Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Zejście do ogrodu, mini taras, jakiś gazon - RATUNKU!


Recommended Posts

Witam

Doradźcie cokolwiek, bo zwariujemy zaraz :)

Brukarze się wnerwiają, żona choruje i w ogóle jest jazda bo pomysłów brak. Coś tam jest wyrysowane na projekcie, ale przestało się to podobać.

Chodzi o jakieś zejście schodami do ogrodu (tylko jedne z tych drzwi tarasowych - te z lilią - są otwierane. Drugie to stałe szklenie). Wychodzi 5 schodów po 15 cm czyli wysokość około 75 cm nad poziomem.

Chcemy tylko fajne zejście do ogrodu, obok jakiś nieduży tarasik (na poziomie gruntu) i przejście chodniczkiem do altany. Tarasik wystarczy 3x2,5, altana jakaś nieduża np. 3x3, może jakieś donice murowane (schody między donicami) dwupoziomowe z roślinnością, może jakaś skarpa, może trochę zieleni - NIE WIEM. Około 12 m od domu rośnie sobie wierzba płacząca.

Pomysłów brak. POMÓŻCIE! Załączam zdjęcia i kawałek projektu, który chyba w tej postaci odpada.

Pozdrawiam

DSCN0981.jpg

DSCN0982.jpg

DSCN0985.jpg

projekt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 76
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

może tak:

http://img27.imageshack.us/img27/8596/beztytuuewdw.jpg

 

Niewielki tarasik przy drzwiach, żeby od razu nie było schodów. Schody okalają z dwóch stron placyk wypoczynkowy. Tarasik od strony placyku okolony jest murkiem oporowym lub owalną podwyższoną donicą na rośliny sezonowe (pelargonie, surfinie). Po obu stronach tarasiku skarpa.

Z tarasiku ścieżka idzie dalej ku altanie.

Z kostki w dwóch kolorach można ułożyć wzór spirali.

 

IMHO altana 3x3m to wyrzucanie kasy w błoto. Nie jest funkcjonalna. Siedzieć raczej będziesz na tarasie, a w czasie niepogody idziesz do domu. Jeśli chcesz cień, taniej będzie kupić dobrej jakości parasol, albo tak zaprojektować taras, placyk wypoczynkowy by można było go zacienić pergolą lub drzewami. W takiej altanie imprezy dla gości nie zrobisz bo za mała.

Altanę trzeba wtopić w zieleń, by nie była głównym akcentem ogrodu, przy wyglądaniu przez okna salonu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

można też tak: zrezygnować z altany na rzecz ocienionego pergolą placyku:

 

http://img84.imageshack.us/img84/1615/dddwl.jpg

 

Wówczas pod nieotwieranym oknem można zrobić podwyższoną donicę na rośliny, które będzie widać w tym oknie (np. karłowy iglaczek do ubierania światełkami na święta)

 

Ścieżka idąca w głąb ogrodu może prowadzić wokół rabat i powracać w pobliże domu od strony placyku. Albo prowadzić pod wierzbę, gdzie będzie drugi, ocieniony wierzbą placyk z ławeczką.

 

Zwróć uwagę, że takie usytuowanie pergoli (w końcu masywnej budowli) powoduje, że nie rzuca się w oczy z żadnego okna w domu.

 

Heh, właśnie zauważyłam, że masz okna otwierane na odwrót niż narysowałam :)

 

W takim razie wersja lustrzana:

 

http://img101.imageshack.us/img101/1337/dddke.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

Dziękuję bardzo za wiadomość. Koncepcja fajna, ale nie w naszym stylu. Za wszelką cenę chcieliśmy uniknąć tarasu wysoko, bo sąsiadów mamy zaraz obok, sami też na podwyższeniu i tak mało intymnie. Jeżeli altana 3x3 to w takim razie jaka? Ta, która jest narysowana stoi pod wierzbą płaczącą około 2,5 m od ogrodzenia, 1,5 m od rzędu tui szmaragd. Działka ma jakieś 21 m szerokości.

