Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

raczej jodła koreańska. Jako świąteczna choinka.

Świerki kłujące sa atakowane przez mszyce. Już lepszy byłby świerk Engelmanna "Glauca"

 

Jak może wolno rosnąc a wokół jest sporo miejsca to świerk Brewera.

 

Wiesz, to pytanie w stylu "mam pusty pokój, jaką kanapę mam tam wstawić?"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

raczej jodła koreańska. Jako świąteczna choinka.

Świerki kłujące sa atakowane przez mszyce. Już lepszy byłby świerk Engelmanna "Glauca"

 

Jak może wolno rosnąc a wokół jest sporo miejsca to świerk Brewera.

 

Wiesz, to pytanie w stylu "mam pusty pokój, jaką kanapę mam tam wstawić?"

 

oj, chyba jestem mało komunikatywna:) wiem, wybór jest nieograniczony i zależy od mnóstwa czynników, ale byłam ciekawa, co wybrałabyś, gdyby miała to być jedna superozdobna przez cały rok roślina (taka wizytówka ogrodu). no już nie zawracam ci głowy...

ten świerk Glauca śliczny, Brewera niekoniecznie w takie miejsce. widziałam gdzies kiedyś na zdjęciu taki piękny niebieski świerk, a może to jodła jakas była, miał kształt idealnej kopuły - istnieje taka odmiana, czy to może ciete było? w każdym bądź razie to drzewko zrobiło na mnie wrażenie i od lat o nim myślę.

a po wyglądzie sadzonek w szkółkach niewiele można wywnioskować na temat wyglądu w przyszłości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jest wiele pieknych iglakow. jednak dla mnie nr 1 niezmiennie jest sosna oscista :)

ona tak troche przypomina araukarię? taka troche tajemnicza.

dla mnie jak na razie chyba jodły koreańskie, ale niewiele jeszcze widziałam na żywo.....dlatego tak dopytuję, bo musze taką "gwiazdę" wybrać na eksponowane miejsce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

byłam ciekawa, co wybrałabyś, gdyby miała to być jedna superozdobna przez cały rok roślina (taka wizytówka ogrodu).

 

No to napisałam co miałoby to być :)

Wszystkie inne wybory wynikały by z kontekstu ogrodu i architektury domu. Koreanka przy wiejskiej chacie nie będzie dobrze wyglądać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir , zadałem pytanie u siebie , ale tu pewnie będzie szybciej :

 

ostatnie śnieżyce połamały mi sosnę

to drzewo ma jakiegoś pecha , bo co większy śnieg to pozbawia je kolejnych gałęzi

i to tak pechowo że nie są one łamane , a wręcz wyrwane z pnia tworząc prawdziwą dziurę

mam pytanie : czy w przyszłości miejsca te się zabliźnia ?

czy będą miejscami newralgicznymi i osłabionymi

w tym drugim przypadku dorosłe drzewo narażone będzie na złamania

a rośnie nie daleko budynku

 

trzeba je ściąć czy takie uszkodzenia nie będą później groźne?

IMG-20130405-00262.jpg

IMG-20130405-00264.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

rany się zabliźnią, ale obejrzyj dokładnie pień - dlaczego gałęzie sa takie kruche? Może jest tam jakiś szkodnik?

 

czego i gdzie szukać?

jak ciąłem gałęzie piła miały powiem standardową twardość , ale sposób w jaki się łamią jest musisz przyznać niespotykany

mam drugą działkę wyłącznie leśną - same sosny i nigdy się nie spotkałem z takim zjawiskiem

