Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

liście - szczególnie te młode skręcają się o marszczą,zupełnie jakby mrówki wypijały z nich sok. Jak patrzyłam na nie pod światło to widać takie jaśniejsze plamy, jakby wyssane. Wzdłuż głównego nerwu pojawiają się czarne małe plamki. Nie wiem co robić Poradź proszę.

 

Małe czarne plamki to moga być larwy miniarek:

http://chwastowisko.files.wordpress.com/2008/10/agromyzidae1b.jpg?w=655

 

Albo to jaja mszyc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku Poradz mi proszę, przed domem chcę założyć trawiatą rabatę, połączę trawy z żurawkami i szałwią, dodatkowo chcę tam powsadzać cebule wczesnowiosennych kwiatów - tulipany, żonkile, szafirki i mam dylemat co dać na wierzch...czy cebulowe przebiją się przez warstwę drobnych kamieni? czy rabata powinna zostać "goła"?

 

Przebiją się, ale przy szafirkach to nie może być gruba warstwa..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Już pisałam o tym, że rośliny im mniejsze w tym wiekszych grupach musza być sadzone.

A ty tak wybierasz po jednej, dwóch sztukach.

Z tych roślin tylko snieguliczka ma owoce dla ptaków. To jest roślinna zapchajdziura do kątów ogrodu, bo sama w sobie nie jest zbyt urodziwa.

 

Najpierw zaczyna się od narysowania kompozycji a potem dobiera się rośliny do wybranych pokrojów i kolorów. Jeśli nie mozna znaleźć rośliny, trzeba coś zmienić na rabacie.

 

Najbliżej furtki dobrze posadzić jest roślinę o nietypowym pokroju, np. świerk Inversa.

 

Wybieram po kilka sztuk, bo mam wrażenie, że te krzewy dość duże rosną (zwłaszcza krzewuszki i tawuły), boje się, że na niezbyt dużej rabacie się nie zmieszczą. Ale mam zamiar wyrysować sobie rabatę w skali i spróbować porozmieszczać na niej wybrane rośliny - być może zmieści mi się ich więcej. Dlatego najpierw chciałam wybrać gatunki i odmiany, które ładnie będą wyglądały po przekwitnięciu cebulowych i zimą, potem poszukać ich docelowych wielkości i rozrysować na planie.

Tylko nie wiem jeszcze jak pogodzić krzewy z cebulowymi, żeby całość ładnie wyglądała.

Co do śnieguliczki to ją wyrzucę. Dodam ostrokrzew, tylko poczytam jeszcze, czy wszystkie odmiany potrzebują pary odmiennej płci. Może znajdę jeszcze jakieś pasujące byliny lub niewielkie krzewy.

Dziękuję za wszystkie podpowiedzi:)

Pozdrawiam,

Kasia

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

krzewuszki - no właśnie nie piszesz odmian. Krzewuszka Monet ma 50 cm wys i szer, a Bristol 2,5x2 m

Tawuła brzozolistna nie jest wysoka, potrzebuje dużo wody i krótko kwitnie.

 

Jesli rabata jest mała to zamiast upychac na niej 10 gatunków, posadź tylko 3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku, mam pytanie dotyczące laurowiśni odm Etna - od jakiegoś czasu zauważyłam na nich mrówki. Mszyc póki co nie widzę, ale liście - szczególnie te młode skręcają się o marszczą,zupełnie jakby mrówki wypijały z nich sok. Jak patrzyłam na nie pod światło to widać takie jaśniejsze plamy, jakby wyssane. Wzdłuż głównego nerwu pojawiają się czarne małe plamki. Nie wiem co robić Poradź proszę.

 

Mszyce na 100%.

Spadź przyciągającą mrówki wydzielają też tarczniki, ale z ich działalnością raczej nie wiąże się skręcanie liści.

Mrówki nie wysysają soku z liści.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żaden środek chemiczny, czy to herbicyd czy środek ochrony roślin, nie jest bezpieczny, w końcu to trucizny :)

Glifosfat się rozkłada w glebie - inaczej nic nie chciałoby na niej rosnąć. Na opakowaniu chyba jest napis w rodzaju: "traci fitotoksyczność po zetknięciu z glebą" a nie że się rozkłada (chociaż glifosfat się rozkłada, tylko nie do pierwiastków, ale innych związków chemicznych).

Roundap stosowany na świecie jest od 40 lat. Gdyby był tak toksyczny jak sugerują niektóre filmiki na youtube toby Amerykanie już dawno wyginęli :)

 

http://www.icppc.pl/antygmo/2010/06/glifosat-%E2%80%93-czas-sie-obudzic/

Ja bym jednak nie był taki pewny.

 

Wszyscy wiemy, że palenie papierosów jest toksyczne, silnie trujące są spaliny samochodów a mimo wszystko ludzkość jeszcze nie wyginęła.

Przypomnę też, że jeszcze do niedawna na opakowaniach Romdupu był napis "biodegradowalny". Teraz już nie ma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Artykuł bardzo ogólnikowy.

Np. takie stwierdzenie: ". Inne badania przeprowadzone we Francji na Uniwersytecie w Caen dowiodły, że jeden ze składników obojętnych herbicydów Randup może powodować śmierć komórek ludzkich zwłaszcza na etapie embrionalnym, komórek łożyska i pępowiny."

Nie podano jednak o jaką dawkę chodzi. Może dopiero po wypiciu 1 l środka?

 

Ilości i stężeń używanych w amatorskiej uprawie, zwykle jednorazowo, nikt nie badał.

Badania dotyczą pól, gdzie ten środek był używany kilkukrotnie w ciągu sezonu przez wiele lat.

U nas takie amatorskie badania wpływu roundapu na środowisko prowadzi Pan Łuczaj (ten od łąki kwietnej) i po 2-5 opryskach wpływ na środowisko był niezauważalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, dziękuję bardzo. Właśnie o to mi chodziło, a że mam tylko dwie donice to spokojnie mogę tak podlewać. Jeszcze się tylko zastanawiam jak je zabezpieczyć w zimie - czy wystarczy słomianą matą owinąć całość? Ostatecznie mogę je wynieść do nieogrzewanego garażu - temp. 10 - 12 stopni przy -15 na dworze :-) Jak myślisz?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kochani forumowicze szukam domku dla nowonarodzonego pieska. Niestety płeć jeszcze nieznana gdyż suczka oszczeniła się dwa dni temu i nie da do siebie podejść :-) Matka jest rasy grzywacz chiński ale ten puszysty czyli z włosami, koloru rozbielona kawa. Ojciec niestety to jakiś kundel ale bardzo ładny , bo też z długą kręconą sierścią w kolorze piaskowym. Tak że jest nadzieja że szczeniaczek też będzie uroczy. Jestem z Ząbek pod Warszawą. Może ktoś szuka zwierzątka dla swojej pociechy, bo niestety innaczej będziemy zmuszeni go uspać a bardzo nie chcemy tego robić.

Proszę o informację na mail: [email protected] to wyślę zdjęcia.

P.S> wiem że to wątek ELfir ale staram się rozgłosić w jak największej ilości wątków - do poniedziałku musimy podjąć decyzję co zrobimy z maleństwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...