Dosyłam szerszy fragment już zrobionego projektu nawierzchni (kostka Libet akropol kasztan + wstawki z pastella picolla - żółta). Schody miały być niby z kostki żółtej + krawężniki kravento (żółty, albo kasztanowy), podobnie taras i chodniki.

Jeżeli chodzi o styl to żonie spodobał się obrazek załączony przeze mnie, czyli schody obok takie donice murowane np. z jasnej cegły (vario semmelrocka o ile będzie pasować, bo nie wiem) tylko mniejsze, ale nie wiem jak to przypiąć do tego domku i czy to będzie pasować, ewentualnie może jakiś inny pomysł?

Dziękuję jeszcze raz i pozdrawiam

schodyaaa.jpg

projekt.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze wysłałem odpowiedź a tu następna koncepcja. NIESAMOWITE! Nieotwieralne okno jest to drugie jak patrzę na obrazek to z lewej. DZIĘKI.

Aktualizacja: nie doczytałem Twojego posta do końca: zauważyłaś, że z tym oknem jest inaczej :D

Edytowane przez grzegorz_si
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w każdym razie łuki ścieżek będą pasować do łuków na kostce.

Wokół tarasu można zrobić takie podwyższane donice, jeśli koszta nie graja roli.

 

Altana - jej sens zależy od wielkości działki.

Na małej działce uważam, że nie będzie wykorzystywana - o ile ma się sensowny taras przy domu.

W dużym ogrodzie altanę umieszcza się daleko od domu, jest ona dodatkowym elementem wypoczynku, który umożliwia obserwację ogrodu z odmiennej niż z tarasu perspektywy. Zwykle przy takiej altanie jest letnia kuchnia i tym bardziej sytuuje się ją daleko od domu, by dym wędzarni/ognisk/grilla nie zawiewał w okna

 

Jeśli chciałbyś robić w altanie rodzinne imprezy, musiałaby pomieścić kilkanaście osób - altana 3x3 będzie za mała. Jeśli samemu chcesz tam wypoczywać, to po co ci taras?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak dla inspiracji miejsc wypoczynkowych, maleńki ogród który przyprawia mnie o dreszcze orgazmu:

 

http://lh5.ggpht.com/_8s1TB229vsg/SeU8e3PovgI/AAAAAAAAC38/c903aJY0iVM/garden%203_thumb%5B1%5D.jpg?imgmax=800

http://lh4.ggpht.com/_8s1TB229vsg/SeU8gyJjSCI/AAAAAAAAC4E/sEY-JQdpH90/garden%205_thumb%5B1%5D.jpg?imgmax=800

 

Jak widać na zdjęciach - przed domem znajduje się taras przykryty pergolą ze stołem (po to by było blisko do kuchni), natomiast klasyczne miejsce wypoczynkowe znajduje się we wgłębniku, który zapewnia intymność. Ogród otoczony jest murem porośniętym pnączami. W mur wmontowano fontannę ścienną.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze: cierpisz na bezsenność? :)

Po drugie: wielkie dzięki! Wg. mnie jesteś o kilka klas lepszym projektantem niż osoba z którą dotychczas rozmawialiśmy. Już sama mnogość pomysłów powala.

Dla mnie koncepcja jest bardzo, bardzo fajna, tylko żona nie do końca jest przekonana.

Ta pergola w jakich wymiarach? Na szybko zmierzyłem i mam do ogrodzenia 4,5 m. 60 cm od ogrodzenia rosną szmaragdy - 3x4?. Mnie się pomysł z pergolą podoba, żona chce zadaszyć, ale to mniej istotne. Fajnie, że tak obok i jest uzupełnieniem tarasu. Jeżeli masz jeszcze czas i cierpliwość...

Dołączam szkic projektu naszego ogrodu: jest baaardzo długi, to tak (o ile jeszcze masz czas o nas pomyśleć bo i tak już dużo zrobiłaś), żebyś miała wyobrażenie jak to wygląda. Większości roślin jeszcze nie ma. Przy domu rosną tylko szmaragdy i wspomniana wierzba płacząca.

Czy te drzewa przed oknem otwieralnym, tuż za tarasem na podwyższeniu, nie za bardzo przysłonią mi widok na ogród? ... z drugiej strony fajnie to wygląda... siedzimy i myślimy.

