mogą mieć tylko wyjście pionowe - nigdy poziome.

Oczywiście nie będziemy tu dywagować o wszelkiej maści nasadach kominowych i daszkach, bo to jest "przypadek szczególny" i nie ma sensu go roztrząsać teoretycznie.

Wyloty jakie widać na filmie są przeznaczone do kanałów wentylacyjnych.

Jasno i wyraźnie opisują to "Warunki zabudowy ..." (ustawa).

A tak już mówiąc jasno i przejrzyście - ma to swoje uzasadnienie jak nabardziej w praktyce i mądrości ludowej w naszej szerokosci i długości geograficznej oraz tradycji właśnie dachów krytych materiałami łatwopalnymi (słoma, gont, a później - papa).

W krajach środkowej (Niemcy, Francja) i południowej (Dalmacja, wybrzeże Morza Śródziemnego) Europy jest już całkowicie inaczej - tam zawsze królowała dachówka. I kominy oraz ich wyjścia wyglądają już np. zupełnie inaczej.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Kanały dymowe (w odróżnieniu od kanałów spalinowych) mogą mieć tylko wyjście pionowe - nigdy poziome.

Oczywiście nie będziemy tu dywagować o wszelkiej maści nasadach kominowych i daszkach, bo to jest "przypadek szczególny" i nie ma sensu go roztrząsać teoretycznie.

Wyloty jakie widać na filmie są przeznaczone do kanałów wentylacyjnych.

Jasno i wyraźnie opisują to "Warunki zabudowy ..." (ustawa).

A tak już mówiąc jasno i przejrzyście - ma to swoje uzasadnienie jak nabardziej w praktyce i mądrości ludowej w naszej szerokosci i długości geograficznej oraz tradycji właśnie dachów krytych materiałami łatwopalnymi (słoma, gont, a później - papa).

W krajach środkowej (Niemcy, Francja) i południowej (Dalmacja, wybrzeże Morza Śródziemnego) Europy jest już całkowicie inaczej - tam zawsze królowała dachówka. I kominy oraz ich wyjścia wyglądają już np. zupełnie inaczej.

Pozdrawiam.

Forest poczekaj poczekaj coś mnie tutaj nadinterpretujesz wyjście nie pionowe a zwieńczenie tegoż wyjścia to dwie różne rzeczy chyba. nie pisze tutaj po to by się z Tobą spierać ale dlatego że podobają mi się zwieńczenia kominów z południa europy (Włochy, Słowenia, Chorwacja) i co takie zwieńczenia u nas są nielegalne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście ... jasno i wyraźnie precyzuje to ustawodawca.

To że projektanci - idioci je projektują, budowlańcy - ignoranci je wykonują, a potem kierbudzi - kretyni je odbierają, to nie powód jeszcze do ich zalegalizowania i upowszechniania w naszej rzeczywistości budowlanej.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

A mnie się wydaje że na świecie jest miejsce zarówno dla tego co robi Janusz jak i dla tradycyjnie pojmowanych przydomowych urządzeń ogniowych ...

Każdy ma prawo do estetyki na swój sposób pojmowanej, a to że jest robota i są kolejne realizacje, świadczy o tym że amatorzy takiej konwencji i estetyki jak najbardziej na tym świecie się znajdują.

Tym bardziej z przyjemnoscią będę oglądał kolejne zdjęcia podobnych grilli, wędzarni i pieców chlebowych wykonanych przez Janusza.

Tak samo jak z chęcią miłą oko cieszę realizacjami Waldka Miłka czy Geno Majora.

 

Co do ostatnio wklejonego filmiku - napiszę dosadniej od Darka ... wykonawca tego obiektu to budowlany ignorant, nie mający za grosz fantazji i odpowiedniej wiedzy do tego żeby takie rzeczy robić ludziom, kórych to po prostu naraża na niebezpieczeństwo. Tak altanka nie powinna być nigdy odebrana a jaeżeli już stoi to powinno się wydawać urzędowe nakazy rozbiórki takich lub przerobienia do stanu nie zagrażającego życiu i zdrowiu jego użytkowników.

Komin co najmniej o 1,5 - 2 metry z krótki i z wylotami kanałów dymowych niedopuszczalnymi w naszym prawie budowlanym i nie zachowanymi żadnymi odległościami samego wylotu komina względem palnego poszycia dachowego.

Pozdrawiam.

 

Foreścik nic nie mówiłeś ,ze zacząłeś znowu.:no:.Wybuchasz znowu swoją bezzasadna rozpierduchą.Przeczytaj dokładnie co chcę mu przekazać bo jak na razie pierniczysz głupoty.Dlaczego............. zaznaczam w pierwszym zdaniu.Przecież jeśli ktoś czyta cię cały czas i śledzi twoje wpisy i nauczył się poprawnie palić to jakie widzisz tu zagrożenia???. Co tu się spali???. Dach,sąsiednie gospodarstwo???Czasami twe frustracje są powalające.

To kuźwa tez się spali???

http://www.budujemydom.pl/images/5/4/5/178545-architekt_radzi_strzecha1_800.jpg

 

Wyjdziesz na widoczny balkon i zajarasz faję.Zaprószysz ogień i po chałupie.Lepiej wybieraj beton bo w strzechach z wikliny jeszcze raczkujesz.

