Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

szczególny szacun budzi ten wysokowydajny radiator :)

a z poważnych rzeczy wkład wydaje się być nadmiernie wysunięty względem nadproża, podłóż tam coś "lużno" bo szamot z nadproża może nie wytrzymać

 

Radioator... wiem :)... ale jako, iż był w "cenie" z wkładem nie omieszkałem zamontować :p w sumie to kilka stopni mniej pójdzie w komin.

 

Tak, zgadza się, czopuch jest trochę cofnięty względem dolnej zewnętrznej obudowy ale to tylko takie wrażenie, ponieważ jest w pionie z obudową dolną wewnętrzną. Po prostu podkleiłem tam drugą sciankę. tym samym nadproże opiera się ładnie na sciance o grubości 60mm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rzeczywiście w DUŻYM powiększeniu widać także ogień.....

Niestety ma on kolor czerwony a to oznak spalania w niskiej temperaturze ;

a) mokre drewno

b) palenie przy zbyt mocno zredukowanym powietrzu

c) nowa obudowa i pali się " na próbę " aby wszystkie zaprawy nie rozkleiły się natychmiast...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, rzeczywiście w DUŻYM powiększeniu widać także ogień.....

Niestety ma on kolor czerwony a to oznak spalania w niskiej temperaturze ;

a) mokre drewno

b) palenie przy zbyt mocno zredukowanym powietrzu

c) nowa obudowa i pali się " na próbę " aby wszystkie zaprawy nie rozkleiły się natychmiast...

 

Wg mnie ogień widać na każdym zdjęciu, a to, że ma on kolor czerwony czy różowy to jeszcze o niczym nie świadczy - bo po 1 na 99% zdjecie jest robione cykaczem, albo telefonem a i 1 i 2 dobiera balans bieli automatycznie zresztą przy ustawieniach automatycznych lustrzanka też, a balans bieli ma wpływ na odwzorowanie kolorów - aparat w słabo oświetlonym miejscu dobierze WB - wysoko i "najlepszy" ogień na zdjęciu będzie byle jaki.

 

Jasne może być jak piszesz, aczkolwiek czepianie się koloru ognia na zdjęciu z "byle jakiego" aparatu to szukanie dziury w całym. Takie jest moje zdanie.

 

Kolejna kwestia to taka, że szyba wygląda na mocno zakopcona a wręcz prawie czarna - a to też ma wpływ na odwzorowanie koloru ognia. Czarna szyba pewnie wynika z rozpalania od dołu - tradycyjnie jak w piecu:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdun Darek B

Zdjęcie było robione naprawdę starym telefonem, drugi dzień po sklejeniu całej obudowy. Więc delikatnie i na próbę. Szyba była usmolona po samą górę.

Na chwile obecną pale wszystkim co mam na budowie i da się spalić (papier, deski, kartony) :) oczywiście nie wliczając plastików i innych podobnych syfów...

 

lecho*ski

Front przy wkładzie jest cofnięty o 3 cm od wkładu. Celowe posunięcie ponieważ kamień, który ma defakto 3cm w przyszłości ozdobi front oraz belki,

 

doin_oakenhelm

Fakt, rozpalanie od dołu. Jednak zamierzam to pilnie zmienić.

 

PS. dużo naczytałem się na temat podłaczenia wylotu spalin do komina. Jak widać rura podłączona jest tak samo jak krztałtki w kominie, czyli kielichem do góry. I tu rodzi się pytanie: czy jest ono lepsze od podłączenia odwrotnego (kielichem w dół). Jak dotąd u wszystkich znajomych widziałem montaż odwrotny.... czyli rura nakładana była na zewnętrzną stronę wylotu spalin wkładu.

Acha i jeszcze jedno pytanie. Nie zamontowałem szybra, bo wydaje mi się bezcelowy. Czy mam rację?

