Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Witam.

Nasz kominek nie przylega do żadnej ze ścian - usytuowany jest przy wolnostojącym kominie a jego obudowa będzie oddzielać salon od aneksu kuchennego. Problemem dla nas jest obudowa czopucha. Chcielibysmy by była to kostrukcja lekka, jednocześnie nie może ona sięgać stropu ( ze wzgl na osiadanie budynku). Czy jest sposób na uzyskanie sztywnej konstrukcji ( np na profilach) w sytuacji gdy profile stelaża nie mogą być mocowane do sufitu ?

 

IMG_2491.jpg

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź. Przy okazji jeszcze jedno pytanie. Gdziekolwiek nie spojrzeć, mowa zwykle o 5 cm odstępu między wkładem kominkowym a jego obudową. Rozumiem, że dylatacja ta służy głównie poprawie cyrkulacji powietrza wewnątrz obudowy ? Pytanie wzieło się w związku lekturą jednej z kart technicznych wkładów kominkowych. Była tam mowa o potrzebie przewiewu powietrza by wkład kominkowy niepotrzebnie się "nie przegrzewał". Skonfrontowałem tę informację u innego producenta , który jednoznacznie zaprzeczył by ściślejsza obudowa mogła wpływać na trwałość wkładu kominkowego. Co więcej, zasugerował, że np dokładna izolacja wkładu kominkowego z płaszczem wodnym może poprawić jego sprawność.

No i teraz to wiem, że nic nie wiem :)

Edytowane przez marmur7
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

We wkładzie "powietrznym" czynnikiem chłodzącym wkład jest powietrze więc musi ono mieć miejsce do swobodnego przepływu, we wkładzie "wodnym" tym czynnikiem jest płyn. To tak na mój "chłopski rozum"

Ale poczekaj na rady fachowców

 

W skrócie, bardzo dobrze (siadaj dwója:D...).

 

W samych powietrznych jeszcze, są takie które wytrzymają prawie wszystko(stalowo szamotowe), i takie, które muszą być wentylowane by nie pękły (prawie wszystkie żeliwne)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oczywiście. Proszę użyć płyt wermikulitowych bądź krzemianowych. Są sztywne, proste w montażu, nie wymagają stelaża i są jednocześnie izolacją. Oczywiście na te płyty od strony zewnętrznej można kłaść tynk, gładź, strukturę, okleić płytkami....

pzdr

 

Potwierdzam. Ja budowałem z płyt Super ISOL (5 cm). Fajnie się buduje (robiłem pierwsza obudowę w życiu :-) ). Konstrukcja sztywna.

Niestety, coś za coś. Płyty te są droższe od standardowej obudowy z GK. Ale moim zdaniem warto.

Edytowane przez skrip
literówka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy płyty super-isol da sie kupić w sklepach stacjonarnych czy tylko w necie ? W dwóch hurtowniach w mojej okolicy, na pytanie o płyty krzemianowe, obsługa zastanawiała się czy przypadkiem ich nie obrażam ;)

 

 

Ja akurat kupiłem w necie (na ICMARKET), ale widziałem też w Castoramie (plyty, klej, grunt). Płyty z netu miałem po 2 dniach w domu kurierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Powoli się przymierzam do zrobienia obudowy kominka narożnego Arysto. Mam pytanie, czy ktoś mógłby mi doradzić, co zrobić z tymi rurami (dwie w otulinie są miedziane, ta jedna jest od zbiornika przelewowego z pp), które będą bezpośrednio za kominkiem. Wiem, że trzeba zrobić izolację ściany. Sama obudowa miałaby być z płyt Silca. Mój plan jest taki, aby obudować te rury (ominąć je płytą). Czy takie rozwiązanie będzie dobrze i jakiej grubośi płyty użyć (3cm wystarczy na obudowę?)

 

Pozdrawiam,

Dawid.

 

[ATTACH=CONFIG]205574[/ATTACH]

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Powoli się przymierzam do zrobienia obudowy kominka narożnego Arysto. Mam pytanie, czy ktoś mógłby mi doradzić, co zrobić z tymi rurami (dwie w otulinie są miedziane, ta jedna jest od zbiornika przelewowego z pp), które będą bezpośrednio za kominkiem. Wiem, że trzeba zrobić izolację ściany. Sama obudowa miałaby być z płyt Silca.

Mój plan jest taki, aby obudować te rury (ominąć je płytą). Czy takie rozwiązanie będzie dobrze i jakiej grubośi płyty użyć (3cm wystarczy na obudowę?)

 

Pozdrawiam,

Dawid.

 

David,

Miałem ten sam problem (kilka postów powyżej).

Po pierwsze usunąłem otuliny na ruchach PEX (nie wytrzymałyby kilkuset stopni) i zastosowałem Flexorock (Rockwool) bo ta wytrzymuje do 400 st.

