Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

Zastanawiam się teraz nad techniką malowania tej mojej szamotowej obudowy. Zwykły grunt + zwykłafarba emulsyjna chyba wystarczy? Podczas solidnego palenia od rana do wieczora obudowa nie miała ponad 100st. Można ją było dotknąć, może nie było to miłe uczucie ale można było rękę nie dociśniętą trzymać przy ścianie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Też własnie myślę czym wykończyć tego typu kominek... Do zatopienia siatki mam specjalny klej, ale co dalej? Czym przykleić do tego portal z kamienia? Najpierw pewnie będę musiał rozpalić kominek i zobaczyć jak mocno się obudowa nagrzewa. Buduję również z szamotu, tyle, że zamiast typowych cegieł używam odlewów, kupionych od forumowicza- bohusza, ze sklepu owo.pl. Wydaje mi się, że praca z nimi biegnie szybciej, w sumie dobry zakup. Wygodnie i bez kombinowania zrobi się nadproże, płyty są wystarczająco duże. Co z tego wyjdzie to zobaczymy, zostało jeszcze kilka dni pracy. Najgorsze, że wszystkie ściany dookoła są strasznie krzywe, trzeba nieźle kombinować.

 

http://img40.imageshack.us/img40/9852/dom2wlasciwy.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z e-mailem bywa tak, że czasami nie dochodzi, wiadoma sprawa. Jasne, że mogłem dzwonić i na pewno odpowiedź bym dostał, ale pomyślałem sobie, że można ten temat poruszyć na forum- osób budujących tego typu obudowy jest pewnie więcej, zawsze to lepsze rozwiązanie niż karton-gips, do tego nie znowu aż tak dużo droższe. Na razie na obudowę wydałem z 1500 zł, a jedyne czego żałuję to wybór wkładu- gdybym tylko wcześniej na forum zajrzał... Dowiedziałem się z tego miejsca sporo ciekawych informacji, niech i inni korzystają :) Druga kwestia, że pewnie jest kilka możliwości rozwiązania tego problemu, warto więc posłuchać przy okazji innych użytkowników. KotSylwester zrobił kawał dobrej roboty, opisał to na forum i za to wielkie dzięki!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z e-mailem bywa tak, że czasami nie dochodzi, wiadoma sprawa. Jasne, że mogłem dzwonić i na pewno odpowiedź bym dostał, ale pomyślałem sobie, że można ten temat poruszyć na forum- osób budujących tego typu obudowy jest pewnie więcej, zawsze to lepsze rozwiązanie niż karton-gips, do tego nie znowu aż tak dużo droższe. Na razie na obudowę wydałem z 1500 zł, a jedyne czego żałuję to wybór wkładu- gdybym tylko wcześniej na forum zajrzał... Dowiedziałem się z tego miejsca sporo ciekawych informacji, niech i inni korzystają :) Druga kwestia, że pewnie jest kilka możliwości rozwiązania tego problemu, warto więc posłuchać przy okazji innych użytkowników. KotSylwester zrobił kawał dobrej roboty, opisał to na forum i za to wielkie dzięki!

 

Ledwie 6. post na liczniku, a jak trafnie ujęta idea ogólnie dostępnego forum:wave:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"]Mógł to być wkład z szamotem- lepsze spalanie, akumuluje ciepło, a jak się zużyje to po prostu można go wymienić. Z żeliwem będzie trudniej... Nic, człowiek uczy się na własnych błędach, na wymianę już za późno."

