Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Domek z dziecinstwa


mania1220

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 31,8k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • mania1220

    13601

  • pestka56

    3588

  • mmikka

    3343

  • TAR

    3053

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

TAR - jak widze te biedne bojowniki w sklepach w tych bankach to mi serce sciska, no ale nie wygrasz. Jedyne pocieszenie ze uratuje ta co ma Mloda - jesli przezyje do tego czasu zniim mi da.

 

a wiesz, akwarium na nerwy jest najlepsze, nawet nie wiesz jak potrafi uspokoic. Mozna siedziec i sie gapic i gapic i gapic, a cala reszta odplywa. Cos w stylu mruczacego kota na kolanach :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zdazylam wczoraj pomalowac scianki ktore m skonczyl. Dzis leje. Na szczescie wsiaklo na tyle ze mi nie wyplukalo oleju - poki co obserwuje. Mam nadzieje ze jeszcze jakis ladny sie pokaze zebym pociagla druga warstwe, jak nie to na wiosne. Ale juz nie ma dziury bo zrobione i jasne dechy nie wala po oczach. Kawalek podlogi chyba jednak nie pomaluje. od tej scianki i pod dywanem. Nie mialam jak w lecie bo ciagle robota tam byla i sie kurzylo, plus mialam tu Mlodaz dziecmi 4 miesiace.To najwyzej tez poczeka do wiosny.

 

kupilismy wczoraj 4 ryby. Mialy byc 3 a facet nam zapakowal 4. Podobno wiecej chcial wsadzic ale M go zatrzymal - wkladal tak jak sie pytalam.

3 sa bardzo duze, jedna - diabli wiedza gdzie - mala - chowa sie od wczoraj. Wczoraj jeszcze jape wystawiala, raz wyplynela - dzis jej nie widze, nie wiem gdzie wlazla, mam nadzieje ze nie zdechnie z glodu.

wkleje niedlugo

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ELFI - nie wem jeszcze, nie pytalam sie, ale dowiem sie co robic jak sie chce wyjechac.

Troche bym sie bala wpuscic obca osobe do domu.

 

Akwarium piekne - plaszczki i rekiny :D

wez i to karm, niezla zadyma musi byc

 

to jest słodkowodne z rybami z Amazonki. Te wielkie to chyba piranie paku. Jest sum czerwonoogonowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfi no tak, fotka mala nie widac, ale to co wzielam za rekina i pewno kazdy by wzial to Pangasius, czyli "shark catfish" - sum rekinowaty? nie wiem jak to po polsku jest nazwane.

Jakby nie byl. moze niezle czlowieka nastraszyc

 

 

 

Pangasius1-31.jpg

 

 

Paku nie jest pirania, tylko jej kuzynem. One roslinozerne i maja zupelnie inne zeby, mozna je w akwarium hodowac i jesc jak karpie - sa uwazane jako przysmak. Rosna wieksze niz piranie tez.

Duzo o Paku ogladalam filmow kiedys, piekne ryby ale tez i ogromne bo do metra a nawet wiecej rosna.

musze sprawdzic jak po ryby pojedziemy czy nie maja Paku w tym wielkim akwarium, wszedzie maja je slonowodne ale tam gdzie chlopaki pracuja jest slodkowodne - podziwialam tam przepieknego Oskara.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U nas po prostu mają taka nazwę zwyczajową "pirania paku".

Kuzyni paku, pirapitingi, żyja sobie w Pl w zbiornikach przy elektrowniach i sa na liście gatunków inwazyjnych. Co by sugerowało, ze mogą się w Polsce rozmnażać.

 

panga - sum rekini to szybciej pod postacią fileta można kupić w Pl :)

 

Niestety, jakieś bezmózgi sprzedają też młody narybek dla akwarystów. Chyba tylko po to, by właściciel za pół roku spuścił je w toalecie do ścieków. :(

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a wiesz Elfi - zywe ryby do kupienia (do jedzenia) to tu tylko widze raz w roku - pod polskimi sklepami na wigilie.

nie wiem czy gdzies indziej sprzedaja, nie widzialam nigdy - prawdopodobnie w China Town sa, ale normalnie nie jest to popularne - kupowac zywa rybe i ja zabijac na jedzenie.

Moze tez dlatego ze mieszkam w "Krainie wielkich jezior" i co drugi na ryby jezdzi - sami lapia, sami mroza.

 

powiedz mi dlaczego ryby sa trzymane przy elektrowni?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zwykle trzyma się tam roślinożerne - np. amury, by wyjadały zielsko, które nadmiernie się rozrasta w ciepłym zbiorniku.

