Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

...... Pestka zaciekawił mnie Twój żywopłot z wierzby. Miałabym parę pytań, a i zdjęć chętnie więcej obejrzę, może byś założyła wątek i podzieliła się doświadczeniem?

 

:( Chętnie, tylko chciałabym w nim opowiedzieć co nieco od początku. Muszę się pozbierać i potrzebuję czasu. Z tym ostatnim teraz kłopot, bo poza wszystkimi całorocznymi zajęciami mam masę pracy w ogrodzie.

Więc póki co pytaj :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jak najbardziej można teraz. Pęcherznice sa ozdobne głównie z liści, więc termin cięcia jest drugorzędny.

Ok dzięki, jutro je ciachnę, bo mają długie pędy, ale są rzadkie.

 

:( Chętnie, tylko chciałabym w nim opowiedzieć co nieco od początku. Muszę się pozbierać i potrzebuję czasu. Z tym ostatnim teraz kłopot, bo poza wszystkimi całorocznymi zajęciami mam masę pracy w ogrodzie.

Więc póki co pytaj :)

Pierwsze pytanie - jak często trzeba to ciąć i czy da się spalić w ognisku ścinki jakby nie było chętnych?

Myślisz, że jesienią nie warto sadzić?

O błędach też chętnie poczytam, lepiej się uczyć na cudzych niż na własnych ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok dzięki, jutro je ciachnę, bo mają długie pędy, ale są rzadkie.

 

 

Pierwsze pytanie - jak często trzeba to ciąć i czy da się spalić w ognisku ścinki jakby nie było chętnych?

Myślisz, że jesienią nie warto sadzić?

O błędach też chętnie poczytam, lepiej się uczyć na cudzych niż na własnych ;)

 

Andulka, poodpowiadam Ci w twoich komentarzach :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir

Potrzebuję porady. Przed domem wzdłuż płotu muszę zagospodarować pas ziemi o szerokości 1,5 m. Ponieważ jest tam brama i wejście do domu chciałabym żeby było to efektowne miejsce. Wejście znajduje się od strony zachodniej, a częściowo nawet zahacza o kierunek północny. Nie ma zielonego pojęcia jakie rośliny mogę tam posadzić. Myślałam o jakiś drzewkach niskopiennych, o formach szczepionych na pniu. Podobają mi się też wszystkie formy kuliste, ale zupełnie gubię się w tym wszystkim. Liczę na podpowiedź. Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie zakładania ogrodu. Ziemia nawieziona i teraz chciałbym założyć system nawadniający ogrodu. I mam związku z tym kilka pytań. Jakie mam przyjąć parametry na wyjściu? Woda będzie czerpana pompą zasysającą o parametrach 170l/h i ciśnieniu 5,8 bar. Studnia będzie kopana jutro. Nie wiem jak z ilością wody, ale jak były kopane rowy to była na poziomie 2,5 metra a studnia ma być głębsza. Zaplanowałam już miejsca dla zraszaczy, ale nie za bardzo wiem jak je podzielić na sekcje...Wiem, że nie znam póki co wydajności wody ze studni. Poprawcie mnie czy dobrze pojmuję: sumuję ilość wody, która przepływa przez wybrane zraszacze i sprawdzam czy wydajność jest większa?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!! Mam problem z yuką ogrodową. Elfir pomóż!!!!!!! Moja mam dostała rok temu Jukę - yucca gloriosa- przez ten czas stała, w donicy, na balkonie i nic się z nia nie działo, wręcz odwrotnie, pięknie się rozwijała i rosła. W tym roku, postanowiłam zawieźć ją do naszego ogrodu. Nie wyjmowałam jej z donicy, bo miejsce docelowe jeszcze nie gotowe, więc wsadziłam ją tylko w wykopaną dziurę, w ogrodzie. Po jakimś czasie zauważyłam, że zaczyna się z nią coś złego dziać - liście nabierały bordowego koloru - wsadziłam ją razem z donicą, do drugiej donicy na tarasie..........nic nie pomogło! Proszę powiedz czy coś jeszcze z niej będzie? co się stało? To był kwiat mojej mamy - prezent, na pamiątkę, od znajomej - co ja jej powiem!!!!?

 

Tak wyglądała rok temu....

 

http://foto1.m.onet.pl/_m/00210e64c594768441013d1acae06a35,10,19,0.jpg

 

a tak dziś.......:(

 

http://foto0.m.onet.pl/_m/275d2429d4a06076d6a1a20a9746a2c8,10,19,0.jpg

 

 

Elfir Ratuj!!!!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie zakładania ogrodu. Ziemia nawieziona i teraz chciałbym założyć system nawadniający ogrodu. I mam związku z tym kilka pytań. Jakie mam przyjąć parametry na wyjściu?

 

Instalacje dobierasz do wydajności i ciśnienia, jakie uzyskasz pompą ze studni.

Mówiąc szczerze, nie projektuję instalacji nawadniania, więc temat znam z teorii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!! Mam problem z yuką ogrodową. Elfir pomóż!!!!!!!

 

Miała za mokro zimą i na dodatek przemarzła.

Yucca gloriosa to roślina nie na nasz klimat, do utrzymania tylko przez doświadczonych hobbystów.

 

Osobiście nigdy jej nie projektowałam i nie sadziłam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miała za mokro zimą i na dodatek przemarzła.

