Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir a co polecasz jako żywopłot do bardzo malutkiej działki (szeregowiec) działka ma wymiary 10x8 metrów - chcę obsadzić granicę między dwoma sąsiadami - po 8 metrów z prawej i lewej - ziemia raczej licha, niedaleko las sosnowy, dość wietrznie. Przed przekopaniem na działce było sporo mchu.

myślałam o tujach szmaragdowych bo wąskie ale we wszystkich wątkach odradzasz, że są nudne

na chwilę obecną i pewnie przez 3-4 lata ogródek będzie placem zabaw, później chciałaby coś więcej sadzić niż żywopłot i trawa ;)

nie mam też pomysłu czym sensownie obsadzić tą donicę a także wąziuteńki pas (15cm) między ścieżką przechodu o murem sąsiada na przeciwko - co mogłoby zakryć tą betonową podmurówkę, a jednocześnie nie właziłoby na ścieżkę?

na końcu działki i przy domu posadziłam róże odmiany hosty, które uwielbiam

tutaj zdjęcia

SDC10422.JPG

 

SDC10423.JPG

 

SDC10424.JPG

 

do godz 11 pół ogródka w cieniu, później już w pełni słońca

z góry dziękuję za jakiekolwiek podpowiedzi

tutaj zdjęcia działki

Edytowane przez Milena_
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

obsadź jałowcem. Jałowce znoszą suszę i piaski. Żywotniki wymagają żyznych, gliniastych, wilgotnych gleb.

Bardzo wąskim jałowcem jest "Blue Arrow", więc trzeba sporo sztuk posadzić obok siebie. Można też użyć jałowców chińskich. Jałowce pospolite warto stosować tylko, gdy będziesz im otrzepywać ścieg, bo mają dość giętkie gałązki i snieg je deformuje.

 

Ale osobiście wolałabym pełne ogrodzenie i pnącze. Najlepiej murowane. O wiele lepiej izoluje od sąsiadów.

 

Nad tarasem przydałaby się jakaś pergola do zacienienia.

 

Rabatę z boku poszerzyłabym do krawędzi tarasu. Miejscowo można nawieźć lepszej ziemi i posadzić krzewy kwitnące i pachnące - lilak Meyera "Palibin" szczepiony na pniu, więcej róż, lawendę, budleję.

 

Hosty wymagają cienia i półcienia - w słońcu mogą być przypalane. Może posadź jakieś niewielkie drzewko i pod nim urządź rabatę z hostami?

A ścieżkę pod płotem osłoniłabym wysokimi trawami ozdobnymi, np. trzcinnikiem (miskanty, niestety potrzebują dużo wody i żyznej ziemi)

 

Dlaczego chcesz obsadzać rośliny w donicy, a nie bezpośrednio w ziemi?

 

http://small-garden.patiogardenguide.com/wp-content/uploads/oss/16/lrg_small_garden01.jpg

http://architecthousedesigns.com/wp-content/uploads/2011/07/Small-Modern-and-Minimalist-Garden-Design.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir pomocy ;)

Poprzedni temat zamknięty , nie mogę tam dodać pytania więc proszę o pomoc w nowym temacie .

Kupiliśmy dziką jabłonkę w sklepie ogrodniczym po promocyjnej cenie , zdając sobie sprawę , że coś im dolega ale teraz zastanawiam się czy ich nie spryskać czymś .

Zrobiłam zdjęcia please poradź coś laikowi bo szkoda mi ich .

Na górze zauważyłam jakby watę nie wiem jak to nazwać ...

 

 

elfir 3.jpgelfir1.jpg

elfir2.jpg

elfir 3.jpg

elfir1.jpg

elfir2.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To i ja się podciągnę pod ten wątek ;p

 

