Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

Kierownik konstrukcję widzial i co do niej samej w sobie zastrzeń nie miał.

Szkoda, że te głosy krytyki nie odezwały się wcześniej, kiedy tutaj go prezentowałem:

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171465-Kominek-jaki-komin-czym-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-gdzie-wyczystka&p=6013403&viewfull=1#post6013403

 

Wtedy miałem jeszcze nieobrobiony komin, oraz dekarzy i ekipe od SSO na budowie.

Nie bardzo widzę, jak teraz "z niewielkimi stratami" rozebrać konstrukcję ?

 

Ja nie widzę problemu w Twojej konstrukcji, jeśli jest dobrze wykonana. A tego nie wiem. Pamiętam, że nie raczyłeś odpowiedzieć na zadane pytanie. Więc sadziłem, że przestało Cię moje zdanie kręcić. Nadal twierdzę, że być może nie trzeba nic zmieniać. Zależy to od Twoich dalszych planów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Czy chodzi o to, kto się na czym zna lepiej ?

Jeśli producent wkładu wymaga zachowania scisle okreslonej odleglosci od ścian, powierzchni kratek wentylacyjnych to chyba zachowując te wartosci można przypuszczac, że wklad nie da powodow do zmartwien ?

A co do calego ukladu wklad-obudowa-komin, to może nie jest idealny, pewnie teraz wykonałbym to inaczej, ale da sie (jak przypuszczam) wykonac zabudowę plytami KW tak, aby ograniczyc temperature dzialajacą na płyte i scianki,i aby zapewnic przeplyw powietrza (wentylację) od dolnej, do górnej kratki obudowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Natomiast dlaczego użyłeś materiału toksycznego w obudowie, naprawdę nie rozumiem?!

 

Panie Batura.

 

Jeżeli raczy Pan twierdzić ,że wełna jest materiałem toksycznym, należy to zgłosić do PZH i przedstawić dowody - atest można bardzo łatwo zmienić :p Inaczej jest to jeno ''poszczekiwanie '' chorego umysłu , jakże często uważane za przywarę naszego narodu :D

 

pzdr.

 

ps. A tak w ogóle to '' ... gratuluję Wam łgarstwa Obywatelu ....'' :p

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc budowę kominka zdecydowanie nie polecam tanich płyt kominkowych rozlatują się dosłownie w rękach. Dla porównania musiałem dokupić dwie płyty Varsmena i nie ma porównania co do wytrzymałości i jakości. Jeżeli chodzi o montaż stanowczo odradzam lepiej dać wełnę wyjdzie dużo taniej i na pewno bezpieczniej, chyba że Varsmen ale to już całkiem inna kategoria cenowa.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakie pytanie, co najwyraźniej coś mi umknęło ?

 

 

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?171465-Kominek-jaki-komin-czym-pod%C5%82%C4%85czy%C4%87-gdzie-wyczystka&p=6013431&viewfull=1#post6013431

 

 

W sumie to odpowiedziałeś...Teraz to widzę. Bardziej chodzi mi jednak o sposób wymurowania tego na czym stoją pustaki kominowe. Czy to jest powiązane ze scianą główną w dostatecznym stopniu. Masz zbliżenie wiązań cegieł na fotkach.?

Edytowane przez Kominki Piotr Batura
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

@ Piotr Batura

Przeciez pod tym postem Bohusza jest moja odpowiedz. Jak to sie ma do Twojej wypowiedzi, ze "nie raczyłem" odpowiedzieć na to pytanie ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@ Piotr Batura

Przeciez pod tym postem Bohusza jest moja odpowiedz. Jak to sie ma do Twojej wypowiedzi, ze "nie raczyłem" odpowiedzieć na to pytanie ?

 

Nie męczmy buły. Nie pytanie Bohusza jest istotne, tylko sposób kotwienia podpór komina. To od początku budziło moje wątpliwości. Płaskowniki to sobie możesz .....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kończąc budowę kominka zdecydowanie nie polecam tanich płyt kominkowych rozlatują się dosłownie w rękach. Dla porównania musiałem dokupić dwie płyty Varsmena i nie ma porównania co do wytrzymałości i jakości. Jeżeli chodzi o montaż stanowczo odradzam lepiej dać wełnę wyjdzie dużo taniej i na pewno bezpieczniej, chyba że Varsmen ale to już całkiem inna kategoria cenowa.

