Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Czy ktoś wie cóż to za kępy na moim trawniku?


Recommended Posts

Witam,

trawnik założony w tym roku, generalnie ma się nieźle. Ziemia nawożona raz-parę dni przed założeniem. Koszony już ze 3 razy. Lebioda powoli znika. Mlecz wyrywamy metr po metrze ręcznie na bieżąco. Ostatnio jednak widzę coraz więcej takich kępek i nie mogę znaleźć informacji co to jest (bo chyba nie perz?) i co z tym robić, żeby mi nie zajęło trawnika. Proszę o pomoc:

czerwiec 005.jpg czerwiec 006.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 57
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.) – Nasiona kiełkują bardzo wolno około 18-20 dniach. Po zasiewie rozwija się wolno, zwłaszcza w mieszankach. W trawniku ujawnia się dopiero w drugim-trzecim roku. Nie lubi silnego zacienienia. Można ją wysiewać zarówno na terenach wilgotnych jak i suchych. Jest trawą niską, luźno-kępową z krótkimi podziemnymi rozłogami. Tworzy równą bardzo mocna darń wytrzymałą na deptanie i dość niskie koszenie. Trawa wybitnie wieloletnia, ma długi okres wegetacji. Najlepiej rozwija się na glebach lekkich , próchnicznych i żyznych, średnio wilgotnych. Jest jedną z najlepszych traw służących do zakładania terenów zielonych.

wiechlina.jpg

Edytowane przez Asia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mocna jak diabli, nie dam rady takiej kępy wyrwać!! trawy rosnące z nią rosną szybciej, więc koszę i tak co 5-7 dni. W miarą zagęszczania się trawnika coraz mniej widać, że to są kępy/rozetki, ALE jest jaśniejsza niż inne trawy i trochę to wygląda jakby trawnik miał przesuszone plamy.... albo jestem przewrażliwiona :)

la 015.jpg

raz jeszcze dziękuję za pomocne informacje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Zdaje się, że u mnie też się tego sporo wysiało, może źle ją zdiagnozowałam, pewna nie jestem.

Mi to przeszkadza ze względu na sztywne źdźbła, jak jest tego więcej to mam wrażenie, że chodzę po ściernisku, a marzył mi się misiowaty trawnik.

Mam zasianą mieszankę exlusor z barenbruga i te źdźbła są wąziutkie i delikatne.

Jak mogę pozbyć się tej wiechliny? ona jest poprzerastana exlusorem, czy jest taki etap pory roku, koszenia, że dam radę wybiórczo ją pędzelkiem z roundapem potraktować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o:

 

Nie załamuj mnie!!

Długo nie kosiliśmy fakt, pierwsze koszenie koniec maja.

Czy to wygląda na chwast? Czy na szlachetną odmianę która się wykłosiła, choć jak dzwoniłam się radzić do barenbruga to nawet o to pytałam, powiedział że nie ma znaczenia.

 

DSC_0514.JPG

 

DSC_0517.JPG

 

DSC_0515.JPG

 

No i może dodam że to znacznie szybciej rośnie niż te delikatne cieniutkie źdźbła.

Edytowane przez e-mól
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak na moje oko jest to Wiechlina łąkowa (Poa pratensis L.)

Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.

To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Asiu, dałaś zdjęcie wiechliny rocznej.

To co wyrosło u Agi na trawniku to też raczej wiechlina roczna - niestety nie jest to szlachetniejsza łąkowa (Aga powinnas sprawdzić czy w ogóle wiechlina łąkowa była w składzie wysiewanej przez Ciebie mieszanki). Według mnie, trawnik opanowany przez wiechlinę roczną (jej nasion pełno jest wszedzie, bo to jedna z najpospolitszych traw) nadaje się do ponownego zakładania...

No to są do siebie diabelnie :evil: podobne i tu też musi byc błąd http://www.dom.pl/gatunki-i-rodzaje-traw.html No dobrze a co to jest to o czym pisze e-mól ? Bo ja sobie ręki nie dam uciąc :no:

Edytowane przez Asia...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...