 

A te paku zostały wypuszczone przez akwarystów, którzy kupili 10cm rybki nie widząc, że w pół roku urosną do pół metra. Nikt ich nie chciał, to spuścili do rzeki, jeziora, zbiornika. I te w zbiornikach przy elektrowniach przeżyły, bo tam zimą cieplejsza woda jest.

 

Dlatego jestem za prawnym zakazem sprzedaży ryb dużych gatunków. Dla totalnych fascynatów, których stać na akwaria po 4 tyś litrów, ministerstwo mogłoby wydawać indywidualne zezwolenia na import.

A tak niepotrzebne męczy się i zabija zwierzęta tysiącami. :(

 

 

W Polsce tradycja kupowania żywego karpia brała się stąd, że w jeszcze w latach 60-tych lodówka była luksusem. W latach 70-tych trzeba było zapisywać się do kolejek by ją kupić.

 

Karpia trzeba było kupić wcześniej, bo odłowy były na początku grudnia, stało się za nim w kolejkach - nie był dostępny od ręki.

Nie było jak przechować świeżego do świąt - tylko żywe.

 

Na dodatek kiedyś było byle jak. Karpie odławiano i wysyłano z marszu do sprzedaży. A takie mięso wali mułem (z resztą karp to byle jaka ryba). Aby go zneutralizować karp powinien być wpuszczany do zbiornika z czystą wodą i nie karmiony. Moczenie go w wannie przez tydzień temu własnie służyło.

Teraz oczywiście karpie łowi się wcześniej i przetrzymuje do czasu sprzedaży w czystej wodzie.

 

A potem polecało - babcia kupowała żywe, mama kupowała żywe, więc córka też - to taka tradycja :)

 

U mnie w rodzinie natychmiast jak pojawiły się w handlu gotowe tuszki a potem płaty karpia, nikt już żywych nie kupował.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a no widzisz, nie wiedzialam, pewno tu tez jakies kolo elektrowni, ale nigdy tam nie chodzilam.

 

U mnie w domu nigdy zywych sie nie kupowalo, jak daleko siegam pamiecia w dziecinstwo, zawsze juz zabite i to w filetach, nigdy karpia. Nie lubilismy go w domu i ja go nadal nie lubie. Ryby nie potrafie zabic, opowiadalam juz jak parenascie lat temu tesciowa tu byla - sasiad cala siatke ryb przyniosl, zywych, ucieklam na gore, zatkalam uszy ale i tak slyszalam jak je zabijala - nie zjadlam ani kawalka bo pamietalam je zywe. Mloda tez jak byla mala zlowila wielka rybe - pol metra badz wiecej - tez jej nie ruszylam. Nie zjadlabym tez krowy ani swini ktora jakbym miala wybrac zywa. Za dziecka bylam mniej wrazliwa na takie sprawy, dziadki mialy i ktrowy i swinie i jadlam, ale im starsza sie robie tymbardziej losy zwierzakow bardziej mnie ruszaja niz ludzi - pokrecona jestem jakas.

 

 

zakazy, wiesz, sa na wiele zwierzat, mimo to i tak przemycaja, tak za zakaz zakazem a zycie swoja droga i co im zrobisz?

wczoraj na lokalnych widzialam u mnie sprzedaje dwa pytony :mad:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupowanie od przemytników - zdaję sobie sprawę, ale to nie sa jakieś wybitnie piękne i poszukiwane ryby, by zbijać na tym milionowe interesy. Przypadkowy dzieciak nie kupi od przemytnika, bo nie będzie miał dojścia. A chodzi o wyeliminowanie przypadkowych zakupów w sklepach typu "tatuś kupi ci rybkę, tylko pokaż palcem, którą"
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sprzedawane w sklepach ina historia, no masz racje , odpowiedzialnosc i kary powinny byc nakladane na sprzedawce jesli nie zrobi wywiadu - oczywiscie trzeba sie liczyc z tym ze kupujacy sklamie jakie duze ma akwarium.

najlepiej zero sprzedawania duzyxh ryb zwyklemu Kowalskiemu, tylko na zamowienie, tak jak pisalas - z pozwoleniem jeszcze. Bo jest duzo gatunkow co rosnie wielkie i potem laduje w jeziorach i rzekach. No i nie tylko ryby, zwierzaki tez. To tak jak kupic duzego psa i trzymac go w mieszkaniu na ktoryms tam pietrze w bloku i wychodzic z nim na szybkie siku pod slupem - a zero biegania, cwiczenia itp :cool:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a propos ryb, dwie ryby "uratowalam" ze sklepu i je kupilam, jak przyjde wkleic co to powiem o co chodzi.

Poki co kopie i kopie neta sie dowiedziec czy moge wsadzic z nimi te co jeszcze chce, cy sie uda i bedzie ok czy bedzie wojna. Moze dzis pojedziemy do rybnego, a jak nie to w przyszlym tyg.

