Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witam.

Posadziłem dziś tuje , w przyszłości ma to spełniać coś w formie żywopłotu i dlatego mam dwa pytania :

1.Kiedy pierwsze przycięcie i jak często ?

2.Czy zastosować jakiś nawóz , kiedy i jak często ?

Proszę doradźcie ?

 

Jest kilka wątku o żywotnikach a ja ich tak bardzo nie lubię w żywopłocie a musze odpowiadac na te same pytania co roku :(

 

Jak żywotnik jest kolumnowy to tnie się dopiero jak osiągnie docelową wysokość i szerokość.

Tnie się przynajmniej raz w roku, w czerwcu, chyba, że chcemy mieć idealnie równy to wówczas trzeba ścinać każdy nowy przyrost

Nawóz - zależnie od gleby po 2-3 latach albo i później (np. na glebie gliniastej) na początku sezonu wegetacyjnego (kiedy zaczynają wypuszczać młode pędy)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żele do gleby oferuje się na rynku już od 10 lat . Pod nazwą hydrożele, agrożele

 

To jest droższe od przyczepki obornika.

 

Elfir, skoro piszesz o oborniku, to napisz coś o oborniku granulowanym, biohumusie, humusie, który podobno zastępuje nawet kilka ton obornika, bio-algenie, humobak, biozym...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Posadziłem dziś tuje , w przyszłości ma to spełniać coś w formie żywopłotu i dlatego mam dwa pytania :

1.Kiedy pierwsze przycięcie i jak często ?

2.Czy zastosować jakiś nawóz , kiedy i jak często ?

Proszę doradźcie ?

 

My jak zasadziliśmy thuje, alenie szmaragdy aa brabanty to zaraz je poprzycinałam, ale po bokach, wtedy rosną w górę.

 

Elfir to my chyba mieliśmy jakieś szczęście, bo nasze thuje pięknie rosną na torfie a nawoziliśmy jesienią, czyli tak pół roku po posadzeniu. Ale brabanty chyba nie wymagają dużo opieki? Ale i tak każdy się nimi zachwyca, że takie duże i piękne zielone :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisze to tak - fajny pomysł (i te żele i biohumusy), ale do skrzynek balkonowych a nie na ogród, gdzie potrzebne byłyby ilości idące w tony (jak przyczepka obornika :).

Przecież duże drzewo w sezonie odparowuje 300-400 litrów wody na dobę. Ile potrzeba żelu by zgromadziło taką ilość wody przynajmniej na 1 dzień? :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir to my chyba mieliśmy jakieś szczęście, bo nasze thuje pięknie rosną na torfie a nawoziliśmy jesienią, czyli tak pół roku po posadzeniu. Ale brabanty chyba nie wymagają dużo opieki? Ale i tak każdy się nimi zachwyca, że takie duże i piękne zielone :)

 

Mieliście fuksa, bo torf jest pozbawiony jakichkolwiek składników odżywczych - jest jałowy. Poza tym schnąc pęka rozrywając korzenie roślinom.

Brabant w przeciwieństwie do Smaragda (i żywotników olbrzymich) brunatnieje na zimę i szybko szyszkuje.

Smaragd jest cały rok zielony a szyszkuje dopiero w późnym wieku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

napisze to tak - fajny pomysł (i te żele i biohumusy), ale do skrzynek balkonowych a nie na ogród, gdzie potrzebne byłyby ilości idące w tony (jak przyczepka obornika :).

Przecież duże drzewo w sezonie odparowuje 300-400 litrów wody na dobę. Ile potrzeba żelu by zgromadziło taką ilość wody przynajmniej na 1 dzień? :)

 

Czyli, bajer te wszystkie naturalne skarby.

U mnie co roku w końcu marca pojawia się pewien okoliczny rolnik z ciężarówką pełną worków kompostu mieszanego z obornikiem. Taki handel obwoźny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

skoczek różanecznikowy nie jest specjalnie groźny, bardziej choroba grzybowa, którą przenosi.

Jakie masz objawy?

Bo skoczka zwalcza się od maja (tak pod koniec) - pryskając, pryskaj liście od spodu.

A kiedy larwy skoczka wylegają się w pąkach i żerują w nich po zimie. Czym i kiedy pryskać przeciwko roznoszonej przez nie chorobie grzybowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wiosennie.Całą(prawie )zimę,myślałam co posadzić wzdłuż ogrodzeni.Sąsiedzi zazwyczaj mają tuje,a ja chcę coś innego.Myślałam wstępnie o cisach,ale ostatnio podziwiam i czytam o świerku kłującym Iseli Fastigiate.Jest ładny,nie rośnie bardzo wysoki.W jakiej odległości się go sadzi?A pomiędzy nim można coś posadzić?Czy lepiej żeby nie mieszać?Chętnie bym coś jednak dodała,żeby nie było nudno?Sama nie wiem ,proszę o rady.I w jakiej odległości od bogrodzenia?Jakiej wielkości sadzonki najlepiej kupić.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kiedy larwy skoczka wylegają się w pąkach i żerują w nich po zimie. Czym i kiedy pryskać przeciwko roznoszonej przez nie chorobie grzybowej.

