Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

ogród na podmokłym terenie


Recommended Posts

Witaj Leda16 ten Twój ogród to chyba duży jest i masz dużo drzew... fajnie...

u mnie niestety wysokich roślin brak, no są u sąsiadów...

Widzę, że trochę roślin jak u Ciebie mam,jest szansa że i u mnie urosną

Elfir czyli z sumaków i traw nici ,trudno, ale przynajmniej wiem, że muszę odrzucić na amen ten pomysł, który męczył mnie już od zeszłego roku, gdzieś w Twoim wątku dawno widziałam...

szkoda, że nie podpowiesz tych programów, nic to spróbuję porysować w święta ręcznie, jak coś z tego wyjdzie to może pokażę

 

idę gotować na święta i odśnieżać ;)

 

WESOŁYCH ŚWIĄT W WIOSENNEJ AURZE!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 80
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Cześć Kama

Ogród ma ponad 33 ary tj, 3356 m2. Jest stary. Najstarsze drzewa czyli jesiony mają 150 lat. Orzechy jakieś 50 i niektóre zaczynają już wymierać. Jabłonie w większości zdziczały ale trzymam je dla ozdoby, bo cudnym kwieciem pokrywają się na wiosnę a poza tym ładne są, zielone, cień dające. Wychlastać łatwo ale ileż to lat trzeba czekać zanim takie drzewo urośnie.

Zapewniam Cię Kama, że z niczego, zwłaszcza z traw rezygnować nie musisz. pod warunkiem, że dołek na roślinę ziemią ogrodową zasypiesz. Potem one się adaptują do gleby rodzimej ale w pierwszych latach starannie nawozić i podlewać trzeba. Polecam nawozy całosezonowe. Raz wiosną nawieziesz i do następnej wiosny spokój. Pod różaneczniki to nawet czasami metrowy dół wykopać trzeba, jeśli krzew duży.

Drzewa sąsiadów to wbrew pozorom cenny element pejzażu ,można je niejako "włączyć" do swojego ogrodu sadząc przy siatce krzewy o ok.2 m. wysokości takie jak waigelę, jaśminowiec wonny, forsycja (ładna jest zwłaszcza variegata), bzy, itp. no a niżej byliny. Z drzew szybko rosnących lub żywopłotów cenny jest głóg biały (tani) różowy - b. drogi.) Można projekty rysować, ale prawdziwi ogrodnicy co chwilę coś przesadzają, uzupełniają, zmieniają kompozycje i po prostu lubią prace ogrodowe.

Pozdrawiam wiosennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ogród duży i stare drzewa... ja mam tylko 1000m2 i największe drzewo to 3metrowa brzózka samosiejka. Niestety nasza działka była totalnie pusta jak kupowaliśmy, jeden sąsiad kupował z nami kawałek z małym laskiem brzozowo -olchowym (ale mu go zazdrościłam), wszystko wyciął do gołej ziemi i posadził rządek tujek. Za to drugi sąsiad mieszka daleko, a tu ma starą zapuszczoną działkę, dwa rozpadające się budynki i stare drzewa, orzechy, dęby, jabłonie już półdzikie i pojawiła się kępa brzózek. Latem wygląda nieźle jak zarośnie,teraz trochę straszą rudery. Za to z trzeciej strony sąsiedzi na jakichś 100m koszą łąkę a dalej jest las.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już wiem czemu tak za mną te brzozy chodzą, to przez dolabellę i jej ogród

http://forum.muratordom.pl/showthread.php?133752-Ogr%C3%B3d-PIKININI

ale skoro u mnie nie bardzo to się sprawdzi to coraz bardziej skłaniam w tym kierunkuhttp://4.bp.blogspot.com/-1ZNgwbcmdhQ/Tg_aj3eCBhI/AAAAAAAAMVI/ELdH95t6YYY/s640/IMG_1508.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i trawy ozdobne tez można wybrać takie , które zniosą cięższą ziemię. Masz pewnie miejsca gdzie nie stoi woda, a jeśli,i stoi , to warto pobawić się w modelowanie terenu- robić małe wzniesienia, wały i obniżenia, gdzie woda może się zbierać okresowo.

Trawy- spartyna grzebieniasta, proso rózgowate, molinia cereulea, molinia arundinacea, obiedka szerokolistna, sporo carexów, np Graya, miskanty chińskie i rozplenice i trzcinnik brachytricha.

