Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

wymyśliłem jeszcze inny patent, owinę tą rurę wełną i później skręcę taka skrzynkę z płyt silca, myślę że będzie ok :)

 

tych płyt silca do środka w zabudowie kominka się nie gruntuje?

 

czym otynkować te płyty silca od zewnątrz obudowy?

Edytowane przez Conrad&Beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można użyć dowolnej zaprawy, unikając tych opartych na dyspersjach polimerowych - elastycznych znaczy. Zaprawy składające się głównie z "plastiku" można poznać po cenie. Może być ta do silikatów.

Przy tak grubej ścianie dobrze byłoby od wewnątrz zostawić fugi puste - tak na 1/3 szerokości. Wszystko to kwestia temperatury.

Najlepsza/najpewniejsza oczywiście zaprawa ogniotrwała.

 

Cały watek, zdaje się, o tym był.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję jeszcze pomocy w kilku kwestiach ;) wkład Pama Diablo II

- czy płyta silca może dotykać wkładu przy drzwiach

- czym wypełnić szparę pomiędzy płytą a obudową kominka - zasysanie powietrza do kominka odbywa się poprzez cokół, w którym ukryta jest szczelina wentylacyjna o szerokości 4 cm i długości ok 70 cm

- czy powinienem zagruntować czymś specjalnym obudowę czy moze być normalny dobry grunt

- czy do wykończenia obudowy stosuje się jakąś specjalną siatkę czy jest może być zwykła budowlana jak do styropianu

- w czym zatopić siatkę - został mi worek kleju elastycznego do kafelek - może byc ?

- czy portal z kamienia przykleja się bezpośrednio do płyty czy na siatkę (powinna być dość lekka konstrukcja około 10 cm kamienia dookoła drzwiczek)

Edytowane przez robur-wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ponawiam prośbę, doradzicie ile i jakie kratki wentylacyjne w obudowie, obudowa będzie z cegły szamotowej na sztorc, w kształcie sześcianu, wymiary (wysxszerxgł) 150x170x60, wkład i układ na foto, jedyny wymóg to brak kratek na froncie, tylko z boku obudowy.

wkład pama pm, 18 kw, wymiar frontu 45x88

 

Czy mogę zastosować kratki w formie loft pionowo z boku obudowy 2 sztuki długości 1m?

kominek kratki.jpg

kratka loft.jpg

20120326142.jpg

Edytowane przez Conrad&Beata
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

O tym pisze zazwyczaj w instrukcji obsługi i montażu paleniska. Są podawane albo minimalne wymiary albo pole przekroju.

Musisz się tylko liczyć z tym że takiej samej wielkości ale pionowo umieszczone kratki wylotowe to około 70% przepływu i sprawności kratek poziomych.

To co masz na rysunku to takie do d..y trochę, chociaż dolne części kratek będą zasysały powietrze a górą będzie ono sobie wychodziło, ale sprawność będzie taka sobie w porównaniu do "tradycyjnie" umieszczonych i osobnych kratek wlotowych i wylotowych.

Pozdrawiam.

Edytowane przez Forest-Natura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję jeszcze pomocy w kilku kwestiach ;) wkład Pama Diablo II

- czy płyta silca może dotykać wkładu przy drzwiach

- czym wypełnić szparę pomiędzy płytą a obudową kominka - zasysanie powietrza do kominka odbywa się poprzez cokół, w którym ukryta jest szczelina wentylacyjna o szerokości 4 cm i długości ok 70 cm

- czy powinienem zagruntować czymś specjalnym obudowę czy moze być normalny dobry grunt

- czy do wykończenia obudowy stosuje się jakąś specjalną siatkę czy jest może być zwykła budowlana jak do styropianu

- w czym zatopić siatkę - został mi worek kleju elastycznego do kafelek - może byc ?

- czy portal z kamienia przykleja się bezpośrednio do płyty czy na siatkę (powinna być dość lekka konstrukcja około 10 cm kamienia dookoła drzwiczek)

 

Między obudową a wkładem powinna być szczelina . Min. 3-4mm, więcej nie

zaszkodzi. Wkład to kawał "złomu" który rozszerza się znacznie pod wpływem

temperatury. Obudowę impregnujesz z zewnątrz zwykłym impregnatem. NIGDY

OD WEWNĄTRZ! Siatka , klej - tak (pod portal też). Portal przyklej na ten sam

klej, ale obserwuj. Popukaj raz po raz, poznasz jak się zacznie odklejać...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki ponownie ENIU

 

Mam jeszcze jedno pytanko - czy ranty w obudowie robi się specjalnym wzmocnieniem z płyt KG ale tym z metalowym rantem czy bez ?

 

A w zasadzie dwa - czy rura do DGP wewnątrz kominka powinna być stalowa czy spiro - a jak z wytrzymałością spiro po kilu latach grzania ?

Edytowane przez robur-wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Mam parę pytań odnośnie wykonania zabudowy kominka .Mam od jakiegoś czasu wkład, teraz czas na zabudowę. A skoro miejscowi zduni "nieteges" odnośnie nowoczesnego budownictwa, mam parę pytań.

1. Wkład bedzie do połowu obmurowany cegłą (pierwsze 30cm zwykła czerwona obłożona kamieniem a potem ręcznie formowana) jakiej użyć zaprawy?

2. Od połowy zabudowa będzie zrobiona z płyt szamotowych, potrzebny do niej ten super klej? Czy wystarczy taki do gresu?

3. Obudowa zakończy się ponad 1m od sufitu, czy potrzebna jest komora dekompresyjna?

4. Przyłącze kominowe przechodzi przez mur 24 BK zanim trafi do komina, czy mam jakoś starać się to odizolować? Za wkładem daję płyty izolacyjne z Leroja.

5. Samo przyłącze kominowe "bertrams" trzeba jakoś uszczelić w miejscu styku z kominem? Czy wystarczy jego sznur?

Z góry dziękuję za odpowiedzi.

Pozdrawiam serdecznie.

MK

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...