 

No przecież napisałam że zwalcza się od końca maja - sam zacytowałeś moją odpowiedź.

 

A tu z magazynu szkółkarskiego:

Larwy wylęgają się w maju i czerwcu następnego roku. Larwy I oraz II stadium rozwojowego żerują na dolnej stronie liści w zwartych grupach, starsze natomiast rozchodzą się po roślinie. Osobniki dorosłe pojawiają się w lipcu i bytują na różanecznikach aż do października.

 

Larwy sa najbardziej wrażliwe na środki chemiczne, dlatego pryska się w maju.

Używa się pyretroidów (np. Sumi-alpha 050 EC)

 

A pąki uszkodzone przez grzyb trzeba obrywać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czytam o świerku kłującym Iseli Fastigiate.Jest ładny,nie rośnie bardzo wysoki.W jakiej odległości się go sadzi?A pomiędzy nim można coś posadzić?Czy lepiej żeby nie mieszać?Chętnie bym coś jednak dodała,żeby nie było nudno?Sama nie wiem ,proszę o rady.I w jakiej odległości od bogrodzenia?Jakiej wielkości sadzonki najlepiej kupić.

 

Taki zywopłot wyszedł by ci bardzo drogo - widziałaś cenę jednego egzemplarza? Poza tym świerki kłujące potrzebują pełnego słońca. W półcieniu i cieniu (np. ocienione po bokach czy przez inne rośliny) będą zrzucać igły.

Jeśli sąsiedzi sa osłonięci żywotnikami, to po co ty musisz się osłaniać? Przecież załatwili za ciebie osłonę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, znasz stronę angielskiego magazynu Better Homes & Garden? http://www.bhg.com

Znalazłam tam trochę zdjęć ogrodów, pomysłów - takich typowo angielskich i planów z opisami (po angielsku). Problem, że mnóstwo roślinek, które świetnie rosną w Anglii, u nas niestety nie da się hodować, albo nie urośnie tak wspaniale. Ale... piszę o tym, bo jest tam trochę podpowiedzi dla tych, którzy chcą mieć ogród warzywno-owocowy (użytkowy) i równocześnie ładnie połączyć go z ogrodem ozdobnym.

A to przykład fotki z bgh.com

BH&G.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Elfir! Czy akebia pięciolistkowa - jako żywopłot sprawdza się? W gazetce Obi widziałam pierwszy raz tę roślinę. Chciałabym posadzic ją przy siatce od strony zachodniej. Podłoże jeszcze do nawiezienia- bo póki co- piach. Słyszałam, że jest półzimozielona. Z czym ew. można byłoby ją wymieszac, żeby zielony żywopłot całą zimę był?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczepan Marczyński w encyklopedii pnączy podaje informacje o 5 różnych akebiach. Znajdziecie tam też info o innych pnączach.

(CLEMATIS, Sz. Marczyński, W. Piotrowski Szkółka Pojemnikowa s.j. http://www.clematis.com.pl )

Akebia quinata – akebia pięciolistkowa

Pnącze o*półzimozielonych liściach. Osiąga 5-10 m (1-3 m rocznie). Pędy młode fioletowe, potem brązowe, silnie owijające się dookoła podpór. Liście palczasto złożone z*5 listków, sztywne, ciemnozielone. Kwiaty drobne, czekoladowopurpurowe, lekko pachnące cynamonem; kwitnie w maju. Ciemnofioletowe to kwiaty żeńskie (średnicy około 2,5 cm) a mniejsze różowe, o średnicy około 1 cm – męskie. Owoce akebii kształtem przypominają parówki. Złożone są z kilku mięsistych pękających podłużnie jagód (5 do 10), fioletowych z jasnym woskowym nalotem. Zawierają liczne, czarne, otoczone białym, galaretowatym i słodkim miąższem nasiona.

Może rosnąć na każdej przeciętnej glebie. Dobrze czuje się na stanowisku słonecznym lub półcienistym.

Wymaga silnego cięcia. Wszystkie jego pędy skracamy od końca lutego do początku kwietnia na mniej więcej jednakową wysokość – od 1 do 1,5 m (im młodsza lub słabsza roślina, tym niżej tniemy). Polecana do sadzenia przy pergolach, altanach i*innych podporach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...