Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

A jak sie pozbyc grzybow z trawnika. Trawka swiezo wysiana w kwietniu i jeszcze dobrze niezakorzeniona. Dzis wyrwalismy wszystkie cholery ale one rosna jak grzyby po deszczu :mad:

I jeszcze na posadzonym zywoplocie z grabow mamy od spodu lisci biale muszki. Psikamiy to juz od miesiaca czyms na mszyce, ale niewiele to daje. Moze jakies wskazowki jak czesto nalezy pryskac albo co poprawic?

Wracajac do pytanie dodaje zdjecia:

 

Grzyby: na takie okazy Topcin sobie tez poradzi i nie wypali trawy?

P1020662.JPG

 

I szkodniki na grabach:

P1020671.JPG

P1020664.JPG

P1020667.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

topsin dlaczego miałby popalić trawę?

 

To sa liście buku a nie grabu. I to jest mszyca zdobniczka bukowa. Topsin jest środkiem grzybobójczym więc na pewno na mszyce nie poradzi, bo mszyca nie grzyb :)

 

Uschnięcie buku może mieć różne przyczyny, na pewno nie mszycę.

Nie wiem po co on jesczze stoi? Żeby zakażać sąsiednie rośliny? Natychmiast wywalić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jak czesto mamy trawy tym topsinem pryskac?

 

Na drzewkach siedzi wszystkich ta mszyca. Pryskamy juz od miesiaca, ale guzik to daje. Ale drzewka uschly te, ktore mszyca najbardziej zaatakowala. U sasiadow tez

 

Turlututu - dla mnie na mszyce najlepszym preparatem jest Karate Zeon, tylko trzeba porządnie wszystko opryskać

 

A grzybki - po co masz likwidować? lepiej dodaj do jajecznicy ;) To są na moje oko-twardzioszki-czyli po teściowemu pincowotki czyli smaczne grzybki jadalne :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir Dziękuję za pomoc, rzeczywiście ten mój krzak przypomina tę tawułę wierzbolistną z tą różnicą, że ma całkowicie białe kwiaty. W internecie jest informacja tylko o czerwonych lub różowych. Czy białe kwiaty mogą być wynikiem rosnięcia w cieniu czy też może to jest taka odmiana? Cała reszta się zgadza-od kształtu liści i ich wybarwienia i ułożenia przez kształt pąków po kolor gałązek. Nie mogę zrobić lepszej fotki bo pożyczyłam aparat :(

 

I jeszcze jedno małe pytanie-czy na mojej dosyć ciężkiej, gliniastej ziemi mogę stosować pod rośliny korę sosnową? Chodzi mi tylko o niewielkie koła wokół drzewek -nie o całe rabaty. Czy taka kora nie będzie w znacznym stopniu utrzymywać wilgoci podczas długotrwałych deszczy? I czy ewentualnie korę mogłabym zastąpić trocinami brzozowymi? Czy nie zrobi się z nich po jednym sezonie pulpa nieprzepuszczajaca powietrza?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

a dlaczego ściólkowanie kora miałoby w czymś przeszkadzać? Kora się rozklada i tworzy próchnicę a próchnica rozluźnia gliny.

 

Trociny do rozłożenia się potrzebują sporej dawki azotu - trzeba uzupełniać nawozami, bo inaczej zabraknie drzewom.

 

Grzyby w trawniku podkradają substancje odzywcze trawie a grzybnia może powodować zółknięcie trawy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Drogi Elfirku, znowu przychodzę po pomoc!

Dwa tygodnie mnie w domu nie było, wracam i co zastaję w ogrodzie?

Świerki mi znowu chorują. A już się miały tak dobrze, dały nawet ładne przyrosty. Możesz podpowiedzieć co im jest? Żółkną im igły :( Czy to jakaś choroba? czy może za dużo deszczu/ za duża susza? (bo albo leje non stop albo znowu słońce pali, że idzie zdechnąć).

 

20130703_140342.jpg

 

Pada mi też buk tricolor zasadzony zeszłą jesienią. Uschnął? Podgryzło go co? słońce popaliły liście? Jak to sprawdzić? czy już po nim? (dodam, że ziemię mam ciężką, gliniastą)

 

20130703_135907.jpg

 

Przynajmniej wierzbie się warunki podobają, bo strasznie urosła. Jak krótko powinnam ją przyciąć?

 

20130703_140509.jpg

 

Mam też takie pytanie: co z robić ze świerkami (pospolite)? Jak były sadzone wydawało się, że odległości miedzy nimi są ok. Teraz już chyba mają ciasno. Przycinać je? czy wyciąć co drugą?

 

20130703_135831.jpg

 

Z góry dziękuję za pomoc!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam też takie pytanie: co z robić ze świerkami (pospolite)? Jak były sadzone wydawało się, że odległości miedzy nimi są ok. Teraz już chyba mają ciasno. Przycinać je? czy wyciąć co drugą?

Przepraszam, że się wtrącę: ja takie świerki (a nawet większe) przesadzałem końcem sierpnia, lub początkiem września i się przyjęły.

Grunt, to podlewanie po przesadzeniu.

Szkoda wycinać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Świerki mi znowu chorują. A już się miały tak dobrze, dały nawet ładne przyrosty.

 

Zalane korzenie lub przędziorki lub mszyce. Trzeba obejrzeć dokładnie.

