Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

No, właśnie o to mi chodziło, Panowie Zduni. Mój babski rozsądek i wiedza w temacie, nabyta zresztą w większej części dzięki czytaniu Waszych wpisów, każą mi oddzielić grubą krechą, umiejętności i wiedzę kominkarzy od umiejętności i wiedzy Zduna.

Nie ma się co zastanawiać, jeśli Zdun mówi, że czegoś nie wolno robić, tzn. nie należy, bo jest to poparte doświadczeniem, którego byle kominkarz nie ma.

Pytanie było retoryczne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, właśnie o to mi chodziło, Panowie Zduni. Mój babski rozsądek i wiedza w temacie, nabyta zresztą w większej części dzięki czytaniu Waszych wpisów, każą mi oddzielić grubą krechą, umiejętności i wiedzę kominkarzy od umiejętności i wiedzy Zduna.

Nie ma się co zastanawiać, jeśli Zdun mówi, że czegoś nie wolno robić, tzn. nie należy, bo jest to poparte doświadczeniem, którego byle kominkarz nie ma.

Pytanie było retoryczne :)

 

Niestety nie jest to takie proste i jednoznaczne, jak Ci się zdaje. Najlepszy zdun, bez podstawowej wiedzy bylekominkarskiej, biorący się za to kominkarstwo bez przygotowania, może puścić z dymem niejedną chałupę...zabić niejednego amatora kominka, albo przynajmniej zmarnować kupę powierzonej mu przez naiwnego / nieświadomego klienta kasy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację, ale ten Zdun ma dość wiedzy, doświadczenia i rozsądku, by tego o czy napisałeś uniknąć. A przykro to pisać, ale naczytałam się już tu na forum i w ofertach firm kominkarskich jakie babole puszczają kominkarze. Strach się do takich zgłosić po usługę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Po pierwsze primo - zawodu "kominkarza" nie będzie w najbliższych kilkunastu (kilkudziesięciu ... może nawet w ogóle) w klasyfikacji zawodów w naszym kraju. I dobrze wiesz Piotrze o tym, więc po co pisać że może jednak będzie :p

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, mam ogromny dylemat czy robić DGP grawitacyjne czy nie. Kominka mam zamiar używać tyko w okresach przejściowych, w całym domu będzie podłogówka + wentylacja mechaniczna. Poniżej rzuty domu:

 

Parter:

 

nugat_4_rz01_orig.jpg

 

Poddasze:

 

nugat_4_rz02_orig.jpg

 

Dom będzie dobrze ocieplony (podłoga/ściana/strop 15/20/35).

 

Opcja 1:

Robić DGP grawitacyjne do 3 pokojów na poddaszu - zaznaczone czerwonymi punktami (wiem że lokalizacja nie jest najlepsza bo powinno to być bliżej okien)

 

Opcja 2:

Nie robić DGP i liczyć że lokalizacja kominka w środku domu oraz bliskość do klatki schodowej pozwoli na rozprowadzenie ciepła

 

Opcja 3

Zrobić DGP tylko na górny korytarz (oznaczony niebieskim punktem)

 

Muszę na dniach podjąć decyzję więc proszę Was o pomoc....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego twierdzisz, że nie będzie? Nadal trwasz przy stanowisku, że wszyscy mają być zdunami?:bash:

 

Ostatnio namnożyło się firm "zduńskich"

Tylko spróbuj zamówić klasyczny piec z paleniskiem szamotowym , taki bez wkładu i nie z klocków lego , to szybko dojdzie do weryfikacji ...

Kominki powinien robić kominkarz , nazywanie na siłę zdunem każdego kto montuje wkład kominkowy i czymś go obudowuje to jednak lekka przesada .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie zapytanie mam. Czym domyć glinę z zabudowy? zaprawą szamotową fugowałem cegły i po dwukrotnym umyciu nadal są zacieki. Zmywać do skutku gorącą wodą czy może użyć jakiegoś środka?

 

Zapytaj na forum o piecach bo tutaj w kominkach to zdunów nie znajdziesz. W kominkach glina jest rzadkością.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja używam piecokominka jako jedynego źródła ciepła i z wyjątkiem naturalnego rozprowadzenia ("rozejścia się") ciepła, nie mam żadnego DGP...Jedno pomieszczenie górne, odzyskuje trochę ciepła od rury kominowej.

