Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

ja tam znalazłem taka poradę :

"Cebulki zakopujemy w ziemi na głębokości odpowiedniej w stosunku do ich wielkości. Cebulki małe sadzimy na głębokości do 10cm. Cebulki o średnicy większej niż 15mm sadzimy na głębokości około 12cm. Ważne są również odstępy między cebulkami. Powinny one wynosić 10 cm, a w przypadku odmian dużych (osiągających nawet 40cm i więcej) nawet 15cm.

Po posadzeniu podlewamy je regularnie, ale nie za dużą ilością wody. Gleba aż do pierwszych przymrozków powinna być lekko wilgotna. Na zimę, dla bezpieczeństwa można okryć miejsce posadzenia słomą, torfem lub korą i czekamy do wiosny na wschodzenie i kwitnienie.

Ze względu na swój krótki, ale intensywny okras kwitnienia tulipany muszą w tym czasie być nawożone. Najlepsze do tego celu będą nawozy mineralne. Najlepiej jest nawozić ziemię przed posadzeniem w większym stopniu niż po posadzeniu. Przed posadzeniem dodajemy azofoskę, a w czasie rośnięcia co jakiś czas podlewamy płynnymi nawozami do kwiatów."

 

http://www.tulipany.net/blog/sadzenie-tulipanow-krok-po-kroku.html

 

ale Elfir na pewno coś jeszcze doradzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, a ja mam pytanie w temacie hortensji. Wymyslilam sobie hortensję, tylko chciałabym, żeby to był krzew, najlepiej mrozoodporny, długo kwitnący i w dodatku niebieski. Szukam w necie, ale jakoś nic mi nie rzuciło się w oczy. Czy jest taka hortensja w ogóle, czy przesadziłam troszeczkę z wymaganiami i takie rzeczy to tylko w erze?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie istnieje. Klasyczna niebieska hortensja to hortensja ogrodowa - jej pąki zawiązują się jesienią i jak jest sroga zima to przemarzają. Udaje się w miejscach osłoniętych , w cieplł ych rejonach kraju.

 

Podobna, ale odporniejsza na mrozy będzie Hydrangea serrata 'Intermedia' - trzeba ją wybarwiać na niebiesko związkami glinu i utrzymywać glebę lekko kwąsną.

 

Być moze gdzieś znajdziesz mieszańca hortensji ogrodowej, ktory kwitnie na jednorocznych przyrostach, ale są rzadkie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir :)

Potrzebuję Twojej pomocy.

Wymyśliłam sobie doniczkę w łazience. Donica jest pod poziomem posadzki, niemniej ocieplona oczywiście.

Posadziłam w niej wydawać by się mogło pancerne zamioculcasy, niestety nie dają rady. Podejrzewam,że mają zbyt wilgotno, mimo, iż od wsadzenia (jakieś 3 miesiące) nie były w ogóle podlewane ziemia jest wilgotna.

Wiem,że na uratowanie roślin (hodowanych prawie 7 lat ) szanse są niewielkie :cry::cry::cry:,poszukuję więc rośliny , która zniosłaby te spartańskie warunki - niewiele światła, wilgotno i chłodno. Roślina musi rosnąć w górę, do ok metra, przyszła mi więc do głowy sansievieria, lub asplenium.

Co Ty na to ? Dadzą radę ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Elfir:) Podpowiedz mi proszę jak mam stratyfikować nasiona sadźca purpurowego. Czy mam je wysiać do małych kuwetek z ziemią (tak jak na rozsade0 i wstawić do lodówki na 4 tyg, czy wsadzić same nasiona w kopercie, czy wymieszać z niewielką ilością ziemi i wstawić do lodówki?

Kupiłam nasionka niestratyfikowane bo zanim z badylastej sadzonki miałabym kępę to kilka lat by minęło i teraz nie bardzo wiem co mam robić :)

 

Ps. U mnie zima przyszła. -10 na dworze i wszystko przykryte pięknie od tygodnia grubą warstwą śniegu. Liczę na to, że moje roślinki przetrwają. Współczuję głównie tym z południa. U mojej teściowej prawie wszystko powychodziło z ziemi, a drzewka owocowe mają pąki kwiatowe :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich

Elfir przygotowuje się - na razie teoretycznie - do obsadzenia na wiosnę nasypu piwniczki (wejście od północy). Piwniczka obsypana na jesieni ziemią, którą tymczasowo zabezpieczyłem przed obsuwaniem się jombami. Na wiosnę planuje je zdjąć, cały nasyp pokryć włókniną i nasadzić rośliny które korzeniami zabezpieczą nasyp przed wymywaniem ziemi.

