Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

Gość grend

Mój kominek w trakcie...

DSCN1386.jpg DSCN1401.jpg

 

Wykonanie samej obudowy to jest prosta rzecz ale zeby to dobrze funkcjonowało to już jest inny temat, który będe testować pewnie przez miesiąc. Generalnie ma to być kominek zamkniety , z regulowanym strumieniem powietrza dzięki któremu ma sie naładować masa akumulacyjna na pietrze. Stąd jest miejsce pod wkładem na nawiew powietrza. Tutaj mam pytanie jak w "bilansie" przepływu powietrza wygląda szczelina wokół szyby. Ja mam około 5-6 mm i to daje 100cm2 - to wlicza sie w ogolny bilans ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Tutaj mam pytanie jak w "bilansie" przepływu powietrza wygląda szczelina wokół szyby. Ja mam około 5-6 mm i to daje 100cm2 - to wlicza sie w ogolny bilans ?

 

Przede wszystkim porównując otwory musisz brać pod uwagę ich tzw. średnicę zastępczą. Chodzi o to, że otwory o tym samym przekroju i różnym kształcie nie są takie same dla przepływającego powietrza.

Wzór na średnicę zastępczą dla gazów to: 4S/O, gdzie S - powierzchnia otworu, O - obwód otworu.

 

Porównując wloty musisz porównać wielkości otrzymane z tego wzoru. Widać między innymi, że tylko dla kwadratowego otworu powierzchnię liczy się wprost z wymiarów (identyczną średnicę zastępczą jak kwadrat ma koło o takiej samej średnicy, jak bok kwadratu).

 

Widać z tego, że im bardziej otwór będzie odbiegał od kwadratu czy koła, tym "mniejszy" będzie dla powietrza, mimo identycznego przekroju.

 

Poza tym - szczelina wokół drzwi jest coraz bardziej gorąca i będzie stawiała coraz większy opór dla powietrza, które miałoby tam ochotę wpłynąć.

 

Czyli, po ludzku - ta szczelina ma niewielkie znaczenie w bilansie.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

Dzięki

Czyli tak faktycznie żeby kratki zdawały swoja role to musza byc ponizej wkładu

Mam jeszcze inne pytanie - montaż rury kominowej do wkładu. Wszędzie stosuje sie w miejsce łączenia sznur. W moim przypadku rura weszła na wcisk i ma może 1 mm luzu. Tutaj też trzeba mimo wszystko uszczelniać?

DSCN1395.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki

Czyli tak faktycznie żeby kratki zdawały swoja role to musza byc ponizej wkładu

Mam jeszcze inne pytanie - montaż rury kominowej do wkładu. Wszędzie stosuje sie w miejsce łączenia sznur. W moim przypadku rura weszła na wcisk i ma może 1 mm luzu. Tutaj też trzeba mimo wszystko uszczelniać?

[ATTACH=CONFIG]343707[/ATTACH]

 

Lepiej by było gdyby weszła do środka a nie na zewnątrz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Lepiej by było gdyby weszła do środka a nie na zewnątrz.

 

.. ale do środka ? W ten sposób chyba jest bardziej szczelne ? Tak samo robi sie komin nakładając kielichem na dół.

Włoźenie rury do srodka co by dawało ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. ale do środka ? W ten sposób chyba jest bardziej szczelne ? Tak samo robi sie komin nakładając kielichem na dół.

Włoźenie rury do srodka co by dawało ?

 

A daje tyle że w wypadku pojawienia się skroplin, a czasami tak się zdarza nic na zewnątrz nie wycieka i się nie przypieka na wkładzie a wpada do wkładu. Zapaszek przy takim wycieku potrafi się na cały domek rozejść.

Z tego co pamiętam to komin jednak odwrotnie niż piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
A daje tyle że w wypadku pojawienia się skroplin, a czasami tak się zdarza nic na zewnątrz nie wycieka i się nie przypieka na wkładzie a wpada do wkładu. Zapaszek przy takim wycieku potrafi się na cały domek rozejść.

Z tego co pamiętam to komin jednak odwrotnie niż piszesz.

 

.. no faktycznie powinno byc odwrotnie, bo najwzniejsze sa skropliny a nie dym. No to chyba musi byc jakaś przejsciówka bo tego w ten sposób nie jestem wstanie załozyć. Dzieki bo bym zrobił bład wykonawczy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. no faktycznie powinno byc odwrotnie, bo najwzniejsze sa skropliny a nie dym. No to chyba musi byc jakaś przejsciówka bo tego w ten sposób nie jestem wstanie załozyć. Dzieki bo bym zrobił bład wykonawczy

 

Błąd z cyklu "grzech główny"...;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. ale do środka ? W ten sposób chyba jest bardziej szczelne ? Tak samo robi sie komin nakładając kielichem na dół.

