Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

to na 90% byłoby rozwiązanie nydara z wyrzucaniem zużytego powietrza na poddasze i utrzymywaniem tam temperatury ok 20 stopni - przez co straty przez dach=0

Nie śledziłem (jeszcze?) rozwiązania nydara, ale pierwsze co się narzuca w tym wypadku, to wilgoć. Wiadomo że w zimie jest stosunkowo sucho, ale jednak zyski wody z domu są całkiem niemałe.

 

dokładnie 2,95 m2 - ok 1,42x 2,08

Łoj! Maleństwo. Ja co prawda planuję większą łódź podwodną niż u Ciebie, tj. 2-3 nagrzewnice, zbiornik buforowy 1m3, "rewers" dla PC na instalacji hydraulicznej, ale mam do dyspozycji 6m2... może starczy. :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

zużycie a zapotrzebowanie to są dwie różne kwestie. tak jak sam pokazałeś w stopce wiele zależy od tego jaka jest zima. szkoda że nie sprawdzałeś domu tak jak powinno się to zrobić. dopiero wtedy obliczenia OZC są bardziej prawdopodobne i bardziej możliwe. mnie najbardziej niepokoi to że garaż jest częścią domu i przez niego nie da się uzyskać odpowiedniej szczelności. co by się nie zrobiło to i tak będzie powodować mostek cieplny. nie wiem jak wyglądała sprawa z bramą garażową ale nie istnieją takie do domów pasywnych bo w takich domach garaż jest osobno więc jak ktoś taką proponuje to są to tylko naciągania. ale skoro masz zamiar budować następny domek to powodzenia.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk - nydar poddasze ma odpowiednio przygotowane pod kątem właśnie wilgoci - głownie celuloza - wiec temat rozwiązany

 

co do Twojej kotłowni to wyślę że bez problemu 6m2 Ci starczy

 

Kamil - weź pod uwagę jeszcze to ze w 1 roku zużycie jest najwyższe bo wilgoć technologiczna jaka by nie była to jest a ta wysysa energię z domu

a jeśli nawet w ubiegłym sezonie poszło mniej ze względu na łagodną zimę i dało to 22kWh/ 1m2 pow a w tym roku jak będzie normalna zima i wyjdzie mi >22 np 25 to czy to zły wynik dla takiej bryły ?? biorąc pod uwagę że wiele rzeczy mam skopanych , że do szczelności np M.A.G.'a to mi daleko bo nie mam stropu lanego tylko wełna + dziurawa membrana , że garaż w bryle i wszystkie przepusty między PT a domem też nie są wykonane perfekcyjnie ....

 

myślisz że jest sens się "spuszczać" z kasy dla tych kilku kWh/1m2 ? wydawać kasę na termowizję i test szczelności by sobie i innym coś udowadniać ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myjk - nydar poddasze ma odpowiednio przygotowane pod kątem właśnie wilgoci - głownie celuloza - wiec temat rozwiązany

 

co do Twojej kotłowni to wyślę że bez problemu 6m2 Ci starczy

 

Kamil - weź pod uwagę jeszcze to ze w 1 roku zużycie jest najwyższe bo wilgoć technologiczna jaka by nie była to jest a ta wysysa energię z domu

a jeśli nawet w ubiegłym sezonie poszło mniej ze względu na łagodną zimę i dało to 22kWh/ 1m2 pow a w tym roku jak będzie normalna zima i wyjdzie mi >22 np 25 to czy to zły wynik dla takiej bryły ?? biorąc pod uwagę że wiele rzeczy mam skopanych , że do szczelności np M.A.G.'a to mi daleko bo nie mam stropu lanego tylko wełna + dziurawa membrana , że garaż w bryle i wszystkie przepusty między PT a domem też nie są wykonane perfekcyjnie ....

 

myślisz że jest sens się "spuszczać" z kasy dla tych kilku kWh/1m2 ? wydawać kasę na termowizję i test szczelności by sobie i innym coś udowadniać ?

