Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna a kocioł gazowy


Recommended Posts

Witam

 

W projekcie mam wentylację grawitacyjną pomieszczenia z kotłem gazowym z zamkniętą komorą spalania. W całym domu jest przewidziana wentylacja mechaniczna z odzyskiem ciepła. Czy nie wystarczy w tym pomieszczeniu zamontować wywiew do wentylacji mechanicznej bez tej grawitacyjnej? Jak do tego odnoszą się przepisy? I co z garażem w bryle budynku. Jaką tam można i trzeba zastosować wentylację?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Jak już, to powinien tam być nawiew i wywiew, a instalator od wentylacji powinien przed odbiorem porozmawiać z kominiarzem i powiedzieć, na podstawie jakich przepisów zrobił tak czy siak. Sam zwykle w ten sposób robię, i moi klienci mają odbiory kominiarskie bezproblemowe. Gdy przyjdzie "zielony" kominiarz, to zwykle z automatu nic mu nie pasuje i trzeba później prostować i tłumaczyć przepisy.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozporządzenie Ministra Infrastruktury "W sprawie warunków technicznych jakim powinny odpiwadać budynki i ich usytuowanie" Dz. U. nr 75 2002 r, z późniejszymi zmianami:

§ 170. 3

Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C, mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów powietrzno-spalinowych, z zachowaniem wymagań § 175

 

§ 175 mówi o tych przewodach spalinowych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla kuchenki gazowej musi być wentylacja grawitacyjna lub mechaniczna wywiewna, przy czym wyciąg powinien być umieszczony pod sufitem lub w suficie (max. 15 cm od sufitu w pionie - żeby zebrać ew. gaz). Wskazany montaż okapu wywiewnego dodatkowo, niektórzy kominiarze wymagają. Oczywiście jak najbardziej można wstawić WM, tylko że wyciąg ma być w okolicy kuchenki, a nawiew w innym pomieszczeniu lub dalej od kuchni.

Ciekawostka - przepisy nie precyzują, co w przypadku kuchenek na gaz z butli, mimo że ten przecież snuje się po wycieku po ziemi, czyli kratka teoretycznie powinna być przy podłodze (przy dużych kotłowniach na LPG robi się wywiew przy ziemi).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

trochę czytałem przepisy i widzę że zależy którym przepisem się podeprzesz taką powinieneś mieć wentylacje. burdel w przepisach jest które w dodatku nie nadążają za szybkim rozwojem techniki

 

Jacław powiedz mi proszę czy w przypadku kotła z zamkniętą komorą spalania zasilanego gazem płynnym LPG. Wentylację będę mieć mechaniczną a przepisy mówią o koniecznym dodatkowym otworze przy podłodze (mającym chronić w przypadku nieszczelności układu gazowego).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 years później...
właśnie przed chwilą nie dostałam odbioru kominiarskiego. bo choć kociol gazowy jest z zamknietą komorą spalania i ma przewod koncentryczny, to kominiarz chce wentylacje grawitacyjną. nigdy też na oczy nie widzial rury spalinowej do kominka elastycznej i uważa ze to zwykla spiro. załamka. usilowalam go przekonać że jest przepis który pozwala a on że cokolwiek co cos spala musi mieć grawitację i czesć. muszę zabulić za wizytę i szukać innego kominiarza?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiem, bo 100 razy sie upewniałam podczas wykonastwa... tylko tutaj sprawdzilo się, że jesli nie zapytamy kominiarza lokalnego na etapie wykonastwa to on potem nie da protokolu odbioru.... mam instalacje mechaniczna z reku wszędzie i w tej łazience też... widzę paragraf 170.3.... nawet mam w tej lazience murowany komin grawitacyjny do wykorzystania ale.... zaraz zadzwonie do innego...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...