 

 

Ten wkład też możesz uzupełnić szamotem, mogą to być np. płytki szamotowe

 

105_0268.jpg

Edytowane przez sterowiec40
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z e-mailem bywa tak, że czasami nie dochodzi, wiadoma sprawa. Jasne, że mogłem dzwonić i na pewno odpowiedź bym dostał, ale pomyślałem sobie, że można ten temat poruszyć na forum- osób budujących tego typu obudowy jest pewnie więcej, zawsze to lepsze rozwiązanie niż karton-gips, do tego nie znowu aż tak dużo droższe. Na razie na obudowę wydałem z 1500 zł, a jedyne czego żałuję to wybór wkładu- gdybym tylko wcześniej na forum zajrzał... Dowiedziałem się z tego miejsca sporo ciekawych informacji, niech i inni korzystają :) Druga kwestia, że pewnie jest kilka możliwości rozwiązania tego problemu, warto więc posłuchać przy okazji innych użytkowników. KotSylwester zrobił kawał dobrej roboty, opisał to na forum i za to wielkie dzięki!

 

Tak to racja, doświadczenie użytkowania weryfikuje jednoznacznie różne teorie i nawet obserwacje z stanowisk testowych.

Doświadczenia innych pomnażają również informacje i nieraz również myślenie wykonawców, robiących kominki według swoich sprawdzonych metod.

 

W większości przypadkach, gdy obudowa z TERMOpłyt jest wentylowana + DGP, do wykończenia zewnętrznego wystarczają stosowne materiały z kategorii "materiały wykończeniowe"

Bo przecież jako firma dążymy do prostoty i komfortu. Prostoty budowy, komfortu użytkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

bohusz- pięknie dziękuję za informację- obudowa oczywiście będzie wentylowana, zgodnie z zaleceniami producenta wkładu kominkowego. Skromne DGP też wykonam. Dlaczego skromne? Jest to pewnie jeden z mniejszych domków na forum, skromne 50 m2, nie licząc piwnic. Nie będzie to typowa zabudowa akumulacyjna, ale ściany powinny ładnie grzać całe pomieszczenie. Na ile to starczy... zobaczymy :)

 

sterowiec40- faktycznie, na to nie wpadłem. Pytanie tylko czy włożenie do żeliwnego paleniska tego typu prostek szamotowych nie spowoduje zbyt wysokiego wzrostu temperatury, co może przyczynić się do uszkodzenia wkładu? Zadam takie pytanie producentowi, zobaczymy co odpowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W sensie budowy kominków ciepłych jest głównie

- uproszczenie budowy kominka

- zminimalizowanie ilości materiałów

- zminimalizowanie możliwości popełnienia błedów, podczas samodzielnych wykonawstw

- a co najważniejsze i naistotniejsze - ogrzewanie poprzez promieniowanie i i ograniczenie ogrzewania przez nadmuch

- akumulacja ciepła w masie obudowy

- wyeliminowanie stosowania wełny kominkowej

tyle ogólnie

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeszcze jedna fotka aktualna

 

Belka nad tą elką, 5 cm gruba (wysoka) ? a w miejscu działania sił na łamanie jeszcze chudsza?

No a szeroka na 12 cm?

Uznałeś, że będzie OK?

Jaki docelowo ciężar będzie na niej leżał?

 

Jakiej zaprawy - kleju używasz?

 

Zadaje dużo pytań, bo mnie to interesuje zawodowo.

 

Pozdrawiam

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam belka ma 5 cm grubosci i jest wkuta (zalana ) w scianie i zbrojona dwoma drutami 6 mm dalem skruszone cegly szamotowe + troche zaprawy szmotowej i cement gorkal - twarde jak skała. szeroka jest na szerokosc celgy. Nad belka bedzie murowane cegla gr. 3cm, prawdopodobnie 6 warstw nato wyleje płyte szamotową od gory i bedzie ta plyta tez wisiec na scianie z tylu kominka, a z przodu na tych ceglach 3centymetrowych, dalej zwęzone na szerokosc komina i rury dymnej (tego radiatora) i tam dopiero w tym pomniejszeniu beda kratki wywiewne. cos na ten wzor kominka.

Co do zaprawy uzywam zaprawy szamotowej + cement gorkal troche lipnie sie natym muruje, niewiem natomiast czym otynkowac.?

91.JPG

Edytowane przez robertus86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...