Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Wentylacja mechaniczna a kocioł gazowy


Recommended Posts

Wydrukuj i pokaż.

 

http://www.a-ronet.pl/a_prawo/ustawy/2015_1422.pdf

 

§170 ust.3

„Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych, z zachowaniem wymagań §175”

 

§175 ust.1

„Indywidualne koncentryczne przewody powietrzno-spalinowe lub oddzielne przewody powietrznei spalinowe od urządzeń z zamkniętą komorą spalania mogą być wyprowadzane przez zewnętrzną ścianę budynku, jeżeli urządzenia te mają nominalną moc cieplną nie większą niż:

1. 21 kW – w budynkach wolnostojących jednorodzinnych, zagrodowych i rekreacji indywidualnej,

2. 5 kW – w pozostałych budynkach mieszkalnych.”

 

§175 ust.2

"Wyloty przewodów, o których mowa w ust.1 pkt.2, powinny znajdować się wyżej niż 2,5 m ponad poziomem terenu. Dopuszcza się sytuowanie tych wylotów poniżej 2,5 m, lecz nie mniej niż 0,5 m ponad poziomem terenu, jeżeli w odległości do 8m nie znajduje się plac zabaw dzieci lub inne miejsca rekreacyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 68
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

  • 7 months później...

Też mam problem z lokalnym kominiarzem. Według niego musi być grawitacyjna wentylacja w pomieszczeniu gdzie jest piec kondensacyjny i kropka. Mimo że mam w tym pomieszczeniu wywiew z WM. Bedę musiał znaleźć innego. Może ma ktoś w aglomeracji GOP namiary na takiego kto bardziej jest obyty z obecnymi przepisami.

Jeszcze mam inny problem. Po fakcie okazało się, że moi cudowni hydraulicy dali komin przez ścianę na wysokość 2,30 m . Ale z tego co napisał Greenaaz można to trochę nagiąć, bo nie ma żadnego placu zabaw do 8metrów od domu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Też mam problem z lokalnym kominiarzem. Według niego musi być grawitacyjna wentylacja w pomieszczeniu gdzie jest piec kondensacyjny i kropka. Mimo że mam w tym pomieszczeniu wywiew z WM. Bedę musiał znaleźć innego. Może ma ktoś w aglomeracji GOP namiary na takiego kto bardziej jest obyty z obecnymi przepisami.

Jeszcze mam inny problem. Po fakcie okazało się, że moi cudowni hydraulicy dali komin przez ścianę na wysokość 2,30 m . Ale z tego co napisał Greenaaz można to trochę nagiąć, bo nie ma żadnego placu zabaw do 8metrów od domu.

 

Nic nie trzeba "naginać" - taki jest przepis. Dopuszcza niższe usytuowanie wylotu pod pewnymi warunkami, u Ciebie są one spełnione i tyle. Poproś o pisemną decyzję z podstawą prawną - może przemyśli, a jak coś wystawi, to idź z tym do cechu i się odwołaj, pomożesz przy okazji podobnym inwestorom w okolicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chcę się tam użerać z nimi. Ten kominiarz jest bardzo pewny siebie. Ma być tak jak on chce i koniec. Nie będzie podpisywał się pod czymś czego nie akceptuje. Co do WM to powiedział m.inn. że jak nie będzie prądu to co wtedy będzie. A kominy plastikowe z pieca gazowego to nie są dla niego kominy.

Mam nadzieję że znajdę kogoś innego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
Nie chcę się tam użerać z nimi. Ten kominiarz jest bardzo pewny siebie. Ma być tak jak on chce i koniec. Nie będzie podpisywał się pod czymś czego nie akceptuje. Co do WM to powiedział m.inn. że jak nie będzie prądu to co wtedy będzie. A kominy plastikowe z pieca gazowego to nie są dla niego kominy.

Mam nadzieję że znajdę kogoś innego.

 

Trzeba było powiedzieć, że piec gazowy bez prądu nie działa...

 

A tak na serio to trzeba wszystko brać na piśmie od każdego ... Jak wymieniłem drzwi w bloku na otwierane na klatkę to pan inspektor budowlany zakwestionował, po czym przedstawiając panu odpowiedni paragraf powiedział, że sprawdzi ... i tyle go widzieli... (minęły chyba 3 lata)

Jeżeli by miał problem to musiał by mi wszystko dać na piśmie, a tego nie zaryzykuje jak nie zna prawa i nie będzie ryzykował skargi na niego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Również będę miał kocioł gazowy dwufunkcyjny. Czy na etapie budowy domu będę musiał zrobić wentylację grawitacyjną nawet jeśli zamierzam zainstalować wszedzie wentylacje mechaniczna?

