Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Rekuperator i nagrzewnica wodna.


Recommended Posts

Witam wszystkich.

Skonczylem juz instalowac wentylacje na reku vents 200 mini.

Zastanawiam sie nad nagrzewnica wodna (aby podgrzac troche powietrze, lub niedopuscic do zamarzania reku)

Jestem w trakcie ukladania podlogowki i zastanawiam sie czy nie podciagnac jednej petli w okolice centralki co by pozniej wpiac nagrzewnice wodna

np. taka http://www.termex.krakow.pl/foto/wno.jpg

 

 

Teraz pytania:

1. Czy to ma wogole sens, czy bedzie jakas roznica (przewidziane zasilanie to max 40st.)?

2. Czy ta nagrzewnice podpiac przed czy za reku?

3. Czy w lecie jak bedzie chodzic pompka obiegowa podlogowki na "1" to bedzie to troche chłodzic czy nie bedzie roznicy?

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 81
  • Utworzony
  • Ostatnia odpowiedź

Najaktywniejsi w wątku

Najaktywniejsi w wątku

Dodane zdjęcia

Witam wszystkich.

Skonczylem juz instalowac wentylacje na reku vents 200 mini.

Zastanawiam sie nad nagrzewnica wodna (aby podgrzac troche powietrze, lub niedopuscic do zamarzania reku)

Jestem w trakcie ukladania podlogowki i zastanawiam sie czy nie podciagnac jednej petli w okolice centralki co by pozniej wpiac nagrzewnice wodna

np. taka http://www.termex.krakow.pl/foto/wno.jpg

 

 

Teraz pytania:

1. Czy to ma wogole sens, czy bedzie jakas roznica (przewidziane zasilanie to max 40st.)?

2. Czy ta nagrzewnice podpiac przed czy za reku?

3. Czy w lecie jak bedzie chodzic pompka obiegowa podlogowki na "1" to bedzie to troche chłodzic czy nie bedzie roznicy?

 

pozdrawiam

 

witam;

w każdym jednym przypadku mija się z celem...

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich.

Skonczylem juz instalowac wentylacje na reku vents 200 mini.

Zastanawiam sie nad nagrzewnica wodna (aby podgrzac troche powietrze, lub niedopuscic do zamarzania reku)

Jestem w trakcie ukladania podlogowki i zastanawiam sie czy nie podciagnac jednej petli w okolice centralki co by pozniej wpiac nagrzewnice wodna

np. taka http://www.termex.krakow.pl/foto/wno.jpg

 

 

Teraz pytania:

1. Czy to ma wogole sens, czy bedzie jakas roznica (przewidziane zasilanie to max 40st.)?

2. Czy ta nagrzewnice podpiac przed czy za reku?

3. Czy w lecie jak bedzie chodzic pompka obiegowa podlogowki na "1" to bedzie to troche chłodzic czy nie bedzie roznicy?

 

pozdrawiam

 

Do podłogówki nie podłączaj ! , ewentualnie jak masz kominek to zrób jakiś odzysk ciepła i dopiero do nagrzewnicy, zrób układ zamknięty napełnij glikolem i nie zamarznie .

 

Też będę coś takiego robił, podaj linka gdzie można kupić taką nagrzewnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam zabardzo miejsca na robienie kolejnych instalacji z glikolem (mieszkanie), rekuperator i rury ledwo mi weszly, kominka nie mam .

Takze daruje sobie chyba ten pomysl. Byc moze w przyszosci zamontuje klime i podlacze ja za reku z wyciagiem z pomieszczenia (cyrkulacja czy jakos tak) nie wiem jeszcze jak dokladnie bo sie nie znam ale jak juz bede mial na to kase za rok lub dwa to zdaze sie douczyć ;)

 

W krakowie taka nagrzewnice to kupisz np. tutaj: http://www.termex.krakow.pl/.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks później...
by nie rozpisywać za dużo, za reku parametry jej pracy będą nie dostrzegalne, do tego wprowadzisz w układ nie potrzebny opór, umieszczenie jej przed reku może zabezpieczyć przed zamarznięciem ale wtedy i ona mogłaby zamarznąć, a więc też mija się z sensem