 

Taniej z pewnością. Bezpieczniej, bo toksyny wdychane przez Twoją rodzinę są niewidoczne ?;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślącej części społeczeństwa i porozumiewającej się ludzkim głosem (w odróżnieniu od "poszczekiwania") pod rozwagę poddaję dokument, który z "niewiadomych powodów" przybrał taką , a nie inną postać w 2011 roku, mimo że wełnę produkuje się już jakiś czas...Czyżby pojawiły się nowe przesłanki? Dokumentów jest więcej. Stworzone nie przeze mnie, tylko przez producentów wełen. Nosimy się (grupa kilkunastoosobowa związana z nasza organizacją) z zamiarem zawiadomienia prokuratury o notorycznie popełnianym przestępstwie, wiec nie będę odkrywał tu wszystkich asów. I tak dostanę reprymendę od inicjatorów akcji, za "wychylanie się" .... :rolleyes:

 

Przedstawiciel Rockwoola nagle nabrał wody w usta...

 

http://pobierz.rockwool.pl/media/110926/ah_0439_2011.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Płaskowniki to sobie możesz .....

 

 

Zawsze mogę jeszcze dołożyc kątowniki na całej długosci połaczenia sciana-podpora ;)

Dobra, w srodę będzie u mnie kierownik budowy, spojrzy jescze raz na to z bliska, niech oceni czy temperatura i zwiazane z niaą zjawiska mogą byc dla tej konstrukcji niebezpieczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kierbud nie musi się na tym znać (temperatury, ich rozkład, zachowanie stali w obrębie kominka itp). Wywal ze dwie trzy cegły po lewej, dwie trzy po prawej (wytnij fleksem, i podkuj) i wklej nowe tak by powstało wiązanie. Na tym Kierbud musi się znać!
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Tu nie chodzi tylko o konstrukcję ale także o formę ... bo w miejsce ładnego, kształtnego kominka, kórego ostateczny wygląd można projektować do woli, wyjdzie paszkwil czyli to na co pozwoli właśnie taka a nie inna, ciasna konstrukcja podtrzymująca komin ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No to pomyślmy ...

Z miejscem na podłaczenie przyłącza dymowego umieszczonym w suficie miałbyś w tek chwili:

- nieograniczonną swobodę kształtowania bryły kominka

- możliwość przesunięcia parę (-naście, -dziesiąt cm) w cztery strony świata oraz w górę i w dół

- możlwość wyboru materiału z którego można zrobić zabudowę(materiał izolacyjny, szamot lub beton szamotowy, ceramika, stal, stal nierdzewna, cegła ... no co tylko dusza zapragnie

- możlwiość wyboru sposobu jego funkcjonowania (konwekcja, radiacja, system mieszany)

- no i wreszcie ... np. możliwość wyboru pomędzy kominkiem, kosztującym np. dwa razy więcej a praktycznie podobnie wyglądającym gotowym piecykiem

O gustach, osobniczym wyobrażeniu estetyki i piękna tu nie dyskutujemy ... tylko o możliwościah i ograniczeniach jakie dają pewne rozwiązania techniczne :p

Teraz cała rzecz polega na tym, żeby inni czytający ten wątek i planujący kominek u siebie w domu, nie wpuścili się w "takie coś" jak Ty. Bo to ani dobre technicznie, ani tańsze, ani prostsze w wykonaniu ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

No to pomyślmy ...

