Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

tam jest tez "druga" temperatura w ustawieniach poniżej której ogrzewanie załączy się bez względu na przedziały czasowe jakie ustawisz

 

musi zaobserwować jak reaguje Twój dom , mój ma sadek poniżej 1*C na 24h wiec u mnie ta temperatura druga jest na 20*C ustawiona wiec w zasadzie granie w 100% w taniej taryfie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 2,9k
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

nie ma problemu pisz śmiało - mi też ktoś za 1 razem pomagał bo zaczaić ich nie mogłem - teraz to już z zamkniętymi oczami

 

nie wiem jak u Ciebie i innych kablarzy - ale u mnie początku sezonu grzewczego jeszcze nie widać - w domu wieczorami 25 , rano 24 (w dzień słoneczny szybko wnętrze się nagrzewa ,rolet nie zamykamy, przez noc mury wchłaniają to ciepło) - rok temu sezon zaczął się ok 10.10

zobaczymy jak będzie w tym roku - jak na razie zapowiadają sporo słonecznych dni czyli grzejemy pasywnie od 10 do 18 za free ;)

 

z innych - zaległych rzeczy

chodnik wokół domu sam się skończył w sobotę - tj bez mojego udziału

ukłony w stronę Teścia i Taty

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282169&d=1412006422

 

w piątek poległ też kret - ile ja si nawk..... a metoda jest bardzo prosta

 

kopiemy dołek w miejscu kopca

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282171&d=1412006429

 

ustalamy trajektorię tunelu ;) i wsadzamy takie ot cudo za 10 zł

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282170&d=1412006425

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282168&d=1412006419

 

i przykrywamy wykopany dołek - ja przykryłem darnią z wkopu

 

 

po ma 1,5 dobie mamy efekt

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282167&d=1412006417

 

dziś odwiedził mnie Dandi

efekt wizyty - boler podpięty do zegara w tablicy

w tablicy pojawiły się też 4 pstryczki - oświetlenie w podbitce podzieliłem na 4 strefy

 

roślinki od M.A.G.'a obłożone geowłókniną i osypane korą - fotki brak

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, u mnie takich temperatur nie ma,dom jest świeży,w marcu były robione tynki,w kwietniu wylewki.I w zasadzie tylko słońce to wszystko suszyło,temperatura teraz z rana 18-19 stopni,także trzeba zacząć grzać:)Czekam na zmianę licznika dwutaryfowego,na razie jedna taryfa.Szkoda,że nie mieszkasz bliżej,bo chętnie zaprosiłabym tak doświadczoną osobę w ustawieniach tych termostatów.Nie wiem czy sami damy radę:o:Wiem,że Ty krok po kroku gdzieś opisywałeś te ustawienia,tylko nie bardzo pamiętam gdzie,może by mi pomogło.I jeszcze zapytam,przy wyłączeniu prądu wszystkie te ustawienia resetują się i trzeba ustawiać od początku,chyba?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mogę ogarnąć tego ozc, macie gdzieś jakiś poradnik krok po kroku jak go używać ?

 

nie przejmuj się - ja też tego nie ogarniam

 

No to masz prze...ne, animalsi juz tu byli ;)

 

Nie jestem pewien, czy dobrze widzialem na zdjeciach - masz hydroizolacje pod 1 warstwa silki ?

 

(wiem, wiem to juz kolejne miejsce gdzie o to pytam...)

 

 

więc odpowiem Ci słowami

mam. w projekcie nie miałem. to jest folia, o ile dobrze pamiętam 0,3 mm. dawałem taką między płytę a XPS ...., zostało mi tego sporo, więc dałem pod ściany. nie uważam, że jest konieczna, bo mam sporo gruntu wymienionego pod płytą i woda trzyma się daleko od XPS, a zwłaszcza betonu. miałem, to dałem folię. gdybym nie miał, to nie wiem co bym zrobił ;)

 

tyle że u mnie folia była wywinięta z płyty pod silkę - była to została nie byłoby - to bym nie dawał

 

 

No, u mnie takich temperatur nie ma,dom jest świeży,w marcu były robione tynki,w kwietniu wylewki.I w zasadzie tylko słońce to wszystko suszyło,temperatura teraz z rana 18-19 stopni,także trzeba zacząć grzać:)Czekam na zmianę licznika dwutaryfowego,na razie jedna taryfa.Szkoda,że nie mieszkasz bliżej,bo chętnie zaprosiłabym tak doświadczoną osobę w ustawieniach tych termostatów.Nie wiem czy sami damy radę:o:Wiem,że Ty krok po kroku gdzieś opisywałeś te ustawienia,tylko nie bardzo pamiętam gdzie,może by mi pomogło.I jeszcze zapytam,przy wyłączeniu prądu wszystkie te ustawienia resetują się i trzeba ustawiać od początku,chyba?