 

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi, porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Doin ... normalnie szacun ... bawię się w robienie zdjęć moich kominków i ognia dosyć długo, ale w jednym poście obaliłeś moje pojmowanie zdjęć tych robienia ...

Do tej pory robiłem to po najmniejszej linii oporu operując najczęściej czasem, nieczęsto przesłoną.

Chyba muszę inaczej podejść do sprawy.

Xblue ... bardzo przyzwoicie - gdybyś tylko w miejsce radiatora dał jakiś lepszy wymiennik, było bo idealnie jak na kogoś, kto się tym zawodowo nie para. Gratulacje.

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc podsumowując ja jestem zdania ze kolor ognia na zdjęciu poglądowym robionym byle jakim aparatem "nie mówi" totalnie nic.

W lewym rogu stoi poziomica czerwona ,jej kolor wygląda na bardzo naturalny,nie jest to jedyna poziomica na tym zdjęciu .Po ilości poziomic wygląda że kominek byl wznoszony z dużą starannością .:lol2:

Edytowane przez animuss
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W lewym rogu stoi poziomica czerwona ,jej kolor wygląda na bardzo naturalny,nie jest to jedyna poziomica na tym zdjęciu .Po ilości poziomic wygląda że kominek byl wznoszony z dużą starannością .:lol2:

 

Moje przeoczenie co do czerwonej poziomicy.

 

Z tym, że nadal twierdze, że czepianie się koloru ognia na podstawie "byle jakiego" (bez urazy) zdjęcia to szukanie dziury w całym i czuje się zobowiązany bronić Xblue.

 

Nie będę się tu rozpisywać na temat fotografii bo to nie te forum, ale uwierz mi, że kolory na zdjęciu są rzeczą względną. Szczególnie jeśli zdjęcie przedstawia "obiekty" (poziomica + pomieszczenie i wnętrze wkładu) o różnych naświetleniach - pomieszczenie naświetlone światłem sztucznym o bliżej nieokreślonej temperaturze barwowej a wnętrze wkładu inna temp. jeszcze jak dołożysz do całości świetlówkę albo led-ówkę to już całkowity cyrk.

 

A żeby było jeszcze ciekawiej to na całość ma wpływ jeszcze monitor i i jego odwzorowanie kolorów. Monitory do foto są kalibrowane. Można to łatwo sprawdzić wchodząc w WIN w Panel sterowania/Ekran/Kalibruj ekran i pobawić się suwakami i zobaczyć co się stanie.

 

Podsumowując i zakańczając wywody na temat foto (bo to nie miejsce na to) - ciężko jest zrobić dobre zdjęcie byle jakim aparatem na ustawieniach auto przy sztucznym oświetleniu.

 

Forest-Natura

Do tej pory robiłem to po najmniejszej linii oporu operując najczęściej czasem, nieczęsto przesłoną.
Czasem to nie wiele zdziałasz - szczególnie jeśli chodzi o kolory.

 

A co do spalania w kominku to wcale nie twierdze, że paliło się tam idealnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

. Szyba była usmolona po samą górę.

Na chwile obecną pale wszystkim co mam na budowie i da się spalić (papier, deski, kartony) :) oczywiście nie wliczając plastików i innych podobnych syfów.

Czy mam rację?

 

Z góry dziękuję za wszelkie uwagi, porady.

 

Teraz już wiem z jakiego powodu w mieście Krakowie zakazali palić w kominkach ............

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
Czy to jest normalne ze rury stalowe do komina hałasują przy rozpalaniu kominka ? Do momentu kiedy się porządnie nie nagrzeje to słychac jakby ktoś miarowo uderzał małym młotkiem. Nie wiem czy to tez nie jest przyczyna ze 2 rury były trochę zduszone...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w miare normalne. zreszta halasuja to pojecie wzgledne. powiedzmy ze moga lekko popukiwac.

co to znaczy , ze rury byly zduszone ?

