Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir podpowiedz mi proszę jakieś pnącze do półcienia dorastające do 3,4 metrów niezbyt ekspansywne. Mam do przysłonięcia drewutnię sąsiada. W tym miejscu mogę jedynie zrobić jakieś delikatne konstrukcje podtrzymujące pnącze, więc te ekspansywne i ciężkie typu winobluszcz, rdest i bluszcz odpadają.

Myślałam o clematisach, ale wydaje mi się, że one jesienią i zimą nie są wcale ozdobne, a ja widok na tą drewutnię mam z okna...

Najlepiej gdyby to było coś kwitnącego

 

Dziękuję

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powojniki kwitną :)

 

Zimozielony u nas jest tylko cięzki bluszcz. Pozostałe pnącza zimą sa mniej lub bardziej...gołe.

 

Możesz spróbować z wiciokrzewem japońskim - w łagodne zimy częśc liści zostaje do wiosny.

 

Albo posadzić razem - powojnika "Gen. Sikorski" (granatowy) z powojnikiem japońskim "Aureoreticulata" (pstrokato- żółte liście)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, super dziękuję ! :)

Śliczny jest ten powojnik japoński Aureoreticulata. I super będą wyglądały te fioletowe kwiaty clematisa w połączeniu z nim.

Tylko jeszcze małe pytanie: co ile je sadzić ? Tak co 0,5 metra i na zmianę ? Ładnie by było, żeby był taki efekt, że te filetowe kwiaty będą wchodzić na ten powojnik japoński.

Mam do obsadzenia około 9 metrów bieżących

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A co byś mi poradziła na kompletnie pustą ścianę od płn-wsch.

 

Znalazłam stare zdjęcie tej strony domu zrobione jak jeszcze panował tu straszny rozgardiasz, a orzech był mniejszy od leszczyn. Wspaniałe zielsko z przodu to u sąsiada.

 

21sierpien2007.jpg (nie wiem jak wstawiać fotki, żeby od razu były duże :( , a nie dopiero po kliknięciu)

 

Zrobione jest pod koniec sierpnia około godziny 13.

Chodzi o tę ścianę wysoką po prawej. Na ścianie garażu jest drewutnia.

Kłopotliwy winobluszcz rośnie przy prawym narożniku na sąsiedniej ścianie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pytanie moje do Was jak w temacie. Na jesieni nasadzone zostały róże okrywowe i nie wiem, czy tak jak krzewy róż również i róże okrywowe należy przyciąć, czy nie. Jeżeli tak, to proszę o informację w którym miejscy mniej więcej należy wykonać cięcie.

 

Z góry dziękuję za odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pestka - nie masz specjalnie wyboru, bez kratownicy. Wspina się bluszcz i winobluczcz. Bluszcz potrzebuje żyznej, wilgotnej gleby i cienistego lub półcienistego stanowiska.

Można dać winobluszcz trójklapowy "Veitchii" zamiast piecioklapowego

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

pytanie moje do Was jak w temacie. Na jesieni nasadzone zostały róże okrywowe i nie wiem, czy tak jak krzewy róż również i róże okrywowe należy przyciąć, czy nie. Jeżeli tak, to proszę o informację w którym miejscy mniej więcej należy wykonać cięcie.

 

.

 

Nie trzeba ciąć.

Tnie się w dowolnym miejscu kiedy stają się za duże.

Przycięcie jednorazowe nisko zaraz po posadzeniu powoduje, że się lepiej krzewi.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bede mial wjazd od poludnia i duze okna stad musze sie zaslonic przed ciekawskimi. Wiem ze malo oryginalnie ale "wyszlo mi" z poszukiwan ze najszybciej rosna tuje. A podobno najszybciej/najwyzej tuja Martin/atrovirens. Czy to prawda ? czy szmaragd tez sie nada ? Wolalbym miec efekt "sciany" a nie stozkow wiec chyba jednak Martin. Problem w tym ze strasznie ich malo (sprawdzalem na alle..... i na 30 stron tuj byla jedna aukcja z Martinem).

 

Pytania sa nastepujace:

czy rzeczywiscie lepszy/szybszy Martin niz inne tuje,

co ile sadzic zeby uzyskac upragniona "sciane",

jak duze sadzonki kupic, zeby jaknajwiecej sie przyjelo (chcialbym zeby mi na 2m wyrosly za jakies 3-4 lata),

kiedy najlepiej posadzic.

( i moze znacie jakas dobra szkolke ? wezme z 200-300 sztuk wiec lokalizacja w sumie niewazna).

 

dziekuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie znam odmiany Martin, ale szybko rośnie np. Żywotnik olbrzymi "Gelderland".

Kup po prostu 2-metrowe sztuki :)

Sadzi się co 80 cm. Z pojemników sadzi się cały sezon. Kopane najlepiej we wrześniu.