Mam problem z jodłą koreańską. Ma już chyba z 5 metrów i raptem jakoś ostatnio zaczęła brązowieć. Tzn brązowieją tylko igły w większości na końcach gałązek (nie na wszystkich!) a do tego tylko "duże" igły, bo te malutkie które dopiero zaczynają rosnąc są dalej zielone. Niestety zbrązowiałe igły zaczynają opadać przez co niektóre gałązki robią się łyse. Co robić? Co to może być?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o dalsze postępowanie w zakładaniu trawnika. Zrobiliśmy błąd bo przekopaliśmy glebogryzarką bez spryskania wcześniej roundapem. I teraz po zgrabieniu nadal mamy sporo pozostałości korzeni traw i innych chwastów. Chcemy rozsypać trochę ziemi z innej części ogrodu (wyrównać teren) - pewnie z masą nasion chwastów. I teraz pytanie: czy najpierw popryskać roundapem i dopiero rozplantować ziemię - no ale wtedy trzeba będzie chyba jeszcze raz pryskać jak wylezą chwasty. A może na to co mamy teraz rozsypać ziemię i jak wylezie zielsko to spryskać. Pliis doradźcie coś bo bardzo chcę jeszcze zdążyć jesienią posiać trawę. I ile trzeba odczekać po pryskaniu z sianiem? Po glebogryzarce niestety ale zostało sporo korzeni zielska :( Jak to teraz dokończyć żeby trawa urosła?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z clematisem, zakupiony późną wiosną, pięknie zakwitł, po czym w tej chwili cały usechł. Co jest powodem i czy to już koniec żywota, czy może następna wiosna odbije. Dodam, że rośliny te szczególnie dobierałem do miejsca sadzenia, czyli w słoneczne i zacienione.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pepi, nie wiem, czy to coś pomoże, ale miałam taki przypadek z jednym ze swoich 6 powojników - 4 w gruncie, 2 w dużych doniczkach. Wiosną po przekwitnięciu jeden z tych w doniczkach po prostu zbrązowiał i wyglądało, że całkiem padł. wyrzuciłam go na kompost razem z ziemią z doniczki. po kilku tygodniach wybiły z niej nowe pędy z pąkami :) także ja bym mu dała szansę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam pytanie o dalsze postępowanie w zakładaniu trawnika.

 

Przed założeniem trawnika trzeba zawsze odchwaścić. W jaki sposób - ręcznie czy chemicznie, zależy od waszego podejścia do ogrodnictwa.

Jeśli chcesz chemicznie zwalczyć, to najpierw wykonaj prace ziemne (nasypywanie ziemi), przekop, odczekaj ok 2 tyg. aż zaczną wzrastać chwasty i spryskaj herbicydem.

Po spryskaniu czeka się jakieś 3 tygodnie, aż zacznie działać. Na młode, kiełkujące rośliny - trochę krócej. Wygrabić zeschnięte i siać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na dzialce mam dośc duży i stary krzaczor róży jadalnej oraz jaśminu, kiedy i jak je przyciąć? za bardzo sie rozrosły i chcialabym aby pozostały małe "kępki"

 

Róża jadalna? Nie ma takiego gatunku. W każdym razie róże przycina się wiosną. Przy tak starym krzewie możesz usunąć całkowicie najstarsze gałęzie, a młodsze ale grube przyciąć na 5-6 oczek. Młode i cienkie, zbyt gęsto rosnące, wrastające do środka krzewu tez usunąć całkowicie.

 

Jaśminowiec (jaśminu w ogrodzie nie utrzymasz) przycina się zaraz po kwitnieniu. W zasadzie to się go tylko odmładza przez wycięcie najstarszych gałęzi. Ale można też przyciąć młodsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam problem z clematisem, zakupiony późną wiosną, pięknie zakwitł, po czym w tej chwili cały usechł. Co jest powodem i czy to już koniec żywota, czy może następna wiosna odbije. Dodam, że rośliny te szczególnie dobierałem do miejsca sadzenia, czyli w słoneczne i zacienione.

 

Najprawdopodobniej odbije wiosną, ale to bardzo poważna choroba, zwana uwiądem powojnika wywołana grzybem Ascochyta clematidina. Niezbędne jest częste zlewanie gleby środkiem na grzyby pasożytujące na korzeniach (np. Topsin) zapobiegawczo (zanim pojawi się objawy) - od czerwca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam w ogrodzie kawałek nie obsadzonej niczym siatki. A chciałabym odgrodzić się od sąsiadów. Mysłałam o lilakach, ale nie wiem czy to dobry pomysł. miejsce jest dość cieniste

 

Lilaki nie będą kwitły w cieniu za obficie.

Może suchodrzew tatarski lub tawlina (Sorbaria)?

Jeśli gleba jest lepsza to leszczyna, dereń biały, kalina angielska, bez czarny, złotlin, trzmielina, jaśminowiec

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...