no ale tam rosną dorosłe , kilkunastometrowe drzewa a tu jest młody okaz - sam już nie wiem....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobnie wyłamał się konar ale po mega wichurze. Wyrwało go z pnia. Sądzę, że to naturalne. Wszystkie sosny są w okolicy kruche. Może to ma cośwspółnego z porą roku? Ktoś kiedyś mi mówił, że taka rana powinna być wyszlifowana, żeby nie stała tam woda, bo będzie powodowała gnicie i próchnicę drewna. Ja swoją potraktowałem szczotką stalową umieszczoną na wiertarce a potem wszystko zasmarowałem "sztuczną korą" w płynie. Wiem, że sosny same puszczają żywicę ale bałem się, że przy tak dużym spustoszeniu jakiś grzyb, pasozyty czy inne paskudztwo mi drzewo zniszczy a ma 8m wysokości i szkona, żeby runęło kiedyś na chałupę
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

traw na trawnik czy ozdobnych?

 

Z ozdobnych bardzo wiele rośnie w cieniu (wliczając turzyce): klosownica leśna, śmiałek darniowy, turzyca muskengońska, turzyca sina, zielona hakonechloa.

Na tronie http://www.trawy.eu jest encyklopedia z wyszukiwarką.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Przeczytałam post dotyczący tarasu i zejścia do ogrodu. Jestem pod wrażeniem jak pomogłaś Grzegorzowi_si. Mam podobny problem , z tym że mój taras już stoi a schody zdążyły się rozpaść. Chciałabym przeprojektować schody i zmienić na coś trwalszego (myślałam o ażurowych). Liczę na pomoc bo nie chciałabym wydać pieniędzy na coś z czego nie będę zadowolona a brakuje mi wyobraźni, by zaplanować to sama. Tak wygląda mój taras obecnie.

http://images46.fotosik.pl/2017/10816df6378e9768.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ci się wypoczywa na tarasie? Nie jest za goraco latem?

 

Schody chcesz skuwać w całości?

 

Przede wszystkim nie ma sensu by nowe schody rozchodziły się na boki jak teraz. Bo teraz po bokach schodzą zamiast na trawnik, to wprost w rabatę. Mogą być trapezowe - czyli każdy następny stopień szerszy od poprzedniego.

Moim zdaniem do takiego typu tarasu nie będą pasowały schody drewniane czy inne ażurowe.

Zrobiłabym z kostki brukowej, granitowej lub z bruku klinkierowego.

 

Aby zniwelować różnice poziomów, można byłoby podsypać ziemi pod taras i dodać murek oporowy też z kostki granitowej.

 

Po obu stronach tarasu drzewka - jesli taras nasłoneczniony to jakieś większe - magnolie, wiśnie piłkowane. Jak nie potrzeba cienia to np. wisnia "Umbraculifera".

 

http://images38.fotosik.pl/2009/55039b251e9fd674.jpg

 

Z murku mogą zwieszać się dzwonki i tojeście. Mogą też pokładac się na schodach, jak tu:

http://media-cache-lt0.pinterest.com/192x/73/cc/8a/73cc8a28e77ea4bf45800ffd744b30bc.jpg

 

A na podwyższonej rabacie, prócz drzew posadzić coś co będzie kwitlo całe lato, np. róże parkowe poprzeplatane z powojnikiem Arabella.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie o takim czymś myślałam to znaczy podwyższone rabaty przy tarasie. Tylko dla pełnego obrazu dodam, ze jest to domek w zabudowie szeregowej (zewnętrzny) i ogród rozrasta się w jedną stronę. Tak jak na zdjęciu. Zastanawiam się czy dobrze wyglądałoby, gdyby schody przesunąć w prawo a rabaty dać na dwóch poziomach po jednej stronie.

Pozdrawiam

http://images35.fotosik.pl/1872/7cecc68ba63c60bbgen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tu jeszcze widok z tarasu. Ścieżka będzie wymieniona na kostkę brukową. Ta była robiona w czasach, kiedy zabrakło już pieniędzy na coś trwalszego. Ale za to robiona osobiście przez mojego męża. Teraz biorą fachowców :D

http://images33.fotosik.pl/627/837c634a65511e75gen.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...