Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

co posadzić w betonowych donicach


Recommended Posts

Witam,

mam pytanie, jakie rośliny nadają się do posadzenia w betonowych donicach? dodam, że nie interesują mnie skalniaki. donice są bokami trzech betonowych schodków prowadzących z salonu do ogrodu, nie są zbyt duże (wymiary: 40 x28 x20 cm), jest ich 8 i chciałabym posadzić w nich coś efektownego, coś co wyglądałoby sympatycznie całe lato, a nie tylko np w maju gdy kwitnie. Myślałam wpierw o szałwii omszonej, piękna i długo kwitnie, ale boję się, że wyrosną mi duże wiechecie, które nie będą wyglądały zbyt ciekawie w tych małych donicach, poza tym, doczytałam, że szałwia omszona obficie wydziela nektar i bardzo lubią ją pszczoły, co na rabacie nie ma znaczenia, ale przy schodkach prowadzących z ogrodu do salonu - już tak.

To może jakieś iglaki które można uformować na miniaturki, ale jakie? Muszą być odporne na mróz i czuć się w miarę dobrze w tych niewielkich donicach.

Może jeszcze coś innego? Proszę forumowiczów o poradę :)

Renata

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może pokażesz jakieś zdjęcie i kilka słów o charakterze ogrodu wokół domu, jaki to kierunek świata, czy donice będą nasłonecznione czy raczej w cieniu?

Owady rzeczywiście uwielbiają szałwię:-) Ja specjalnie dla owadów sadzę właśnie szałwię, bazylię,oregano, macierzankę, sieję nagietki, pozwalam przekwitnąć pietruszce naciowej i generalnie staram się stworzyć warunki jak największej ilości owadów, niech jedzą na zdrowie;-)

 

pozdrawiam

Basia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zakładam że te donice maja połączenie z glebą, tzn są bez dna, tak? To jest słoneczne miejsce? Myślę że mógłby sie tam sprawdzic mały bereberys - np Bagatelle albo Bogozom czy Admiaration. Mają łądne formy, okragłe, sa odporne. Z iglaków karłowych dobre będą kosodrzewiny Mops, albo Ophir czy Winter Gold, Humphy. I kosówki i berberysy mozna podsadzić czymś niskim- np. ładnie będzie z oregano odmiana Compactum, czy trawa - kostrzewa sina, sesleria skalana, strzeplica sina, albo nawet macierzanka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

er... ogrodnik ze mnie żaden, w ogrodzie mamy tylko .... trawę i płot, kwiatków i krzaczków zero ;) nie mam wyobraźni, byłby potrzebny projektant lub osoba która zna się na rzeczy :) nie chcę zrobić badziewia w ogrodzie, a tak się może stać, gdyż się w ogóle nie znam.

wracając do schodów: schody są od strony południowo zachodniej, bardzo nasłonecznionej od popołudnia. donice nie są głębokie, dno mają zabetonowane, gdyż inaczej te ścianki rozpadłyby się. myślałam też o iglakach miniaturowych lub o lawendzie....

wygląda to mniej więcej tak:

http://images37.fotosik.pl/856/21edf23f053deff4med.jpg

Edytowane przez reng
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Tak wąska donica nie nadaje się do obsadzenia krzewami - nawet te miniaturowe odmiany rozrosną się z czasem na ok. 1 m średnicy, co, zwłaszcza przy schodach, jest mało praktyczne. Na tak nasłonecznione stanowisko przy takich gabarytach donicy polecam Rozchodnik okazały (Sedum spectabile) - w sklepach ogrodniczych dostępne są rozmaite odmiany różniące się siłą wzrostu oraz zabarwieniem kwiatów. Rozchodniki kwitną jesienią, są bardzo zodobne zarówno w porze kwitnienia jak również poza nią (mają oryginalny pokrój i błyszczące mięsiste liście). Przede wszystkim jednak na pewno poradzą sobie w tak ekstremalnych warunkach jakimi jest płytka i wąska betonowa donica ;) Dla urozmaicenia mozna podsadzić je zimozielonym Barwinkiem (Vinca minor) kwitnącym na wiosnę lub posadzić na przemian z zimozieloną Kostrzewą (Festuca glauca).

