Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Chciałabym posadzić jakieś drzewo iglaste (zielone przez cały rok ) takie ktore urośnie do ok 4 m w celu osłonięcia się przed sąsiadami, ziemia to glina. Mam także pytanie do forumowej ogrodniczki ;) o kwestię projektu ogrodu. Mamy 716m2 minus dom i szukamy kogoś kto zaprojektuje nasz "rajski ogród". Elfirko czy mogę prosić o jakieś konkrety lub namiary na priv. Dodam, że jesteśmy z Czerwonaka więc chętnie byśmy się z Tobą spotkali na naszej działce.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja po radę. Jakoś nie mogę się obejść bez warzywnika w swoim ogrodzie, ale ni jak nie mogę znaleźć miejsca. Jedno jedyne miejsce to strona południowo zachodnia a raczej zachodnia działki, ale ta część ogrodu miała być, że tak powiem "reprezentacyjna". Na tę część ogrodu jest widok z salonu i tarasu, więc raczej chciałam tam wzdłuż ogrodzenia utworzyć rabaty. Więc wpadłam na dziki pomysł, żeby wzdłuż ogrodzenia przy siatce zrobić warzywnik a przed nim (patrząc od strony tarasu) rabatę. Warzywnik miałby swoje miejsce a jednocześnie nie byłby widoczny z tarasu. Nie wiem czy to dobrze opisałam................. co o tym sądzisz Elfir? czy to ma sens? Ja jedynie mam obawy czy krzewy nie zasłonią słońca warzywom.............. ale może są jeszcze inne przeszkody..........
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałabym posadzić jakieś drzewo iglaste (zielone przez cały rok ) takie ktore urośnie do ok 4 m w celu osłonięcia się przed sąsiadami, ziemia to glina.

 

A ile lat chcesz czekac na te 4 metry? Bo zwykle jest tak, że roślina dorasta do 4 metrów a potem rośnie dalej. I albo się przycina, albo wymienia na nowy egzemplarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja po radę. Jakoś nie mogę się obejść bez warzywnika w swoim ogrodzie,

 

Mozna też zrobić warzywnik, który będzie estetyczny i ozdobny - ale to zależy od stylu ogrodu.

Krzewy osłaniające trzeba dobrać takiej wysokości, by nie rzucały zbyt dużego cienia (można np. strzyc)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elfir,

mam prośbę o skróconą instrukcję jak przycinać i czy wogóle przycinać 2 letnie drzewka: śliwki węgierki i nektarynki?

nektarynkę prowadzi się najlepiej w formie pucharowej.

 

W każdym razie jak wyglądają te drzewka? mają rozgałęzienia? Jeśli to jeden badylek to przede wszystkim trzeba skrócić pędów główny, to skłoni roślinę do wytwarzania pędów bocznych.

Chodzi o to by roślina nie tworzyła drzewka tylko krzew, a gałęzie zaczynały się możliwie nisko, bo to ułatwia zbiór owoców. Dlatego nowo zakupione drzewka przycina się w zależności 80 do 110 cm od powierzchni gleby. Silniejsze, starsze, rozgałęziające się rośliny przycina się po posadzeniu wyżej, zostawiając od 3 do 5 pędów bocznych. Należy je odginać tak, by odchodziły pod kątem zbliżonym do 90 stopni wzgledem pnia. W roku następnym pędy boczne, z których powstaną konary skraca się o około 2/3 długości, a przewodnik przycina się w odległości około 30 cm od najwyższego pędu bocznego oraz usuwa lub odgina gałązkę, która próbuje z pędem wierzchołkowym konkurować.

W dalszych latach śliwka sama z siebie tworzy dość regularną koronę i potrzebne będzie czasem cięcie korygujące czy prześwietlające, które wykonuje się zaraz po zbiorze owoców, lecz nie później niż w sierpniu. Najlepiej jest odrywać niezdrewniałe, niepożądane gałązki niż ciąć, bo roślina o wiele łatwiej goi takie ranki.

W przypadku nektaryny nie trzeba wyprowadzać pędu głównego, lepiej jest wyprowadzić kilka równorzędnych konarów bocznych, które utworzą coś w rodzaju kielicha. Wówczas słońce dociera do wnętrza korony. Dlatego wycina się pędy wrastające w głąb korony. Skraca się też pędy główne, gdyż polepsza to utrzymanie zawiązków owoców przez roślinę. Im cieńszy pęd tym bardziej trzeba go skrócić. Takie bardzo cienkie lepiej w ogóle usuwać, bo owoce na nim będą malutkie. Tez lepiej ciąć zaraz po zbiorze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mozna też zrobić warzywnik, który będzie estetyczny i ozdobny - ale to zależy od stylu ogrodu.

