Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

[...] Perlit zastępuje więc odkwaszony torf.

Nie ulega rozkładowi (bo to skała), ale jest bardzo kruchy i rozpada się na drobny piasek z czasem.

 

Na pewno nie wpłynie znacząco na zwiększenie wilgotności w piaskach :)

Od tego jest glina i próchnica (kompost, obornik)

 

może chodziło o zeolit?

 

Jakieś trzy lata temu reklamowano go w programie ogrodniczym, że zachowuje się jak gąbka.

 

Nie testowałam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trawnik urośnie nawet na czystym piasku, o ile będzie miał stały dostęp do wilgoci - stąd trawniki są najdroższym elementem w utrzymaniu ogrodu. Duży trawnik na piasku to po prostu luksus, jak basen czy kort tenisowy.

ten moj "luksus" z kazdym rokiem zmniejszam :lol2: stanowczo za duzo roboty i kasy na niego poswiecamy a pozytek zaden. wole kwiatki przynajmniej oko ciesza :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, zauważylam, że końcówki niektórych liści mojej Howei są brązowe. Co może być przyczyną? Jak mogę temu zapobiec? Zraszałam ją 2 razy (jest u mnie od tygodnia). Poza tym zauważyłam, że niektóre listki ma przycięte. Pewnie już w sklepie zaczęły brązowieć i je przycięli, żeby ładnie wyglądała... Czy to jej nie zaszkodzi? A może ona choruje?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dostałam ostatnio starą żeliwną brytfannę - nie za głęboką- ktoś dał mi ją z myślą o ogrodzie- bo niby nie rdzewieje -ja mam miejsce na stoliku wykonanym z maszyny do szycia - .Mam pytanie czym byś Elfir obsadziła takie ustrojstwo? .Czy mogę np. połączyć werbenę z groszkiem pachnącym? dziękuję
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w żeliwnej brytfannie można uprawiać rozchodniki i rojniki, jak z linku (sa zimozielone), ale warto zrobić dziurkę w dnie, bo nie tolerują nadmiaru wody (z deszczy).

Inne rośliny trzeba byłoby często podlewać (kilka razy dziennie), bo pewnie woda będzie wyparowywać latem błyskawicznie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam zioła na oknie w różnych dziwnych naczynkach. właśnie w czymś w rodzaju brytfanny metalowej na nóżkach, w konewkach. Wsypałam na dno kamyczki, a na nich stoją doniczki. Każde rośnie w swojej. W „brytfannie” są bazylia, tymianek i mięta.

Duduś, może też tak zrób z tą żeliwną brytfanną.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

pomysł Pestki - na pojedyncze doniczki -jest sprawdzony także u mnie - . Mozna czymś zamaskować - ziemią, kamyczkami, wiórkami etc a w razie czego - można wyjąć doniczki , osuszyć... a na zimę zadołować - jesli są to np rojniki

W zeliwie chyba trudno wywiercić dziurkę

 

u mnie groszek pachnący kiepsko rosnie w skrzynkach i donicach, a werbena i owszem

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na południowej granicy działki u sąsiadki rosną wysokie drzewa - jest tam m.in 20 metrowy świerk. Całość rzuca cień na mój teren, jak wiadomo zimą drzewo 20m rzuca ponad 50 metrowy cień, ale latem już 10-20 metrowy. Wymyśliłem, że posadzę swoje drzewa od tamtej strony ponieważ i tak jest cień od tych wysokich z tyłu więc jeżeli są tam 20 metrowe drzewa, a ja posadzę 10-15 metrowe okazy to sumarycznie cień się wcale nie wydłuży, ale za to osiągne lepsze osłonięcie od wiatrów i prywatność na czym zależy. Ukryje w tym lasku kompostownik itd itp.

 

Oczywiście problem jest z doborem odmian, które poradzą sobie w takiej sytuacji. Od południa mają 90% cień. Od zachodu w odległości 20 jest las na który składają się 10-15 metrowe drzewa. Od wschodu nie ma zasłon.

