Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Szanowny Panie Batura. Nie nabzdyczam się ani nie obrazam bo na to jestem za stary... Przez myśl mi nie przeszło aby zostać moderatorem niniejszego forum i decydować co kto tutaj pisze (to określa jasno regulamin). Nie miałem też zamiaru niczego innego aranżować oprócz obudowy kominka i rozprowadzania DGP. Nie chciałem również dyskusji o producencie wkładu . Zadałem tylko parę pytań podpartych rysunkami w nadziei i z PROŚBĄ ,że ktoś doświadczony w budowie piecy i obudów się nimi zainteresuje, rzeczowo odpowie. Najprostsze byłaby odpowiedź w formie A lub B można lub nie 100 125 150 mm 100cm2. Dla Pana który jest w obrębie 100 km od Piły i nie tylko niekwestionowanym autorytetem odpowiedź zajęła by nie całe 30 sekund. Po cichu liczyłem na nie od Pana , nie bez powodu przytaczajac w pierwszym poście ceniąc posiadane doświadczenie. Tymczasem odpowiedzi otrzymałem na wszystkie inne pytania, oprócz tych które zadałem. Jakie znaczenie ma jakiego producenta swojego wkładu wybrałem ,oprócz jego parametrów technicznych? Jakie ma znaczenie ile on kosztował? Gdyby był tańszy i innego producenta wtedy widział by Pan cel i potrzebę ???Pytam zdunów o rozprowadzanie GP. Czy naprawdę nie szkoda Panu tak cennego czasu aby tracić go na odpowiedzi typu " gdybym miał ochotę to bym odpowiedział Ale nie mam" ?

Już w pierwszym poście PROSIŁEM o zaniechanie odpowiedzi które NIC nie wnoszą do tematu bądź zadanych pytań....

Cieszę się, że się nie obrażasz...:) Dlaczego "tracę czas"? Ponieważ czytają to inni i być może zrozumieją, o co tu chodzi....Bardzo chętnie pomagam forumowiczom, co sam zauważyłeś. Nie chciałbym jednak pomagać firmom, których wkłady trochę kosztują. W myśl zasady, kasujesz, robisz biznes - weź na siebie również pewne obowiązki. Przykro mi, że tak wyszło i przypadkiem zostałeś w to zamieszany...Jestem pewien, że Iwona Palets stanie na wysokości zadania!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month później...
Grubsze płyty nie zaszkodzą....To trochę zależy od wkładu. Jak szczelny, ruch powietrza w kominie ustaje po spaleniu drewna i zamknięciu przepustnicy na amen. Wówczas izolacja gruba jest nieuzasadniona....Niestety taką szczelność posiadają tylko paleniska akumulacyjne dobrej jakości.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Portal „Świata kominków” zamieścił krótki artykuł na temat wkladów kominkowych tzw. „czystych”. Są tam listy ekologicznych piecyków i wkładów kominkowych oraz piecowych, czyli takich które posiadają stosowny certyfikat:

http://www.kominki.org/kominek-jest-...-piecykow.html

http://www.kominki.org/kominek-jest-...b-piecyka.html

 

Myślę, że taka wiedza przyda się wszystkim tym, którzy kominki albo piecyki mają lub zamierzają je mieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czym można uszczelnić/osadzić wkładkę do komina murowanego?

wkladkajed.jpg

 

Czy może to być zwykła zaprawa cementowa? klej elastyczny do płytek? Wiem że poszczególne elementy przyłącza kominowego mają iść na silikon wysokotemperaturowy.

Edytowane przez Krzysiekwasyl
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Witam

Jakiego użyć silikonu , lub akrylu, do połączenie płyty k-g ze ścianą przy kominku? Odświeżam swój kominek i nie mogę nic sensownego znaleźć. Większość jest poniżej 30stC, a mam fragmenty niedaleko kratek gdzie temperatura jest wyższa. Uszczelniacze kominkowe odpadają bo nie są elastyczne. Zastanawiałem się czy można użyć silikonu dekarskiego, tylko nie wiem czy z kolei da się je malować.

Dodatkowe pytanie- Przy ew. pęknięciach- łączeniach płyt na obudowie, zamierzam użyć Acryl- Putz Flex FX23 z włóknem szklanym, Polecacie go czy może jest coś bardziej sensownego?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Jakiego użyć silikonu , lub akrylu, do połączenie płyty k-g ze ścianą przy kominku? Odświeżam swój kominek i nie mogę nic sensownego znaleźć. Większość jest poniżej 30stC, a mam fragmenty niedaleko kratek gdzie temperatura jest wyższa. Uszczelniacze kominkowe odpadają bo nie są elastyczne. Zastanawiałem się czy można użyć silikonu dekarskiego, tylko nie wiem czy z kolei da się je malować.

