Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Robimy zabudowę kominka samemu


zerocool

Recommended Posts

  • Odpowiedzi 2,2k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Maciejtoya, na szarym pasku nad postami masz „Narzędzia wątku”, a dalej „Przeszukaj temat” :) W „Przeszukaj temat” możesz wpisywać co chcesz w wątku znaleźć. Trochę to czasem wymaga pokombinowania jakie słowo czy jaki zestaw słów użyć, ale działa :)

 

Wpisałam „obudowa wkładu” i uzyskałam http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=18427402&pp=

Może Ci wystarczy, a jak nie to popróbuj inne kombinacje słów.

 

A najlepiej poczytaj w tym wątku wszystko co napisał jwbrzezinski i odpowiedzi dla niego :) On obudowywał wkład dwuszybowy :) , pokazywał zdjęcia opisy, a zduni prowadzili go za rączkę :)

Masz http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=18427471 żebyś nie szukał :)

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestka56 i Wojtek _796 dziękuję za odpowiedzi.

W związku z tym, że wizja zabudowy kominka (i w ogóle jego zakupu) zaczęła nabierać realnych form i terminów zaczynam na poważnie zabierać się za planowanie zabudowy kominka.Planowany wkład to LUCY 16 z kratki.pl - wkład tani, podoba mi się, to że jest panoramiczny, palone będzie na prawde sporadycznie, gdyż w poprzednim domu przez jedną zime grzaliśmy tylko kominkiem, wiec zapał do palenia mi "opadł" do syć mocno. Chce go obudować płytami krzemianowymi Promasil 3cm. Dodatkowo chce zrobić wymuszone DGP do trzech pokoi kanałami prostokątnymi zaizolowanymi.

Niestety murarze wymurowali mi dosyć wysoko trójnik do komina (systemowy ceramiczny 200mm) wiec komora dekompresyjna wychodzi bardzo płytka/niska, bo pewnie będzie niewiele wyższa niż 15cm. W związku w tym, ze mam strop betonowy monolityczny to może nie będzie potrzeby robic tej komory?

Kolejna sprawa, to jak zrobić rury od DGP w zabudowie tzn. na jakiej wysokości od podłogi je "zakończyć" (mam przygotowane dwa otwory 130 w stropie do wykorzystania pod DGP). Czy jakoś izolować przejście rur przez strop?

I Ostatnia kwestia to kratki - czy gdzieś znajdę kratki o powierzchni czynnej 1000m2 ( to minimalna powierzchnia kratek wylotowych, kratki wlotowe mają być 800cm2, ale jak będą 1000cm2 to chyba nie będzie źle.

To chyba na razie tyle, gdybym czegoś nie napisał, to proszę o informacje to dopiszę. spróbuję załączyć zdjęcie, ale nie wiem jak mi wyjdzie

kominek (Kopiowanie).jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Silver, pomogę ile mogę. To o czym piszesz, że musisz wykonać jest dość proste. Poza tym widzę, że jest na forum Piotr Batura :) On niewątpliwie skoryguje, gdybym palnęła jakąś głuptę.

 

Po pierwsze zobacz posty jwbrzezinski w tym wątku. Link do zebranych przez wyszukiwarkę wklejałam wczoraj, ale proszę... masz http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=18427471

Forumowi zduni uznali, że jest to modelowo robiona obudowa przez Brzezińskiego, kóry jak Ty był kompletnie zielony w temacie.

 

To na początek. Daj znać, jak obejrzysz i poczytasz. Gwarantuję, że rozjaśni Ci to w głowie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i zastanów się - na ile jest sens inwestować w DGP podczas gdy:

...palone będzie na prawde sporadycznie, gdyż w poprzednim domu przez jedną zime grzaliśmy tylko kominkiem, wiec zapał do palenia mi "opadł" do syć mocno.

 

Moim zdanie szkoda roboty i kasy - ale to oczywiście Twoja decyzja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co? Znalazłeś?

 

Tak. Dziękuję za pomoc wam i pestka56.

W temacie jwbrzezinski niestety brakuje zdjęć ale znalazłem podobne schematy.

 

Mam kilka pytań:

 

Jakiej struktury są te płyty ? Nie widziałem ich na żywo ale wyglądają podobnie do suporeksu. Czy naprawdę mogę je sobie tak składać jak klocki ? Boję się, że np. kiedyś się ktoś oprze o obudowę i się rozleci itp.

Jak przytwierdzić te płyty do posadzki ?

Czym przykręcić płyty do stropu ?

Czy grubość 3 cm jest wystarczająca ?

Jaki kamień w kolorze czarnym najlepiej dać dać na zabudowę kominka (kamien tylko wokół drzwi)?

 

 

chciałbym zrobić coś podobnego na jak na zdjęciu, z tym, że od góry ma być przyklejone szkło hartowane (tak aby było latwiej utrzymać w czystości).

 

kominki_nowoczesne_obudowy_kominkowe.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chciałbym zrobić coś podobnego na jak na zdjęciu, z tym, że od góry ma być przyklejone szkło hartowane (tak aby było latwiej utrzymać w czystości).

 

[ATTACH=CONFIG]377501[/ATTACH]

No to czeka cię sporo wyzwań, wiszący narożnik a przede wszystkim mocowanie kamienia na wiszącej części. Płyta raczej do kruchych należy ale troszke stelaża tu i tam na wierzch siatka i klej. Szukaj wpisów Piotra Batury z tego co pamietam to chyba o wszystkim już pisał, do tego jego blog. Niestety na tacy raczej wszystkiego nie dostaniesz;-) No chyba że Pestka za Ciebie wszystko wyszuka;-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o wiszącą obudowę.