Boję się kosztów (fragment na podwyższeniu)... gdyby tak wersja tańsza: schody od razu na poziom gruntu a potem jakieś "coś"?

Jeżeli nie masz już czasu, to się nie przejmuj.

Dziękuję serdecznie i pozdrawiam

ogród.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem sową - wstaje późno i późno chodzę spać. :)

 

1. Tak, myślałam o pergoli 3x4 m. Wówczas masz 1,5 m od płotu. Powiedzmy, na żywotniki trzeba przewidzieć 1 m, więc na pozostałym pasku 0,5 m można posadzić pnącze oraz jakąś kwitnącą latem bylinę, np. tawułki.

Pergolę można zadaszyć. Zadaszenie można dorobić w każdej chwili (pergolę wykonać z niewielkim nachyleniem górnych belek, pod dach pulpitowy), więc można najpierw zobaczyć jak daje radę sama pergola i zadecydować później.

Póki pnącza się nie rozrosną można pod pergolą rozwiesić tanie rolety bambusowe, siatkę cieniującą lub żagiel z płótna impregnowanego, które dadzą cień.

http://www.blog.awx2.pl/wp-content/uploads/2011/06/retractable-roof-pergola.jpg

http://www.blog.awx2.pl/wp-content/uploads/2011/06/sliding-pergola-cover-168297.jpg

http://www.pergoladesign.org/wp-content/uploads/2011/06/pergola-design9.jpg

http://www.blog.awx2.pl/wp-content/uploads/2011/06/5525_22.jpg

 

drzewka, które wrysowałam są poglądowe :) Nie muszą być duże, to może być wierzba na pniu, albo kalina Compactum na pniu. Może ich nie być wcale.

 

Zastanawialiście się jakiego materiału chcecie użyć do budowy tarasu? Odradzam wylewanie tarasu z betonu. Tylko i wyłącznie tarasy na gruncie. Jeśli taras ma być z kostki, to zróbcie murek oporowy a wnętrze wypełnijcie gruzem i piaskiem i na tym układajcie kostkę. Murek oporowy w najtańszej wersji można zrobić z pustaków betonowych (tzw. gazonów) zasypywanych piaskiem. Ustawia się je praktycznie bez fundamentów. Wierzchnią warstwę murka wysypcie żwirkiem i ustawcie donice z roślinami sezonowymi.

 

Przy tarasie z drewna można go spokojnie zbudować na wysokich legarach z pustką pod spodem.

 

O niepowtarzalności ogrodu świadczą nie tylko kompozycje roślinne, ale i nietypowe rozwiązania małej architektury. Coś, czego nie ma sąsiad. Uproszczenie mojego rysunku doprowadziłoby praktycznie do zrealizowania twojego pierwszego planu, który tu wrzuciłeś. A przecież chciałeś właśnie czegoś innego :)

 

Skoro obawiasz się kosztów, przemyśl jeszcze raz projekt. Masz sporą działkę i jej obsadzenie będzie sporo kosztować. Niestety nie bardzo wiem, co znajduje się na końcu działki. Wydaje mi się, że jest miejsce na ognisko, i chyba kompostownik. Ale czy ten duży prostokąt to warzywnik? Jeśli tak, to jest trochę za daleko od domu, by wyskoczyć z kuchni po pietruszkę.

 

Ja swoim klientom, celem ograniczenia kosztów na dużych działkach, proponuję zagospodarowanie jej rubieży naturalistycznym żywopłotem z rodzimych i tanich krzewów lub zrobienie zagajnika z sosen, świerków czy brzóz oraz łąkę kwitną zamiast trawnika. Taki żywopłot na dodatek będzie rajem dla ptaków.

Pośrodku zagajnika można zrobić polanę z miejscem na ognisko i dużą altaną (min. 4x5) na wielkie imprezy rodzinne. Do altany podciągnąć wodę i prąd.

 

http://img35.imageshack.us/img35/6710/ogrdf.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej!