Trawy warto próbować, bo efekt dają szybki i łatwo je rozmnożyć samemu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a bo widzisz Elfir, ja gdzieś wyczytałam,że te brzozy to są takie złe, że zabierają całą wodę innym roślinom,że nic w pobliżu nie chce rosnąć, że same z nimi problemy i chyba tak zakodowałam. Sumaki mi się podobają najbardziej w tej wersji z trawami, co jak napisałaś jest lekko nierealne. Rokitniki mi się podobają w jednogatunkowych zaroślach ale jakoś mi nie pasują wizualnie do roślin gleb wilgotnych, raczej kojarzą mi się z klimatem śródziemnomorskim, ale może się mylę. Ostatnio znalazłam programik garden puzzle i próbuję sobie zwizualizować trochę ten mój ogród

 

witaj Magnolia w moich błotnych progach zwłaszcza teraz - połowa ogrodu tonie w kałużach. Trawy są fajne, jak są fajne :) a wcześniej zanim będą fajne musi być coś innego... planuję mieć trawy, właśnie dla ich urody jesienią i szybkiego wzrostu

 

przerasta mnie ten ogród chyba... mam doła i doły też....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no powiem Ci, ze jest ciekawie, śnieg właśnie topi się w tempie ekspresowym, a było go ze 30cm na trawniku i teraz mam kałużę wody na tarasie, bo wszystko spływa. Musimy coś zrobić z ukształtowaniem terenu z tej strony (południowa), bo mi się zacznie do domu wlewać. Niby jest niewielkie obniżenie przed tarasem, ale pełne wody i nie nadąża ona odpływać. Oczko pełne, sąsiad niżej od dwóch dni wypompowuje ze swojego oczka, bo mu się przelewa, ulicą płynie niemały strumień (gruntowa). Trawnik w ruinie - całość jakaś różowo brunatna,tylko gdzieniegdzie jakieś resztki trawy. Ale podejrzewam,że teraz wszyscy, albo przynajmniej większość ma za dużo wody.

Czytam ostatnio o trawach i przeglądam wątek amadyna na forum ogrodniczym, on ma dużo traw głównie miskanty, robią wrażenie,

 

co wcześnie wyłazi z ziemi i potem znika,albo może się schować w tych trawach bez uszczerbku dla siebie? może w ten sposób bym pokombinowała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

cebulowe to nie tylko tulipany. Śniezyce wiosenne rosną na źródliskach.

 

Poza tym nadal postuluję o zrobienie rowów do odwodnienia działki. Wówczas woda zbiera się w rowach a nie na rabatach.

 

Co do nornic - z takim podejściem to najlepiej wybetonować działkę. Bo jak nie nornice to krety, jak nie krety to mszyce, jak nie mszyce to przędziorki.

 

Masz bardzo negatywne podejście do swojego ogrodu, mimo, że ma on potencjał do świetnego zagospodarowania, o czym świadczą pokazywane przeze mnie inspiracje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, z tymi nornicami to nie tak, że chcę wybetonować, tylko faktycznie miałam posadzone kilkanaście tulipanów i znikły, albo zeżarte albo wygniły, a że nornice biegają, to poszło na nie :) Krety też miewam, w garażu mieszkają myszy, a pod blaszakiem to nawet coś większego chyba. W rogu działki leżą belki drewna i gałęzie dla jeży - nawet chyba coś tam zamieszkało sądząc po zainteresowaniu psów. Mszyc i przędziorków wolałabym uniknąć ;)

Jakoś tak przyswoiłam, że cebulowe (wszystkie) nie lubią wilgotnej gleby. Śnieżyce są śliczne, spróbuję nabyć.

Rowów chyba nie uniknę w końcu, trochę mi szkoda rujnować trawniki zakładane przez rodzinę dwa lata temu w czynie społecznym, żeby ówczesnej przyszłej matce zieleni nie brakowało. Muszę jednak faktycznie trochę pokopać, bo mi wczoraj woda z roztopów wokół tarasu i na samym tarasie stała.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no właśnie nie w koszyczkach, "młoda" i głupia byłam ;) Rozejrzę się za tymi czosnkami, śnieżycami na internecie.

Klarują mi się:

-wierzby zwykłe do cięcia na żywypłot, z dodatkiem szmaragdów (od łąki jako zasłona

-mandzurska już rośnie -dla cienia

-derenie białe + szmaragdy (żywopłot) podsadzone trawą (ok 50-60cm) albo liliowcami przed domem od sąsiada

 

czy katalpę 2-2,5m, wsadzana 2 lata temu, można jeszcze przesadzić, żeby przeżyła?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

źle to ujęłam, nie łąkę chcę zasłaniać, tylko trochę od wiatru chciałam się przysłonić. Nie na całym płocie tylko fragmentem, okolice od warzywniaka 4-5m wzdłuż płotu na południe

ogród2.jpg

coś takiego mi wyszło

zastanawiałam się, czy tą katalpę mogłabym jeszcze przesadzić z tej rabaty przed domem gdzieś w okolice tarasu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...