 

a co zrobisz jak cena za prąd wzrośnie przypuśćmy dwu krotnie? sytuacja na świecie nie jest taka że można spać spokojnie a tym bardziej że grzeje się czystym prądem. jeżeli uda się zrobić dom przykładowo tak jak barthowi może wyjść 10kWh/m2 to zawsze będzie miał dwa razy mniejsze zużycie niż jakby mu wyszedł domek 20kWh/m2. tu jedynie co wychodzi jakby na plus tego że do ogrzewania masz kable które w porównaniu do CO są pewnie z 2 lub 3 razy tańsze w instalacji ale w porównaniu do jakiejś pompy ciepła czy nawet kondensatu jakby się kto uparł cena za użytkowanie jest 2 lub 3 razy większa.

grzejąc czystym prądem uważam że warto projektować dom o jak najmniejszym zapotrzebowaniu. jeżeli już się nie wydaje dużej kasy na pompę ciepła i CO to warto te pieniądze zainwestować w lepszą izolację i staranniejsze wykonanie. czy test szczelności i kamerką coś pomoże? to zależy jaki byłby jego wynik. jakby prąd kosztował 2zł za 1kWh to każdy by taki test robił i poprawiał dom jakby co źle było ale na razie tak nie jest więc to wszystko zależy od inwestora. Ty już mieszkasz i użytkujesz więc w realu Twoje doświadczenia są cenniejsze od teorii. nie wiem jak użytkujesz dom itd. bo to Twoja sprawa ale zużycie w dwóch tak samo zbudowanych domach ale użytkowanych przez dwie różne rodziny będzie miało dwa różne zużycia i ono nie świadczy o tym czy dom dobrze jest zrobiony czy nie itp. nawet dom zbudowany jako typowo pasywny może mieć zużycie 30kWh/m2 to będzie znaczyło że nie jest pasywny? to świadczy tylko o tym że rodzina która by w takim mieszkała miała swoje jakby przyzwyczajenia które powodują duże zużycie. przykładowo lubią mieć temperaturę w całym domu min.25st bo są zmarzluchami a domek był liczony na 20st. może być też odwrotnie. podejrzewam też że można zmniejszyć zużycie nie grzejąc jakby cały czas tylko wtedy jak się jest w domu. sam myślę o taki rozwiązaniu bo bez sensu jest grzanie jak nikogo nie ma w domu ale tak można tylko dzięki chyba kablom które szybko reagują.

zużycie które podajesz w stopce tyczy się tylko ogrzewania czy cwu także? czym grzejesz cwu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj Kamil Kamil .... teoretyk z Ciebie ... idealista ....

przeczytaj dziennik ... na stronie 1 dla ułatwienia masz spis treści wiec bez problemu znajdziesz interesujące Cie rzeczy / tematy

nikt komentarzy nie karze Ci czytać ;)

 

zauważ że Arizona jest typowym projektem wybranym z pośród tysiąca innych dostępnych w sieci, kupionym i dostosowanym do założeń do założeń budownictwa niskoenergetycznego

 

proszę przeczytaj dziennik - a znajdziesz w nim wiele odpowiedzi na nurtujące Cie pytania , zobaczysz jak wyglądają w praktyce niektóre rozwiązania i z jakimi czasami dylematami ma się doczynienia na budowie

 

to jak było liczone OZC masz w DB

to jakie temperatury mam w domu również znajdziesz w okolicach naszego zamieszkania i w późniejszych wpisach , również zużycie energii na CWU i WM

 

na ostatnie pytanie - patrz stopka

 

jeśli myślisz o domu pasywnym i o nieogrzewaniu go podczas Twojej nieobecności - to jesteś w dużym błędzie i widać jak bardzo teoretyzujesz ... takie coś jedynie ma sens przy nieobecnościach pow 5 dni

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nydar ma ciekawa konstrukcje ktora warto by bylo przeanalizowac doglebnie. Fajnie jakby monitorowal wilgotnosc w ekofibrze, przy MPF, dobowo i przez caly rok. Popatrzylibysmy kiedy dochodzi do akumulacji wilgoci, a kiedy do osuszania.

 

Straty do zero to nie spadaja raczej, chociaz sa ograniczane. o ile? O delte temperatury tego co pod sufitem i tego co wywiewane z poddasza, z uwzglednieniem strumienia.. + cieplo utajone z pary wodnej, ktora na innym materiale niz ekofiber juz by sie skroplila. Tak mysle mozna by do tego podejsc..

 

Tez sie zastanawiam nad sensem reku. Szczegolnie jesli sie upre na GWC. Chyba, ze domowa konstrukcja i jakas rzezba ze sterowaniem. Coraz wiecej tez widac argumentow, ze jednak wymiennink entalpiczny dla zimnego klimatu, a nie tylko dla cieplego z klima. Ale tutaj wlasnej konstrukcji sie raczej nie zrobi..