 

gdy się wprowadzałem równe 2 lata temu też miałem ok 19*C , serowniki trzymają ustawienia jakiś czas .. ile nie wiem ... na lato miałem wyłączone bezpieczniki i ustawienia zrestartowały się - więc za jakiś czas będę je programował od nowa - pamiętaj tylko o jedne ważnej kwestii - temperaturę dzienną (słoneczka) ustawiasz jako tą niższą bo wtedy nie chcesz grzać czyli np. 20*C a nocną np. 21,50

 

temat urządzania rabatki koło przedsionka / wejścia o domu uważam na jakiś czas zakończony

M.A.G. chyba mógł być ze mnie (ogrodnika amatora) dumny

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282283&d=1412084010

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282282&d=1412084007

na wiosnę jeszcze wyrównanie terenu bezpośrednio przy i dosianie trawy

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282276&d=1412083992

tu widać kwitnące coś .. przez co na wiosnę gdy wykopie cebulki poszerzę nieco ten pas ... odpowiedni zapas geowłókniny pod korą został schowany na tą okoliczność

 

a tu aktualna tablica

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=282281&d=1412084004

trzeba dołożyć jeszcze zaślepki i wdrukować kartkę ze spisem

 

na piątek i sobotę pozostaje 4m kawałek skarpy

 

PS. wg aktualnej pogody 16 dniowej sezon grzewczy rozpoczniemy nie wcześniej niż 15-20-go października

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Programów do OZC jest kilka. Zależy, jakiego chcesz użyć. Akurat do tego, co ja używałem jest troszkę info na stronkach producenta i filmików w sieci. No i help w samym programie. Także małymi kroczkami da się to opanować. Chociaż funkcji tam jest tyle, że troszke przy tym schodzi. Mnie dużo pomógł asolt z tego forum. Nie mam profesjonalnego OZC, ale wydaje mi sie, że wiele błędów nie ma, a te, które są, są mało istotne. TEraz większa trudność to to wszystko wybudować wg obliczeń ;)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

odnośnie zmiany operatora z PGE na DUON wklejam mój post z wątku dla grzejących elektrycznością

 

PGE dystrybucja

dzienna 0,2558 zł

nocna 0,0408 zł

 

DUON

dzienna 0,36 zł

nocna 0,11 zł

 

razem netto

dzienna 61,58 gr

nocna 15,08 gr

 

brutto 75,74gr i 18,55r

 

do tej pory miałem

brutto 66,37gr i 28,46gr

 

różnica

D - 9,37 gr

N - 9,91 gr

 

taryfa dzienna (droga) - 2740 kWh = 27,3%

taryfa nocna (tania 13-15, 22-6) - 7287 kWh = 72,7%

 

oszczędność w skali roku -256,74 na dziennej (tracę) i 722,14 na nocnej (zyskuję) razem465,40pln !!!!

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej rozdrabniać się nie będę ;)

jak już to domy razem z ogrodem :D

 

Ana - dziś ustawiałem u siebie sterowni od nowa

słonko , księżyc- ustawiasz minimalną temperaturę poniżej której ma włączyć się ogrzewanie

środowy przycisk/pokrętło po przyciśnięciu

- 5 sekund - ustawiasz dzień tygodnia (d1,d2,d3...d7) oraz godzinę -ta powinna być zgodna z licznikiem głównym bez względu na to która jest realnie godzina - u mnie zegar na gł. liczniku ma 3 min rozjazd

