Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

co dać na ściany by nadać domu wygląd starego retro domu


Lygi

Recommended Posts

witam

 

mam 140 letni dom i idąc za modą przy wykańczaniu na ściany dałem modne kolorki opuncji czy czerwonej papryki. teraz tego żałuje bo dom przez to stracił swój klasyczny retro charakter. mogłem zostać przy klasycznej bieli ale teraz już jest trochę za późno bo ciężko zamalować na biało kolor bordowy np. chciałbym żeby ściany były zrobione na sposób który by sprawiał wrażenie że dom jest stary.

 

myślę co by tu zrobić by zniwelować ten efekt nowoczesności. są tapety w takie bardzo retro wzory ale one są bardzo ciemne i będzie ciemno w domu,

imitacja cegieł ? do wnętrza domu raczej to chyba nie pasuje. nie będzie to sprawiało wrażenia naturalności bo kiedyś przecież nikt nie zostawiał murów bez tynków.

może obłożyć ściany jakiś kamieniem ? może piaskowcem? ale w jakim kształcie żeby nie wyszło to kiczowato ?

 

kto pomoże i podda jakieś pomysły ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

az całą pewnością odradzałabym tapety imitujące wzory cegieł. coś takiego wyjdzie kiczowato.

natomiast moim zdaniem zdecydowanie sprawdzą się tapety pasiaste, we wzory nasuwające kwiatowo-roślinne skojarzenia, choć niekoniecznie w kwiaty. a propos kolorków -niekoniecznie biele i pastele. żywe kolory też mogą się obronić w trochę bardziej klasycznym wnętrzu – to już rzecz pomysłu.

najlepiej poszukaj jakiś inspiracji, efektu który chciałbyś osiągnąć i wówczas remoncik niech idzie „za przykładem”

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Styl retro możesz odtworzyć nie tylko kolorami ścian ale także wszelkimi innymi wykończeniami - drewniana podłoga, chrakterystyczne drzwi wewnętrzne, drewniane, białe opaski wokół okien i drzwi, sztukateria wokół sufitu, meble. Wrzucam zdjęcia wnętrz w stylu klasycznym - zwróć uwagę na elementy, które wymieniłam, pojawiają się też tapety z motywami florystycznymi o jakich pisała duś.

Zajrzyj też pod link: http://www.wnetrza.webzine.pl/aranzacja-wnetrz-styl-rustykalny/

Inspiracji możesz szukać również w googlach wpisując style: rustykalny, klasyczny, prowansalski

http://img215.imageshack.us/img215/6025/szt9.th.jpg' alt='szt9.th.jpg'> http://img830.imageshack.us/img830/8068/szt8.th.jpg http://img849.imageshack.us/img849/7109/szt7.th.jpg http://img580.imageshack.us/img580/4394/szt6.th.jpg http://img703.imageshack.us/img703/4888/szt5.th.jpg http://img62.imageshack.us/img62/8498/szt4.th.jpg http://img839.imageshack.us/img839/3241/szt3.th.jpg http://img220.imageshack.us/img220/2135/szt2.th.jpg http://img638.imageshack.us/img638/7246/szt1x.th.jpg http://img846.imageshack.us/img846/9047/szt10.th.jpg[/img]

 

A tapety które pokazałam w większości pochodzą ze strony: http://www.finezja-studio.com/ - jak pogrzebiesz znajdziesz ich tam więcej, różnych producentów

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może obłożyć ściany jakiś kamieniem ? może piaskowcem? ale w jakim kształcie żeby nie wyszło to kiczowato ?

 

To ma być retro czy rustykalnie? Bo kamień, cegła to raczej styl rustykalny, eko.

 

Retro pomieszczenia we wspólczesnym ujęciu obejrzysz u Darcy i Kasiorek - pomieszczenia głownie w szarościach, greige, klasyczne wykończenia mebli

 

Tutaj retro w ciemnych ścianach:

http://sweetshop.pl/skin/frontend/default/modern/images//gabinet.jpg

 

Tak naprawdę zanim ci pomożemy, powinnaś scharakteryzować co dla ciebie znaczy "retro"?

Polski dworek?

Secesyjna kamienica?

lata 60-70-te (vintage)

francuski barok?

Angielska posiadłość edwardiańska?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za odzew, jak zwykle sie nie zawiodłem na forumowiczach tego forum. Oczywiście nie pomyślałem o zdjęciach, już naprawiam mój błąd.

 

P1190215.JPG

 

P1190212.JPG

 

P1190211.JPG

 

P1190216.JPG

 

na którymś zdjęciu zbliżenie listew które dałem wokół ściany. są ze styropianu i marnie to wygląda. możę ktoś by mi je zrobił z piaskowca np ? jak by to wyglądało ?

Edytowane przez Lygi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firany zdecydowanie nie pasują do wnętrza.

Powinny być do ziemi i z zasłonami.

Kominek nie jest retro, tylko rustykalny.

No i kino domowe z głośnikami niespecjalnie pasuje.