Krzewy osłaniające trzeba dobrać takiej wysokości, by nie rzucały zbyt dużego cienia (można np. strzyc)

 

Elfir a mogłabyś coś zaproponować na tą rabatę? Długość boku działki to około 38m z czego na lewym (pd/zach.) końcu docelowo altanka a na prawym (pn/zach) zagajnik z sosen brzóz i świerków (na razie nie jest duży). Także planowana rabat miałaby jakieś 30m a co do szerokości to mam dowolność bo jest trochę oddalona od domu a na dużym trawniku jakoś specjalnie mi nie zależy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro możesz odsunąć warzywnik od domu to w ogóle nie widze problemów, by go ładnie osłonić.

Na rabatę mogę zaoponować ci wszystko, bo zadałaś pytanie w stylu : zaproponuj mi kolor na który mam sobie pomalować mieszkanie :)

 

Na przykład - jaka tam masz glebę? jaka szeroka jest ta rabata? Czy to mają być liściaste czy iglaste? Z brzozami ładnie się komponują pęcherznice, irgi, jałowce, sosny

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i ja po radę - od kilku tygodni nie wiem, co zrobić z ogrodem. akonkretnie: mam ok 20-30 cm humusu pod tym glina. na humusie rosnie generalnie gęsty perz. chciałabym się go pozbyć a potem wysiać trawę. mam tego ok. 8 arów do wyplenienia...i nie wiem, jak to zrobić najlepiej = niedrogo a skutecznie? ten perz jest tak gęsty (jego korzenie) że nawet ciężko szpadel wbić! i jeszcze pytanie, jak sie pozbyc mchu w miejscu ocienionym (za domem - północna strona).
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy szeroko rozumiane 'trawy' opisywane jako rośliny bagienne /np.trzęślica modra, miskanty, turzyca Ice Dance/ są w stanie wytrzymać okresowe zalewanie? Mam glebę gliniastą i w czasie roztopów wiosennych na rabacie stagnuje woda /ok. 5-10 cm/. Stanowisko - zdecydowany półcień. A może jakaś inna bylina lub krzew? Max. wysokość 1m.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nektarynkę prowadzi się najlepiej w formie pucharowej.

 

W każdym razie jak wyglądają te drzewka? mają rozgałęzienia? Jeśli to jeden badylek to przede wszystkim trzeba skrócić pędów główny, to skłoni roślinę do wytwarzania pędów bocznych.

Nektaryna ma dość wysoki ped główny z drobniejszymi rozgałęzieniami. jednym słowem pęd główny szybko przyrósł ostatnio, ma teraz około 2,5m.

Śliwa ma wytworzony "kielich" z młodych bocznych przyrostów, ale są one dość wysokie i szybko przyrastają. Czy należy je ciąć aby trochę zachamować przyrost w górę i pozwolić na silniejsze "ukrzewienie" w dolnych partiach?

Dzięki za pomoc

DaroR

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam glebę gliniastą i w czasie roztopów wiosennych na rabacie stagnuje woda /ok. 5-10 cm/. Stanowisko - zdecydowany półcień. A może jakaś inna bylina lub krzew? Max. wysokość 1m.

 

Trawy i turzyce tak, ale chyba nie miskanty, a raczej - manna mielec, sity, mozga trzcinowata, turzyca muskengońska

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoro możesz odsunąć warzywnik od domu to w ogóle nie widze problemów, by go ładnie osłonić.

Na rabatę mogę zaoponować ci wszystko, bo zadałaś pytanie w stylu : zaproponuj mi kolor na który mam sobie pomalować mieszkanie :)

 

Na przykład - jaka tam masz glebę? jaka szeroka jest ta rabata? Czy to mają być liściaste czy iglaste? Z brzozami ładnie się komponują pęcherznice, irgi, jałowce, sosny

 

No ciemna masa ze mnie..................

gleba nie specjalna. Na wierzchu (jakieś 0,3-0,5m) w miarę żyzna bo nawieziona a pod spodem glina+ił. Rabata tak jak pisałam jest długa na jakieś 30m plus ten istniejący zagajniczek po prawej stronie działki a szerokość mogę dowolnie dobrać może być to np. 2m, chyba, że uważasz, że to mało to może być 2,5. Raczej myślałam o jakiejś nieregularnej rabacie tzn miejscami szersza a miejscami węższa. A jeśli chodzi o roślinność to nie powinno to być zbyt wysokie tak mi się wydaje, że te najwyższe egzemplarze w tylnej części rabaty to około 2,5m.Trochę iglastych (co by w zimie nie było łyso) i trochę liściastych bo wspaniale się przebarwiają jesienią i ogród nie jest nudny, coś kwitnącego.....

Generalnie rabata do późnego popołudnia jest w słońcu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...