 

 

Pada mi też buk tricolor zasadzony zeszłą jesienią.

 

Buki nie tolerują wahań poziomu wod gruntowych. Jak to jest u ciebie?

 

Przynajmniej wierzbie się warunki podobają, bo strasznie urosła. Jak krótko powinnam ją przyciąć?

 

Jak najbardziej można przycinać.

 

 

Mam też takie pytanie: co z robić ze świerkami (pospolite)? Jak były sadzone wydawało się, że odległości miedzy nimi są ok. Teraz już chyba mają ciasno. Przycinać je? czy wyciąć co drugą?

!

 

To miał być żywopłot? Czy to mają być solitery? Jak solitery to przerzedzić, powinny rosnąc min 2 m od siebie a nawet więcej.

Świerki też możesz strzyc w małe stożki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Zachorowały mi jakiś czas temu thuje. Popryskałem topsinem 500 ale też dałem jakiś środek do podlewania na grzyba (nie pamietam nazwy) Jak na razie nic się nie dzieje. Chore pędy obciąłem. Ale zauważam w mojej wsi totalną plagę chorobową thuji i wszelakich jałowców. Co to może być? Czy to ten grzyb tak się rozprzestrzenia?

 

http://imageshack.us/a/img818/9990/ztda.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Elfir.

 

Czyli świerki serbskie opryskać i jak to nic nie da to znaczy, że problem tkwi w korzeniach, tak?

 

Jak sprawdzić poziom wód gruntowych? Nie wiem jak jest u nas... :/

 

A jak krótko przystrzyc tą wierzbę?

 

Co do świerków pospolitych, to nie wiem jak je prowadzić... Co radzisz? Co będzie łatwiejsze lub bardziej estetyczne?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej

 

Zachorowały mi jakiś czas temu thuje. Popryskałem topsinem 500 ale też dałem jakiś środek do podlewania na grzyba (nie pamietam nazwy)

 

Skoro nic się nie dzieje to dobrze :)

 

Grzybów które wywołują żółknięcie igieł jest mnóstwo. Niektóre da się rozpoznać dopiero pod lupą (kształ skupisk z zarodnikami).

Dośc powszechnie występujący jest grzyb Phomopsis.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli świerki serbskie opryskać i jak to nic nie da to znaczy, że problem tkwi w korzeniach, tak?

 

Najpierw obejrzeć. Mszyce i przędziorki sa widoczne gołym okiem.

 

Jak sprawdzić poziom wód gruntowych? Nie wiem jak jest u nas... :/

 

A jak było w czasie kopania fundamentów? Podchodziła woda?

O wahaniach lustra wody można poczytać też w opinii geologicznej.

 

A jak krótko przystrzyc tą wierzbę?

Dowolnie - można o połowę, można mniej.

 

Co do świerków pospolitych, to nie wiem jak je prowadzić... Co radzisz? Co będzie łatwiejsze lub bardziej estetyczne?

 

najłatwiejsze będzie zostawienie ich samym sobie :)

To ty musisz określić jaka miała być ich rola w komozycji ogrodu.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfir. Grzegorz i Amelia - też Wam serdecznie dziękuję za rady.

 

A nie zagłuszą się nawzajem te świerki??? Wolałabym zawczasu coś zadziałać... Woda nam nie podchodziła do fundamentów podczas budowy. Więc raczej nie chodzi tu o wody gruntowe. Poza tym jesteśmy na górce (o ile to ma znacznie)... A może to nornica podgryzła korzenie? Czy mogę temu buczkowi jakoś pomóc?

Edytowane przez naberia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro nic się nie dzieje to dobrze :)

 

Grzybów które wywołują żółknięcie igieł jest mnóstwo. Niektóre da się rozpoznać dopiero pod lupą (kształ skupisk z zarodnikami).

Dośc powszechnie występujący jest grzyb Phomopsis.

 

Elfir podrążę temat, Nie chodzi mi o gatunek ale o to co się dzieje z tujami w całej miejscowości. Zapanowała plaga i szukam informacji co może byćtego przyczyną. Słyszałaś o takich rzeczach?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, jeśli pozwolisz zwrócę się o radę: na jesień tamtego roku zakładałam trawnik, a właściwie samozwaniec ogrodnik, który go totalnie spaprał i uciekł :( ziemia się pozapadała i zrobiły się góry doliny, sama trawa wzeszła słabo, jakiś Wimbledon to podobno był. Ogrodnik nie odbiera telefonu choć obiecał to poprawić więc muszę sobie jakoś dać radę sama. Plan jest taki: nawieźć na tę lichą trawę ziemię rozluźnioną piaskiem (mamy tu gliniastą) w miejsca gdzie są dziury i dosiać ten sam gatunek trawy. Czy plan jest dobry czy jakoś inaczej się do tego zabrać? trawnik jest też zachwaszczony (również skrzypem) proszę powiedz jak to ugryźć i czy da się to jeszcze jakoś uratować czy czeka mnie rujnowanie wszystkiego, przekopywanie itd? Czy da się wyprowadzić trawnik z chwastów czy przykryta ziemią trawa ma jeszcze jakieś szanse się odrodzić?

Nie wiem czy mam szukać specjalisty czy mogę jakoś podziałać sama...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...