 

Czyli taka nagrzewnica, nie będzie w stanie podnieść temp. nawiewanego powietrza, nawet o 5 stopni (przy założeniu przepływu 100m3/h)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli taka nagrzewnica może mieć sens (a jeżeli będzie zastosowana za wymiennikiem, to nie potrzeba będzie napełniać ją glikolem). Ja zakładam zastosowanie czegoś podobnego, aby nie dochodziło do sytuacji, gdzie przy ekstremalnych mrozach, powietrze nawiewane do pomieszczeń ma poniżej 15 stopni. W mojej sytuacji odpada zakopywanie kawałka rury w glebie, bo ja mam mieszkanie w domu wielorodzinnym.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 years później...
Mam u siebie zamontowaną nagrzewnicę od golfa 3 1.6 c,l po wstępnych wyliczeniach stwierdziłem że powinna mieć moc ok 15 kw ale to tylko teoria bo opór likwiduje zyski. tak więc wyrywając lamelki zmniejszam temp za nagrzewnicą a zwiększam na nawiewie w pokojach obecnie gdy nadmuchuje 25c z wody 50c (powrót 46) w pokojach nawiew 22 a w pokoju 21 , ide jeszcze troszkę lamelek wyrwać, bo wentylator w samochodzie dmuchnie ok 1000 m3 a jak jedziemy autkiem to i zwiększy się ten przepływ. w warunkach pokojowych nie daje rady
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rekuperatory nie na darmo robią z nagrzewnicami elektrycznymi. Podgrzewać powietrza przed rekuperatorem nie potrzeba, robi to wymiennik. Zamarzanie wymiennika z którym producenci radzą sobie na kilka sposobów. Zobacz ile sposobów rozmrażania stosuje Pro-Vent w swoich centralach wentylacyjnych: http://www.pro-vent.pl/rekuperatory-mistral-pro-rozmrazanie,0.html

Rekuperatory Pro-Vent do tego mają zaawansowaną automatykę, która steruje wszystkimi parametrami i układami rozmrażania wymiennika i pracy wentylacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam u siebie zamontowaną nagrzewnicę od golfa ... po wstępnych wyliczeniach ... ide jeszcze troszkę lamelek wyrwać, y

Na allegro "Nagrzewnica główna VW Transporter (T4) 1991-2003" 30x15 cm, nowe po 15zł plus wysyłka.

Możesz sobie po jednej takiej na każdy anemostat nawiewny sprawić :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam już nowa tamta pękła a lamelki były pokrzywione tak że zatrzymywały powietrze i był ogromny spadek temp na nawiewiem teraz mam spadek 1 do 3 c w zależności od prędkości reku,.

Gdy na nawiewie mam 22 to w pokoju 20 gdy nawiewa 26 to w pokoju 21 ,

Wilgotność potrafi zejść do 25 % :jawdrop:

Nagrzewnica powyżej 50c wody działa grawitacyjnie , a nagrzewnica może również schładzać powietrze :wiggle: . za reku gdy mam 19c to przy zimnej wodzie za nagrzewnicą jest ok 13 ,ciekawe jak latem zadziała:popcorn: taka klima z funkcją dogrzewania. a bym zapomniał do golfa pasuja węże od zetora do gorącego oleju

(100 C 6MPA) bo oryginalny wąż kosztuje majątek i jest powyginany:bye:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak by się miało jeden pokój to może, ale jak jest dom?To musi być klima kanałowa + kanały i jak już kanały, to ogrzewanie nadmuchowe i nie klima, tylko porządna pompa ciepła, która pracowała by i przy - 25C.

Ale to wszystko nie za 2900 Panie i nie psucie tylko podnoszenie walorów użytkowych :)

 

Ps: kawę dopiję i pójdę na strych wystrugać jedną nagrzewnicę kanałówą z dwóch samochodowych.

Edytowane przez Vld
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.




×
×
  • Dodaj nową pozycję...