Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Tak się składa, że gleba jest ciężka, gliniasta i niestety po deszczu na działce stoją kałuże. Z tego, co piszesz wynika, że powinienem pozostawić jak najwięcej brzózek - albowiem nie mam dokąd odprowadzić drenażu (wokół sąsiedzi, a rów odwadniający jest daleko).

 

W takim razie posadź między brzózkami derenie białe, pęcherznice. Na brzegach zagajnika kalinę koralową, ozdobne wierzby. A dołem paprocie, tojad, bergenię, języczkę, turzyce, kopytnik. W jasniejszych miejsach tojeść i sadziec.

Jak masz naprawdę mokre miejsce to możesz posadzić pieknotkę.

 

 

ku inspiracji:

http://thebressinghamgardens.com/wp-content/uploads/2012/02/WinterGarden-ab2319-1.jpg

 

A tutaj ogród na takiej mokrej gliniastej glebie w Stanach: http://federaltwist.blogspot.com/2011/07/garden-diary-twilight-with-yellow.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki.

A jak się to sadzi, jaka gleba?

 

Najlepiej korzeniami do gleby :)

 

Laurowiśnia jest wrażliwa na mrozy. Wymaga miejsc osłoniętych, zacienionych zimą, w półcieniu latem.

Gleba obojętna do lekko kwasnej, próchniczna, umiarkowanie wilgotna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Doradź, albo wskaż gdzie poszukac zasad tworzenia nastroju poprzez światło. Oczywiście mój Trzeszczący mąż ;) powiedział, ze od sznura się wstawi 10 lampek i tyle. No ale nie o to tu chodzi, nie? no.

..

 

1. Światło zawsze ustawiasz tak, by nie świeciło sasiadom w okna, na ulicę (może razić kierowców)

 

2. Miejsca wypoczynku wieczornego (np. taras, altana) oświetlac światłem od góry (lampę można zamocowac np. w koronie drzewa, na konstrukcji altany)

 

3. obszar bezpośrednio przed domem od strony tarasu/okna tarasowego mozna oświetlić albo stojącymi lampami albo reflektorem mocowanym gdzieś wysoko, tak by oświtelił większy obszar trawnika - jesli pozwala się biegać dzieciom do późna, lub samemu lubi się pograć w boule wieczorem ze znajomymi.

 

4. Od dołu podświetla się te okazy roślin, które pełnią rolę rzeźb - mające wymyślny kształt korony (kolor nie - w nocy i tak słabo to widać) albo po prostu pojedyncze duże drzewa. Tutaj trzeba uważać, by nie podświetlać zbyt wielu drzew, zwłaszcza gdy stoją jedne z drugimi.

 

http://t3.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRxUMuCkantlLtM8BSbY4IpVyv6LU_9PG6C9tyLKSHdvtwW2qws

http://oakleighmanor.com/wp-content/uploads/2012/12/MG_12952.jpg

 

5. Nastrój - nie zawsze chce się posiedzieć w altanie w pełnym blasku, a tylko posłuchac kumkania żab przy świecach. Wówczas nad altaną mozna rozpiąć kurtynę kalmpek choinkowych. Taką samą kurtyną mozna opleść drzewko w pobliżu tarasu. Jesli wybierzemy mocne LEDy ze ściemniaczem mamy 2 w jednym - mocne światło na imprezy i słabsze na romantyczne tet-a-tet

 

http://www.in-electric.com/wp-content/uploads/2013/11/HomeShow-Pretty-Pergola.jpg

 

6. Podświetlamy te elementy, w które mozna się uderzyć, potknać w czasie wieczornego spaceru (ale raczej w pobliżu domu) - murki oporowe, schody

 

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcR13YONEfaBKsVDVGc7qmrMnXmShHr_YnXzycI8oIc2J6dqX5zE

 

7. Od dołu mozna też podświetlac rabaty z wysokimi trawami ozdobnymi:

http://www.portalflorystyczny.pl/images/ogrod_poradnik/36.jpg

 

8. Lampy stojące muszą mieć osłonę od góry - świecić tylko poniżej pasa i w dół - inaczej będa oślepiać. Czyli nie nadają się lampy w formie kul.

 

9. Możemy też tworzyć efekty świetlne w okolicach wypoczynku rzucając na ścianę, mur cienie roślin:

http://www.ianybox.com/images/small-garden-lighting-ideas1.jpg

 

10. Oświetlenie dzielić na obwody - niech nigdy nie zapalają się wszytskie lampy naraz. Czasem warto posiedzieć na zaciemnionym tarasie oglądając tylko podswietlone drzewa, a reszta niech tonie w mroku.