Do góry na kominek chciałbym przykleić szkło, co by było łatwe w utrzymaniu czystosci.

W takiej obudowie jak pokazałeś masz jeden narożnik bez podparcia, na wkładzie on opierać się nie może, to tak jak ze stołem kwadratowym, prostokątnym, wycięta jedna noga. Trzeba przewidzieć obciążenia bo będzie porażka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Podłączyłem kominek do kominka i gdy palę w kominku to na ścianie pojawia się coś takiego jak na zdjęciu (może trochę słabej jakości to zdjęcie). Z tego co zauważyłem to dzieje się tak na początku palenia - tak mi się wydaje. Czy jest to jakiś problem? Może uszczelnić to połączenie rury z kominem?

 

Dzięki za pomoc.

 

WP_20170103_004.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zadałeś pytanie, czym przykręcić do stropu...Teraz mówisz o szkle na górze.

 

Chciałbym wykonać ten kominek w podobny sposob jak na tym blogu:

 

http://www.ppawelz33.mojabudowa.pl/?id=144935

 

Przykręcenie do stropu stropu miałem na myśli tą małą zabudowę gdzie jest rura spalinowa. U mnie jest podobna sytuacja.

Co sądzicie o takiej konstrukcji ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK Silver, pomogę ile mogę. To o czym piszesz, że musisz wykonać jest dość proste. Poza tym widzę, że jest na forum Piotr Batura :) On niewątpliwie skoryguje, gdybym palnęła jakąś głuptę.

 

Po pierwsze zobacz posty jwbrzezinski w tym wątku. Link do zebranych przez wyszukiwarkę wklejałam wczoraj, ale proszę... masz http://forum.muratordom.pl/search.php?searchid=18427471

Forumowi zduni uznali, że jest to modelowo robiona obudowa przez Brzezińskiego, kóry jak Ty był kompletnie zielony w temacie.

 

To na początek. Daj znać, jak obejrzysz i poczytasz. Gwarantuję, że rozjaśni Ci to w głowie.

 

No własnie między świętami i nowym rokiem przeczytałem cały wątek i wiele się rozjaśniło. Gdzies ktoś napisał, ze przy betonowym stropie nie trzeba robić komory dekompresyjnej tylko wystarczy dac 2 warstwy płyt. Nie wiem co będzie lepsze taka wązska komora czy 2 warstwy płyt, oraz jak zrobic z przejsceim DGP przez strop i jak w samej zabudowie kominka.

 

Przemo1

Generalnie cąły kominek jest absurdalny ekonomicznie, więc tysiąc na DGP nie zrobi juz roznicy;)

 

a p.s pestka, niestety Twoje linki nie działają.

Edytowane przez silver200
p.s.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

 

Podłączyłem kominek do kominka i gdy palę w kominku to na ścianie pojawia się coś takiego ...

[ATTACH=CONFIG]377554[/ATTACH]

 

Rozumiem, że na zdjęciu widać przejściówkę - wejście do komina ceramicznego i okolice.

Kondensat leci nie tam, gdzie powinien. Jest coś nie tak ze spadami (nachleniem) i/lub kierunkiem biegu rur dymowych (ma być wszystko kielichami w górę).

Musisz to jak najszybciej skorygować i pouszczelniać, bo będzie śmierdzieć, a plama się powiększać. Samo uszczelnienie może być nieskuteczne. Skropliny muszą cieknąć wewnątrz rury.

No i wilgotność drewna...

 

Gdzies ktoś napisał, ze przy betonowym stropie nie trzeba robić komory dekompresyjnej tylko wystarczy dac 2 warstwy płyt.

 

Tak jest.

 

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem, że na zdjęciu widać przejściówkę - wejście do komina ceramicznego i okolice.

 

Tak jest to wejście do komina ceramicznego.

 

Kondensat leci nie tam, gdzie powinien. Jest coś nie tak ze spadami (nachleniem) i/lub kierunkiem biegu rur dymowych (ma być wszystko kielichami w górę).

Musisz to jak najszybciej skorygować i pouszczelniać, bo będzie śmierdzieć, a plama się powiększać. Samo uszczelnienie może być nieskuteczne. Skropliny muszą cieknąć wewnątrz rury.

Ma jeszcze takie zdjęcie. Jak będę dzisiaj to zrobię zbliżenie na rury. Czyli to może być problem ze spadkiem, bo rury zamawiałem razem z kominkiem i wydaje mi się że powinny być dobrze wykonane.

WP_20161215_001.jpg

 

No ten kondensat to powinien płynąć rurami z powrotem do komina?

 

No i wilgotność drewna...

 

Tak drzewo jest wilgotne kupowane w siatkach w markecie, bo nie mam teraz innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ten kondensat to powinien płynąć rurami z powrotem do komina?

 

Niezupełnie.

Kondensat zbierający się w samym kominie powinien tam pozostać - w sensie: spływać do wyczystki, a ten zbierający się w rurze dymowej wkładu do ... wkładu. Czyli spad powinien być do czopucha wkładu.

Spróbuj palić brykietem. Drewno w marketach jest mokre.

 

TO jeszcze co do DGP, to czy moge "gołe" rury puścić przez strop do obudowy kominka, a izolować je dopiero ponad stropem? Bo zrobią mi się troche małe średnice.

 

Musisz je niestety zaizolować. To ma być izolacja i dylatacja. Możesz w przejściu przez strop użyć gładkich rur. Trochę mniej stawiają oporu i zmniejszenie średnicy (na izolację) nie spowoduje jakiejś tragedii.

Ze 2 cm izolacji/dylatacji musisz dać.

Edytowane przez Wojtek_796
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...