 

To wnętrze znakomicie rozjaśniłyby bardzo szerokie listwy podsufitowe, biała stolarka drzwiowa i białe kasetony na ścianach do wysokości tej listwy.

Spójrz na zdjęcie poniżej: szeroka listwa i kasetony a do tego ciężkie zasłony. Na ścianie w szerokich, jasnych oprawach obrazki:

http://www.houseindesign.com/wp-content/uploads/2010/05/Weiss-Alexander-designed-the-china-cabinet-in-the-dining-room.jpg

 

Tak naprawdę te kolory, które masz nie są zgrzytem. Taka kolorystykę stosowano w dawnych wnętrzach.

U ciebie brak wyboru konkretnego rodzaju "retro" i trzymania się wybranej konwencji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

jaka jest różnica pomiędzy retro a rustykalnym stylem ?

 

Cytat z: http://www.wnetrza-porady.pl/najwazniejsze-style/styl-rustykalny

 

Styl rustykalny

 

Wpisał Elżbieta Hap-Susik

 

 

 

Styl rustykalny jest wciąż jednym z popularniejszych w Europie. Jego powodzenie wiąże się z tym że jest to styl bardzo przyjazny, kojarzący się z domem, rodziną i spokojem.

 

Rdzeniem stylu rustykalnego jest prostota i ciepło. Dominującym materiałem rustykalnych mebli i wnętrz jest lite drewno - często bejcowane, ługowane lub malowane na delikatny błękit, zieleń lub biel. Kolory na ścianach, tkaninach i dodatkach są przeważnie pastelowe, pojawiają się także wzory kwiatowe (ale niezbyt narzucające się i w nieprzytłaczających ilościach) i kratki.

 

Ważną częścią tego stylu są rękodzieła (plecionki, firany, kosze itp.). Nierzadko pojawiają się piece kaflowe i tradycyjne kuchnie z paleniskami. Co istotne, nie jest to styl nastawiony na dużą ilość ozdób i bibelotów, a raczej na wyeksponowanie piękna naturalnych surowców i nieskomplikowanych brył.

 

Styl rustykalny bywa często mylony ze stylem wiejskim lub retro. To, co odróżnia go od stylu wiejskiego to ograniczona liczba ozdób, znacznie większy ład i nieprzypadkowość wystroju. Styl retro jest z kolei bardziej ozdobny i wykwintny.

Styl rustykalny:

 

http://img153.imageshack.us/img153/7476/rustykalny.jpg

 

http://bi.gazeta.pl/im/5/6463/z6463895X.jpg

 

http://www.weranda.pl/images/articles/big/13282_1288799678.jpg

 

http://i.pinger.pl/pgr259/06981387001fec1a4ce39b42

 

Styl retro:

 

http://trendszine.com/interior/wp-content/uploads/2010/07/classic-retro-interior-design.jpg

 

http://decoratorium.blox.pl/resource/bath_1.jpg

 

http://d.webgenerator24.pl/k/r//bq/uq/qlpetzc44sk44oc8sw44c00g4w8.600.

 

http://papilot1.mykmyk.pl/img/660/0/sypialnia-retro-14326345.jpg

Edytowane przez asizo
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lygi, przede wszystkim - żadnych imitacji. Widziałeś, żeby ktoś 140 lat temu robił sobie w domu okładzinę gipsową udającą łupek albo tapetę w cegiełki naśladującą prawdziwy mur? Zresztą tego typu wynalazki, nawet przy zastosowaniu oryginalnych materiałów (cegła, kamień), nie mieszczą się w polskiej tradycji wnętrzarskiej. Piaskowiec to raczej południowa Europa (Francja, Włochy), a cegła tak, ale z zewnątrz, np. w domach na terenie dawnych Prus. W środku domy mimo wszystko tynkowano i malowano, przynajmniej na biało.

 

Jeśli masz ochotę zmienić swoje wnętrza, to po prostu je przemaluj. Wiem, że z tą czerwienią nie będzie łatwo, ale starcie tego koloru i nałożenie nowego jest i tak o niebo łatwiejsze niż okładanie tych ścian kamieniem. No i sto razy tańsze.

Tapety też są dobrym pomysłem, ale do tak ciemnych mebli (bo ich nie wymieniasz) powinny być raczej jasne, może w delikatne kwiatowe wzory?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

 

Styl rustykalny bywa często mylony ze stylem wiejskim lub retro. To, co odróżnia go od stylu wiejskiego to ograniczona liczba ozdób, znacznie większy ład i nieprzypadkowość wystroju.

 

Ech! Szkoda gadać.

Zamiast pisać te swoje rewelacje Pani Hap-Susik mogłaby zajrzeć jednak do rzetelnego źródła i nie wymyślać, albo czytać ze zrozumieniem i dystansem wieści płynące z netu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

L Zresztą tego typu wynalazki, nawet przy zastosowaniu oryginalnych materiałów (cegła, kamień), nie mieszczą się w polskiej tradycji wnętrzarskiej. Piaskowiec to raczej południowa Europa (Francja, Włochy), a cegła tak, ale z zewnątrz, np. w domach na terenie dawnych Prus. W środku domy mimo wszystko tynkowano i malowano, przynajmniej na biało.