Pozdrawiam, Wojtek

Ekspert Leroy Merlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tu, niestety, widzę inny problem. Te donice mają zabetonowane dno, więc nie ma odpływu wody:-( Przy długotrwałych opadach woda będzie się zbierała a nie będzie miała jak odpłynąć, dla wielu roślin to może oznaczać śmierć korzeni.... W takiej sytuacji to ja bym w ogóle nie sadziła niczego na stałe, tylko nasypała na dno jakiegoś żwirku i wstawiała w te betony plastikowe doniczki z sezonowymi kwiatkami.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nadmiar wody deszczowej nie grozi, to jeden problem z głowy, ale nie zmienia to faktu, że nie ma w nich odpływu, a przecież nawet w domu nie sadzi się kwiatków w doniczkach bez dziurek w dnie. Dlatego ja nasypałabym żwiru do tych betonów, żeby było miejsce na nadmiar wody (tego z podlewania) i wstawiłabym doniczki z kwiatami, w ten sposób co roku można mieć inną aranżację przy schodach. To nawet nie muszą koniecznie być rośliny jednoroczne, mogą być nawet drzewka.

Od 2 lat mam 2 małe świerki Conica, za nimi dwie zimy w plastikowych małych doniczkach na dworze i mają się doskonale a dzięki temu, że ich nie przesadzam są ciągle niewielkie. Siedzą sobie w skrzynce pod okienkiem werandy cały rok w roli zielonego akcentu;-) Na stopniach poniżej w osłonkach stoją małe daglezje, też po zimie mają się dobrze.

Tak samo w doniczce można przechować lawendę, ale czy na dworze przezimuje w doniczce to nie wiem, ja trzymałam ją w jasnym garażu.

 

pozdrawiam

Basia

świerki.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

podepnę się pod ten temat, gdyż z takich betonowych gazonów mam mieć zrobione murki oporowe wokół skarpy.

Będzie tego dość dużo, skarpa będzie tworzyła tarasy i z tych gazonów zostaną ustawione 3 stopnie murków.

w związku z tym pytanie?

Czy tylko rośliny w doniczkach da sie w nich posadzić? Czy mozna jakoś wykombinować inne rozwiazanie- wolałabym mieć tam rośliny nie w doniczkach, jakie?

, może przed zabetonowaniem gazonów wsadzić jakieś rurki do odprowadzania wody? inne pomysły?

Będę wdzięczna za wszelkie wskazówki

Pozdrawiam

K.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Basiu, super to wygląda przy tym okienku. czy tutaj pasowałoby to? ciągle mi chodzi po głowie ta lawenda, uwielbiam jej zapach, może by po prostu donice powkładać do tych betonów, na spód nasypać żwiru, by chłonął nadmiar? znalazłam coś takiego...

tylko trzeba to gdzieś przezimować, w garażu mam dość ciemno, odrobina światła lawendzie wystarczy?

http://img216.imageshack.us/img216/1441/lawenda21eb.jpg - chodowla jednej z forumowiczek (pozwoliłam sobie wkleić)

 

także wolałabym nie ustawiać niczego w doniczkach. czy taka lawenda posadzona bezpośrednio wytrzyma?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do [kat125]

Jeżeli betonowe gazony mają bezpośredni kontakt z podłożem (nie mają dna) wystraczy wyłoży je 10 cm warstwą drenażu żwirowego i na to dac ziemie do roślin. W takim miejscu najlepiej sprawdzą sie rośliny odporne i mało wymagające m.in. Irgi (np. Cotonester dammeri 'Eischolz' - z uwagi na miniaturowe rozmiary), Tawuły japońskie (np. Spiraea japonica 'Little Princess') oraz Rozchodniki i Kostrzewy o których wspominałem już wcześniej. Także jałowce sprawdzą sie do donic na stanowisku słonecznym.

Do [reng]

Lawenda jest rośliną dośc wrażliwą w naszym klimacie, w związku z czym sadzenie jej w betonowych donicach wiąże si z dużym ryzykiem że nie doczeka nastpnego sezonu po nagłych przymrozkach i ostrej zimie.

Pozdrawiam, Wojtek

Ekspert Leroy Merlin

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisał Wojtek lawenda nie wytrzyma zimy w takiej donicy. Możesz ją wsadzać do tych gazonów w maxymalnie dużej donicy jaką tam zmieścisz, a na zimę wkopywać z całą donicą do ziemi gdzieś w zacisznym miejscu. Choć i tak gwarancji nie ma że przezimuje. Lepsza do takich zabiegów byłaby szałwia omszona, a efekt z kwiatów znacznie dłuższy.

