Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

GALASY :)

I pojawiaja się na świerku (mszyca świerkowo-sosnowa) a nie na sośnie. To mszyca dwudomowa.

Powiedz mi prosze jeszcze co z diapauzą ? Czytałam, ze jak jest wysoka temperatura (pow. 25 stopni) to bez sensu jest je pryskać. Czekać mam aż spadnie ? Do ilu stopni ? (jakie to skomplikowane :))

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiedz mi prosze jeszcze co z diapauzą ? Czytałam, ze jak jest wysoka temperatura (pow. 25 stopni) to bez sensu jest je pryskać. Czekać mam aż spadnie ? Do ilu stopni ? (jakie to skomplikowane :))

 

Wiekszośc środków ma widełki temperaturowe w których są skuteczne. Mozna opryski robić w nocy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfirku, dziękuję za odzew.

Rodzice chcą założyć nową rabatę pod tymi dużymi cyprysikami i połączyć ją z tą rabatą obsadzoną jałowcami i wrzosami:)

Tam jest nasłonecznienie przez cały dzień, aż do popołudnia , więc raczej nie różaneczniki:(

Coś innego, tylko co?

 

 

Ja bym poszła w kwasnolubne. Cyprysiki znoszą zakwaszenie gleby. W słońcu mogą być azalie i kalmie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Potrzebuję rady... Jesienią zeszlego roku posadzilam cebulki narcyzow. Jako, ze miejsce od wschodu i zima się przedluzala, to narcyzy mialam dopiero w maju. Po przekwitnięciu oberwalam zasychające kwiaty ale łodygi wciąz są, teraz robią sie żółte. Chcialabym na tym miejscu zasadzic teraz pelargonie. Czy to możliwe? Co zrobic, żeby nie zniszczyc narcyzow?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj ponownie :)

Elfir podpowiedz jak mam sadzić krzewy i drzewka u siebie na działce tak by dały radę przeżyć. Mam słabo przepuszczalną, gliniastą ziemię w całości od południowej strony. Po ostatnich deszczach i upałach padły mi agresty, złotlin, a inne liściaste też chorują. Derenie białe dziwnie czerwienieją, kalina lekko żółknie (ale chyba się odratuje), jabłonka rajska (pomimo, że sadzona w dużym dole z dodatkiem kompostu i dobrej ziemi) też jakoś wygląda nie tak, nawet końcówki wierzb zasychają i padły dwa bzy. Trawa też ni to czerwienieje ni to schnie. Nie mogę powiedzieć ze mam działkę podmokłą, tylko właśnie po obfitych deszczach ziemia jest przez kilka dni jak gąbka,nie można wręcz po niej chodzić. Czy to możliwe, ze rośliny się zaparzają? (wszystkie są młodziutkie) i czy czerwienienie liści dereni o tej porze to oznaka że one mi całkiem padną, czy jest szansa ze się jeszcze uratują? I co z tą trawą? Miejscami jest piękna, soczyście zielona, a 10 cm dalej żółknie i słabo rośnie. Nie wiem już co mam robić. Kupuję rośliny tylko sprawdzone, żadnych udziwnień, wszystko co powinno rosnąć. I z tego wszystkiego najlepiej mają się iglaki (tuje, świerki,cisy), a to co powinno rosnąć bez problemów jakoś "szwankuje". Zaznaczę że nic nie podlewam w ciągu dnia, jeśli już zachodzi taka potrzeba to tylko poznym wieczorem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czerwieniejące liście - brak fosforu.

Chyba, że masz taką odmianę:

http://gardenpark.nazwa.pl/domowy/gardenpark1/image/cache/data/deren%20spaethii/sp-500x500.jpg

http://4.bp.blogspot.com/-UyHg-fi97Zs/UNm6zwOWriI/AAAAAAAAy5Y/1Y6QGI_EkS4/s1600/IMGP4659+Cornus+alba+

 

wierzba - takie zółknięcie:

http://admin.target.com.pl//u/b/a/e/baeb39bee14c1ac43ab1004f78dc9756/wierzba.jpg

to przędziorki.

 

Trawnik wymga gleby przepuszczalnej, jakiekolwiek zamakanie powoduje natychmiastowe żółknięcie. Jeśli sa miejsca w których woda stoi bardziej a w których mniej, powstaja placki.

 

A rośliny się nie zaparzają tylko korzenie im gniją z braku tlenu (woda wypycha powietrze z gleby)

 

W takim ogrodzie trzeba zrobić zbiornik retencyjny do odbioru nadmiaru deszczówki i trawnik zrobić z nachyleniem ku zbiornikowi. Jak działka mocno płaska to jak w Holandii - podzielić ogród rowami a ziemię z wykopu użyć do podwyżeszenia poziomu gruntu. Z mostkami i roślinością szuwarową może być bardzo ciekawie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałam sobie zdjęcia u ciebie we wątku.

Masz drogę chyba wyżej niż działkę - konieczny jest rów melioracyjny wzdłuż drogi (chyba tam jest, ale zarosnięty) - utrzymanie go we właściwym stanie to zadanie gminy.

