Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

pomierzyliśmy i sytuacja wygląda tak:

jan gaz 500-tka, sterownik E5

0 % -> 15 W

10 % -> 20-21 W

20 % -> 23-24 W

25 % -> 24 W

30 % -> 25-26 W

40 % -> 30-31 W

50 % -> 39-40 W

60 % -> 54-55 W

70 % -> 74-75 W

75 % -> 86-87 W

80 % -> 104-106 W

90 % -> 139-141 W

100 % -> 171-172 W

 

podłożę pod wasze co by łatwiej porównać...

w spoczynku ( wyłączona ) 12,5w

10% 19w

15% 23w

20% 25w

25% 26w

30% 30w

40% 42w

50% 63w

60% 96w

70% 140w

75% 168w

80% 201w

90% 276w

100% 324w

no jak dla mnie to wychodzi że to są te same silniki tyle że u was rozkręcają się do niższej wydajności ( 100% = 400m3/h...)

szkoda że nie mamy faktycznej wydajności przy danych procentach...

Edytowane przez jasiek71
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

a z jakiej paki rozmrażanie ...???

 

szkoda że niema wydajności przy danym poborze ...:(

jak temperatura na wymienniku spada niżej niż 5 st C to załącza się rozmrażanie, czyli tylko wyciąg na 100%

 

niestety nie mam jak zmierzyć tego ile wywiera i nawiewa..

podłożę pod wasze co by łatwiej porównać...

w spoczynku ( wyłączona ) 12,5w

10% 19w

15% 23w

20% 25w

25% 26w

30% 30w

40% 42w

50% 63w

60% 96w

70% 140w

75% 168w

80% 201w

90% 276w

100% 324w

no jak dla mnie to wychodzi że to są te same silniki tyle że u was rozkręcają się do niższej wydajności ( 100% = 400m3/h...)

szkoda że nie mamy faktycznej wydajności przy danych procentach...

duże rozbieżności zaczynają się od 50%.. może to zależy od rur? my mamy te niebieskie spiro.. może u nas coś nie tak? zbyt dużo pytań, a zbyt mało danych

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak temperatura na wymienniku spada niżej niż 5 st C to załącza się rozmrażanie, czyli tylko wyciąg na 100%

 

niestety nie mam jak zmierzyć tego ile wywiera i nawiewa..

 

skoro tylko wyciąg 100% i nie ma nawiewu lub jest mniejszy - pytanie ile mniejszy a bierze 165 to jakoś dziwnie to się ma do tych 100% i 172 W

 

jasiek może byśmy z Kamila i Marcinem zrobili to co "ze mną" nydar? - wiesz co mi po głowie chodzi ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
jasiek może byśmy z Kamila i Marcinem zrobili to co "ze mną" nydar? - wiesz co mi po głowie chodzi ?

R&K nie wiem co Ci chodzi po głowie.. ale brzmi to dwuznacznie :lol2:

Zapowiada się ciekawie...

Zdajcie potem relacje co żeście ze sobą wspólnie "zrobili" :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dezet ja ma na prąd stały.. (na prąd zmienny chyba na każdym biegu brałby tyle samo kW)

 

Arturo sama nie wiem czy relacja nie byłaby zbyt pikantna..

 

Jasiek jak coś to możemy takie cosik zrobić.. o ile to nie problem..

 

tak jeszcze mi przyszło na, że może u nas inne rury? mniej/więcej anemostatów?? sama nie wiem dlaczego te wartości są tak różne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dezet ja ma na prąd stały.. (na prąd zmienny chyba na każdym biegu brałby tyle samo kW)

 

te same ....

jak będę na wiosnę przerabiał PT to wtedy porównamy oznaczenia silników - bo na razie mam za ciasno w tym pomieszczeniu i byłoby to trudne

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wiele osób mnie pyta z czego szczególnie jestem zadowolony a co np bym zmienił w domu, dziś budując dom zrobiłbym układ WMG śladem jaska i nydara - dlaczego ? bo byłoby jeszcze lepiej i jeszcze taniej

WMG śladem jaska i nydara - co oni tam wymyślili jak możesz w skrócie (ostatnio tylko czas mam na Twój DB - dwie pijawki na więcej nie pozwalają ;) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość Arturo72
wiele osób mnie pyta z czego szczególnie jestem zadowolony a co np bym zmienił w domu, dziś budując dom zrobiłbym układ WMG śladem jaska i nydara - dlaczego ? bo byłoby jeszcze lepiej i jeszcze taniej

Żeby była równowaga to stwierdzam,że nie poszedłbym śladem jaśka i nydara,dla mnie ich wymysł jest to bzdura i nie zgodność z PN co wiąże się z problematycznym odbiorem nowego domu.

