Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Zgadza się. Nie wiesz. Nie doczytałeś i nie zobaczyłeś.

 

Mam prośbę, bo ja uczę się cały czas, no niestety nie jestem wszechwiędzący. Ani nawet nie usiłuję takowym być.

Jeżeli nie sprawia Ci to problemów, to opisz to (wiązanie)

Jeżeli nie opiszesz postaram się wieczór wrócić do wcześniejszych postów...

Co najważniejsze, ciekawią mnie również konkretne informacje ale już z konkretnego użytkowania.

 

Traktuje to jako informacje uzupełniającą moje prywatne zainteresowania. Bo wykonawstw takowych budowli nie uskuteczniamy i nie będziemy uskuteczniać, ze względu na spore ilości roboczogodzin.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Forest, Wojtek poradził mi że tak będzie mocniej, więc tak zrobiłem, wydaję mi się że będzie dobrze. Już chyba nie będę zmieniał po raz kolejny (mam nadzieję). Co myślisz o tej czerpni DGP? Fajnie by było uzyskać kilka podpowiedzi zanim zrobię, niż zrobić, zrobić fotkę i poprawiać :) Czytałem jakiś Twój post odnośnie zasysania powietrza z kratek.

 

bohusz, ja również miałem prośbę i również nie jestem wszechwiedzący ale w przeciwieństwie do Ciebie staram się innym pomagać pro bono.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

bohusz, ja również miałem prośbę i również nie jestem wszechwiedzący ale w przeciwieństwie do Ciebie staram się innym pomagać pro bono.

 

No a więc czekam na informacje, nie na pomoc. Skoro się starasz.

Tego typu konstrukcje są dla mnie jakimś nowum...

A więc pytam szczegółowo.

 

Jakie będzie zewnętrzne wykończenie wyrównanie tej budowli?

Jak rozwiążesz ten styk płyty izolacyjne i szamot, czyli dwa różne materiały?

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiam się na jakiej wysokości robić kratki wylotowe? Będą miały 20x30cm i będą po obu bokach czyli razem 1200cm2 - producent zaleca 1000.

 

Zastanawiam się czy ciągnąć obudowę z szamotu do sufitu - z pozostawieniem wykucia w ścianie do obecnej wysokości.

Druga możliwość do szamot ciągnąć do 250cm od podłogi, tyle ile ma wnęka i czapka z suer isol.

 

Zastanawiam się jakie macie sugestie co do kratek pamiętając że DGP ma turbine. Może tym razem uda się otrzymać sugestie od Was, przed wybudowaniem :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mając podobny układ (ciepła obudowa, pędzone DGP) chciałem dać wylotowe kratki z żaluzjami - przymknięte gdy pracuje wentyl.

Jednak nie grało mi to w moich teoretycznych rozważaniach. W tej chwili nie mam kratek wylotowych, ale i wkład jest odpowiedni do tego stworzony.

Przy Twoim, to ryzyko i opcja z przymykaniem kratek wylotowych jest do przemyślenia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Mam mały salon kominkowy (28m2) i obawiałem się przegrzania dodatkowym, kratkowym powietrzem.

2. Słaba pamięć, bo trzeba pamiętać o otwieraniu lub zamykaniu wylotów w zależności, gdy pracuje lub nie pracuje wentylator.

 

A teraz, co by jasność była:

UWAGA! Stosowanie kratek wylotowych z żaluzjami w obudowie wkładu kominkowego jest ZABRONIONE!

 

Kot, jak masz słabą pamięć, duży salon i stosujesz się do przepisów, to dystrybutor w który wpięte są rury DGP oraz kratki umieszczone tak, aby powietrze do rozprowadzenia nie było zasysane przez nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można pomyśleć o jakiejś automatyce do zamykania kratek wywiewowych :) Czujnik temperatury, serwomechanizm i kratka. Problemem jak zwykle w kominku jest temperatura :)

 

z drugiej strony pod sufitem chyba i tak jest bardzo gorąco to ew. zasysanie powietrza z kratek, które są u góry nie powinno być problemem?

Edytowane przez KotSylwester
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, tak, miałem na myśli to że poprzedni wkład przeszedł moją naukę palenia, teraz juz nabrałem "trochę" doświadczenia, w końcu z kominka korzystam 8 lat a trzy zimy grzeję TYLKO kominkiem a piec gazowy tylko do wody używam. Zresztą było już palone w kominku i jestem pozytywnie zaskoczony temperaturą i czasem palenia.

 

Murowałem 12 grudnia, następne z powodu braku czasu w niedziele. Czy mogę w sobotę napalić? Ile to powinno schnąć?

 

http://img145.imageshack.us/img145/1072/kominek12grudnia2012.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaprawa szamotowa + cement, bez szkła wodnego.

 

Z cementem to jest tak: im dłużej będzie mokry, tym będzie mocniejszy. Proces twardnienia cementu to skutek reakcji chemicznej z wodą. Nie będzie zachodziła, jeżeli woda pod wpływem ciepła zostanie usunięta. Jedne cementy wiążą szybciej, drugie wolniej.

Raczej myślałem, że robiłeś to inaczej (że ze szkłem).

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...