Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

DACH POKRYTY ETERNITEM


Gość

Recommended Posts

Dom rodziców stoi od 20 lat i jest pokryty eternitem.Właśnie się ożeniłem i chciałbym zmienić poszycie dachu na dachówkę i urządzić sobie na poddaszu pokoik , kuchnię i łazienkę.Chciałbym też umieścić w dachu jaskółkę z balkonem i dwa okna dachowe.

Mam kilka pytań:-co zrobić z eternitem?;-czy mogę w jakiś sposób uniknąć załatwiania pozwoleń i plątania się po Gminie?;-czy koniecznie potrzebny będzie rysunek projektu?;-co może mnie czekać gdy po prostu zrobie z tym dachem i nikomu tego nie zgłosze?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Warto czytać wcześniejsze wypowiedzi, Poszukajcie wątku "eternit". Są tam między innymi wypowiedzi REDAKCJI i SALONU MURATORA. Podane są tam firmy zajmujące sie utylizacją. Jest ich coraz więcej. Można też liczyć na drobną pomoc z funduszu ochrony srodowiska. I tu Alanta ma rację (chodzi o wypowiedź w wątku "eternit"), nie trzeba robić paniki. Oczywiście azbestocement jest szkodliwy, ale nie zawsze. Jezeli jest zabezpieczony, na przykład przez malowanie, to nie ma emisji. Oczywiście, że trzeba się kiedyś pozbyć azbestocementu, ale nie należy tu robić sztucznego problemu. Warto natomiast pomyśleć co zrobić aby obecnie nie było emisji azbestu do środowiska.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gdyby wszyscy na raz chcieli pozbyć się wyrobów z azbestu, mógłby być problem. Na terenie Polski znajduje się około 15000 tys. ton wyrobów zawierających azbest, w tym 14000 tys. ton płyt azbestowo-cementowych, 600 tys. ton rur i innych wyrobów azbestowo-cementowych. Wartości te mówią nam o wielkości problemu. Ostatni powstał i został zatwierdzony przez Rząd "Program usuwania azbestu i wyrobów zawierających azbest stosowanych na terytorium Polski". Program ten powstał w wyniku:

a. przyjęcia przez Sejm rezolucji z 19 czerwca 1997 roku w sprawie programu wycofywania azbestu z gospodarki, w której Radę Ministrów zobowiązano do opracowania stosownego dokumentu;

b. realizacji ustawy z 19 czerwca 1997 roku o zakazie stosowania wyrobów zawierających azbest oraz odpowiednich aktów wykonawczych do niej;

c. potrzeby oczyszczenia kraju z azbestu oraz wyrobów zawierających ten surowiec.

Regulacje prawne dotyczące usuwania wyrobów zawierających azbest z obiektów budowlanych zamieszczono w 20 aktach prawnych: 7 ustawach i 13 rozporządzeniach.

W ciągu dwóch najbliższych lat polskie przepisy dotyczące azbestu będą nowelizowane zgodnie z dyrektywami Unii Europejskiej.

Przewiduje się powołanie Ośrodka Referencyjnego do spraw zdrowotnych w zakresie azbestu i przeprowadzania odpowiednich badań specjalistycznych.

Program zakłada, że usuwanie wyrobów z azbestu realizowane będzie w ciągu 30 lat.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnie "samowoli budowlanej" doradź proszę jak i czy można zminimalizować załatwianie spraw formalno-prawnych?

Szczrze mówiąc nie mam zbyt wiele kasy i chciałbym oszczędzić przynajmniej w tej kwestji - bo czytając od niedawna MURATORA i WASZE FORUM dowiedziałem się że na materiałach budowlanych nie warto za bardzo oszczędzać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jedno wielkie ble ble ten program i te niby pieniądze na likwidację pokryćia eternitem. Nie ma na to pieniędzy w funduszach , a jeśli by się znalazły to formalności każdemu się odechce . a utylizacja jest alternatywą w kosztach do nowego pokrycia. Czyli idea fix - róbta co chceta wedle ile macie mamony. Horror na razie nie uświadomiony jak z opakowaniami plastikowymi. Ustawy o odpadach są chore i nie proekologiczne- więc jakie lobby za nimi stoi? Co przekażemy potomności?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Anonimowy

Azbest jest "niebezpieczny" podczas obróbki czyli cięcia, łamania czy też kruszenia. Dopóki jest w "caliźnie" to pół biedy, utlenianie chociaż występuje jest jednak niewielkie. Co prawda chcesz ten pokruszony azbest ułożyć „na wieczność” pod drogą, jednak kruszyć musiałbyś na wolnym powietrzu.

Ale co tam my Polacy Azbestu się nie boimy. W świecie słyniemy jako fachowcy od likwidacji azbestu. Nie przypadkiem firmą zajmującą się utylizacją azbestu z ruin WTC w Nowym Jorku jest firma kierowana przez Polaka i zatrudniająca naszych rodaków.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...