Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

Dzięki za odpowiedzi że jest źle. Fajnie że od razu napisaliście jak powinienem zrobić. To naprawdę cenne i jasne porady. Ale i tak zapytam: Eniu, Bohusz, jak mam zrobić? Szkoda tylko że temat wisi kilka tygodni i dopiero po wymurowaniu otrzymam te cenne wskazówki a prosząc wcześniej była cisza.

 

Może dać belkę jakąś belkę naprożową np. Thermopor 120cm ?

http://www.tanio-buduj.pl/belka-nadprozowa-l-19-dl-1-20mb.html

 

 

 

Takie porady to tylko w Erze, albo u św. Piotra. Napisz najpierw czego nie wiesz, to Ci powiem jak zrobić :D

 

 

Dostałeś odpowiedź. Kątownik wsuń i po sprawie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Dla spokoju przejrzałem wpisy. Nigdzie nie pytałeś jak zrobić nadproże, więc raczej czepiasz się (chyba, ze nie dojrzałem pytania). Znalazłem za to brak odpowiedzi na pytanie o siatkę. Może być zwykła do styropianu zatopiona w kleju elastycznym do płytek..
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

 

Ten tajny fachowiec to ja :).

Prawdę mówiąc, to myślałem, że nadproże będzie miało grubość muru czyli na 64, ale nie ma tutaj tragedii. Lekki błąd widzę tylko w warstwie nad belką. Fugi pokrywają się w dwóch miejscach - nie powinny.

Z ciężarem nie przesadzajmy - waży z 50 kg

O następnych warstwach nie pisaliśmy, a dobrze byłoby w dwie, trzy poziome fugi nad belką dać siatkę elewacyjną lub taśmę do spoin regipsów (wygodniej, choć jest cieńsza).

Każdy w wolnej chwili może sobie rozrysować symulację zniszczenia takiej belki, oczywiście pamiętając, że cegły nie są z gumy.

Dobrze byłoby to zostawić do dobrego wysuszenia - przepalać lekko we wkładzie. Jeżeli murować, to, ile się da, po bokach. Chodzi o to, żeby nie stukać w belkę i nie naruszyć tego, póki nie wyschło. Jeżeli wyschło, rozebrać się już nie da, w sensie odzyskania jakiegoś materiału

Zaprawa, jeżeli chodzi o kolor, wygląda dobrze

Belkę w takiej postaci dobrze byłoby od środka lekko zaizolować - nie wiem, co się tam zmieści, żeby jeszcze była szczelina między nią i wkładem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Konto usunięte_12*
Dzięki za odpowiedzi że jest źle. Fajnie że od razu napisaliście jak powinienem zrobić.

Mam nadzieję, że do mnie nie żywisz urazy, że poruszyłem ten temat. Nie jestem fachowcem od kominków, ale coć niecoś "liznąłem" zasady budowania (murowania) i bez tej wiedzy nie rwałbym się tak jak Ty do samodzielnej poważnej roboty przy pełnym zaufaniu i w oparciu jedynie o porady z Forum.

Pytasz przecież ludzi, którzy żyją z takiej właśnie roboty a nie "świeżym powietrzem" udzielając altruistycznie darmowych porad "ktrok po kroku".

Niestety - życie uczy, że trzeba być ostrożnym realistą ;)

Edytowane przez Konto usunięte_12*
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi że jest źle. Fajnie że od razu napisaliście jak powinienem zrobić. To naprawdę cenne i jasne porady. Ale i tak zapytam: Eniu, Bohusz, jak mam zrobić? Szkoda tylko że temat wisi kilka tygodni i dopiero po wymurowaniu otrzymam te cenne wskazówki a prosząc wcześniej była cisza.