Yucca gloriosa to roślina nie na nasz klimat, do utrzymania tylko przez doświadczonych hobbystów.

 

Osobiście nigdy jej nie projektowałam i nie sadziłam.

 

ale ona stała cały czas na balkonie, nie podlewana zimą i jak ja wywozilam na działkę to wyglądała ja na pierwszym zdjęciu - piękna i zielona!!!!! Chyba, ze przemarzła teraz.........w kwietniu były jakieś przymrozki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, jestem na etapie zakładania ogrodu. Ziemia nawieziona i teraz chciałbym założyć system nawadniający ogrodu. I mam związku z tym kilka pytań. Jakie mam przyjąć parametry na wyjściu? Woda będzie czerpana pompą zasysającą o parametrach 170l/h i ciśnieniu 5,8 bar. Studnia będzie kopana jutro. Nie wiem jak z ilością wody, ale jak były kopane rowy to była na poziomie 2,5 metra a studnia ma być głębsza. Zaplanowałam już miejsca dla zraszaczy, ale nie za bardzo wiem jak je podzielić na sekcje...Wiem, że nie znam póki co wydajności wody ze studni. Poprawcie mnie czy dobrze pojmuję: sumuję ilość wody, która przepływa przez wybrane zraszacze i sprawdzam czy wydajność jest większa?

 

Niezapominajka, rozgryzałam jakiś czas temu ten problem. Takie informacje znajdziesz na stronach internetowych specjalistycznych firm.

Najpierw jednak musisz zastanowić się jakie będziesz miała w ogrodzie rabaty, ile i gdzie trawnik. Niektóre rośliny wolą nie być zraszane, bo atakują je wtedy choroby grzybowe. Inaczej nawadnia się rabaty z iglastymi a inaczej rośliny wrzosowate. Wiąże się to też z oszczędnością wody. Można zastosować nawadnianie kropelkowe, albo mikrozraszacze.

 

Są też różne systemy. Wiele zależy od tego jaką firmę i system wybierzesz. Na ogół firmy podają prosty sposób sprawdzenia wydajności wody z pompy lu instalacji wodociągowej – napełniasz 10 litrowe wiadro i sprawdzasz w jakim czasie. Na stronie http://www.bonita.com.pl/automatyczne_systemy_nawadniajace_rainbird.htm znajdziesz „Katalog 2009” w PDFie. Plik jest do ściągnięcia i ma 16 MB, ale warto. Tam na stronach 13–15 (i dalszych też) są w prawym dolnym rogu fioletowe tabelki z przeliczeniami przepływu. Wiedząc ile czasu napełniało się wiadro obliczysz sobie jakie ciśnienie masz do dyspozycji.

Poza tym warto ten katalog obejrzeć, żeby wiedzieć czego po jakim systemie się spodziewać.

 

Wreszcie wątpię, aby Twoja studnia jeśli nie jest głębinowa dała wystarczająco dużo wody do obsłużenia automatycznego systemu nawadniania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ale ona stała cały czas na balkonie, nie podlewana zimą i jak ja wywozilam na działkę to wyglądała ja na pierwszym zdjęciu - piękna i zielona!!!!! Chyba, ze przemarzła teraz.........w kwietniu były jakieś przymrozki?

 

 

na balkonie na pewno było kilka stopni cieplej niż w ogrodzie i bardziej sucho. Poza tym objawy przemarznięcia nie pojawiają się od razu.

 

Jak napisałam, nigdy nie sadziłam, nie mam doświadczenia. Z tego co widzę na innych forach po zimie wygląda nędznie i albo się zregeneruje albo nie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Czytałam już tę instrukcję- i niby teoretycznie wiem co i jak, ale teraz się tak zastanawiam jaką mam wybrać pompę jeżeli chodzi o parametry? A jaka studnia jest najlepsza do podlewania jeżeli ciśnienie miejskie niskie? Wydawało mi się że taka studnia z kręgami betonowymi będze ok... :(
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki! Czytałam już tę instrukcję- i niby teoretycznie wiem co i jak, ale teraz się tak zastanawiam jaką mam wybrać pompę jeżeli chodzi o parametry? A jaka studnia jest najlepsza do podlewania jeżeli ciśnienie miejskie niskie? Wydawało mi się że taka studnia z kręgami betonowymi będze ok... :(

 

Dopóki nie będziesz miała studni, nie masz możliwości sprawdzenia wydajności.

U mnie woda generalnie jest na 1,5 m. 120 m od mojego ogrodu sąsiedzi mają ją na 1 m. Mają studnię kopaną na 5 kręgów i mogą z niej uzyskać wodę do podlania 200 m2 ogródka warzywnego. Jak wykopią Twoją studnię będzie można się przekonać ile wody i jak prędko do niej napływa. Wtedy możesz podjąć decyzję jaka pompa.

Takie studnie zależą niestety od tego czy są opady deszczu, czy jest susza.

U mnie też ciśnienie w wodociągu jest niezbyt duże. Trawnika nie podlewam w ogóle. Daje sobie radę i ładnie odrasta nawet po długiej suszy. Na rabatach, które tego potrzebują zdecydowałam się kłaść nawadnianie kropelkowe. Do tego może być bardzo niskie ciśnienie :) Podlewam zraszaczami tylko warzywnik i cienistą rabatę z funkiami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...