- 10 sek - ustawiasz program dla danego dnia (czynność należ powtórzyć 7x na każdym sterowniku) , na starcie d1 ... pokrętłem zmieniasz , następnie na "zegarze" wybierasz godziny w których ma grzać 4-6 13-15 , kolejny krok to temperatura posadzki - tu dajesz możliwie wysoką - ja zmieniłem z 33 na 45 w tym sezonie - wydaje mi się że to mogło być powodem "taktowania" sterownika w ubiegły sezonie

- 15 sek tu włącza się opóźnienie startu względu na temp lub czas - 3popcja to czas ,max. "10"

przyciskając chyba 2 przyciski lub 3 na raz zmienisz ogrzewanie wg czujnika podłogowego lub pokojowego - oczywiście szczegóły w bardzo mało czytelnej i zrozumiałej książeczce

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej rozdrabniać się nie będę ;)

jak już to domy razem z ogrodem :D

 

Ana - dziś ustawiałem u siebie sterowni od nowa

słonko , księżyc- ustawiasz minimalną temperaturę poniżej której ma włączyć się ogrzewanie

środowy przycisk/pokrętło po przyciśnięciu

- 5 sekund - ustawiasz dzień tygodnia (d1,d2,d3...d7) oraz godzinę -ta powinna być zgodna z licznikiem głównym bez względu na to która jest realnie godzina - u mnie zegar na gł. liczniku ma 3 min rozjazd

- 10 sek - ustawiasz program dla danego dnia (czynność należ powtórzyć 7x na każdym sterowniku) , na starcie d1 ... pokrętłem zmieniasz , następnie na "zegarze" wybierasz godziny w których ma grzać 4-6 13-15 , kolejny krok to temperatura posadzki - tu dajesz możliwie wysoką - ja zmieniłem z 33 na 45 w tym sezonie - wydaje mi się że to mogło być powodem "taktowania;" sterownika w ubiegły sezonie

- 15 sek tu włącza się opóźnienie startu względu na temp lub czas - 3popcja to czas ,max. "10"

przyciskając chyba 2 przyciski lub 3 na raz zmienisz ogrzewanie wg czujnika podłogowego lub pokojowego - oczywiście szczegóły w bardzo mało czytelnej i zrozumiałej książeczce

 

Dzięki serdeczne za super ściągawkę:) Myślę,że damy radę,jeżeli będę miała jeszcze jakieś wątpliwosci to pozwolisz,że będę pytać;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wszystkie rury są już w PT - w tym 2 z trójnikami dzielącymi wyciągane i nawiewane powietrze na parter i poddasze - trochę nie na ręka mi obecne ustawienie trójników - może jeszcze wieczorem coś poprzerabiam

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147826&d=1352756927

- chodzi oto że niektóre rury są za długie a inne za krótkie i np rura wychodzi z pomieszczenia X przez ścianę, idzie przez całe PT do trójnika znajdującego się po 2 stronie pomieszczenia i będzie musiała wracać z trójnika do centrali znów przez całe pomieszczenie - to są na razie małe szczegóły które jeszcze będzie można później zmienić

finalnie będzie tak czy inaczej ładnych parę metrów mniej kanałów co powinny zmiany wyjść na +

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147827&d=1352756935

na wieczór pozostało zmienić osłonę w wymienniku od GGWC i podłączyć wszystkie rury do centrali a następnie po podłączać czujniki oraz zasilanie do przepustnicy i by passu oraz przeciągnąć zasilanie do WM z poddasza do PT bo na tym przewodzie jest podlicznik

 

łatwo się mówi ... normalnie jakaś masakra

na początek uszczelniliśmy kołnierz i przynitowaliśmy co widać w fotce wrzuconej do wcześniejszego postu

następnie walka z założeniem stożka

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147829&d=1352756950

gdy to się udało założyliśmy trójnik na rurę od czerpni dachowej

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147830&d=1352756956

 

kolejnym wyzwaniem było wniesienie jednostki i umiejscowienie na swoim miejscu tj na uchwytach

finalnie dzień kończymy z 2 rurami podłączonymi do centrali

na jutro rano pozostają 2 rury po prawej stronie , jedna z nich będzie wymagała przedłużenia , do tego podłączenie rury do stożka oraz do trójnika , na koniec jakaś zabawa kabelkami - kiepsko to widzę ... wydawało mi się że w PT jest więcej miejsca ... :(