Droga, ale solidna i elastyczna, daje się łatwo układać na wygiętych PEX'ach - to ważne, dla zachowania szczelności.

Potem zabudowałem (to co się dało) ISOL'em (3 cm).

20130709_201817.jpg

20130713_215837.jpg

20130714_162736.jpg

20130719_220055.jpg

20130811_154841.jpg

Edytowane przez skrip
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
To kolejne pytanie, jaki wkład, piec zaproponujecie do kąta o wymiarach 50 cm x 80 cm. Zależy mi głównie na dużym przeszkleniu, kominek/piec będzie używany sporadycznie. Zastanawiałem się też nad szybą podnoszoną (odpadł ze względu na cenę i wymiary) ew. kominkiem otwartym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dalszy ciąg pytania, znalazłem piec żeliwny Invicta Carolo, ma wymiary 44 cm x 62 cm, ale powinien być odsunięty od ściany, żeby miał właściwą wentylację, czy mogę np. wyłożyć go w środku szamotem, lub ew. jakieś inne pomysły?

Kolejna opcja to czeski piec Romotop Tala, lub wkład Unico Hermes 1- co byście wybrali???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Serdecznie!

Przeczytałem cały ten wątek i pare jeszcze innych z działu „Kominki” i również postanowiłem samodzielnie po raz pierwszy zbudować kominek. Wkład jaki zakupiłem to: KFD ECO 5172R 12kW.

2012-11-07 13.29.33.jpg

 

Jest to wkład zamknięty, przeznaczony do ogrzewania konwekcyjnego. Planuję dodatkowo zrobić DGP (grawitacyjnie) na 2 pokoje, które znajdują się tuż nad docelowym miejscem kominka. Obudowę planuję zrobić z płyt krzemianowo-wapiennych SUPER ISOL firmy VARMSEN.

 

A oto co piszą w dołączonej instrukcji:

Przepływ powietrza konwekcyjnego od spodu musi być swobodny. Odstęp pomiędzy wkładem, a boczną i tylnią obudową ma wynieść 5cm; i tu się zastanawiam czy jest to wartość minimalna czy deklarowana?

Dylatacje(szczeliny) pomiędzy wkładem kominkowym a obudową maja wynosić:

-boczne: 2mm

- górna: 5mm

 

Minimum 30 cm od sufitu powinna być półka rozdzielająca (dekompresyjna- izolowana).

Pola powierzchni wlotów i wylotów powietrza konwekcyjnego są dokładnie przedstawione i bez siatek mają wynosić:

- wlot: 500cm2

- wylot 600cm2

 

Wlot powietrza z zewnątrz bezpośrednio do paleniska ma wynosić min: 200cm2 lub 10m3/h/1kW.

 

Rury od dystrybucji gorącego powietrza powinny mieć minimum 15cm średnicy i jeżeli planujemy rozprowadzenie za pomocą naturalnego ciągu grawitacyjnego, to rury powinny zaczynać się bezpośrednio w półce dekompresyjnej. Powinny być one starannie uszczelnione w tym miejscu.

 

Wyjscie z wkładu mam 20cmm i wejscie w komin ceramiczny 20cm.

Jeżeli chodzi o podłączenie wkładu do komina(7) to pisze, że mój wkład wymaga dodatkowej redukcji(2) na króćcu wkładu kominkowego(1), Rozumiem, że chodzi tu o zwykłą redukcję(2). Redukcję(2) tą należy zamontować mniejszym wymiarem wewnątrz króćca wkładu kominkowego(1); (redukcja nie może opierać się na osi szybra!) Nastepnie rurę przyłączeniową(3) należy umieścić wewnątrz górnej części króćca(2). Ponoć najlepiej uzyć elastyczną rurę przyłączeniową z atestem, bo niweluje możliwość przesuwania się wkładu pod wpływem temp. Nr5 to przejście ze sznurem uszczelniającym pomiędzy rurą spalinową(3) a czopuchem ceramicznym komina(6). Należy pamiętać, aby rura spalinowa(3) została zamontowana na zewnętrznej części przejścia(5) lub kolanka(4). Kolanko 45stopni(4), które trzeba użyć, jeżeli z komina wychodzi wejście 90stopni. Poniżej rozrysowałem jak to powinno wyglądać według instrukcji:

2013-08-28_223900.jpg

 

No i mam małe dylematy, bo sprzedawca w sklepie kominkowym uważa, że powinno być to inaczej zrobione. Mianowicie, brak redukcji na wkładzie, przewód dymny koniecznie nieelastyczny z blachy 2mm, przyłączenie przewodu dymnego na zewnątrz króćca z wkłądu. jak to w końcu ma być?

 

A oto moj projekcik kominka:

ACCamera60.jpg

ACCamera61.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...