Włoźenie rury do srodka co by dawało ?

 

Komin (segmentowy) na 100% montuje się kielichem do góry.

A co do rury do kominka to pewnie zamiast fi 200 trzeba zastosowac fi 150 wlezie do srodka a przy wlocie do komina robisz redukcje (bo komin pewnie jest fi 200) z 200 na 150 i gra idealnie w zaleznosci od komina stosujesz zwykla na szywno albo z sznurem.

 

Jesli zle mowie niech mnie ktos poprawi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Komin (segmentowy) na 100% montuje się kielichem do góry.

A co do rury do kominka to pewnie zamiast fi 200 trzeba zastosowac fi 150 wlezie do srodka a przy wlocie do komina robisz redukcje (bo komin pewnie jest fi 200) z 200 na 150 i gra idealnie w zaleznosci od komina stosujesz zwykla na szywno albo z sznurem.

 

Jesli zle mowie niech mnie ktos poprawi.

 

W instrukcji jest komin fi 180 - a kominem jest to co widac. Kominek ma być wyczystka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

.. ale do środka ? W ten sposób chyba jest bardziej szczelne ? Tak samo robi sie komin nakładając kielichem na dół.

Włoźenie rury do srodka co by dawało ?

 

Komin stalowy mann montowany kielichami do góry.

Rura weszła do wnętrza czopucha na wcisk. Właściwie nie rura, a redukcja 150/180mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Komin stalowy mann montowany kielichami do góry.

Rura weszła do wnętrza czopucha na wcisk. Właściwie nie rura, a redukcja 150/180mm

 

... ale czopuch miales 150 a dymowy 180 ? Jak robiłes na wcisk to dawałeś jakis sznur tudziez jakąś masę uszczelniającą. ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend

szukałem jakiś przejściówek i znalazłem oś takiego co tytułuje się kryza przeciw skrpolinom

http://www.kominkinapiatke.com.pl/kryza-przeciw-skroplinom-do-rur-stalowych-1238.html#product_tabs_additional_tabbed

 

Tylko że znowu czegoś takiego nie włożę na czopuch bo w specyfikacji jest że można nałożyć na rurę 2mm, a blacha wkładu to jakieś 4-5mm... Cały czas niewiem jak to rozwiazać ???? Jeżeli zastosuję przejśiówkę, kielich - kielich to wtedy nie rozwiąże mi problemu skroplin, bobędą mi wchodziły na zewnętrzną stronę obudowy, no chyba że rant posmarować jakimś uszczelniaczem, tylko że znowu stal pracuje .... same dylematy

Może ktoś coś poradzic ?

 

Włożenie rury 150 i od razu redukcję nie wchodzi w grę bo wtedy nie mam podparcia komina...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

szukałem jakiś przejściówek i znalazłem oś takiego co tytułuje się kryza przeciw skrpolinom

http://www.kominkinapiatke.com.pl/kryza-przeciw-skroplinom-do-rur-stalowych-1238.html#product_tabs_additional_tabbed

 

Tylko że znowu czegoś takiego nie włożę na czopuch bo w specyfikacji jest że można nałożyć na rurę 2mm, a blacha wkładu to jakieś 4-5mm... Cały czas niewiem jak to rozwiazać ???? Jeżeli zastosuję przejśiówkę, kielich - kielich to wtedy nie rozwiąże mi problemu skroplin, bobędą mi wchodziły na zewnętrzną stronę obudowy, no chyba że rant posmarować jakimś uszczelniaczem, tylko że znowu stal pracuje .... same dylematy

Może ktoś coś poradzic ?

 

Włożenie rury 150 i od razu redukcję nie wchodzi w grę bo wtedy nie mam podparcia komina...

Ale masz problem;-) Na stronie przez Ciebie podlinkowanej masz różne redukcje z kwasówki 220/200 200/180 itp. jak nie te to może część z przejścia na komin ceramiczny. najlepiej pomierzyć swoje rury i wyjście, przejść się do dobrze wyposażonego sklepu i coś dobrać a jak nie to zadzwoń np. do Batury czy innego reklamującego się tutaj i na 100% ci doradzą a potrzebną część wyślą kurierem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Część kurierem szybciej wyślą Ci co produkują....Problem jest z pytającym...Dopóki nie ogarnie, ciężko...

 

Grend, a na czym opiera się komin, jak dajesz kielichem na czopuch (króciec wkładu)!?

