Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Ok dzięki za odpowiedź.

Podejrzewam, że Wiesz co i jak robisz, a więc powodzenia.

Co do tynkowania.

Nie mam profilu płatnego, tak więc nie mogę Ci polecić konkretnego produktu z oferty do zaciągnięcia siatki i wyrównania płaszczyzn.

Wpisz w google: termo klej tk1100/60

 

Witam belka ma 5 cm grubosci i jest wkuta (zalana ) w scianie i zbrojona dwoma drutami 6 mm dalem skruszone cegly szamotowe + troche zaprawy szmotowej i cement gorkal - twarde jak skała.

Co do zaprawy uzywam zaprawy szamotowej + cement gorkal troche lipnie sie na tym muruje, niewiem natomiast czym otynkowac.?

Takich mikstur nie używałem, więc trudno mi cokolwiek powiedzieć, jak się będą zachowywały pod wpływem temperatury, ale glina mi sie nie podoba.

No ja bym dał cieńszy drut. Ale takowych budowli z zalewaniem belek już nie robimy. No Wiesz upraszczamy sobie robotę. Obudowy szamotowe wykonujemy inaczej, z innszych materiałów (płyty, inne kleje, itp.)

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Robertus86 ... fatalny błąd z tą zaprawą szamotową w belce - glina w niej zawarta w żaden sposób nic nie wiąże, a po całkowitym wyschnięciu rozluźnia wszystko w koło ... twarde jest bo jest mokre, jak wyschnie stanie się kruche ... może ratować Cię tylko to że palenisko małe i nie zapakujesz do niego tyle drewna ile za zwyczaj ładuje się do wkładu "normalnej" wielkości.

Marmury takie jak Breccia/Daino nie do końca są dobre do stosowania na ciepłych zabudowach - zwłaszcza w cienkich 2 cm elementach. Są kruche i mocno użyłowane a nagrzewają się znacznie szybciej od podbudowy, która potem znacznie dłużej stygnie niż sam kamień. Pękają nagminnie w takiej konfiguracji.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bohusz, również kupiłem od ciebie termopłyty i jako praktyk mógłbyś powiedzieć, którą stroną dajesz do środka tą bardziej gładką czy chropowatą. Ja myślę aby dać do środka gładkie( mniej się kurz będzie trzymał), a w chropowatą lepiej zatopić siatkę w kleju z zewnątrz. Co sądzisz o tym
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie robota powoli idzie do przodu, teraz wygląda to tak:

 

http://img685.imageshack.us/img685/7084/20130107181727.jpg

 

Oczywiście źle obliczyłem ilość potrzebnych termo płyt... albo inaczej, zmieniła mi się koncepcja już po zamówieniu i muszę sztukować zwykłą kształtką szamotową z Castoramy. Nie wiem, lepiej się pracowało z tymi płytami, wszystko wydawało się bardziej solidne, a tak muszę czekać aż lepiej cement zwiąże. Z klejem VITCAS pracuje się chyba jednak lepiej niż z tym TK1100... ale jaki tam ze mnie ekspert :) Krzywizna ścian doprowadza mnie do obłędu, tynki były u mnie nakładane chyba po pijaku, za to są pancerne jak niemiecki Tygrys... uroki starych domów. Zabudowy nie będę prowadził do sufitu, zakończę jakoś 30-40 cm. poniżej. Ta rura z prawej to imitacja DGP, niech trochę ogrzeje sąsiednie pomieszczenie.

 

Takie pytanie- czy jest konieczne wypełnianie szczelin ruty dymnej klejem do wysokich temperatur? Weszło ładnie na wcisk, żaden dym nie leci...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Szycha ... wypalane płytki szamotowe mają całkiem inną pojemność cieplną, rozszerzalność i przewodność (czas oddawania ciepła) niż beton szamotowy, mający jeszcze w dodatku kupę wody w sobie (związanej). Nie łączy się w ten sposób tych dwóch materiałów zwłaszcza bez przewiązania i w całkowicie różnych formatach.