Pamiętasz tego fajnego jegomościa.Powinieneś. popatrz także na daty.

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?29994-STRZECHA-za-i-przeciw/page3

Edytowane przez niktspecjalny
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście ... jasno i wyraźnie precyzuje to ustawodawca.

To że projektanci - idioci je projektują, budowlańcy - ignoranci je wykonują, a potem kierbudzi - kretyni je odbierają, to nie powód jeszcze do ich zalegalizowania i upowszechniania w naszej rzeczywistości budowlanej.

Pozdrawiam.

 

Moment moment dalej uważam że nadinterpretujesz. Nie ustawodawca a Minister.

ROZPORZÑDZENIE MINISTRA INFRASTRUKTURY

z dnia 12 kwietnia 2002 r.

w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadaç budynki i ich usytuowanie.

DZIAŁ IV

Wyposażenie techniczne budynków

Rozdział 5

Przewody kominowe

Ja nie znalazłem tam obostrzeń o których wspominasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jedź do pierwszego lepszego skansenu i znajdź w nim chałupę krytą strzechą lub gontem, która nie miała by komina usytuowanego w kalenicy lub do jednego metra od niej. Następnie przypatrz się jak wysoko ponad kalenicę są ciągnięte te kominy i czy mają usytuowane wyloty do góry czy też na boki ...

Nasze dziadki i pradziadki gupie nie były, to i gupio nie budowały ... nawet te kilkaset lat temu, kiedy to inżynierów i kierbudów nie było jeszcze ...

Poza tym ... wykraczamy poza temat grilli i wędzarni ogrodowych ... :rolleyes:

Pozdrawiam.

PS. Remiks ... nie chce mnie się teraz wertować ustawy ... pozwolisz że to jutro znajdę ... nie mniej jednak jest to ustawa wydana przez ustawodawcę ... inaczej nie była by publikowana w Dzienniku Ustaw i nie była by nadrzednym aktem prawnym obowiązującym w naszym kraju.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

... nie mniej jednak jest to ustawa wydana przez ustawodawcę ... inaczej nie była by publikowana w Dzienniku Ustaw i nie była by nadrzednym aktem prawnym obowiązującym w naszym kraju.

Może być aktem normatywnym albo jak wolisz innym aktem prawnym ... :p

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Oczywiście ... jasno i wyraźnie precyzuje to ustawodawca.

To że projektanci - idioci je projektują, budowlańcy - ignoranci je wykonują, a potem kierbudzi - kretyni je odbierają, to nie powód jeszcze do ich zalegalizowania i upowszechniania w naszej rzeczywistości budowlanej.

Pozdrawiam.

 

Też poczekam na ten "jasny i wyraźny" przepis...Będzie to zapewne pierwszy "precyzyjny" przepis o kominach. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

"Warunki Techniczne ..." par. 140, ust. 1

i idąc dalej (odesłanie do Polskich Norm) - PN89/B 10425

Norma kosztuje niecałe 30 zł.

http://sklep.pkn.pl/pn-b-10425-1989p.html

Miłej lektury.

Pozdrawiam.

 

Tak czułem, że sprytnie spuścisz forumowiczów na drzewo...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Jedź do pierwszego lepszego skansenu i znajdź w nim chałupę krytą strzechą lub gontem, która nie miała by komina usytuowanego w kalenicy lub do jednego metra od niej. Następnie przypatrz się jak wysoko ponad kalenicę są ciągnięte te kominy i czy mają usytuowane wyloty do góry czy też na boki ...

Nasze dziadki i pradziadki gupie nie były, to i gupio nie budowały ... nawet te kilkaset lat temu, kiedy to inżynierów i kierbudów nie było jeszcze ...

Poza tym ... wykraczamy poza temat grilli i wędzarni ogrodowych ... :rolleyes:

Pozdrawiam.

PS. Remiks ... nie chce mnie się teraz wertować ustawy ... pozwolisz że to jutro znajdę ... nie mniej jednak jest to ustawa wydana przez ustawodawcę ... inaczej nie była by publikowana w Dzienniku Ustaw i nie była by nadrzednym aktem prawnym obowiązującym w naszym kraju.

 

Baturka ma rację swoja mądrością walnąłeś sobie w kolano ale po indiańsku ranny uciekłeś.Sam wykroczyłeś pisząc te głupoty bez podparcia.Mam szukać odpowiednich akapitów.pogrzało cię szamotem. Wskaż , a nie wybielasz się i każesz otwierać nam nowy bzdurny fakultet.

:mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Wskazałem konkretne przepisy.

Ja tą normę mam ... dla chcącego nic trudnego ...

Jak ktoś wiedzy poszukuje dogłębnej i u źródła to wydatek rzędu 30 zł nie jest chyba wielkim nadszarpnięciem domowego budżetu.

I nie miejcie do mnie pretensji, ża w naszym kraju nasze własne Państwo każe nam kupować akty normatywne, zamiast je upowszechniać za darmo - to już chyba żadna w tym moja wina ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...