Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

duduś - żaden. To roślina leśna, wymaga cienia. Jeśli będzie w słońcu wymaga dużej ilości wody.

Duduś, po raz kolejny radzę ci wyszukiwać rośliny kierując się warunkami na działce a nie ich urodą. Przecież masz rewelacyjne wyszukiwarki na IBRO - zaznaczasz opcje gleba sucha, piaszczysta, lekka i wyskakuje cała lista roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będąc w Castoramie dwa dni temu zauważyłam w dziale ogród przezroczyste pudełka z kłączami, albo korzeniami różnych roślin.

Niestety opisy na tych pudełkach były dla mnie zupełnie niezrozumiałe, ale kusiło mnie żeby coś takiego kupić i posadzić, bo obrazki oczywiście

i zdjęcia na pudełkach były wielce obiecujące. Poza tym ten sposób rozmnażania sugeruje, że się roślinka szybko rozrasta poprzez kłącza podziemne,

a u mnie właśnie mało roślinek, a te co są to tak jakoś wolno rosną, i mam dość już patrzenia na mój ugorek, chcę żeby coś wreszcie rosło.

Efir, czy przychodzi Ci do głowy coś na dość ciężką gliniastą glebę pod Krakowem, oczywiście mam na myśli te rośliny w Casto.

Na pudełeczkach oczywiście były napisy, ale z nazwami łacińskimi, ale ja mając internet sobie dopasuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co jest w Castoramie, ale na gliny nadają się doskonale bylinowe dzwonki (Campanula), a także bergenia, hosty, pysznogłówka (Monarda), jezówka (Echinacea), floksy (Phlox) i na gliniastej zasadowej - zawilec (Anemone sylvestris)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o siatkę przeciw kretom. Na jakiej głębokości się ją układa, czy na całym ogrodzie czy tylko pod trawnikiem. I jaka powinna być metalowa czy plastikowa? No i czy jest skuteczna?

 

Tak, jest skuteczna. Układa się ja głównie pod trawnikiem z powodu tego, ze tam wyrządza największe szkody. Umieszcza się ok 10 cm pod ziemią

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam do Ciebie Elfirku jeszcze prośbę - mogłabyś odnieść się do takiej odpowiedzi ( podpowiedzi)

"zielony, idealnie dopasowujący się do ukształtowania terenu, szczelnie go pokrywający dywanowo to Juniperus Communis (jałowiec pospolity) "Corielagen" .

Jednocześnie zdecydowanie nie polecam "Wiltonii", bo nie pokrywa szczelnie gruntu i łatwo przebijają się przez niego chwasty"- prawda czy nie ???:))))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich Forumowiczów wcale nie uśpionych przez zimę, gdyż dzięki Waszej pomocy (pod przewodnictwem Elfir oczywiście ;)) również i ja byłam aktywna korzystając z tej "skarbnicy" wiedzy.Powiem, że dzięki temu mogę pochwalic się już sporą listą artykułów, porad, zdjęc,projektów, pomysłów, a to wszystko zebrane i co najważniejsze przerobione.Dzięki temu coraz bardziej rysuje się też (tak niestety rysuje ze względu na finanse),ale małymi kroczkami rabatki będą powstawały-sukcesywnie co roku, nie, nie, nie chaotycznie (tak można by od razu pomyślec,ale przemyślane i dopasowane do całości), bynajmniej tak się będę starac,zgodnie ze wskazówkami Skarbnicy.Tak długo, aż me dziecię wyrośnie i wtedy myślę połowa z moich 14 arów będzie obsadzona,jak myślicie????;)

 

A teraz pytanie do ELFIRKA

 

Jak zakwalifikowac miejsce, w którym ma powstac rabata,które rano jest zacienione przez dom,a około 13 do samego zachodu jest w słońcu =-jako słoneczną?czy sadzic tam rosliny na miejsca słoneczne,czy półcieniste?

Czy rabata dopiero od 14 w pełnym słońcu to też =słonecznej (mam tak na połowie skalniaka), a druga połowa tylko od godz.15do zachodu,to chyba już cienista?

tego niestety nie znalazłam takdokładnie, żeby dopasowac do swoich warunków.

Będę wdzięczna za pomoc,chciałabym zrobic plan nasadzeń.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku wracając do tego tematu

Witam .Mam ogromną prośbę do znawców roślin gł. iglaków . Na mojej POŚ ( oczyszczalnia) mam usypany nasyp , niewysoki . Ponieważ nie mogą tam rosnąć rośliny z rozbudowanym sys. korzeni , wymyśliłam ze posadzę tam rośliny iglaste płożące,odporne na suszę , na słąbą glebę , żeby nie chodzić koło nich za dużo. Chciałabym żeby rosły jakoś piętrami , wyższe dalej , niższe bliżej , ale jednocześnie żeby ich zieleń nie była taka sama ( chodzi mi o żółte, jasno , ciamno zielone , kolorowe ) Niestety nie umiem tak tego skomponować żeby zagrało . Czy miałby ktoś z Was pomysł , na taką górkę jak na zdjęciu w oddali po lewej stronie ?ma ona 10 m szerokości i 15 długości .

Zaczyna się przy tym białym leżaku a kończy w okolicach usypanej kostki granitowej . Dziękuję za zainteresowanie .

 

http://img52.imageshack.us/img52/6607/img0383e.jpg

co myślisz o obsadzeniou tego pagórka

Clematis Grupa Tangutica 'Lambton Park', botaniczny lub innymi clematisami , a może połączyć je z iglakiem Jałowiec pospolity 'Corielagan'???

?

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, piszę po raz pierwszy, chociaż od forum jestem uzależniona od kilku miesięcy. Po przeczytaniu wielu cennych rad od Elfir, wiele mi się rozjaśniło w kwetii zakładania ogrodu. Mam jednak dwa pytania(jak na razie):lol2:1. Zamierzam posadzić żywopłot wzdłóż drogi na moim przyszłym podwórzu, po drodze będą jeździc samochody ciężarowe. Co będzię się lepiej nadawało, zatrzymywało kurz, dodam, że ziemia bardziej chyba piaszczysta, droga jest od zachodu, a żywopłot nie będzie miał żadnych podpór: tak więc- Grab , Ligustr czy Pęchęrznica? Pyt.2- Od strony południwej gdzie mam taras chciałabym posadzić drzewo, lub kilka drzew? Szybko rosnące aby był cień. Jakie to może być drzewko i w jakiej odległości mam je posadzić? Z góry dzięki za odpowiedź
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mogłabyś odnieść się do takiej odpowiedzi

prawda jest taka, że mnie osobiście się najbardziej podoba Juniperus procumbens "Nana" :)

Nie widziałam odmiany Corielagen na żywo. Jest kilkaset odmian jałowców. Nie znam wszystkich.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak zakwalifikowac miejsce, w którym ma powstac rabata,które rano jest zacienione przez dom,a około 13 do samego zachodu jest w słońcu =-jako słoneczną?czy sadzic tam rosliny na miejsca słoneczne,czy półcieniste?

 

Myślę, że ponad 6 godzin słońca można zakwalifikować jako słoneczną. Co chcesz sadzić na niej?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...