Moja prośba: doradź proszę jakimi roślinami obsadzić piwniczkę od stron: zacienionej wschodniej i nasłonecznionych południowej i zachodniej. Chodzi mi o jakieś płożące, które nie będą wrażliwe na wysychanie podłoża.

Z góry dziękuję.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

poszukuję więc rośliny , która zniosłaby te spartańskie warunki - niewiele światła, wilgotno i chłodno. Roślina musi rosnąć w górę, do ok metra, przyszła mi więc do głowy sansievieria, lub asplenium.

 

Jak chłodno, to pomyslałabym nad bluszczem owijanym wokół jakiejś podpory.

Poza tym być może skrzydłokwiat da radę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, z jakimi roślinami najlepiej komponuje się Cornus alba 'Elegantissima'? Chodzi mi o jakieś niższe od niego krzewy...

I jeśli można, to poproszę o jakieś rośliny do cienia, które z cisami i bluszczem dobrze wyglądają, gleba w stronę zasadowej?

 

Cisy formy płożace, irgi zimozielone (Dammera lub szwedzka). Jak chcesz iśc na krontrast to na rynek weszły niewysokie odmiany pęcherznicy "LITTLE DEVIL", poza tym czerwonolistne, niskie odmiany krzewuszek (krzewuszki w słońcu)

W glebie zasadowej dobrze rośnie kopytnik, ciemierniki, przylaszczka i wiekszość paproci (poza wietlicą)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej Elfir:) Podpowiedz mi proszę jak mam stratyfikować nasiona sadźca purpurowego.

 

Nie mam pojęcia, nigdy tego nie robiłam. Kupowałam sadzonki.

To zwykła roślina naszego klimatu, więc pewnie starczy na miesiąc wstawić do temp ok. 0 stopni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir przygotowuje się - na razie teoretycznie - do obsadzenia na wiosnę nasypu piwniczki (wejście od północy). .

 

Prócz róży pomarszczonej, także okrywowe jałowce (ale młode roślinki w pierwszym roku dobrze jest wspomóc wodą, póki nie przerosną gruntu), a z traw do utrwalania nasypów i wydm stosuje się Leymus arenarius

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prośba o poradę jak przygotować ziemię pod trawnik. Celem moim jest poprawienie stosunków wodnych w tej glebie, tak aby trawa rosła lepiej i była mniej podatna na susze. Zamierzam zasadzić szlachetne mieszanki traw unikając rajgrasu. Miejsce jest nasłonecznione więc muszę poprawić stosunki wodne bo na tym piachu wydam fortunę na podlewanie. Obszar to 1500 metrów kwadratowych, z czego 750 chcę zagospodarować pod trawnik. Ziemia jest 5-6 klasa, około 30 cm jest ciemna warstwa, pod nią dosłownie sam piach. Rozumiem, że ten 30 cm dla trawy w zupełności wystarczy, jednak nawet ta wierzchnia warstwa nie jest najlepszej jakości (5-6 klasa). Dlatego wymyśliłem, że z tych 750metrów zdejmę trochę (nie za dużo) i zgarnę na pozostały teren. W miejscu przyszłego trawnika powstanie wgłębienie w stosunku do pozostałego terenu. Wgłębienie to uzupełnie warstwą lepszej ziemi przywiezionej wywrotkami. Jaką ziemię potrzebuję, a może glinę? Mam praktycznie nieograniczony dostęp do obornika bydlęcego, którego też zamierzam użyć. Poradźcie jak przygotować glebę.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz glebę przepuszczalną to i tak wydasz majątek na wodę :)

Próchnica w lekkiej glebie rozkłada się w 3 lata. Obornik na start w ogrodzie będzie ok, ale trzeba co co 3 lata uzupełniać. Jak nawieziesz żyznej, próchnicznej gleby to też z czasem próchnica się rozłoży.

Chyba, że nawieziesz gliny i zmienisz po prostu typ gleby na działce - co pewnie będzie droższe od wykopania studni i podlewania ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sąsiedzi zrezygnowali ze studni bo woda była złej jakości. Nie wiem tylko dlaczego - bo może do podlewania by wystarczyła, ale studnia to jednak wielka niewiadoma. Czyli jednak nie ma dobrej i trwałej metody poprawienia mojej gleby - bo przeciez nawet jak 10cm bym chciał wymienić to jest to duża suma a co dopiero więcej. Warstwa ta humusu ma 25-30cm więc dla trawy faktycznie wystarczy. Myślałem też o mikrokoniczynie, co możesz o niej powiedzieć? Nie zależy mi na trawniku w monokulturze bo to raczej wiejska sceneria i działka rekreacyjna.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...