 

To bardzo indywidualna sprawa, zależna od uwarunkowań lokalnych, upodobań i widzimisię użytkowników. Moim zdaniem 2....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opcja nr 2 . zdecydowanie moim zdaniem.

samo wyjscie na korytarz raczej bez sensu- bedzie przegrzewac to miejsce.

pelne dgp w Twoim przypadku tylko przy podstawowym zrodle ciepla.

wklad max. 13 kW z duzym zakresem uzyskiwanej mocy ( min - max)

moze byc narozny. np. MBZ

czym bedzie napedzana podlogowka ?

 

Panowie, mam ogromny dylemat czy robić DGP grawitacyjne czy nie. Kominka mam zamiar używać tyko w okresach przejściowych, w całym domu będzie podłogówka + wentylacja mechaniczna. Poniżej rzuty domu:

 

Parter:

 

[ATTACH=CONFIG]350348[/ATTACH]

 

Poddasze:

 

[ATTACH=CONFIG]350349[/ATTACH]

 

Dom będzie dobrze ocieplony (podłoga/ściana/strop 15/20/35).

 

Opcja 1:

Robić DGP grawitacyjne do 3 pokojów na poddaszu - zaznaczone czerwonymi punktami (wiem że lokalizacja nie jest najlepsza bo powinno to być bliżej okien)

 

Opcja 2:

Nie robić DGP i liczyć że lokalizacja kominka w środku domu oraz bliskość do klatki schodowej pozwoli na rozprowadzenie ciepła

 

Opcja 3

Zrobić DGP tylko na górny korytarz (oznaczony niebieskim punktem)

 

Muszę na dniach podjąć decyzję więc proszę Was o pomoc....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

opcja nr 2 . zdecydowanie moim zdaniem.

samo wyjscie na korytarz raczej bez sensu- bedzie przegrzewac to miejsce.

pelne dgp w Twoim przypadku tylko przy podstawowym zrodle ciepla.

wklad max. 13 kW z duzym zakresem uzyskiwanej mocy ( min - max)

moze byc narozny. np. MBZ

czym bedzie napedzana podlogowka ?

 

Dziekuje za porady. Podlogowka bedzie napedzana gazem. Boje sie troche tych okresow w ktorych podlogowka nie bedzie wlaczona i na gorze bedzie zimno.

Ale chyba zaryzykuje i nie bede robil.

Najwyzej, jak sie okaze ze kominek nie daje rady lub nie bedzie mnie na gaz stac to Dgp sie zrobi.

 

Wstepnie myslalem nad wkladem Zibi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

masz wspolczesny, bardzo cieply dom.

w okresach przejsciowych cieplo sie rozejdzie wystarczajaco, a ewentualne kanaly od dgp mialbys otwarte najwyzej 5 minut do momentu przegrzania.

w srodku zimy podlogowka bedzie dzialac.

... zibi bedzie o.k.

a mbz bedzie w tym samym budzecie jesli zrezygnujesz z dgp i przesuniesz zaoszczedzone srodki ☺

 

 

 

Dziekuje za porady. Podlogowka bedzie napedzana gazem. Boje sie troche tych okresow w ktorych podlogowka nie bedzie wlaczona i na gorze bedzie zimno.

Ale chyba zaryzykuje i nie bede robil.

Najwyzej, jak sie okaze ze kominek nie daje rady lub nie bedzie mnie na gaz stac to Dgp sie zrobi.

 

Wstepnie myslalem nad wkladem Zibi....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj na forum o piecach bo tutaj w kominkach to zdunów nie znajdziesz. W kominkach glina jest rzadkością.

 

Znajdziesz.....

Wystarczyło zadzwonić jeszcze raz jak zaczynałeś budować , otrzymałeś poradę raz to i drugi byś dostał, popełniłbyś mniej błędów np z fugowaniem i teraz nie miałbyś kłopotów na "na całe Forum i pół Polski" ale to Twój wybór ....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W związku z tą zabudową mam kilka pytań:

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=350223&d=1458241936

1.Czy dopuszczalna jest czerwona pełna cegła,lub licówka,ale dziurawka?

2.Jakiej zaprawy użyć przy murowaniu czerwonych cegieł?Murarska? Do klinkieru?Czy szamotową?

 

Do ściany kominowej przykleja się specjalną płytę.Czy w takim przypadku chodzi tylko o straty energii,czy jest jeszcze inny powód?

Czy błędem byłoby wyłożenie takiej ściny wełną kominkową ,a następnie wymurowanie pełną czerwoną cegłą ?(Grubość ścianki 6,5cm)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...