 

11. Lampy starać się ukrywać, nawet jak są bardzo ładne.

 

12. W bardzo dużych ogrodach, z duzym trawniekim otoczonym starodrzewem, na drzewach, wysoko mozna montować lampy świecace w dół, dające efekt pełni - rzucany jest wówczas delikatny cień zarysu gałęzi na powierzchnię trawnika.

 

http://t2.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcRJYpPAytukvUYpAsMhimf_tZ9pDopA-DC-bDLjmOevSJSe61wL

 

13. Nie oświetlać jednolicie całego ogrodu. Po nocy i tak człowiek rzadko po ogrodzie chodzi na wycieczki. Podświetlić dojście do jakiejś ławeczki w głębi ogrodu, miejsca na ognisko - im dalej od domu tym lampy rozstawione rzadziej. Lampki niech wyznaczają bieg potencjalnej ścieżki a nie rozświetlają każdy kat w ogrodzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir pięknie dziękuję.

 

Mam pytanie czy Ty możesz polecić jakąś firmę produkującą oświetlenie do ogrodu? musze coś przejrzeć, a nie chciałabym się naciąć na kiepski sprzęt :)

 

I drugie pytanie - kupiłam dziś kłącza dalii i celule mieczyków, już sadzić czy poczekac aż nie bedzie mrozów?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój post chyba nie rzucił się w oczy

 

cyt. "Witam , obciachałam moje bzy ( żółty i czarny ) tak żeby została im tylko korona na pniu , jednak oczywiście odbijają jak szalone , czy mogłabym czymś owinąć pień żeby tam nie rosły liście ?' Czy tylko obrywa?

Edytowane przez duduś
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Planuję założyć małą "plantację" żurawiny i borówki brusznicy. Poletko wstępnie ok. 2x3m. Większość żurawiny ale skoro borówka ma właściwie takie same wymagania siedliskowe to myślę sobie że też trochę brusznicy dołożę. Mniej więcej chyba wiem już co i jak tylko jednego jeszcze nie do końca.

Nigdy nic takiego nie robiłem więc opieram się na tym co w necie znajdę a znajduję różne porady czym to ściółkować. Albo że w ogóle, po prostu torfiasta, kwaśna gleba. Albo że generalnie taka gleba ale na górze kilka cm grubego piasku/żwiru albo że na tym torfie kora. I szczerze mówiąc nie wiem co najlepiej. Wszystko da się zrobić ale nie wiem na co się zdecydować. Nie ma to być żadna plantacja zmechanizowana tylko małe poletko z kilkudziesięcioma krzaczkami obrywanymi z owoców "tymi ręcami":p na użytek własny(w przyszłości planowana także produkcja "żurawinówki" na potrzeby własne:p) Poletko w miejscu słonecznym między trawnikiem a moimi uprawami warzywnymi.

Jakieś rady ogólne i co do tego ściółkowania???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytam o oleandra;

 

w donicy, rozłożysty i wysoki już na 3 m, stoi w garażu przy oknie;

ma drobne, blade, przysuszone ( mimo podlewania) liście i pełno pączków - jedne jeszcze chyba zeszłoroczne i nowe już też;

 

muszą go jakoś reanimować,

wymienię mu wierzchnią warstwę ziemi, zasilę, ale myślę czy nie obciąć tych pączków - co by nie wysilał się na ich utrzymanie tylko ''zainwestował'' w liście i ogólną kondycję;

szkoda mi go, wyhodowałam go z sadzonki i taki pokaźny ładnie by się prezentował na tarasie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir pomoz, picea orientalis aureospicata i picea pungens hoopsii jak one szybko rosna? w zszp jest napisane "wzrost typowy dla gatunku" czyli jaki? szybko, wolno? srednio ile cm na rok? o ich wysokosci wiem, interesuje mnie tylko szybkosc wzrostu. mam oba i ze wzgledu na postawiona niedawno altane musze je przesadzic w inne miejsce, wczesniej rosly w miejscu gdzie nieistotna byla szybkosc wzrostu teraz jednak juz to ma znaczenie.

 

czy w jakis sposob mozna spowolnic wzrost oczywiscie nie ucinajac po chamsku czubka "choinki" ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tez mam ale mnie sie wydaje, ze on ma przyrost kilka(nascie) cm rocznie, pytam bo mam wrazenie, ze niektore rosliny jak sa male to jakos wolno rosna a potem nagle jak burza ida :D

i dlatego dalam buzke z przymruzeniem ;) przeciez wiem, ze sie nie ucina:lol2:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam wszystkich miłośników ogrodów. Elfir chciałam prosić o pomoc w zaprojektowaniu mojej działki.- niecałe 1 000 m2 - w doborze krzewów i drzew ozdobnych. Podobają mi się wszelkiego rodzaju iglaki, byliny, wrzosy i trawy ozdobne. Podobają mi się karłowate formy krzewów. Rośliny od frontu nie muszą być wysokie, nie zależy mi na intymności ponieważ dom stoi 15 m od ulicy. W środku ronda rosną dwie 5 letnie brzózki. Tutaj tez chciałaby mieć coś ciekawego. Problem jest wąska i długa cześć działki za domem, jak ją fajnie zagospodarować. Podłoże działki jest gliniaste.