 

Jak daleko masz dom od drogi?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pestka - nie masz specjalnie wyboru, bez kratownicy. Wspina się bluszcz i winobluczcz. Bluszcz potrzebuje żyznej, wilgotnej gleby i cienistego lub półcienistego stanowiska.

Można dać winobluszcz trójklapowy "Veitchii" zamiast piecioklapowego

 

Bluszczu nie lubię. Posadzę 'Veitchi'. :)

Miałam jeszcze taki pomysł, żeby pociągnąć od dołu do belek krokwi linki stalowe. Jak myślisz czy to by coś zmieniło. Może te winobluszcz co rośnie na sąsiedniej ścianie też przewędrował ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

 

Bede mial wjazd od poludnia i duze okna stad musze sie zaslonic przed ciekawskimi. Wiem ze malo oryginalnie ale "wyszlo mi" z poszukiwan ze najszybciej rosna tuje. A podobno najszybciej/najwyzej tuja Martin/atrovirens. Czy to prawda ? czy szmaragd tez sie nada ? Wolalbym miec efekt "sciany" a nie stozkow wiec chyba jednak Martin. Problem w tym ze strasznie ich malo (sprawdzalem na alle..... i na 30 stron tuj byla jedna aukcja z Martinem).

 

Pytania sa nastepujace:

czy rzeczywiscie lepszy/szybszy Martin niz inne tuje,

co ile sadzic zeby uzyskac upragniona "sciane",

jak duze sadzonki kupic, zeby jaknajwiecej sie przyjelo (chcialbym zeby mi na 2m wyrosly za jakies 3-4 lata),

kiedy najlepiej posadzic.

( i moze znacie jakas dobra szkolke ? wezme z 200-300 sztuk wiec lokalizacja w sumie niewazna).

 

dziekuje

 

Skąd jesteś ?

Pytam, bo niedaleko mnie jest szkółka, gdzie można kupić w rozsądnych cenach:

Thuja brabant, szmaragd 3m - 270 zł

Thuja gulden europa 1,6m- 109 zł

Sosna czarna 2m - 199 zł

Sosna górska do 2m - 199 zł

Cis 1,5m - 149 zł

Daglezja 2m - 199 zł

To kilka przykładowych cen. Mogą też przyjechać i od razu sadzić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir,

 

dziękuję za podpowiedź.

Mała trójkatna rabata już zagospodarowana. Natomiast jeżeli chodzi o dojście do boksu smietnikowego to nie planuje dojścia wewnątrz działki, chcę zamaskować ten boks. Świerki to dobry pomysł. Ta rabata bliżej domu którą podpowiadasz nie bardzo jest po mojej mysli. Planowałam zagospodarować teren przy płocie.

Elfir, a powiedź czym można zamiast tuj osłonić się od wiatru i zakryć brzydki widok?????

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posadziłam dwa lata temu choinki i wszystkie pięknie przyjęły się i rosły ,niestety po zimie zaczęły żółknąć.

Mam dwa rodzaje ale żółknie tylko jeden ,czy można podsypać już je nawozem żeby się wzmocniły a może

to jakaś choroba ? i trzeba je czymś spryskać ? POMOCY ELFIR .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dorusia :

wszystkim.

No sorry, ale pytanie jest bardzo ogólne.

Jaki brzydki widok? W cieniu? w słońcu?

 

Kasia:

żółkną bo stoją w wodzie? bo przemarzły? bo zostały źle posadzone? Najpierw trzeba znaleźć przyczynę żółknięcia. No i przede wszystkim co to za "choinki" - gatunek i odmiana?

 

Pewnie masz to samo, co TAR kilka postów wcześniej.

 

O tej porze roku raczej nie choroba, za wcześnie.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich z tego tematu i mam bardzo dożą prośbę do Elfir. Wiem ,ze moje brzozy muszę odkopać i to jak najszybciej, ale chciałam się zapytać o sosny , takie nasze zwykłe nie czarne i świerki. Musze wyrównać poziom działki , ale przy jej granicy rosną własnie takie sosny i świerki i jedna wierzba płacząca. Czy podwyższenie gruntu przy ich pniach może im zaszkodzić tak jak brzozom? Miejscowy ogrodnik , mówił ,ze mam je wyciąć bo kto sadzi sosny na działce . Ja je nie sadziłam, taką działkę kupiłam , ze względu min. na rosnące na niej drzewa i nie chcę żadnego wycinać, chociaż trochę krzywo rosną .Pnie niektórych są przechylone ale góra idzie już prosto. Czy może podeprzeć te pnie?? Bardzo , bardzo proszę o odpowiedź , bo niedugo wjeźdza na działke kopara celem wyrównywania tego gruntu przy granicy. Pozdrawiam.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...