Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Kapitalny remont mieszkania.


onael

Recommended Posts

Chciałbym poznać Wasze zdanie na temat mojego pomysłu :)

Ale to może od początku - mam mieszkanie około 100m2 - wyprowadziłem się z niego jakieś 3 lata temu, ponieważ wymagało remontu a że należało do gminy - bez możliwości wykupu nie pakowałem się w koszta. Teraz sytuacja uległa zmnianie i mogę je wykupić za 1% :) Tylko czy warto się w coś takiego pakować? Mieszkanie to ostatnie pietro budynku (3 kondygnacje) - strychu nie ma, od razu dach. Wg. mojego pomysłu trzeba przestawić dwie ściany, zmienić położenie łazienki i kuchni, nowe okna, drzwi itp. Oczywiście wymiana całego ogrzewania i wszystkich instalacji. Fajnie byłoby też ocieplić mieszkanie.

Co o tym myślicie?

 

Postaram się to trochę zobrazować :)

 

Trochę okna źle narysowałem ;) W każdym razie, są one mniej więcej na miejscu - postawienie ścianek spowoduje, że powstanie łazienka z oknem, przy aneksie kuchennym będzie okno i w części salonowej 2, w sypialni 2 - 3 okna i w sypilani 3 jedno. Ewentualnie "prawa" część mieszkania pozostanie bez większych zmian - jedynie zostaną przesunięte drzwi na sam początek sciany i dobudowany malutki korytarzyk, aby oba pomieszczenie były niezależne.

plan 1.jpg

plan 2.jpg

Edytowane przez onael
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość zibik_eng
Nikt nie doradzi?

 

Zleć projekt.

 

Na kartce papieru/ekranie monitora można narysować dowolny układ pomieszczeń... w rzeczywistości polożenie łazienki i kuchni wyznacza położenie pionów kanalizacyjnych, wodnych i kominowych (wentylacyjnych).

 

Acha - ściany murowane (jeżeli to był gminny budynek to zapewne jakaś murowana kamienica) mają to do siebie że coś podpierają np stropy wyższej kondygnacji, konstrukcje dachu etc etc i nie można ich wyburzać jak się lokatorowi jednego z mieszkań podoba...

Edytowane przez zibik_eng
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Proszę mi powiedzieć, komu mam zlecić opracowanie takiego projektu?

Ściany, które chcę wyburzyć są ścianami działowymi. Pion kanalizacyjny jest dokładnie tam, gdzie łazienka na pierwszym "planie" więc z pociągnięciem w nowe miejsce nie będzie problemu. Nad mieszkaniem jest już tylko dach. Miejsce gdzie chcę postawić kominek jest przy kominie należącym do mnie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Błyskotliwa odpowiedź :)

Znalazłem firmę projektową (podobno najlepsza w Wałbrzychu) powiedzieli, że za cały projekt 4tys. zł Nie mam pojęcia czy to dobra cena.

Taki projekt obejmuje też kosztorys czy trzeba go zrobić osobno? Myślicie, że zmieszczę w 100tys z całkowitym wykończeniem (bez mebli) ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. dom nie jest w całości Twoją własnością

przed takimi pracami ewidentnie ingerującymi w tzw. "nieruchomość wspólną"

(ściany ?) musisz uzyskać zgodę właścicieli

 

jeżeli zgody nie będzie, po co pchać się w koszty

 

2. po uzyskaniu zgody ustalasz czy chcesz burzyć i przestawiać :

 

a) ściany nośne - czyli na ogół takie "grubsze" o ile dom nie jest z żelbetu -na takie wybryki wymagane jest pozwolenie na budowę,

szukasz projektanta, ten przeprowadza tzw. inwentaryzację budowli

/ z grubsza chodzi o ustalenie konstrukcji budowli/

potem ty zgłaszasz swe życzenia, o ile ich realizacja jest możliwa projektant tworzy projekt,

zgłaszasz wniosek o pozwolenie na budowę na podstawie tego projektu

po uzyskaniu ewentualnym pozwolenia i jego "uprawomocnieniu się"

kupujesz sobie Dziennik Budowy, najmujesz kierownika budowy, Alleluja i do przodu !!!

 

b) ściany nie- nośne - wtedy sobie szalejesz do woli :wiggle:

Edytowane przez beton44
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months później...

Trochę czasu już minęło a i pewne prace zostały wykonane :) Projekt wyszedł prawie, tak jak "narysowałem" Trochę inaczej będzie wyglądała prawa część mieszkania - będą dwa niezależne pokoje i małe pomieszczenie gospodarcze na piec.

Jak na razie pozbyłem się ścian, które uważałem za zbędne i została wyburzona łazienka (ta z rys.1) W poniedziałek przyjadą montować okna - zdecydowałem się na sześciokomorowe - będzie trochę cieplej i co najważniejsze ciszej :)

Przed zimą chciałbym wykonać jeszcze ogrzewanie. W chwili obecnej jest centralne węglowe - jak tam kiedyś mieszkałem zimą spalałem około 10 kg węgla na dzień (rozpalałem po pracy czyli około 17 i ostatnia dokładka była około 23) Instalację chcę wymienić - co byście polecili w moim przypadku? Mam dużą piwnicę, więc jest gdzie składować opał, kominiarz powiedział, że mogę zastosować dowolny rodzaj - gaz, węgiel, eko groszek, drewno, kominek. Co byście polecili, aby późniejsze koszty ogrzewania były jak najmniejsze? W chwili obecnej mogę wydać na ogrzewanie około 15 tys (fajnie jakbym zmieścił się w 10 tys)

 

A może najpierw powinienem postawić nowe ściany i dopiero wtedy bawić się w ogrzewanie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie gaz nie daje "innego" ciepła. Rodzaj odczuwanego ciepła będzie zależał tylko i wyłącznie od rodzaju odbiornika ciepła - grzejnika lub podłogówki.

 

Zuzycie paliwa będzie zależne tylko i wyłacznie od ocieplenia budynku.

 

Jak chcesz tanio to kup piec na wszystko, a będziesz mógł palić nawet starymi oponami :>

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat mam do wywalenia komplet opon letnich :>

 

Widziałem dzisiaj w Castoramie taki piec na wszystko - KTM 25kW z podajnikiem tłokowym za 7 tys. i mniejszy 19kW z podajnikiem ślimakowym za 6 tys. Jak dobrać moc pieca?

 

W chwili obecnej nie ma za bardzo ocieplenia budynku. Kamienica jest z 1902 roku :) Z sąsiadem i właścicielem parteru dogadaliśmy się, że w przyszłym roku zrobimy docieplenie budynku. Problem jest taki, że nie mogę ocieplić dachu od środka - mieszkanie i tak jest dość niskie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.



×
×
  • Dodaj nową pozycję...