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147820&d=1352756892

dramatu nie ma ale gdyby było z 10 cm więcej byłoby znacznie wygodniej , ładniej i szybciej

 

he he he...

prawie jak w ruskim promie kosmicznym...:D

 

Konrad ten stożek nie będzie przeszkadzał przy wymianie filtra...?

dojdzie jeszcze rura i izolacja, raczej się nie dostaniesz ...:bash:

 

operacja przeprowadzki WM zakończona - czy sukcesem nie wiem :D

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=147868&d=1352800789

faktycznie z wymiana filtrów będzie prze.... - będę martwił się na wiosnę - filtry wymieniałem 2 tygodnie temu, do przesunięcia jest OC i bojler - wtedy sytuacja powinna się poprawić

 

 

miało być na wiosnę a wyszło jak wyszło ;)

najważniejsze że kolejna przeróbka układu WM jest już za nami .... tyle ze to nie koniec

 

ale od początku - dla przypomnienia wrzuciłem posty z przed 2 lat , po dorobieniu stożka do wymiennika GGWC i przeniesieniu jednostki z poddasza do PT okazało się że jest ciasno i że jednostka powinna stać odwrotnie

 

zgodnie z przyjętymi założeniami przenieśliśmy bojler do CWU na boczną ścianę .... ale bardziej niż przewidywałem bo aż w miejsce OC

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=283392&d=1412766569

 

całość została podłączona na sztywnych miedzianych rurkach oraz zostało dołożone naczynie wzbiorcze

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=283393&d=1412766704

 

dzięki temu zaoszczędziliśmy sporo miejsca - no może nie bardzo dużo ale wystarczająco by jednostka od WM stała swobodnie , był dostęp do filtrów oraz łatwo można podłączyć rury

 

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=283394&d=1412766710

 

wniosek nr 1

filtry z jednostki należy wymieniać lub przynajmniej czyścić/prać co najmniej raz na pół roku (tak sądzę) - u mnie to się znacznie wydłużyło ... filtry niemal zarosły a jednostka pracowała na 50% swoich możliwości !!!

 

wniosek nr 2

rury są jednorazowego użytku - założyć i nie dotykać - po poprzedniej przeprowadzce mimo starań i "napraw" po odczepieniu rur i ściągnięciu jednostki oczom ukazał się armagedon - rury po uszkadzane, zarówno wierzchnia jak i wewnętrzne warstwy .... wszystkiemu chyba winna wcześniejsza przeprowadzka .... sam nie wiem ....

 

wniosek nr 3

wynika z 2 - całość dość szybko w PT zostanie przerobiona na rurach sztywnych - jaśka aż serce bolało że kolejny raz robimy "prowizorkę", ale mam nie podłączoną jeszcze czernię dachową a sam sterownik poszedł do tuningu - więc jeśli dobrze pójdzie to może za 2-3 tygodnie już uda się to pozmieniać - a nie za kolejne 2 lata , do przerobienia jeszcze rura od stożka z czerpni do jednostki - na pewno nie będzie szła dołem jak teraz

 

dzięki przesunięciu jednostki i jej odwróceniu mamy dobry dostęp do filtrów, a rury zostały skrócone o kolejne ok 10m

 

OC trafił w zupełnie nowe miejsce , którego nawet nie brałem wcześniej pod uwagę - fotka późnym wieczorem lub jutro

 

dziś popołudniu dokończyłem 4m odcinek skarpy

http://forum.muratordom.pl/attachment.php?attachmentid=283440&d=1412789105

efekt zgodny z oczekiwaniami - na wiosnę obsadzimy krawężniki i w tym kącie powstanie kolejny bezobsługowy kącik z chwastami

 

zadanie na najbliższe dni to spięcie tacy GGWC oraz końcówki od WM i połączenie z kanalizacją (całość zasyfonowana)

 

My tu gadu gadu, a Konradowy dziennik zaraz będzie miał pół miliona wizyt :stereo::wave:

jakoś to trzeba będzie uczcić...