 

dwie ryby mam bardzo charakterne :D ale to temat na pozniej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mojego J mama była alergologiem, a więc lekarzem. Malutka przesympatyczna, łagodna i bardzo mądra pani. To jak jako tło do opowieści :)

Raz kupiła karpia i J miał go zabić. Oczywiście nie mógł. Przymierzał się i tak, i siak, i nie był w stanie ryby utłuc. No, i pani Leokadia wyciągnęła z torby lekarskiej skalpel i fachowo, po medycznemu pozbawiła karpia życia. Więcej żywej ryby nie kupili :)

Ja kupuję tylko już zfiletowne. A karpia nie znoszę. U nas za karpia robi okoń nilowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kupilismy wiecej rybek wczoraj, tu lista co mam, M dzis w koncu siatke robi na gorze bo czesci przysly, to jak juz bedzie zrobione to cykne moje fotki.

Nie pisze po polsku nazw bo nie wiem jakie sa i mam lenia szukac :lol2:

 

 

1. Ocellaris Clownfish - 6 sztuk

Nazywam je dzieciaczki bo one pierwsze byly w zeszlym tygodniu.

 

 

4-Ud-Es7t-TKw-LJbx-ZPUYR3h-F.jpg

 

 

 

2. Maroon clownfish - jedna, nazywam ja Big Mama - jest wielka (samiczka)

 

premnas-biaculeatus-1.jpg

 

 

 

3. Mandarinfish - "Malenstwo" bo taki malutki, ale daje niezle po akwarium

 

 

Mandarinfish-Pictures.jpg

 

 

 

 

4. Foxface -" Lisiczka" - crazy ryba....jak idzie spac to zmienia kolor na "niewidzialny"

 

 

Siganus-vulpinus-1-edit.jpg

 

 

 

 

5. Coral Beauty Angelfish - biedna toczyla walke z inna ryba o 'norke' - wygrala :yes:

 

 

lg66118-Coral-Beauty-Angel.jpg

 

 

 

 

6. Long-nosed Angelfish - 50/50 ze mi koralowcow nie obezre, ale juz ja dawno na oku mialam przez ten fajny ksztalt

 

lg-80084-Yellow-Longnose-Butterflyfish.jpg

 

 

 

7. Niger Triggerfish - bedzie miala zeby wystajace, po 5min od wpuszczenia znalazla miejsce chce do spania, przegonila Lisiczke, niestety nie bede mogla miec czerwonych shrimpow, a wlasciwie zadnych - bo je zezre. W sklepie maja ja duza w wielkim akwarium. piekna, mroczna ryba. Bez swiatla prawie czarna, ze swiatlem niebiesko zielona.

 

 

shutterstock-nigger.jpg

 

 

a teraz moje Tangi

 

 

1. Purple Tang - najwieksze jakie mam w akwarium , uratowalam je ze sklepu - zle karmione dostaly lini na ciele, dostaja teraz duzo jedzenia plus specjalne witaminy. Nie jedza, a zra jak krowy . Sztuk 2

 

 

a49ef04c188497bea195014670e96784.jpg

 

 

2. Yellow Tang - chcielismy 2 ale niestety w obu sklepach mieli tylko 1.

 

 

yellow-tang.jpg

 

 

3. Blue tang - "Dory" :yes:

 

 

lg-73746-Blue-Tang.jpg

 

 

4. Blue yellow belly tang

 

 

lg-39901-Yellow-Belly-Regal-Blue-Tang.jpg

 

 

mielismy wziasc 2 niebieskie, ale byla tylko jedna rozmiaru jakiego chcialam, reszta malutkie byly, za malitkie, wzielam wiec druga z zoltym brzuszkiem i dobrze zrobilam. Byly z roznych akwariow ale odrazu sie skumplowaly i odrazu znalazly miejsce dom spania, maja jakis biologiczny zegar bo poszly spac jak jeszcze swiatlo sie swiecilo w pokoju.

 

 

5. Sailfin Tang

 

 

7a33d691cde517fc2ac787497f1b56af.jpg

 

 

6. Naso Tang - moje marzenie

 

 

65b80dec6920b900ae33a7ada2d145c3.jpg

 

 

 

teraz trzymac kciuki zeby mi wszystko przezylo.

 

dzis chyba kupimy jakiegos koralowca. m cos wspominal :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tang "Dora" to po polsku pokolec królewski - od kolca na nasadzie ogona

 

Niger Triggerfish - balista czerwonozęba :) Jak ci za duża urośnie (50 cm) to mozna zjeść :)

 

Ten żółty tang to Zebrasoma po łacinie i po polsku w sumie też.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...