 

 

Czy to jest normalne ze rury stalowe do komina hałasują przy rozpalaniu kominka ? Do momentu kiedy się porządnie nie nagrzeje to słychac jakby ktoś miarowo uderzał małym młotkiem. Nie wiem czy to tez nie jest przyczyna ze 2 rury były trochę zduszone...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość grend
w miare normalne. zreszta halasuja to pojecie wzgledne. powiedzmy ze moga lekko popukiwac.

co to znaczy , ze rury byly zduszone ?

 

nie były okragłe, tak że musiałem trochę się "postarać" aby weszły jedna w drugą. Może w transporcie znalazły się w nieodpowiednim miejscu. Owalne to nie były - jezeli o to chodzi

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko o płyty PROMAT. Zrobiłem z nich izolację komina i sufitu, czy będą dobre do wykonania obudowy ? Planowałem kupić płyty Varmsen, jednak Promat jest trochę tańszy. Niestety, nie miałem okazji sprawdzić czy Varmsen jast tak samo delikatny jak Promat.

 

Zaplanowałem sobie postawienie obudowy z cegieł szamotowych do wysokości czopucha i reszta z płyt Pomat/Varmsen. Czy to dobry pomysł, żeby dorobić stelaż z profili od GK od wysokości nadproża do sufitu i na tym kręcić płyty kominkowe? Przypomnę tylko, że kominek to Maja narożna.

 

Ostatnie pytanie odnośnie wykończenia - czy kamień/marmur na kominki ma jakąś standardową grubość ? Nie wiem ile miejsca zostawić dla kamieniarza a chciałbym żeby portal dobrze leżał.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamien to zazwyczaj ma grubość 3 cm.

Stelaż OK, jak będziesz na czopuch kleił kamien, płytki, etc (ciężkie rzeczy) w przeciwnym wypadku zbędny.

Ważne aby całość zaciągnąć klejem zatapiająć siatkę.

 

Varmsen ok, Promat nie wiem, raczej nie robiłbym obudowy kominka z z tych płyt.

Ja zastosowałbym Varmsen lub Silke, ogólnie dostepne w marketach (casto, LM).

Edytowane przez Xblue
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamienia nie będzie dużo, chciałbym uzyskać efekt podobny do tego na zdjęciu:

 

http://kominkigp.pl/kominki/Nowoczesne/kominki_nowoczesne_obudowy_kominkowe_godin_krak%C3%B3w_tradycyjne_rustykalne_portale_marmurowe_klasyczne_n64.jpg

 

Stelaż chciałem dać dla poprawy stabilności zamiast nadproża.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanko o płyty PROMAT. Zrobiłem z nich izolację komina i sufitu, czy będą dobre do wykonania obudowy ? Planowałem kupić płyty Varmsen, jednak Promat jest trochę tańszy. Niestety, nie miałem okazji sprawdzić czy Varmsen jast tak samo delikatny jak Promat.

 

Zaplanowałem sobie postawienie obudowy z cegieł szamotowych do wysokości czopucha i reszta z płyt Pomat/Varmsen. Czy to dobry pomysł, żeby dorobić stelaż z profili od GK od wysokości nadproża do sufitu i na tym kręcić płyty kominkowe? Przypomnę tylko, że kominek to Maja narożna.

 

Ostatnie pytanie odnośnie wykończenia - czy kamień/marmur na kominki ma jakąś standardową grubość ? Nie wiem ile miejsca zostawić dla kamieniarza a chciałbym żeby portal dobrze leżał.

Promat ma ofertę szerszą od Varmsena (doskonałe płyty). Po prostu Promasil 950 służy raczej do izolacji. Do konstrukcji używam Promatec L...Mają dużo więcej do zaoferowania , więc wybieram w zależności od potrzeb. Kamień najbardziej dostępny to płyty 2 i 3 cm grubości, ale ja bym najpierw pogadał z kamieniarzem...Skąd wiesz co wybierzesz? A może ma coś tańszego do zaoferowania, ale grubszego, bo mu zostało...?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...