Można by jednak trochę dyskutować na ten temat :rolleyes:]

Owszem w domu wiejskim i mieszczańskim raczej sporadycznie , ale zależnie od epoki i właściciela można znaleźć i ceglano-kamienne przypadki -choćby wiejskie domy na terenie dolnośląskim, z malowanymi często lecz zupełnie nietynkowanymi ścianami nie były ewenementem, że o wnętrzach pałacowych nie wspomnę :D.

 

Natomiast pomysł właściciela o zamianie listwy styropianowej na piaskowiec, to już kompletny dziwoląg.

Listwy ozdobne stanowiły element wystroju zwany boiserie ( boazeria polska niewiele ma z tym wiele wspólnego) i nawet u najbogatszych mieszczan (czasem wieśniaków) wykonywane były z emaliowanego, lakierowanego drewna lub w wersji full wypas z alabastru.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rzecz jasna nie miałem na myśli tapety w cegiełki - toż to kicz straszliwy. jak już coś to lica ścięte z starych cegieł (plaster cegły o szerokości 5 mm. )

 

teraz mam wyraźne rozgraniczenie ścian w poziomie za pomocą tych listew ale też grubości ścian (pod listwą naścienną ściany są o jakiś 10mm szersze niż nad listwą. myślałem żeby to wykorzystać i dać dwa różne rodzaje pokrycia ściany pod i nad listwą.

taka biała zdobna lamperia jak na jednym z powyższych zdjęć jest pociągająca ale jak ja zrobić ? wystarczy pomalować na biało ścianę i dodać dekory z styroduru? na drewnianą laperię mnie nie stać niestety :( rozważałem np kombinacje:

 

dół tynk na biało - góra cegła albo

dół piaskowiec - góra tapeta albo.. naprawdę nie wiem jaka kombinacja nie byłą by kiczem a klasykiem. (dlatego zwróciłem się do was o pomoc)

 

co do stylu w jaki chciałbym trafić to zapraszam na mój dziennik budowy gdzie jest pokazany mój dom. styl ma pasować do domu. nie mam zamiaru robić pałacu ani dworu. dom ten był przed 140 laty był domem średnio możnego mieszczanina (sędziego) i myślę że najbardziej by tu pasował po prostu styl drobnomieszczański z końca 19 wieku. (cokolwiek to znaczy)

 

IMG_0148.JPG

(dom z przed renowacji)

 

wiem że kominek się gryzie z całą resztą , jest zbyt surowy w stosunku do reszty ale może będzie możliwość jego przebudowy gdy już bendę wiedział co chce zrobić ze ścianami. (można obłożyć go piaskowcem i dać po bokach ozdobne pilastry np. oraz powiększyć otwór na palenisko przerabiając go na prostokątny )

 

co do listew to myślałem o wykonaniu ich z kamienia w momencie gdybym się zdecydował się na kamień jako tworzywo na ściany ( styropian i cegła lub piaskowiec chyba by się dziwnie komponowały .

Edytowane przez Lygi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

naprawdę dziękuję za pomoc i dobre rad oraz mnóstwo zdjęć, nie spodziewałem się takiej pomocy. czegoś się dowiedziałem.

 

a wracając do tematu. ok ok, piaskowiec przyszedł mi do głowy tylko jako jedna z opcji, (w akcie desperacji) wcale na niego się nie upieram :) chyba faktycznie wybiorę tapety, ostatnio byłem w pałacu w czechach gdzie ściany były wyłożone tapetami - dwustuletnimi !!! tylko muszę jeszcze jakaś fajną znaleźć.

 

udzielcie mi jeszcze porady jeszcze bardzo proszę jaki rodzaj płytek dać na ściany i podłogi do starej kuchni bo to co jest obecnie przyprawia mnie o ból zębów? a może coś innego zamiast płytek. może piaskowiec ? ha ha :)

 

P1190220.JPG

 

tak to jest gdy che się szybko mieszkać, a nie ma za dużo pieniędzy. kupuje się płytki z promocji w obi a potem trzeba z tym żyć albo kłaść na nowo.

Edytowane przez Lygi
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wnętrza, które wklejałam pochodzą z muzeum wnętrz mieszczańskich :)

 

Masz ładną wnękę w jadalni, ale chyba niepotrzebnie wyeksponowana jest białym kolorem. Pasowałaby w niej konsola i nad nią lustro a na konsoli świecznik lub srebrna patera na owoce.

 

 

A w kuchni dałabym bruk klinkierowy:

http://www.kamstar.pl/files/upload/image/Nowywymiar/lubelska.jpg

http://www.kamstar.pl/files/GalleryElemTab/49/images/g49_737.jpg

http://www.salonsobkowiak.pl/images/ceglana_posadzka.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...