 

Może dać belkę jakąś belkę naprożową np. Thermopor 120cm ?

http://www.tanio-buduj.pl/belka-nadprozowa-l-19-dl-1-20mb.html

 

To ja jeszcze chuchając już na zimne (jakbyś dalej chciał kombinować). Takie nadproże (z linki) się nie nadaje, bo ma w środku za grube pręty. W kominku max to fi 5mm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, dziękuję że zajrzałeś. Rozebrać i pomurować od początku to naproże ze cegłami w pionie na szerokość 6,4? Czy rozebrać i pojechać po belkę z betonu czy jakąś inną gotową dostępną w markecie (zależy mi na czasie a jutro sobota)? Sam już nie wiem co robić... W końcu jeszcze trochę warstw cegły na to pójdzie - w sumie szamot będzie do 2,5 metra :)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wojtku, dziękuję że zajrzałeś. Rozebrać i pomurować od początku to naproże ze cegłami w pionie na szerokość 6,4? Czy rozebrać i pojechać po belkę z betonu czy jakąś inną gotową dostępną w markecie (zależy mi na czasie a jutro sobota)? Sam już nie wiem co robić... W końcu jeszcze trochę warstw cegły na to pójdzie - w sumie szamot będzie do 2,5 metra :)

 

Ja bym tego nie rozbierał. Ale jeżeli już ci się chce i się da to rozebrać (jeżeli to ma z dzień, dwa, to wątpię), to najlepsze byłoby murowane tak, jak teraz, ale z cegieł ciętych na pół wzdłuż. Obrazowo: żeby wyglądało z przodu tak jak teraz, ale miało grubość 114/2. Mniej obrazowo, ale konkretnie: z elementów o wymiarach 230x64x57(minus cięcie), gdzie 57 to grubość nadproża, a 230 - jego wysokość. "Zaoszczędzone" w ten sposób miejsce od środka mógłbyś wkleić porządną izolację - chodzi o zminimalizowanie ryzyka pęknięć nadproża od różnic temperatur wewnętrznej i zewnętrznej powierzchni. Wtedy żadnych zbrojeń. No i ta siatka w poziomych fugach nad... No i porządnie wypełnione zaprawą fugi, dobijanie na maksa gumowym młotkiem, wypływka dookoła, niepokrywanie się fug i cała reszta nudnej litanii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci nadproże z szamotu, skoro i tak dobrze jest je zaizolować? Sklej trzy płyty Varmsena, z siatką pomiędzy nimi i na wierzchu, skręć to wszystko śrubami do drewna i po temacie! Buduj sobie potem na tym choćby dwa metry. Nie dawaj tylko siatki i śrub od środka.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po co Ci nadproże z szamotu, skoro i tak dobrze jest je zaizolować? Sklej trzy płyty Varmsena, z siatką pomiędzy nimi i na wierzchu, skręć to wszystko śrubami do drewna i po temacie! Buduj sobie potem na tym choćby dwa metry. Nie dawaj tylko siatki i śrub od środka.

 

No, ale nie będzie takie sexy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla spokoju przejrzałem wpisy. Nigdzie nie pytałeś jak zrobić nadproże, więc raczej czepiasz się (chyba, ze nie dojrzałem pytania). Znalazłem za to brak odpowiedzi na pytanie o siatkę. Może być zwykła do styropianu zatopiona w kleju elastycznym do płytek..

 

Napisałem jaka siatka, ale nie było mądrego do czytania...:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

KotSylwester ... kup 5 kg cementu glinowego Górkal (każdy market budowlany i sporo dużych hurtowni budowlanych ma w ofercie), do tego drut 3 mm (siatka zbrojeniowa do wylewek albo po prostu siatkę Rabitz'a), weź trochę płukanego piasku, kruszywo (najlepiej szamotowe, ale jak byś nie mógł zdobyć to przy pomocy młotka, wiadra i parunastu cegieł szamotowych sam zrobisz) i odlejesz sobie nadproże jakie chcesz ...

Musi mieć grubość taką samą jak ścianka. Od spodu podkleisz ją jeszcze izolacją, bo to najgorętsze miejsce będzie przy wkładzie takim jak masz.

To jak chcesz się narobić.