Będzie pękać na ich styku ... w dodatku niepotrzebnie murujesz to w ścianie ... będzie pękać na ścianie ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bohusz, również kupiłem od ciebie termopłyty i jako praktyk mógłbyś powiedzieć, którą stroną dajesz do środka tą bardziej gładką czy chropowatą. Ja myślę aby dać do środka gładkie( mniej się kurz będzie trzymał), a w chropowatą lepiej zatopić siatkę w kleju z zewnątrz. Co sądzisz o tym

 

Daj gładką stroną do wewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie robota powoli idzie do przodu, teraz wygląda to tak:

 

http://img685.imageshack.us/img685/7084/20130107181727.jpg

 

Oczywiście źle obliczyłem ilość potrzebnych termo płyt... albo inaczej, zmieniła mi się koncepcja już po zamówieniu i muszę sztukować zwykłą kształtką szamotową z Castoramy. Nie wiem, lepiej się pracowało z tymi płytami, wszystko wydawało się bardziej solidne, a tak muszę czekać aż lepiej cement zwiąże. Z klejem VITCAS pracuje się chyba jednak lepiej niż z tym TK1100... ale jaki tam ze mnie ekspert :)

Nie pamiętam, czy rozmawialiśmy przed zamówieniem telefonicznie...

Vitcas to "szybki" klej, opakowanie 5 kg wystarczy, do łaczenia płyt, robota idzie szybko. Potem TERMOklej.

Szkoda, ze nie domówiłeś płyt. Wskazane według mnie byłoby robić jednym materiałem.

Narobiłeś się z tym wkuwaniem do tynku.

Odległości od wkładu spore u Ciebie, no i DGP. myślę, ŻE OBUDOWA BEDZIE SIĘ NAGRZEWAĆ DELIKATNIE i przyjemnie. Tak więc uważam, że strachu nie ma.

Zadzwoń 602259809, pogadamy.

Edytowane przez bohusz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem Panowie... no delikatnie mówiąc trochę to spieprzyłem- jak coś nie wyjdzie będzie to dobry przykład jakich błędów należy unikać przy stawianiu takiego kominka samemu hehe :) Brak doświadczenia, młody wiek, trzeba się było uczyć od mistrzów. Ale... od razu mówię, że założeniem tego kominka nie jest specjalnie mocna akumulacja ciepła, będzie on dostatecznie wentylowany, zgodnie z instrukcją. Na zdjęciu tego dobrze nie widać, odstępy od tych szamotowych kształtek do wkładu są duże, podobnie od komory do wiązania ze ścianą. Szamot na pewno nie osiągnie takich temperatur jak przy realizacjach np. Foresta.

 

Inna sprawa, że domek ma niespełna 50 metrów, całkowicie ocieplony, kilka szczap drewna i już jest tam baaardzo ciepło. Łatwo przedobrzyć, miałem już na przeciwległej ścianie kiedyś 28 C przy temp zew. 0 C, także dużo drewna tam nie wkładam.

Edytowane przez szycha-wlkp
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Zasiatkuj to, ale zrób to chytrze ... najpierw wysmaruj klejem na ząb i dopiero zatop siatkę, potem na świeżo jeszcze zrób to samo na narożnikach, ale już nie siatką lecz narożnikiem "papierowym". Od wewnątrz w narożnikach wzmocnij łączenia 5-6 cm paskami szamotu lub płyty.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Paliłem dzisiaj w kominku, od delikatnego po super ostre, wyschnął elegancko, belka jeszcze chyba twardsza , musiałem trochę podkuć w jednym miejscu to po prostu skala. Ten cement górkal jest niezły. Jutro wylewam płytę szamotową gr 3cm będzie służyć jako zamkniecie od góry, potłukę cegły szamotowe 3cm dodam gorkala i ze zbroje to podwójnie siatka od elewacji, będzie ok?. później zwężenie i dwie kratki wylotowe 17x32 i 17x17.

Jeszcze napisze swoje wrażenia z palenia po podłączeniu pow. z zewnątrz, szyba w końcu cały czas czysta pali się super, wcześniej wciągało pow. kratkami wentylacyjnymi do domu, cegła po 2 h paleniu gorące ze można trzymać rękę 3 sek. – przykryłem prowizorycznie od góry płytami varmsen. Niebawem wkleję fotki.

pyt. jaki marmur bedzie odpowiedni do mojej obudowy. ??? bo będę zamawiał w tym tyg.

Edytowane przez robertus86
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...