Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Jakie gliny - podmokłe czy suche?

 

U mnie też suche. Mam różę pomarszczoną, perukowce, cyprysik Iwone, to dopiero drugi sezon ale w tym roku rosły wyjątkowo bujnie, mam nadzieję, że tak będzie cały czas.

A co z drzew niewysokich (do 10m) byś zaproponowała?.

 

Proszę jeszcze o poradę, moja sunia (30-sto kilogramowy czołg) dokumentnie złamała mi klon palmowy atropurpureum, czy można go ukorzenić i jaka jest najlepsza metoda dla laika, w jakiej temperaturze trzymać ewentualne sadzonki?.

Pozdrawiam

Edytowane przez mruva
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Doradżcie proszę jakie drzewka na przedogródek. Jesteśmy na etapie wykańczania ogrodzenia od strony ulicy. Obecnie pozostał mi tylko Bez który przez koparkę jest mocno uszkodzony i nic nas nie zasłania niestety. Na wiosnę chcę posadzić jakieś drzewka które będą trochę nas chroniły od kurzu i hałasu, a zarazem tworzyły ładną kompozycję przed wejściem. Ulica jest od strony PN-zach ale od Pd nic nas nie zacienia więc też jest trochę słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki . Poprzeglądam post. Niestety miejsca mam raczej - długo niż szeroko, a gleba - raczej słaba myślę przemieszać ją trochę z glebą pod różaneczniki ponieważ mam 4 Hortensje które będę chciała przesadzić i wpleśc w kompozycję od strony ulicy. Jestem w trakcie czytania wątku od początkowych stron i rzeczywiście masz rację że najładniejsze są nierównomierne kompozycje :-)
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Mam do obsadzenia około 100 metrów (bieżących) działki, tzn chcę posadzić drzewka wzdłuż ogrodzenia (wychodzi po około 33 metry z każdej strony, tzn. od południa, wschodu i zachodu) od północnej (frontowej) części chcę zrobić żywopłot z cisów

Gleba jest czarna raczej tłusta.

Głownie chcę posadzić drzewka iglaste świerki i sosny może kilka modrzewi

Dylemat mam odnośnie tego czy przemieszac te drzewka (tzn sadzić np sosna świerk na przemian) czy na każdej ścianie ogrodu posadzić tylko jeden rodzaj drzewek??

ile takich drzewek musiałabym kupić żeby obsadzić te 100 metrów?

nie chcę się całkowicie odgrodzić od sąsiadów, może częściowo

wyczytałam gdzieś że sosny powinno się sadzić w odległości 3 - 4 metrów od siebie

do tego chciałabym tez posadzić jakieś wysokie trawy tylko nie wiem z której strony działki będą miały najbardziej odpowednie stanowisko??

z góry dzięki za odpowiedź :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

o tworzeniu żywopłotów wzdłuż granic napisałam kilka postów wcześniej. Moje zdanie na ten temat się nie zmieniło.

Uważam, że ogród jest ciekawszy z nieregularnymi rabatami niż rządkiem drzew lub krzewów, nawet wymieszanych gatunkowo.

 

Trawy z reguły potrzebują słońca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://images47.fotosik.pl/1209/fa4f2e871aac4769m.jpg

Wklejam rzut działki

Nie wiem czy będzie dobrze widać, każdym bądz razie zakreskowany obszar to ten gdzie chcę coś zasadzić

W tej chwili wszystko wygląda tak:

http://images40.fotosik.pl/1201/d1c272408d9a2471m.jpg

http://images39.fotosik.pl/1176/a3bd5ed90f8668aam.jpg

Edytowane przez anula302
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir swego czasu pisałam do Ciebie z prośbą o ewentualne wykonanie projektu skarpek wokół tarasu i przy wykuszu. Wklejam wkońcu zdjęcia. Sprawa jest nadal aktualna ale nie bardzo pilna bo raczej na wiosnę tą częścią ogródka pewnie się nie dam rady zająć, ale jakiś zamysł jak to "posprzątać" było by dobrze mieć.

http://images46.fotosik.pl/1165/3c9cfb510e4f01d7m.jpg

http://images37.fotosik.pl/1171/4dfe83dfc7fa725em.jpg

Roślinki które w większości rosną teraz prawdopodobnie przesadzę od strony frontowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę poczytałam wątek - choć jeszcze nie cały :-(.

Myślę żeby na tej części ogrodzenia dłuższego - drugie zdjęcie- dać Tuje Smaragd poprzeplatane niesymetrycznie z tujami w cytrynowym kolorze, ciekawą sosną, na tle tego bliżej lewego końca (vis a vis lewej ręki 2 zdjęcie) przesadzić krzewuszkę która rozrastając się zasłoni mi trochę wiatę śmietnikową, dalej idąc w stronę furtki poprzesadzać kosodrzewinkę , cyprysiki niebieski płożący , hebe, wrzosy i hortensję. Pytanie tylko czy te roślinki do siebie pasują.

 

Marzą mi się po obu stronach wejścia róże szczepione na pniu .

 

Zastanawiam się co posadzić przy części ogrodzenia po którym będzie przesuwała się brama - czy w ogóle coś tam sadzić - może też jakąś krzewuszkę która od strony domu ładnie zamaskuje odciążnik bramy i skrzynkę gazową.

 

Mam jeszcze pytanie - zastanawiamy się z mężem czy nie zakupić teraz drzewek i przezimować je w garażu do wiosny. Chodzi o to oczywiście że trochę teraz są tańsze. Jka waszym zdaniem dobry pomysł czy lepiej nie ryzykować.

 

I jeszcze jedno pytanie kupujecie drzewka na allegro czasami?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

anula - żadnych kombinacji w żywopłocie o regularnych kształcie. Zdecyduj się czy chcesz mieć żywopłot czy nieregularne nasadzenia.

 

Niestety, twoja mapką jest tak mała, że niewiele na niej widać.

 

hebe u ciebie zimuje?

 

Rośliny zimozielone (np. iglaki) będą zimą potrzebować światła - czy w garażu zapewnisz im takie warunki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kup na wiosnę iglaki a teraz liściaste i zamiast do garażu to zadołuj je w ogrodzie - w dole, obsypane ziemią i liśćmi.

Na wysokości tarasu posadziłabym świerka lub 3 świerki w trójkącie. Osłonią ci szybko taras od ulicy. Wklej większy rzut, to ci narysuję o co mi chodzi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

http://images47.fotosik.pl/1213/a654757bba39a831m.jpg

 

Mam nadzieję że teraz będzie lepiej.

Ups tylko gapa ze mnie bo odwrotnie narysowałam różę wiatrów. Ogród tzn część z tarasem jest od pd - zachodu. Czyli na rózy tam gdzie jest Pn powinno być Pd itd.

 

Oglądam te roślinki w necie i mam już jeden wielki mętlik w głowie- najlepiej to bym chciała już mieć wszystko takie piękne jak na róznych zdjęciach :-)))))

Edytowane przez anula302
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...