Z premedytacją wybrałem 280m3/h dla kubatury 460m3,gdyż nie dałem się nabrać na duże i drogie reku i na "klimę" z reku i drogiego GGWC ;)

Zresztą nie raz pisałem o tym ale miałeś za sobą autorytety...

 

WMG to taki sam koszt jak nie większy niż WM z reku bez naciągania także nie ma sensu inwestować w coś co jest tylko i wyłącznie dziwnym wymysłem bez możliwości odzysku ciepła i regulacji nawiewu...

Tutaj podobnie,masz za sobą autorytety...

 

Konrad,widzę,że jesteś bardzo podatny na wszelkie "nowości" od kabli do cwu począwszy a na wywiewach brudnych zapachów w sypialniach skończywszy ale te rowiązania nie zawsze są celnie trafione...cóż,nie mój dom ale nie staraj się ich propagować dla ogółu bo nie są to rozwiązania sprawdzone i dobre...

Edytowane przez Arturo72
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie przesadzaj ! z kabli i CWU jestem bardzo zadowolony i na nadal uważam że to był dobry wybór , że do domu taki jak mój nie ma sensu niczego innego montować i kombinować ...

 

na WM się nie znałem .... wiedziałem że nie chce WG - na tamten czas było to najlepsze rozwiązanie jakie znałem - i jakie było możliwe do zrobienia w moich warunkach (inne gwc nie było możliwe , 350 była za mała teoretycznie do mojego domu a 420 i 550 były w tej samej cenie - więc wybór był oczywisty) , w lecie wiem już że reku nie będzie mogło chodzić na 100% i TYLE

 

WMG to nawiew za pomocą rurowego GWC do domu w zimie w sposób naturalny, w lecie można wspomagać to wentylatorem, a wyciąg pod sufitem w sposób mechaniczny

i nie ma tutaj niczego niezgodnego z PN - wszystko da się zaprojektować tak by było zgodne z normą i mogło działać zarówno z niska jak i wysoka wydajnością - w zależności od potrzeb - dokładnie tak samo jak przy reku - tu wystarczy popatrzeć na mój dom - WM z reku chodziła "niby na 12-13%" - realnie jeszcze mniej - co potwierdziły pomiary jaska - a w domu poziom CO2 był naprawdę niski ! bo zadziwiło nawet nydar'a - problem jedynie pojawił się w nocy w sypialni przy zamkniętych drzwiach - wniosek jest oczywisty - nie trzeba w domu niewiadomo jakich ilości powietrza by skutecznie go wentylować za dnia - w nocy w sypialni wystarczy nieco większy przepływ powietrza , najlepiej by był to wyciąg

 

dla osób które mają wątpliwości co do tego jak działa WMG pozostaje zwykła WM - bez reku - i tak będzie znacznie lepsza niż WG

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamieszkajcie Panowie z swoich domkach, pomierzcie temperatury w srodku reku a nie na czerpni i koncach kanalow ...

pomierzcie co2 w domu pod katem wydajnosci centrali

 

wtedy posmiejemy sie razem

 

jak narazie spływa po mnie to co piszecie i smiejecie sie .... to nie jest bycie podatnym tylko sprawdzenie w praktyce ile to wszystko jest warte ....

a pisze o tym w DB bez sciemniania i udawania ze wszystko jest ah i oh ... po to by inni mogli wyciągnac wnioski .... mi poprostu takich informacji brakowało gdy zaczynałem się budować - nie zawsze coś doczytałęm , nie zawsze miał mi kto doradzić .... wtedy może i byłem podatny ... dzis już nie !!

