Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

witam

mam kilka pytań:

1. planuje obudować kominek płytą akumulacyjna

która obecnie oferowana na rynku posiada dobry stosunek jakości do ceny?

czy warto dopłacić do płyt magnezytowych? czy zastosować płytę szamotową?

może jeszcze coś innego?

2. mam kominek narożny z gilotyna jak w załączniku, czy wykonując obudowę mogę płyty oprzeć na rancie który zaznaczyłem

http://naforum.zapodaj.net/b83a1bbf7ab2.jpg.html

 

dzięki

vlg-900.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Moim zdaniem:

ad1.Magnezyt jako wymiennik (masa akumulacyjna) ma sens. Obudowa z tego materiału to bezwartościowy marketing za pieniądze klienta...

 

ad 2.W przypadku ciężkiej obudowy, pełna zgoda z Wojtkiem. O taką pytano....Dodam tylko, że są ramy montażowe montowane na wkładach, które pozwalają opierać na nich lekkie zabudowy z krzemianów (o wadze nie przekraczającej określonej w instrukcji masy).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem:

 

ad 2.W przypadku ciężkiej obudowy, pełna zgoda z Wojtkiem. O taką pytano....Dodam tylko, że są ramy montażowe montowane na wkładach, które pozwalają opierać na nich lekkie zabudowy z krzemianów (o wadze nie przekraczającej określonej w instrukcji masy).

 

powiedz więc co to za wkłady, jak lekką masę zabudowy dopuszcza i jak zlikwidowano rozszerzalność tego wkładu względem zabudowy,

oraz co najważniejsze: po co opierać taką lekką konstrukcję na wkładzie ?

Edytowane przez lecho*ski
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Piotr, wszystko co znajduje się w zasięgu oddziaływania cieplnego wkładu, ma masę i pojemność cieplną (czyli wszystko oprócz próżni), stanowi jego masę akumulacyjną.

Pomiędzy cienkimi płytami z tych materiałów jakiejś zasadniczej różnicy nie będzie - wszystko kwestią ceny.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Postanowiłem zrobić zabudowę kominka jak na zdjęciu poniżej:

KP01-01-kominek.jpg

W grę wchodzą opcje:

1) Kominek z trzema szybami. Obudowa z cegłówek, jednak najtrudniejsze będzie zrobienie belki nad kominkiem. Czy to jest w ogóle możliwe?

2) kominek z tylko z przednią szybą. Obudowa z cegłówek. Tu konstrukcja wydaję się dość prosta.

3) Kominek z trzema szybami. Obudowa w płyt KW. Tu konstrukcja wydaję się prostrza od obudowy z cegieł (opcja nr.1), jednak czy będzie wytrzymała? Czy muszę podeprzeć płyty konstrukcją metalową taka jak do GK?

 

Oczywiście DGP na 2 pokoje sąsiadujące, Kratki wylotowe o łącznej powierzchni ~ 1000m2. Kratki wlotowe o łącznej powierzchni 700m2. Komora dekompresyjna mierząc od sufity ~ 40 cm w dół.. Sciana na której będzie kominek ma wymiary: szer 1,8m, wys 2,65m. Wlot do komina znajduje się na wysokości 1,9. Czerpnia powietrza do komory spalania doprowadzona rurą fi 100, aktualnie z kotłowni która jest/bedzie pod kominkiem.

Na jakiej wysokości rury spiro do DGP muszę być umieszczone w obudowie kominka? Widziałem również w sprzedazy, takie metalowe stelaże na kominek do których podpina się rury do DGP. Czy to jest konieczne czy mogę zawiesić luźno w obudowie?

 

Niestety z racji budżetu w grę wchodzą wkłady: NordFlam (Castorama) oraz Kratki (Internet).

Ewentualnie, jeżeli będzie to kominek z przednią szybą zastanawiam się jeszcze nad Tarnavva, ale tu cena jest o 1300pln większa.

Posiadam komin systemowy Schiedel, ceramika, fi 200. Czy takie połączenie będzie OK?

rura.jpg

Chodzi mi o to czy nie pęknie ceramika?

Czy mogę zastosować rurę z wymiennikiem?

2.jpg

 

Z góry dziękuję za odpowiedz.

Edytowane przez Xblue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na znanym portalu aukcyjnym masz dostępne płyty silca 4cm

 

czy zabudowe kominka z płyt silca można jeszcze obudować płytami GK i normalnie je wykończyć? szpachlowanie itd?

jak przymocuje GK do silki na klej, placki będzie ok? jakiego kleju użyć?

 

A możesz powiedzieć po jakiego .... chcesz na to jeszcze pakować GK. Płyty kleisz skręcasz czarnymi wkrętami do drewna na to siatka elewacyjna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Silca to nie płyty, kóre miały lub mają w ofercie Kratki. Ale to mało istotny szczegół.

Sama płyta izolacyjna wystarczy jeżeli jest lekka wyprawa na niej - tynk cieńkowarstowy (2-3 mm) lub gładź.

Jeżeli mamy do przyklejenia na to ze 100-200 kg kamienia to płyta GK znakomicie usztywni i wzmocni dodatkowo całą konstrukcję i nie będzie błędem jej zastosowanie.

Tak na marginesie ... czy ktokolwiek tutaj zadał sobie trudu i przeczytał specyfikację takiej płyty izolacyjnej z krzemianu wapnia (obojętnie jakiego producenta) jaką załaczają do tego materiału producenci ?

Jest to płyta konstrukcyjna (z reguły - bo niestety nie wszystkie), nie mogąca przenosić dodatkowych obciążeń i mająca w dodatku swoje ograniczenia co do wysokości konstrukcji z niej stawianych ...

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Silca to nie płyty, kóre miały lub mają w ofercie Kratki. Ale to mało istotny szczegół.

Sama płyta izolacyjna wystarczy jeżeli jest lekka wyprawa na niej - tynk cieńkowarstowy (2-3 mm) lub gładź.

Jeżeli mamy do przyklejenia na to ze 100-200 kg kamienia to płyta GK znakomicie usztywni i wzmocni dodatkowo całą konstrukcję i nie będzie błędem jej zastosowanie.

Tak na marginesie ... czy ktokolwiek tutaj zadał sobie trudu i przeczytał specyfikację takiej płyty izolacyjnej z krzemianu wapnia (obojętnie jakiego producenta) jaką załaczają do tego materiału producenci ?

Jest to płyta konstrukcyjna (z reguły - bo niestety nie wszystkie), nie mogąca przenosić dodatkowych obciążeń i mająca w dodatku swoje ograniczenia co do wysokości konstrukcji z niej stawianych ...

Pozdrawiam.

Płyta GK usztywni na ściskanie, zginanie klejona na placki czy na stelażu?

Tak są tacy co czytają takie specyfikacje;-)

Sam stosujesz takie płyty i wiesz jak obchodzić ich ograniczenia niekoniecznie stosując GK.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Nie "obchodzę" ... jest bardzo ciężki kamień albo inna okładzina na kominku - musi być solidna ścianka na której to się trzyma i dopiero izoalacja pod nią.

Inna sprawa że bardzo solidną i nośną ścianę jednowarstwową można uzyskać bez izolacji, z szamotu na ten przykład lub z betonu szamotowego.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...