 

Ileż można to powtarzać ?

§170 ust.3

„Urządzenia gazowe z zamkniętą komorą spalania, przez co rozumie się urządzenia typu C mogą być instalowane w pomieszczeniach mieszkalnych, niezależnie od rodzaju występującej w nich wentylacji, pod warunkiem zastosowania koncentrycznych przewodów spalinowo-powietrznych, z zachowaniem wymagań §175”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 weeks później...
Również będę miał kocioł gazowy dwufunkcyjny. Czy na etapie budowy domu będę musiał zrobić wentylację grawitacyjną nawet jeśli zamierzam zainstalować wszedzie wentylacje mechaniczna?

 

Witam,

 

Według obowiązujących wytycznych technicznych odnośnie kotłowni, w której znajduje się kocioł gazowy, pomieszczenie to musi być wentylowane w sposób grawitacyjny oraz być oddzielone drzwiami od garażu. Dodatkowo musi posiadać określoną kubaturę. W przypadku kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 6,5 m3. Czy zastanawiał się już Pan nad wyborem kotła do swojego budynku?

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers-Bosch

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

 

Według obowiązujących wytycznych technicznych odnośnie kotłowni, w której znajduje się kocioł gazowy, pomieszczenie to musi być wentylowane w sposób grawitacyjny oraz być oddzielone drzwiami od garażu. Dodatkowo musi posiadać określoną kubaturę. W przypadku kotła kondensacyjnego z zamkniętą komorą spalania kubatura pomieszczenia nie może być mniejsza niż 6,5 m3. Czy zastanawiał się już Pan nad wyborem kotła do swojego budynku?

Chętnie odpowiem na ewentualne pytania.

Pozdrawiam,

________________________________

Konsultant marki Junkers-Bosch

 

Kotlownia z kotlem gazowym kondensacyjnym musi byc wentylowana grawitacyjnie ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Chyba zakładowe

Art 150:

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do

spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej

wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrów-

noważoną lub nadciśnieniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 months później...
a po co wentylacja mechaniczna w kotłowni. Przecież tam jest z reguły niższa temperatura bo to pomieszczenie nieogrzewane. Podłączenie stosunkowo zimnej kotłowni do wentylacji mechanicznej z reku daje mniejszy odzysk ciepła

 

Jeszcze nie byłem w zimnej kotłowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year później...

Mam problem z kominiarzem, nie chce odebrać kotłowni bez wywiewu wentylacji grawitacyjnej. Przepis mu pokazywałem, jednak on przywołuje argument, co wtedy jak nie będzie prądu A gaz się rozczelni? No właśnie, co wtedy?

Druga sprawa... chce też wentylacji grawitacyjnej w kuchni, bo tam jest doprowadzony gaz. Nie rozumie, że nie można sobie mieszać tych wentylacji. Najśmieszniejsze jest to, że dwóch innych kominiarzy z okolicy też ma takie zdanie jak ten pierwszy kominiarz.

Co radzicie? Jest jakiś przepis z tym gazem w kuchni?

 

W kotłowni jeszcze mógłbym zrobić ten komin tylko jaki? Kominiarz proponuje na stropie wydubowac komin z kształtki i wyprowadzić ponad dach. Jest jakieś inne rozwiązanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z kominiarzem, nie chce odebrać kotłowni bez wywiewu wentylacji grawitacyjnej. Przepis mu pokazywałem, jednak on przywołuje argument, co wtedy jak nie będzie prądu A gaz się rozczelni? No właśnie, co wtedy?

 

Jaki przepis? Ten o pomieszczeniu mieszkalnym?

 

 

Druga sprawa... chce też wentylacji grawitacyjnej w kuchni, bo tam jest doprowadzony gaz. Nie rozumie, że nie można sobie mieszać tych wentylacji.

 

Tu z kolei racji nie ma:

§ 150.

[...]

9. W pomieszczeniu z paleniskami na paliwo stałe, płynne lub z urządzeniami gazowymi pobierającymi powietrze do spalania z pomieszczenia i z grawitacyjnym odprowadzeniem spalin przewodem od urządzenia stosowanie mechanicznej wentylacji wyciągowej jest zabronione.

10. Przepisu ust. 9 nie stosuje się do pomieszczeń, w których zastosowano wentylację nawiewno-wywiewną zrównoważoną lub nadciśnieniową.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokazywałem mu ten Art 170 ust. 3. A on argument o braku prądu co wiąże się z brakiem wentylacji przy wm.

 

Dzięki za przepis o tej kuchni.

 

Ale on nie jest od tego, żeby zastanawiać się "co by było gdyby"

To znaczy- chwała mu za to i za jego troske, ale przepisy stoją po Twojej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...