Dziękuję raz jeszcze. Już prawie urobiłem żonę do Twojego pomysłu bo dla mnie jest świetny. Tarasik i schody będą z kostki: schody kravento w kolorze żółtym, kostka picolla pastello łączona z akropolem w kolorze kasztan. Zamiast pastello myślimy też o solaro (wszystko z Libetu). Zastanawiamy się czym wykończyć ten murek oporowy, żeby nie straszył (chodzi o bok murka).

Generalnie całość coraz bardziej mi się podoba :)

Jestem człowiekiem o małej wyobraźni, jeżeli znajdziesz chwilę to pomożesz w dobraniu wymiarów? Załączyłem twój rysunek.

Dzięki, oby więcej takich ludzi z pomysłami!

wymiary.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem czy coś zobaczysz?

 

http://img231.imageshack.us/img231/5305/sdci.jpg

 

Na maila mogłabym przesłać rysunek w skali 1:100

 

 

A tu ewentualne obsadzenia:

http://img41.imageshack.us/img41/108/sdcoq.jpg

 

Na murek oporowy tarasu wykonany z tańszego, mniej estetycznego materiału, możesz puścić trzmielinę Fortune'a - jest zimozielona i potrafi się wspinać na szorstkie murki. Możesz też murek osłonić niewysokimi krzewami - lilak Palibin, forsycja Maluch, róże parkowe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Erlif, dziękuję serdecznie za okazaną, bezinteresowną pomoc. Nie wiem czy kiedyś będzie okazja się odwdzięczyć, ale świat jest mały i różnie w życiu bywa. Kto wie? :)

Pozdrawiam gorąco i ukłony dla talentu, wyobraźni i kreatywności.

Obyśmy tylko nie spartolili tego, dobierając materiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tutaj u forumowiczki jeden z moich tarasów:

http://foto0.m.onet.pl/_m/09ef6e0aee8bf2eb38d821d7855c8af8,10,19,0.jpg

 

Pomysł ciekawy. Przypuszczam, że żółte płyty zostały wprowadzone na taras, żeby uzyskać płaską powierzchnię. Ostatnio wprowdziłem do sprzedaży kostkę na tarasy. Jest ona z jednej strony cięta i płomieniowana antypoślizgowo. Materiał 2 razy droższy od zwykłej kostki, ale tarasy wychodzą z niej płaskie jak stół. Gdy patrzymy na to z góry mamy zachowany charakter kostki łupanej po bokach.

 

Co do Grzegorza_si, uważam, że szkoda z braku kasy realizować ładne projekty z betonówki i zasłaniać to trzmieliną. Lepiej poczekać na kasę i zrobić od razu dobrze a nie znęcać się nad brukarzami w trakcie realizacji projektu. Nie ma nic gorszego niż klient przytalujący co 5 minut z nowym projektem. Moje chłopaki z brygady takiemu klientowi mówią "wjąchę budowlaną". Wykonawcę trzeba szanować i pomyśleć zanim ekipa wejdzie na plac budowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

blechert - cóż, właśnie chodziło o koszty. Płyty kamienia były za drogie - to zdjęcie ogrodu jednej z forumowiczek.

Najlepiej by było, gdyby można było w ogrodzie używać szlachetnych materiałów - prawdziwy kamień, klinkier, szlachetne gatunki drewna. Niestety, ludzie urządzają ogród zaraz po wybudowaniu się, kiedy z kasą jest już krucho i jeszcze bank kredyt ściąga.

:(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir - kostka płomieniowana-cięta jest 2 x tańsza od płyt granitowych w przeliczeniu na mkw. Tarasy w odróżnieniu od alejek i placu są znacznie mniejsze, dlatego klient może sobie pozwolić na lepszę kostkę w takim miejscu. Zwłaszcza, że tam stawia się krzesła a pod nimi powinno być płasko. Z tony kostki płomieniowanej-ciętej wychodzi 5,5 mkw. Czyli zaledwie 4 - 6 ton wystarcza na przeciętny taras.

 

No właśnie, ludzie robią ogrody zaraz po wybudowaniu się. I to jest błąd. Potem "oszczędnościowe" tarasy z kiepskich materiałów są skuwane i robione na nowo. A jeszcze częściej są źle zrobione i same się rozpadają...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...