A jak chcesz mieć tam coś trwałego, bez wysadzania na zimę, to możesz spróbować wcześniej sypiąc warstwę keramzytu czy żwiru na dno ( nawet jeśli Ty będziesz podlewać, a nie deszcze) nasadzenia z macierzanki cytrynowej, lub oregano odm. Compactum Lub Aureum.- te rośliny wypływały by gęstymi poduszkami z gazonów, kwitną latem i mają bardzo aromatyczne liście. Oregano bardziej mi tam pasuje bo jest troszeczkę większe- ok 20-25 cm. Jak nie to, to rogownica kutnerowata- ładnie by grał kolor gazonów z szarością jej liści. Po kwitnieniu trzeba ja lekko podstrzyc żeby miała ładna formę. Można tez spróbować z kostrzewą popielatą , czy kostrzewa owczą. Na http://www.ogrodytraw.pl możesz obejrzeć piękne kostrzewy w odmianach- niskie, niebieskie poduszeczki. W wyszukiwarkę wpisz Festuca.

Moim zdaniem trzeba tu jednorodnej roślinności, która będzie ładnie grała z kolorem gazonów, najlepiej wypływała z nich, lub wyrastała na gęsto. Inne akcenty kolorystyczne można dać w pobliże. No i roślina musi być odporna i mrozopdporna

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod wątek. Ja z kolei mam drewnianą donicę, o szerokosci ok. 40 cm, dlugosci ok 60. Jako, ze donica jest zaplanowana na tarasie i przylega bezposrednio do pomieszczenia na roznosci (pomieszczenie to zbudowane jest z drewna), to pomyślałam o clematisie. Zależy mi, żeby było kwieciscie i zebym miala jak najmniej pracy. Tyle, ze zastanawiam sie, czy clematis przezimuje, no i ta donica musi byc wylozona czyms (folią), zeby nie wylatywala ziemia (na kostkę).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobrą wiertarką bez udaru nawierć otwory tuż nad dnem donicy, w miejscach jak na zdjęciu. One będą drenażem. Na dno nasyp keramzytu.

W takich małych doniczkach mieści się niewiele ziemi i możesz tam posadzić wyłącznie rośliny sezonowe (typu pelargonie) albo rośliny skalne, które nie mają za dużych brył korzeniowych: rozchodniki, smagliczki, zawciągi.

Lawenda ma głęboki system korzeniowy, wiec będzie przemarzać w tak płytkiej donicy.

Niestety, chcąc posadzić coś innego, trzeba było zaprojektować te donice większe i połączone z gruntem. W przypadku krzewów wieloletnich donice trzeba ocieplić od wewnątrz.

 

http://img841.imageshack.us/img841/4102/0d640bb1963106e0med.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja z kolei mam drewnianą donicę, o szerokosci ok. 40 cm, dlugosci ok 60. J(...) Tyle, ze zastanawiam sie, czy clematis przezimuje, no i ta donica musi byc wylozona czyms (folią), zeby nie wylatywala ziemia (na kostkę).

 

A jaka jest głebokość? Bo to jest kluczowe pytanie.

Przy roślinach wieloletnich donice trzeba ocieplać - od wewnątrz styropianem lub co roku owijać od zewnątrz na zimę matami i folią pęcherzykową . Gdy donica jest mała i płytka, to po wyłożeniu jej styropianem zostaje niewiele miejsca na glebę.

Z małych gatunków powojników, do pojemników: justa, jerzy Popiełuszko, Solidarność, Piilu oraz gatunki bylinowe (grupa Integrifolia). Pamiętaj, że dół powojników musi znajdować się w cieniu, bo nie lubią przegrzewającego się podłoża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podepnę pod temat.Mam taki krąg z kamienia w którym obecnie tego sezonu rośnie (posadzona na chwile) azalia japońska ,jednak nie było to jej miejsce docelowe ale zupełnie nie mam pojęcia ani pomysłu na ciekawe zagospodarowanie tej ''donicy''Dodam że jest to miejsce bardzo nasłonecznione.Może ktoś ma ciekawą koncepcje ?

P6110262.jpg

P6110264.jpg

Edytowane przez Asia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...