 

Wód gruntowych nie masz wysoko, więc rowy odwadniające lub zbiornik retencyjny jak najbardziej zdadzą egzamin. To nie bedą stawy, gdzie woda będzie stała cały rok. Tylko zagłębienia do odbioru nadmiaru deszczówki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,kiedy najlepiej tzn najkorzystniej rozsadzić żurawkę na mniejsze sadzonki.Chciałam zakupić nasiona ale trudno są dostępne w sprzedaży,a potrzebuje większą ilość żurawek,więc postanowiłam sama je sobie rozmnożyć z dorosłych sadzonek

 

Elfir już Ci odpowiedziała.

Z moich doświadczeń rozmnażania żurawek - sadzonki pobierałam koniec sierpnia/wrzesień. Po oddzieleniu od rośliny matki - zanurzyłam w ukorzeniaczu i wsadziłam do malutkich doniczek. Jak zaczęło się robić zimniej, doniczki zakopałam do ziemi w zacisznym miejscu ogrodu. Ładnie przezimowały i kiedy wiosną przesadzałam maluchy na stanowisko docelowe miały pięknie rozwinęty system korzeniowy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obejrzałam sobie zdjęcia u ciebie we wątku.

Masz drogę chyba wyżej niż działkę - konieczny jest rów melioracyjny wzdłuż drogi (chyba tam jest, ale zarosnięty) - utrzymanie go we właściwym stanie to zadanie gminy.

 

Wód gruntowych nie masz wysoko, więc rowy odwadniające lub zbiornik retencyjny jak najbardziej zdadzą egzamin. To nie bedą stawy, gdzie woda będzie stała cały rok. Tylko zagłębienia do odbioru nadmiaru deszczówki.

 

Dziękuję Ci bardzo za pomoc, jak zwykle zresztą nieocenioną :) Więc zaczynając od derenia-mam właśnie tą żółtawą odmianę. Nie wiem co to jest za rodzaj bo w googlach wyskakuje mi tylko biały i jadalny. Biały też mam, ale on trzyma się dobrze, czerwienieje może odrobinkę, ale to uznaję za normę. Czyli ta żółta odmiana tak ma i nie powinnam się martwić? Co do czerwienienia - czy czerwieniaejące liście generalnie odnoszą się do braku fosforu? Tawułka Arendsa też mi czerwienieje, ale to chyba też norma? Przepraszam za głupie pytania, ale tony przeczytanych gazet i przejrzanych artykułów w Internecie mało dają praktycznych porad. Co do trawy to wiedziałam, ze może być problem z odwodnieniem, ale ponieważ mój 'kochany facet' złożył na moje barki cały ogród twierdząc ze on się do życia na wsi nie nadaje i ja sama przekopałam widłami i odchwaściłam ręcznie jak na razie 3/4 działki to już nie miałam sił na zrobienie właściwego spadku na działce. W związku z tym na środku działki mam dołek, który dla niepoznaki zakryłam kołem z kamieni. Posadziłam tam 2 wierzby mandżurskie coby wodę ściągały, ale tak myślę, że zrobię wokół części tego koła taki rów o którym piszesz i zobaczymy. Na razie trawa nie jest taka tragiczna, powiedziałabym nawet że tam gdzie stała woda jest teraz ładniejsza niż tam gdzie woda była ale mniej.

Zdjęcie0440.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakoś tak krzywo to koło wyglada, ale nie jesrt tak źle jak na zdjęciu :D I jeszcze pytanie-czy ten bez się jeszcze uratuje? I czy z tej budlei jeszcze coś będzie? Budleja i tamaryszek to moje jedyne kaprysy, wiem że nie nadają się na tę ziemię, ale są posadzone wyżej w ziemi z domieszką piasku. Tamaryszek jako tako rośnie, ale budleja coś cienko :(

Zdjęcie0444.jpg

Zdjęcie0443.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam Elfir

""ukradłam " sadzonki bluszczu , urwałam normalnie gałązki z większą ilością zdrzewiałej łodygi, teraz mam pytanie czy te sadzonki - gałązki muszą puścić korzenie i kiedy wsadzać do ziemi jesienią czy lepiej przetrzymać w domu do wiosny?

 

Teraz właściwie m ija tydzień a łodygi jakby zaczynają rozmiękać , ślizgają się , może powinnam dać do ukorzeniacza?

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc zaczynając od derenia-mam właśnie tą żółtawą odmianę. "

To dereń biały "Spaethii". Jego młode liście są czerwonawe, taka uroda.

 

tawułki - niektóre odmiany mogą mieć czerwonawe liście, zwłaszcza te o ciemnym czerwonym kolorze, np. "Fanal".

http://www.zieloneprogi.pl/galeria/sprzedazroslin11/Astilbe_x_arendsii_Gloria_Purpurea_2.jpg

 

Natomiast jak czerwienieje gatunek, który powinen być zielony, np. hortensja to zwykle jest to brak fosforu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...