Dobrze że taki inspirujący dziennik jest tak popularny, może będą z tego fajne domki w przyszłości

blekowca

 

Wy tu gadu gadu / czytu czytu ... i jest bańka prawie ;)

Edytowane przez R&K
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytając ten dziennik od początku doszedłem na razie do 22strony. szkoda że komentarzy nie masz w typowo komentarzach bo nie chce mi się wszystkiego czytać bo to strasznie dużo czasu pochłania. to co mnie najbardziej interesuje to zapytam tak: robiłeś próbę szczelności? jaki wynik? kamerką termowizyjną sprawdzałeś? ile z pasywnych założeń udało się zrobić a ile nie? jeżeli to robiłeś i miałeś wiarygodne wyniki to robiłeś jeszcze raz OZC z danymi z tych wyników? bo jak pisałeś z początku coś o wyniku poniżej 20kWh/m2 to nie mogę w to uwierzyć za bardzo i wydaje się mocno naciągany ale z drugiej strony robił go asolt więc błędu raczej nie ma i wydaje mi się to dziwne. wszystko pewnie zależy od wyniku szczelności i termowizji.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

R&K przywidzialo mi sie, czy widzialem gdzies twoj wpis, ze w drugim domu reku bys nie zainstalowal. Mozesz rozwinac ta mysl?
gdybym 2 dom budował jako parterówkę z 2 spadowym dachem z nieużytkowym poddaszem to na 90% byłoby rozwiązanie nydara z wyrzucaniem zużytego powietrza na poddasze i utrzymywaniem tam temperatury ok 20 stopni - przez co straty przez dach=0 koszt rekuperatora jest bardzo duży , w zimie kiedy są mrozy wentyluje się bardzo mało , co zmniejsza skuteczność tego urządzenia , to raczej wydatek ekonomicznie nieuzasadniony - choć brak jest badań, obserwacji i wyliczeń ile realnie reku w takim domu jak np mój w sezonie jest wstanie odzyskać ... zwłaszcza gdy cała WM jest wspomagana GWC i czerpnia dachową ale w zx35 i tak będe musiał wstawić jakieś pudło .... :(
czytając ten dziennik od początku doszedłem na razie do 22strony. szkoda że komentarzy nie masz w typowo komentarzach bo nie chce mi się wszystkiego czytać bo to strasznie dużo czasu pochłania. to co mnie najbardziej interesuje to zapytam tak: robiłeś próbę szczelności? jaki wynik? kamerką termowizyjną sprawdzałeś? ile z pasywnych założeń udało się zrobić a ile nie? jeżeli to robiłeś i miałeś wiarygodne wyniki to robiłeś jeszcze raz OZC z danymi z tych wyników? bo jak pisałeś z początku coś o wyniku poniżej 20kWh/m2 to nie mogę w to uwierzyć za bardzo i wydaje się mocno naciągany ale z drugiej strony robił go asolt więc błędu raczej nie ma i wydaje mi się to dziwne. wszystko pewnie zależy od wyniku szczelności i termowizji.
a weź przeczytaj całość jak inni , a później zadawaj pytania :Pna tą chwile powiem Ci tyle ... znasz już wyliczenia asolt'a a w mojej stopce masz zużycie - co jeszcze potrzebujesz!?!?!no dobra - ułatwię Ci zadanie - ani termowizji ani testu szczelności nie robiłem - nie sądzę by mi kiedykolwiek się to zwróciło - to co mam skopane wiem ... wiele z tego nie jestem wstanie poprawić (tanim kosztem) a w pozostałych wypadach sukcesywnie dopracowuje w domu te miejsca o których wiem, a które tanim kosztem da się poprawić
Konrad ja czyszczę / piorę filtry z reku raz w miesiącu. Mamy dwa komplety by reku pracowało non stop. Mój Boże po pół roku ale fakt nie miałeś jak ich wymienić bez demolki. ;) Pozdrawiam.
i co brudne co miesiąc?? właśnie nie wiem gdzie jest mój pierwszy zestaw filtrów który wyjąłem po budowie , tuż przed zamieszkaniem pewnie kupie nowe 2 zestawy ... aż z 10 zł zapłacę ... trudno ;)
R&K w związku z tym "promem kosmicznym" w PT możesz przypomnieć ile tam jest m2? Projekt na pierwszej stronie jest malutki -- dobrze widzę że tam jest niecałe 4m2?
dokładnie 2,95 m2 - ok 1,42x 2,08
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...