Poza tym pomyslec o zasilaniu z malego PV, bo z przewidywanym uzytkowaniem domu (otwarty salon na osciez, itp) w okresach przejsciowych, reku nie spelnialby swojej funkcji, a za wentyle trzeba placic..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

..... myślisz że jest sens się "spuszczać" z kasy dla tych kilku kWh/1m2 ? wydawać kasę na termowizję i test szczelności by sobie i innym coś udowadniać ?

 

Dokładnie. :)

 

A co do filtrów po miesiącu nie są tak bardzo brudne ale moja żona i tak je pierze raz na miesiąc :D Nie mam zamiaru z tym walczyc ;)

 

Mam pytanie. Kostkę jaoko opaskę wokół domu ubijałeś ręcznie czy zagęszczarką

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kostkę układałem na suchym betonie

- 1 warstwa ubita

- 2 warstwa normalnie wsypana

- na niej kostka ułożona ok 0,7cm ponad krawężnik

- całość gumowym młotkiem dobijana przez deskę ok 0,5cm w dół

 

i pomyślałby ktoś .... to dziś właśnie mija 2 lata jak się przeprowadziliśmy

 

i ile rzeczy nadal nie zrobionych !!?? szok .... i nie mamy już białych ścian ... przydałoby się malowanie - ale poczekamy z tym jak córka podrośnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kostkę układałem na suchym betonie

- 1 warstwa ubita

- 2 warstwa normalnie wsypana

- na niej kostka ułożona ok 0,7cm ponad krawężnik

- całość gumowym młotkiem dobijana przez deskę ok 0,5cm w dół

 

i pomyślałby ktoś .... to dziś właśnie mija 2 lata jak się przeprowadziliśmy

 

i ile rzeczy nadal nie zrobionych !!?? szok .... i nie mamy już białych ścian ... przydałoby się malowanie - ale poczekamy z tym jak córka podrośnie

 

Dzięki Konrad za info.

 

Tymi paroma niedokończonymi rzeczami to bym się nie stresował. U nas jeszcze ogrodzenie, drewutnia, ogród i takie tam acha strych mam do skończenia ale to już chyba na emeryturze :) jak mi pozwolą (władze) pójść na emeryturę w końcu ;) Hej!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
  • 2 weeks później...

a bo tyle wszyscy piszecie :D ze cala zapchana ;) już usunąłem co nie co

 

 

148.1 kWh nCO za październik

 

piekar to za XI ? czy caly sezon ?

 

u mnie od poczatku 623.1kWh= 475,00kWh listopad 2014

 

grudzień - od początku sezonu 1767,9 = 1144,8 kWh

styczeń - od początku sezonu 2857,2 =1089,3 kWh

luty - od początku sezonu 3565,1 = 707.9 kWh

marzec - od początku sezonu 4108,0 = 542.9 kWh

kwiecień - od początku sezonu 4382,3 = 274,3 kWh

 

11gr duon + pge Rz dystryb +vat

 

Edit: wg linku ktory podał powyżej _artur_

stawka w PGE Dystrybucja na 2015 rok to 0,0350 = 3,5 grosza

czyli łacznie 14,5 grosza netto = 17,835 gr za kWh brutto

 

prosze - niech ktoś mnie sprawdzi bo sam nie wierze ....

wczesniej miałem ponad 4 gr netto >>>

 

wg moich danych na promocji zaoszczedzilem na samym nCO 2234 kWh

wg licznika głównego od 1 grudnia do dziś 439 w drogiej i 2387 kWh w taniej

 

łacznie zysk ok DUON netto

dzienna 0,36 zł * 439 = 158,04*1,23 = 194,39zł (15%kwh)

nocna 0,11 zł * 2387 = 262,57*1,23 = 322,96zł

razem = 517 zł

 

obecny koszt sezonu grzewczego to 623 kWh w PGE po ok 28,5 gr = 180zł (od początku sezonu do 30 listopada 2014) + PGE dystrybucja za grudzień i styczeń ok.80 zł

 

od stycznia do kwietnia 1525,1 * 17,835gr = 272 zł

 

razem w tym sezonie grzewczym uwzględniając promocję w DUON z jakiej skorzystałem

532 zł

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...