Dodatkowe pytanie- Przy ew. pęknięciach- łączeniach płyt na obudowie, zamierzam użyć Acryl- Putz Flex FX23 z włóknem szklanym, Polecacie go czy może jest coś bardziej sensownego?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje

Jeśli są miejsca gdzie uzyskujesz temperatury destrukcyjne dla kartonu (płyta GK), na nic nie zda się silikon itp. Wręcz pogłębi problem emisją toksyn podgrzewanej chemii - to trafi do Twoich płuc. Należy raczej zwiększyć powierzchnie czynną kratek do np 800 cm2 na dole i 1000 cm2 u góry. Wówczas tektura pomalowana zwykłą farbą wytrzyma. Powierzchnia czynna kratek, to pole przepływu bezpośredniego. Firma Kratki, główny producent kratek kominkowych w Polsce, podaje źle powierzchnie czynną, nie odliczając 25-35% na siatkę....
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tu nowy więc witam wszystkich, mam pewiem problem i proszę o pomoc. Otóż pan majster zrobił dziurę pod kominek, wstawił wkład ceramiczny no i sobie poszedł :) całość postaram się zilustrować na fotkach, moje pytania są takie:

1. czy mam uszczelnić zaprawą szamotową połączenia ceramiki z kominem bo widać,że jest tylko miejscami przyklejony zaprawą?

2. czy po włożeniu wkładki ze sznurem uszczelnić któciec ceramiki z rantem wkładki silikonem wysokotemperaturowym?

3. czy po włożeniu rury mam wszystko zaszpachlować równo z krawędzią ściany? tak jak w przypadku kozy? Czy wystarczy zakryć otwór płytą varmsen(ściane izoluję tymi płytami) z otworem na rurę z drobną dylatacją od płyty 2mm?

P.S. Na jednym zdjęciu widać jakąś piankę jak pod panele, nie wiem czy miała maskować szczelinę miedzy kominem a wkładem ceramicznym, ale chyba ją usunę

IMG_20180130_151012_HDR (1).jpgIMG_20180130_151554_HDR (1).jpg

Edytowane przez PLnK
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki, za sprawna odpowiedz. Może faktycznie mam małe otwory, niestety mam również grawitacyjne DGP i nie chciał bym osłabiać sprawności dodatkowych kanałów na pokoje. Możesz mi doradzić jakiś akryl na połączenie z murem oraz masę szpachlową na spoiny?

Dzieki

Płyty GK powinny być zaizolowane od wewnątrz, więc używasz standardowych materiałów wykończeniowych. Jeśli izolacja będzie zła, nie pomogą materiały specjalistyczne...Kanały DGP zwykle czerpią powietrze powyżej kratek. Ich praca więc nie powinna odczuwać wielkości kratek.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem tu nowy więc witam wszystkich, mam pewiem problem i proszę o pomoc. Otóż pan majster zrobił dziurę pod kominek, wstawił wkład ceramiczny no i sobie poszedł :) całość postaram się zilustrować na fotkach, moje pytania są takie:

1. czy mam uszczelnić zaprawą szamotową połączenia ceramiki z kominem bo widać,że jest tylko miejscami przyklejony zaprawą?

2. czy po włożeniu wkładki ze sznurem uszczelnić któciec ceramiki z rantem wkładki silikonem wysokotemperaturowym?

3. czy po włożeniu rury mam wszystko zaszpachlować równo z krawędzią ściany? tak jak w przypadku kozy? Czy wystarczy zakryć otwór płytą varmsen(ściane izoluję tymi płytami) z otworem na rurę z drobną dylatacją od płyty 2mm?

P.S. Na jednym zdjęciu widać jakąś piankę jak pod panele, nie wiem czy miała maskować szczelinę miedzy kominem a wkładem ceramicznym, ale chyba ją usunę

[ATTACH=CONFIG]406694[/ATTACH][ATTACH=CONFIG]406693[/ATTACH]

1.Nie, zostaw bez zaprawy, z dylatacją.

2.Nie.

3.Nie szpachluj, zrób jak piszesz.

PS Usuń

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płyty GK powinny być zaizolowane od wewnątrz, więc używasz standardowych materiałów wykończeniowych. Jeśli izolacja będzie zła, nie pomogą materiały specjalistyczne...Kanały DGP zwykle czerpią powietrze powyżej kratek. Ich praca więc nie powinna odczuwać wielkości kratek.

 

Ale ja mam wełnę od środka, tylko ciepłe powietrze z kratki które ogrzewa pokój, ogrzewa również płytę i łączenie płyty ze ścianą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...