Z miejscem na podłaczenie przyłącza dymowego umieszczonym w suficie miałbyś w tek chwili:

- nieograniczonną swobodę kształtowania bryły kominka

- możliwość przesunięcia parę (-naście, -dziesiąt cm) w cztery strony świata oraz w górę i w dół

- możlwość wyboru materiału z którego można zrobić zabudowę(materiał izolacyjny, szamot lub beton szamotowy, ceramika, stal, stal nierdzewna, cegła ... no co tylko dusza zapragnie

- możlwiość wyboru sposobu jego funkcjonowania (konwekcja, radiacja, system mieszany)

- no i wreszcie ... np. możliwość wyboru pomędzy kominkiem, kosztującym np. dwa razy więcej a praktycznie podobnie wyglądającym gotowym piecykiem

O gustach, osobniczym wyobrażeniu estetyki i piękna tu nie dyskutujemy ... tylko o możliwościah i ograniczeniach jakie dają pewne rozwiązania techniczne :p

Teraz cała rzecz polega na tym, żeby inni czytający ten wątek i planujący kominek u siebie w domu, nie wpuścili się w "takie coś" jak Ty. Bo to ani dobre technicznie, ani tańsze, ani prostsze w wykonaniu ...

Pozdrawiam.

 

 

Miałbyś rację, gdybiy to ktoś bez konsultacji ze mna uszczęśliwił mnie "jakas" konstrukcja

To, ze dana scianka stoi w danym miejscu nie jest dzielem przypadku.

Planowałem maly, pionowy wklad w mozliwie małej obudowie (mnie akurat ten klocek, ktory wstawiles powyżej sie nie podoba), izolowany płytami KW od srodka z kominem bezwyczystkowym i wodnym wymiennikiem ciepła ( to właśnie po to ta konstrukcja na płycie, aby mozna było wstawic wymiennik)

Tylko plan odnosnie wymiennika był błędem, bo w koncu z niego zrezygnowalem, kiedy mi hydraulik policzył koszt instalacji - a ścianki pozostały.

Teraz po prostu zjechałbym pustakami kominowymi do płyty, co niewiele by zmienilo ksztalt kominka.

 

Oczywiscie, gdy ktoś stwierdzi, ze konstrukcja jest niebezpieczna i pokaze, co sie z nią stanie po rozpaleniu to bede się starał się wcielić plan B.

Chcciałbym tylko przypomieć - wszystkie ścianki (boczne, tylne, górna) bedą izolowane płytami KW.

Stad moje poczatkowe pytanie - do ilo stopni rozgrzeja sie ścianki z silikatu. Bo jeśli do 40-50 stopni (od strony izolacji), to czy taka temperatura będzie dla nich niebezpieczna ?

 

Z komory, w ktorej znajduje sie wklad moge zrobić wyjscie wymuszonej wentylacji (proste DGP) przez tylna sciankę. I pewnie tak zrobie, wywiercajac w tylnej ściance otwor, ktory znajdzie sie tuz pod poziomem zelbetowej płyty. Po drugiej stronie sciany mam wnękę do zabudowy, wiec bede mogl po niej puscic zaizolowany przewód w strop.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Sam widzisz ... od stanu postawienia stanu surowego domu do instalacji urządzenia grzewczego typu kominek / piec / piecyk, może się wszystko zmienić ... tak jak u Ciebie właśnie ... Stąd uniwersalne przyłacze znajdujęce się w suficie będzie zawsze lepsze i tańsze od wszelakich kombinacji i radosnej twórczości budowlanej przy udziale potakującego, typowego polskiego "kierbuda" ...

Jest jeszcze jedna rzecz - wkład, kóry zamierzasz u siebie postawić, emituje na tyle wysoką temperaturę na wyjściu że można do niego podpiąć ok. 500 kg masy akumulacyjnej, lub np. dodatkowy wymiennik stalowy o powierzchni ok. 3-3,5 m2, albo z kolei nasadę wodną o mocy c.a. 5-7 kW ...

To co zamierzasz w swojej konstrukcji zrobić, czyli piękne wyizolowanie wkłądu i bezpośrednie podpięcie do komina, będzie skutkowało tym że wysyłać będziesz "w kosmos" spaliny rzędu 400 i więcej stopni. To nie żadne gdybanie, tylko praktyka - na FM umieszczałem nawet swego czasu realizacje na tym palenisku.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...