 

 

Są 2 rozwiazania - Pierwsze rozwiazanie to zakładam jakąś przejściówkę na czopuch i wtedy komin oparty jest o wkład - tu najlepiej by była kryza, no ale 2 mmm... albo wkładam rurę do środka czopucha gdzie może się zdarzyć ze komin obsunie mi sie do środka. Biorąc inną wersję że nakładam reducję (tylko jakoś nie znalazłem np 170-180) to wtedy komin bedzie oparty o stozek - a co wtedy ze stabilnością komina ? To będzie 7 metrów i troche to jednak wazy.

 

Coś pomnałem ? Gdzie jest "złoty środek" ? Są takie redukcje i komin będzie stabilny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Ale masz problem;-) Na stronie przez Ciebie podlinkowanej masz różne redukcje z kwasówki 220/200 200/180 itp. jak nie te to może część z przejścia na komin ceramiczny. najlepiej pomierzyć swoje rury i wyjście, przejść się do dobrze wyposażonego sklepu i coś dobrać a jak nie to zadzwoń np. do Batury czy innego reklamującego się tutaj i na 100% ci doradzą a potrzebną część wyślą kurierem.

 

no patrzyłem ... , a redukcji 150 na 180 nie włożę bo jak mam to uszczelnic gdy szczelina będzie wynosic ponad 2.5 cm ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no patrzyłem ... , a redukcji 150 na 180 nie włożę bo jak mam to uszczelnic gdy szczelina będzie wynosic ponad 2.5 cm ?

Żeby coś zrobić za Ciebie trzeba przynajmniej znać wymiary, wewnętrzny wyjścia z wkładu i zewnętrzny rury kominowej ale nie po stronie kielicha. Nie mam pojęcia czy można oprzeć tak sobie na wkładzie rurę kominową ale na to pytanie to raczej Batura odpowie. A co z tą rurą dalej się dzieje, coś mi się wydaje że wymyśliłeś że ona nagrzeje jakąś akumulację na piętrze a potem co z nią?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Żeby coś zrobić za Ciebie trzeba przynajmniej znać wymiary, wewnętrzny wyjścia z wkładu i zewnętrzny rury kominowej ale nie po stronie kielicha. Nie mam pojęcia czy można oprzeć tak sobie na wkładzie rurę kominową ale na to pytanie to raczej Batura odpowie. A co z tą rurą dalej się dzieje, coś mi się wydaje że wymyśliłeś że ona nagrzeje jakąś akumulację na piętrze a potem co z nią?

 

"ryję" teraz w necie szukając złaczki fi 180 na 2 kielichy - Laczenie z czopuchem uszczelnie silikonem i moze skrpoliny nie będę mi wpływać na zewnątrzną strone wkładu - innego rozwiazania nie widze....

 

Rura idzie przez parter i pietro i wszystko obudowane akumulacja na stropie wylewka betonowa i na tym będzie pustak keramzytowy i w środku będzie cały czas rura stalowa . Będę później mierzyć ile stopni bezie mi wchodzi do komina - jak będzie za duzo to jeszcze na pietrze obuduje jakoś tą rurę szamotem. Opróz tego na pietrze mam jeszcze 350kg szamotu przez który ma przejsć ciepłe powietrze z dołu i wyjść do łazienki - to też będę sprawdzał jak to działa. Akumulacja to jakieś 1,2 tony wiec powinno trzymać z 12 godzin... jak się sprawdzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"ryję" teraz w necie szukając złaczki fi 180 na 2 kielichy - Laczenie z czopuchem uszczelnie silikonem i moze skrpoliny nie będę mi wpływać na zewnątrzną strone wkładu - innego rozwiazania nie widze....

 

Rura idzie przez parter i pietro i wszystko obudowane akumulacja na stropie wylewka betonowa i na tym będzie pustak keramzytowy i w środku będzie cały czas rura stalowa . Będę później mierzyć ile stopni bezie mi wchodzi do komina - jak będzie za duzo to jeszcze na pietrze obuduje jakoś tą rurę szamotem. Opróz tego na pietrze mam jeszcze 350kg szamotu przez który ma przejsć ciepłe powietrze z dołu i wyjść do łazienki - to też będę sprawdzał jak to działa. Akumulacja to jakieś 1,2 tony wiec powinno trzymać z 12 godzin... jak się sprawdzi

Pomysł ze złączką dwa kielichy bez sensu akurat w newralgicznym punkcie, silikon chyba też. Nie wiem czy dobrze rozumiem ale ta akumulacja ma być wentylowana i ładowana powietrzem? No nie wiem, czarno to widzę by wystarczyło na 12 godzin ale ja się mało znam na tym temacie. Akumulacja jest w większości ładowana bezpośredni spalinami inaczej wyjdzie coś ala ciepła obudowa, może fachowcy mnie poprawią;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...