 

jak narazie to TY Arturo bronisz wszytskiego w ciemno .... poczekajmy az zamieszkasz!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Konrad, z całym uznaniem (bo wybudowałeś porządnie fajny dom, i świetnie prowadzisz dziennik), ale tak jak brakowało jakiejś wiedzy i informacji przed wybudowaniem, tak brakuje i dziś tylko pewnie mniej. WMG jest fajnym (i ambitnym) rozwiązaniem, ale trochę ryzykownym. Ja również jednak wstawiałbym reku (WM+odzysk), owszem przygotowując (najlepiej na skrzynkach z możliwością przekonfigurowania) instalację tak aby działała wyciągami i centralnym nawiewem. Wiesz/wiecie o WMG już sporo bo jakoś to sprawdzone, ale chyba nie łudzisz się że absolutnie nic nie może tu zaskoczyć (in minus).

 

Nie rozumiem dlaczego poszesz że WM w lecie nie będzie mogło chodzić na 100% - bo żre sporo (też sporo więcej jak inne janki 500)? Może coś z instalacją nie tak, ale nawet jak zejdziesz do tych 75% mocy (i 50% zużycia?) to coś zasadniczo zmieni w pierwotnych założeniach? IMO nie.

 

Co do "ściemniania, oh ah, i spisku instalatorów i muratora" uważam że mocno przesadzacie. Tak jak krytykujecie i sprawdzacie komercyjne przechwałki (chwała Wam za to) powinniście przyjąć czy rozważyć wątpliwości lub krytykę dot. pewnych (kategorycznych) wniosków z pewnych badań i pomiarów, a mam warżenie jakbyście się fixowali na czymś.

 

A Arturo wiadomo, na zabój broni i wskazuje tylko rozwiązania które ma u siebie :D Jakoś normy o granicy przemarzania (przy płycie) się nie bał ;) (offtop, to wątku płytowego).

 

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zamieszkajcie Panowie z swoich domkach, pomierzcie temperatury w srodku reku a nie na czerpni i koncach kanalow ...

pomierzcie co2 w domu pod katem wydajnosci centrali

 

wtedy posmiejemy sie razem

 

jak narazie spływa po mnie to co piszecie i smiejecie sie .... to nie jest bycie podatnym tylko sprawdzenie w praktyce ile to wszystko jest warte ....

a pisze o tym w DB bez sciemniania i udawania ze wszystko jest ah i oh ... po to by inni mogli wyciągnac wnioski .... mi poprostu takich informacji brakowało gdy zaczynałem się budować - nie zawsze coś doczytałęm , nie zawsze miał mi kto doradzić .... wtedy może i byłem podatny ... dzis już nie !!

 

jak narazie to TY Arturo bronisz wszytskiego w ciemno .... poczekajmy az zamieszkasz!

 

Dzięki za wszystko co opisałeś.

Żeby każdy tak podchodził do sprawy.

Piszesz jak jest a nie zachwalasz nawet jak wiesz, że nic z tego nie ma.

Gdy po raz pierwszy usłyszałem o reku jakieś 4 lata temu - pomyślałem fantastyczne!

W obecnej chwili uważam, że zrealizowanie odzysku ciepła z wentylacji za pomocą reku jest bardzo trudne. Poprawne usytuowanie rekuperatora, czerpni, wyrzutni ma tak duże znaczenie na końcowy efekt, że w niektórych przypadkach lepiej dać wentylator w kanale i efekt będzie ten sam.

Te całe bajki o sprawności liczone od temp. na wyjściu z reku i czepni zew. A w rzeczywistości powinni brać na wejściu do reku ( pewnie temp. podnosi o się o kilka st. w domu ) a zamiast temp. na wyjściu powinni brać temp. na wyrzutni też pewnie kilka stopni wyższa. Liczy się bilans ogólny.

Ale to wszystko dzięki twoim pomiarom!

 

Szkoda, że nie chwalisz się założeniami do nowych domków:/

Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj miło ... ale szybko stopnieje i to do poziomu bliskiego ZERA :( daje na to 1,5 tyg

 

dachówkę finalnie zamawiamy falowana - powód $ - nie zależy nam aż tak na prostej dachówce a różnica w cenie na tyle spora że wybieramy tańsze rozwiązanie

będzie Roben Monza Antracyt - tak to wygląda w praktyce - u nas też będzie jasna elewacja i szare okna - tylko nieco ciemniejsze

http://images23.fotosik.pl/116/9f85d85f2cacaad0.jpg

 

witam serdecznie,

 

Czy możesz zdradzić producenta drzwi? Podobają mi się:))

Aga

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...