 

Takie stanowisko w trakcie zimy jest niemalże całkowicie ocienione, ponieważ jak wiadomo słońce wstaje wtedy nie na wschodzie a na południowym-wschodzie, natomiast zachodzi na południowym-zachodzie. Inaczej jest latem, kiedy słońce wstaje na północnym wschodzi i zachodzi na północno zachodniej części. Wtedy światła w zasadzie jest wystarczająco nawet dla średnio wymagających drzewek. Natomiast w tym okresie zimowym jest tam ciemnica. Gleba jest piaszczysta, przepuszczalna. Jakie drzewa sobie poradzą w takich warunkach? Musza to być drzewa dorastające 5-15 metrów, dlatego np. Świerk pospolity odpada. Zrobiłem wywiad i moje typy to:

 

Choina Kanadyjska, Żywotnik Olbrzymi, Buk, Klon, Tuja Szmaragd. Czy znasz jeszcze jakies, które się dobrze sprawdzą?

 

Chcę zachować piętrowość tak by las u sąsiadki był najwyższy a u mnie las niższy.

kwiecien.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rok temu dostałam szałwię omszoną szczepioną na pniu, po przeniesieniu jesienią do domu jeszcze kwitła, urosła, teraz wygląda mało ciekawie, mogę ją przyciąć? na jaką wysokość? Pień ma ok 1m dalej szałwia z 60cm teraz. Na ulotce była informacja,żeby przechować przez zimę,bo zmarznie.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja jeszcze mam pytanie odnośnie gleby na mojej działce, bo chyba nie jest tak źle jak myślałem. Teraz wiem, jak to wygląda bo kopałem doły aby ustalić poziom wody gruntowej z okazji roztopów. Odnośnie tego mam pytanie - wykopałem dół 120cm, zostawiłem na noc i był pusty rano. Natomiast w innym miejscu, niżej nieco położonym dół był wykopany na 150cm - również było sucho, natomiast jak wróciłem za pół godziny to na dnie pojawiła się woda - czy to jest woda gruntowa czy to jest poprostu napływ jakiś?

 

Co do struktury gleby to jest 30cm ciemna warstwa, 30 cm lity piach i dalej rozpoczyna się trzecia forma (czym niżej tym większa jej zawartość). Jest to coś co nie jest lepkie jak glina, ale jednak się lepi w przeciwieństwie do piasku. Jest koloru siwego, co to jest?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir,

mam dwa pytania:

 

- czy bez można posadzić w sporej donicy bez dna?

 

- jakie drzewa liściaste mogłabyś polecić, które spełnią następujące (bardzo wyśrubowane :() wymagania:

* nieduży system korzeniowy (drzewa będą blisko podmurówki płotu)

* całkowita wysokość nie będzie wyższa niż 4-5 metrów (może rosnąć w dowolnym tempie - jeśli da się przycinać i utrzymać roślinę w miarę niską)

* gałęzie zaczną się na pewnej wysokości - np. 1,3-1,5 m

* nie będą produkować soków, ponieważ w zasięgu drzew będą samochody

 

Idealne drzewko wyglądałoby zawsze tak jak na tym zdjęciu:

http://www.drzewa.com.pl/12282-thickbox_default/klon-jesionolistny--flamingo.jpg

 

Stanowisko będzie dobrze nasłonecznione.

 

Moja działeczka jest typowo miejska, przy segmencie, ma 100 m kw., a część, gdzie będą stały te drzewa ma zaledwie ok. 70 m kw. Mój cel jest taki, żeby sobie zasłonić widok na niezbyt ciekawy budynek. Trudno mi określić jaką mam ziemię - na pewnej głębokości jest trochę gliniasta, potem jest cienka warstwa piachu i kilka centymetrów porządnej czarnej ziemi.

 

Nie wiem czy jest to ważna informacja, ale stwierdziłem, że mam za dużo... trawnika i w miejscu, gdzie te drzewa będą stały planuję docelowo geowłókninę + warstwę kamieni.

 

Pozdrawiam,

Michał

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Chcę, aby na rabatach nie rosły chwasty, czym wyłożyć rabatę: agrowłókniną czy agrotkaniną? W sklepach są te dwa rodzaje. Co jest trwalsze i bardziej blokuje chwasty. Mam jedną rabatę wyłożoną agrotkaniną i niestety ale chwasty przełażą np skrzyp.

Pozdrawiam

 

Lepiej posadź okrywowe.

Będzie z korzyścią dla innych roślin.

Przez agrowłókninę i tak prędzej czy później chwasty przerosną, szczególnie właśnie skrzyp.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...