Marzy mi się łady trawnik i żywopłot podsypany korą i białymi kamyczkami. Myślałam do "wrzuceniu" drzew liściastych w żywopłot. Od frontu przy płocie rabata z trzema drzewkami na dniu( np.klon), poniżej pomiędzy dwa niższe drzewka a wszystko posadzone na krzewach jałowca i bukszpanu.

Czy został mi tylko szpaler tuj szmaragdowych? :)

Dziękuję za pomoc

 

projekt ogrodu.jpg

Edytowane przez meg83
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

meg83, na Twoim planie najbardziej rzuca się w oczy gigantyczny podjazd w najatrakcyjniejszej części działki (wjazd masz od strony południowej).

 

Brzozy szybko urosną i będą zacieniały dom. W sprawie odgradzania się roślinnością od sąsiadów - zastanów się czy na całej długości ogrodzenia czy wystarczy punktowo. Sąsiedzi mają już jakieś nasadzenia - bo może myślą podobnie jak Ty i już posadzili rząd tujek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ms. dziękuję za sugestie. Fajny pomysł z punktowym odgradzaniem, bo nie chciałabym szczelnie zamykać przestrzeni. Ale jak to zrobić? :/

Jak rozplanować posadzenie roślin, w jednym rzędzie czy szerzej, jakie rośliny fajnie się komponują? W jakich ilościach? Zielona jestem :)

meg83, na Twoim planie najbardziej rzuca się w oczy gigantyczny podjazd w najatrakcyjniejszej części działki (wjazd masz od strony południowej).

 

Brzozy szybko urosną i będą zacieniały dom. W sprawie odgradzania się roślinnością od sąsiadów - zastanów się czy na całej długości ogrodzenia czy wystarczy punktowo. Sąsiedzi mają już jakieś nasadzenia - bo może myślą podobnie jak Ty i już posadzili rząd tujek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir i inne mądre ogrodowo głowy, czy możecie zdiagnozować moją koreankę??

 

To już druga, która umiera :(

CIMG9417.JPG CIMG9418.JPG

 

jak mogę jej pomóc ??

 

pytanie nr2

Wsadziłam kilka dni temu magnolię pośrednią. Dość duże drzewko (3-4 m), czy powinnam ją zasilać nawozem by w przyszłym roku kwitła.

 

Pytanie nr 3

 

Co mogę posadzić pod moim dziwnym jałowcem, by sensownie wyglądało i pomogło mu się wtopić w otoczenie ?

Nie ukrywam, że to dziwne cięcie, było koniecznością, gdyż ciężarówka wjeżdżająca na działkę, połamała jedną stronę krzewu, a trochę zal było mi go wyciąć.

Rzeczony jałowiec

CIMG9427.JPG

 

Myślałam o trawach ozdobnych o lekkim pokroju, jak: Amazon mist, Frosted Curls,(turzsyce) i np Pony Tails (ostnica)

 

dobry pomysł ??

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E

 

I drugie pytanie - kupiłam dziś kłącza dalii i cebule mieczyków, już sadzić czy poczekać aż nie będzie mrozów?

 

Czekać. Z daliami do maja, Gladiole można wcześniej (trzecia dekada kwietnia). Ja będę wysadzał od połowy kwietnia, jeśli prognozy długoterminowe będą pomyślne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Przychodze po prośbie, może ktoś madry sie nad tym pochyli:rolleyes: Kiedys pokazywałam ten kawałek ogrodu i radziłaś zrobienie łukowej rabaty (po drugiej stronie bedzie podobnie, ale po kolei;) ) i tak też sie stało;) Teraz pytanie co tam posadzić. Rabata ma 6,5x3,5m, wystawa pd-zach, ziemie wymieniliśmy całkowicie na czarnoziem z dodatkiem obornika. Marzą mi się hortensje, trawy ozdobne, może róża okrywowa, ale musialoby tam byc tez cos wyzszego, i zimozielonego. Może ma ktoś jakiś pomysł jak to ugryźć i z czym? Z góry dziękuję:)

 

Acha, wierzba stamtad zniknie;)

 

http://i1371.photobucket.com/albums/ag318/agalind/IMG_0004_zps0c4d87bd.jpg

 

http://i1371.photobucket.com/albums/ag318/agalind/IMG_0003_zpseb06a17d.jpg

 

http://i1371.photobucket.com/albums/ag318/agalind/IMG_0001_zpsfd9e3403.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...