Jeżeli cenisz sobie wygodę to zrób to co Eniu napisał.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie kleję z superisol. Dziś skleję jutro montaż. Zastanawiam się czy to nadproże do ścianek i cegły na nim kleić na klej do płyt super isol czy na zaprawę szamotowąz cementem jak resztę?

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?209330-Ciep%C5%82a-obudowa-kominka-foto-relacja

 

Przykład nadproża z płyt promat

 

Poprawka: to nie są płyty promat, tylko varmsen.

Edytowane przez romole
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ni z gruchy ni z pietruchy

 

Mam dwie opcje zabudowy wkładu

 

1) płyta izolacyjna z Lublina gr 5cm . do obudowy kominka w postaci klocka z góry na dół . z uwagi na jej wymiary 1,2x2,5 metra - można by wtedy skręcić całe ściany ze sobą - mniej łączeń i roboty ?

http://tablica.pl/oferta/plyta-kominkowa-izolacyjna-50mm-ID1O3ew.html#b0aef6bad4;r:;s:

spotkaliście już te płyty - dobre będą ?

 

2) cegła szamotowa - z rozbiórki - gość za 200 zł pozwolił mi zabrać tyle ile mi potrzeba czyli ok 250-300 szt

cegła jest pobrudzona sadzą ale chyba to sie da umyc np karcherem, oczywiście tylko pojedyńcze sztuki są w stanie idealnym - jak ze sklepu- ostre nieobite rogi., Ja wybiore tylko te całe i niezbyt obite i niepokruszone cegły .

 

Korci mnie ta cegła żeby zrobić ciepłą zabudowę a z drugiej strony jest to cegła gdzieś z lat 70-80 więc nie wiem jak z jej wytrzymałością. co prawda w ręcach sie nie rozlatuje i trzeba jej dość przy .... punktować żeby przełamać na pół - mocniej niż zwykłej pomarańczowej nowej cegle.

Jak myślicie pchać sie w tą rozbiórkową ?

Edytowane przez marcef
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie baw się z szamotówką z odzysku, może być częściowo tzw. przepalona, czyli utracona wartość kumulacyjna, sprawność. Kup nową, wiele więcej nie zapłacisz. Wspomniałeś o osadach z sadzy. nie doczyścisz tego, to jest nie możliwe jedynie powierzchownie to wykonasz. Parcie brunatnej sadzy przez mur, tynk, farby, grunty jest nie uniknione i rozczarujesz się po kilku miesiącach może trochę dłużej.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po sugestiach otrzymanych na forum i po za nim, budowa na dzień dzisiejszy wygląda tak:

 

http://imageshack.us/a/img685/3944/dsc2323f.jpg

 

http://imageshack.us/a/img844/402/dsc2321uq.jpg

 

http://imageshack.us/a/img651/6738/dsc2320.jpg

 

http://imageshack.us/a/img839/5986/dsc2318e.jpg

 

Belka sklejona z 4 części jedna pozioma od spodu żeby klej nie miał kontaktu z temperaturą i trzy pionowe sklejone na klej varmsen do płyt super isol, pomiędzy płytami siatka, miesca klejenia wcześniej gruntowane. Kleiłem w niedzielę pierwsze trzy płyty i dobrze docisnąłem, czwartą od spodu następnego dnia. Dodatkowo wzmocnione kilkoma śrubami.

 

Nad belką zdecydowałem się na murowanie cegieł na sztorc aby dodatkowo wzmocnic konstrukcję. Dodatkowo między belką a cegłami na sztorc jest siatka z włókna szklanego i siatka też jest pomiędzy cegłami na sztorc a następną warstwą.

 

Teraz wypadałoby kilka dni odczekać żeby wszystko związało.

 

Jako ciekawostkę napiszę że poprzednią belkę zdjęliśmy w całości oparliśmy jednym końcem o cegłę drugim na podłodze i pomimo mojej słusznej wagi nie chciała pęknąć :)

 

DGP

Zastawiam się czy nie warto zrobić jakiejś osłony/dystrybutora dla DGP w obudowie kominka, w końcu mam turbinę i jeszcze jest taka możliwość.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...