Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

czy poniższy sposób zamontowania rury do DGP będzie OK - bo zastanawiam się jeszcze nad zmniejszeniem jej aby ciągnęła powietrze z górnej części radiatora rury spalinowej

 

Rura DGP jest 150 mm i przechodzi przed stropem w przewód izolowany TERMOFLEX 150 / 250*C

 

Oczywiście u góry będzie jeszcze kratka typu luft 60x600

 

 

http://twain.pl/jeep/K1.jpg

 

http://twain.pl/jeep/K2.jpg

Edytowane przez robur-wro
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Gość Konto usunięte_12*

Którędy doprowadzisz powietrze do tej rury, skoro tak szczelnie zabudowałeś te drzwiczki do wkładu?

I gdzie (i czy) będzie dystrybutor :confused:

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W instrukcji pieca jest opis, że min wlot/wylot to po 350 cm2. Ja mam na dole w cokole 300 cm2 oraz szparę dookoła drzwiczek do 5mm. No ale jak trzeba będzie to mogę jeszcze kratkę na ścianie lewej dodać i będzie pobierać dodatkowe powietrze z kotłowni, która jest za ścianą.-, bo od strony salonu już nie chcę nic dodawać ze względów estetycznych.

 

Jeśli chodzi o górę to tam jest

- rura DGP 150 mm

- kratka luft 60/600 lub 60/800 - bo sie jeszcze zastanawiam

- rura 100 mm do garażu - grawitacyjnie (jej nie widać)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczepie się z pytaniem o bloczki, bo widzę że temat bardzo kontrowersyjny, a wyjaśnienia nie znalazłem.

Ja będe w długi weekend budował obudowę i najwygodniej mi użyć na dół właśnie bloczków. Wkład jest trójstronny,

więc siłą rzeczy obudowa dzieli się na część zimną i ciepłą. Jakie są przeciwksazania, żeby użyć komórkowca na dole,

w zasadzie tylko do zasłonięcia stelaża kominka? Mogę zaciągnąć je od wewnątrz zaprawą klejową od płytek - tak ktoś tu

doradzał. Jedyne obciążenie jakie będą przenosiły bloczki to ciężar marmurowego ozdobnego "wieńca", temperatura

panująca pod kominkiem raczej nie przekroczy 50stC - czy muszę iść w cegły albo bloczki betonowe?

 

Plecy i góra obudowy oczywiście z płyty IZOL (czy jak tam ona się nazywa).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie (może banalne, ale ja pewności nie mam).

Czy płytę krzemianowo-wapniową o gr.3cm można traktować jak zwykłą K/G i mocować ją dodatkowo wkrętami to płyt KG? Nie popęka/pokruszy się? Oczywiście w 99% będzie klejona odpowiednim klejem, ale są 4 miejsca gdzie dla bezpieczeństwa chciałbym dać profil i punktowo przyłapać najbardziej obciążoną krawędź...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eniu - czy mógłbyś luknąć na fotki wstawione wyżej, czy wszystko jest OK ? no i ile mam zmniejszyć rurę od DGP aby było właściwie.

 

Z tego co widać (a widać niewiele) skróciłbym rurę DGP o 2/3. Wlot/wylot powietrza

w instrukcji 350 cm2 powiadasz. Albo się ktoś pomylił, albo mu odbiło...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja mam pytanie (może banalne, ale ja pewności nie mam).

Czy płytę krzemianowo-wapniową o gr.3cm można traktować jak zwykłą K/G i mocować ją dodatkowo wkrętami to płyt KG? Nie popęka/pokruszy się? Oczywiście w 99% będzie klejona odpowiednim klejem, ale są 4 miejsca gdzie dla bezpieczeństwa chciałbym dać profil i punktowo przyłapać najbardziej obciążoną krawędź...

 

Naszkicuj o co chodzi, bo profile to raczej zbędny element, choć czasem

uzasadniony...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
są 4 miejsca gdzie dla bezpieczeństwa chciałbym dać profil i punktowo przyłapać najbardziej obciążoną krawędź...

Płyty krzemianowo-wapniowe nie są zbyt mocne, więc u siebie (na wszelki wypadek) daję 4 słupki metalowe na obudowę i do nich będę "kręcił" te płyty, choć wkład kominkowy mam prosty, bez bocznych szyb.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naszkicuj o co chodzi, bo profile to raczej zbędny element, choć czasem

uzasadniony...

 

Tak na szybko dorysowałem miejksce gdzie (chyba) warto byłoby wzmocnić komorę - ona ma w zasadzie wisieć i jeżeli ma się trzymac tylko na kleju to nie będę spał spokojnie... Takie 3 profile (niebieskie) powinny znacząco wzmocnić konstrukcję - pytanie tylko czy nie pokruszę płyty wkrętami - nigdy nie pracowałem z tym materiałem.

 

http://img684.imageshack.us/img684/9580/wzmocnienia.png

 

Więcej o moim proejkcie piszę tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?202360-Pro%C5%9Bba-o-weryfikacj%C4%99-projektu&p=5349727#post5349727

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam,

 

też wkrótce zaczynam robić obudowę kominka i pytania nasuwają mi się podobne:

- czy płyty izolacyjne kleimy ze sobą na zakładkę jak cegły?

- czy warto je skręcać ze sobą wkrętami jak do gk dla wzmocnienia konstrukcji, a może też warto dorzucić CD i zrobić konstrukcję usztywniającą

- czy silke może zastosować do zabudowy kominka (do pewnej wysokości potem płyty izolacyjne), jaka odległość silka kominek będzie bezpieczna (20cm ?)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak na szybko dorysowałem miejksce gdzie (chyba) warto byłoby wzmocnić komorę - ona ma w zasadzie wisieć i jeżeli ma się trzymac tylko na kleju to nie będę spał spokojnie... Takie 3 profile (niebieskie) powinny znacząco wzmocnić konstrukcję - pytanie tylko czy nie pokruszę płyty wkrętami - nigdy nie pracowałem z tym materiałem.

 

http://img684.imageshack.us/img684/9580/wzmocnienia.png

 

Więcej o moim proejkcie piszę tu:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?202360-Pro%C5%9Bba-o-weryfikacj%C4%99-projektu&p=5349727#post5349727

 

Płyt nie musisz przykręcać do profili. Wymyśl taką konstrukcję, że będzie się

tylko opierać na stali, skoro nie możesz bez niej żyć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...

mam jeszcze pytanko, z czego nadproże? Planuje zakupić płytę szamotowa 50x100x3, przeciąć na pół i skleić czyli będę miał około 25x100x6.

Stawiam z cegły na sztorc czyli grubość ścianki będzie ok.

Zastanawia mnie tylko czy to nie będzie pękać, wkład ma szerokość 88 cm, czyli podparcie nadproża będzie miało z każdej strony około 6 cm.

Będzie ok?

20120510178.jpg

20120510180.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sklejając daj między płyty dwie warstwy siatki (najpierw zatop w kleju

jedną siatkę na pierwsza płytę, tak samo postępuj z drugą). Potem

osiatkuj to z zewnątrz, zgodnie z zasadą o której już pisaliśmy. Gdyby

Ci przyszło siatkować od środka, ostrzegam, byś tego nie robił!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...