Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Pierwsze - świerk serbski na którym część nowych pędów przybiera taki kolor. Przerabiałem to już dwa lata temu - pędy najpierw żółkły, później robiły się prawie śnieżnobiałe. Miejsca, w których się to pojawiało zamierały na rok. Później rozwijały się normalnie. Świerk nie był niczym nawożony.

8tRyEuBC6aBtARRYGqG455aINWBall2WcvASQ6BeocE=w886-h828

 

 

Może ma z tamtej strony za ciemno? Możesz spróbować nawieźć nawozem z magnezem.

 

 

 

Dereń - za słonecznie i za sucho.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli nie ma pąków kwiatowych w ogóle to w zeszłym roku miał za sucho.

 

W tym roku moje krzewy, które zwykle tworzą pąki kwiatowe pod koniec sezonu wegetacyjnego, kwitły baaardzo słabo - dereń jadalny, pigwowce i magnolia. Też podejrzewałam, że winna jest ubiegłoroczna susza.

 

Kwaśnolubne nawadniałam, więc nie ucierpiały.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie mam pojęcia.

nawóz zawsze stosuje wg tego co jest napisane na opakowaniu.

 

Producent zaleca:

W przypadku młodych drzew i krzewów ozdobnych (do 4 lat) należy dawkować saletrę amonową w wysokości 0,12 kg nawozu na 10m² powierzchni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, ale mocznik ma wiecej azotu procentowo niz saletra :)

 

A co polecasz? Wczesniej podlalem BioFlorinem (0,2% tez dolistnie), ale to glownie na P i K oraz mikroelementy. Azotu musze przy tym trawsku wiecej dostarczyc, a zasolic gleby nie chce za mocno.

Myslelm o 0,5-0,7% roztworze tej saletry (5-7gr nawozu w 10l wody), ale potrzebuje potwierdzenia fachowca, bo to moje widzimisie na podstawie grzebania w necie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mirku, ale mocznik ma wiecej azotu procentowo niz saletra :)

 

A co polecasz? Wczesniej podlalem BioFlorinem (0,2% tez dolistnie), ale to glownie na P i K oraz mikroelementy. Azotu musze przy tym trawsku wiecej dostarczyc, a zasolic gleby nie chce za mocno.

Myslelm o 0,5-0,7% roztworze tej saletry (5-7gr nawozu w 10l wody), ale potrzebuje potwierdzenia fachowca, bo to moje widzimisie na podstawie grzebania w necie.

 

Wiem że ma. I zastosowany w zalecanym stężeniu jest bezpieczny. Natomiast roztwór saletry nie. Chociaż używam- doskonały do wytłuczenia mchów a zwłaszcza wątrobowców. Efekt natychmiastowy. Tanio i ekologicznie... byle nie chlapnąć na inne zielone.

Zrób talerze wokół drzewek, daj nawóz, korę i tyle.

Chcesz poparzyć to pryskaj, Twoje drzewka. Tylko pamiętaj, że do pozyskiwania składników mineralnych roślina ma korzenie. Liście służą do fotosyntezy. Owszem, można interwencyjnie uzupełnić braki, np. mikroelementów. I tyle.

Chciałbyś żyć na kroplówce?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może ma z tamtej strony za ciemno? Możesz spróbować nawieźć nawozem z magnezem.

 

Dereń - za słonecznie i za sucho.

 

Dziękuję za poradę - derenia staram się nawadniać codziennie, ale istotnie jest w miejscu bardzo nasłonecznionym, podobnie zresztą jak świerk. Tego ostatniego spróbuję ponawozić i poobserwuję co dalej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir chciałam się Ciebie poradzić...

 

działka ogrodzona to można zacząć pomału coś sadzić... dookoła mąż chce tuje - ja sama nie wiem, chyba wolałabym bukszpan... zależy mi na takiej ścianie gęstej :) i najlepiej zimozielonej - podpowiesz??

glebę to mamy glinę totalną! woda stoi i stoi, bo kiepsko chłonie to... no i teraz pytanie:

czy powinniśmy wybrać trochę i nawieść ziemi coś do nasadzeń?? czy można na takie podłoże??

bo jedni mówią, tak drudzy inaczej

 

działka była kiedyś polem uprawnym: żyto czy coś tam :-P

ziemia kategorii III/IV

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

na żywopłot z bukszpanu poczekacie tak z 20 lat :)

Musicie otaczać żywopłotem całosc działki?

 

Może tylko w najbardziej newralgicznych punktach, gdzie zagłądacie sobie z sąsiadem w okna? A w innych miejscach zastosować przesłony z roślin, ale nie w formie żywopłotu.

Czy sasiedzi mają coś nasadzone wzdłuż swoich granic?

 

Na glebach słaboprzepuszczalnych problemem będzie zagniwanie korzeni. Mało gatunków toleruje stagnujacą wodę. Zwykle zwiększa się przepuszczalność nawożąc jednocześnie drobnego żwiru i obornika (lub innego nawozu organicznego). Całośc trzeba razem przeorać.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aż tyle lat?? o kurna... to odpada :(

 

my nie mamy żadnego sąsiada :D ale sąsiadujemy z dwóch stron z uprawianym polem i strasznie się kurzy :(

więc potrzebne coś co nam zatrzyma choć trochę tego - czyli tylko tuje?

 

czyli jednak przemieszać z tą gliną najpierw by trzeba było.. okej, zrobi się jesienią i roślinki na wiosnę dopiero najwyżej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zimą to nie wiem jak jest - ale pewnie będzie tylko śnieg z pól nawiewał, ale to zatrzyma się na siatce...

 

zimozielone - dla koloru w ogródku zimą, tyle tylko :)

a gęste liściaste to drzewka jakieś masz na myśli???

jakieś w miarę szybko rosną?

 

im szybciej urosną tym też szybciej będziemy mieć cienia troszkę, bo teraz to normalnie plaża :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi o całkowitą rezygnację z zywopłotów, ale o takie ich ustyuowanie by ochraniały wypoczywających, ale jednoczesnie nie były murem oddzielającym ogród od otoczenia

 

spójrz na ten zdjęcie:

http://www.sierbestratingzaak.nl/wp-content/uploads/2011/05/landelijk6.jpg

 

Tylko taras ujęty jest w zimozielone ramy dla ochrony przed wiatrem - a dalej wzrok ciągnie się po horyzont przez pola. Krajobraz urozmaicony jest porozrzucanymi kępami krzewów i połacami traw ozdobnych

 

A tutaj:

http://www.vangeldertuinen.nl/wp-content/uploads/2014/02/tuinaanleg-landelijke-moderne-tuin.jpg

Zywopłoty są ,ale jako porozrzucane w przestrzeni bryły a nie ogrodzenie

 

inne przykłady:

http://www.inrichting-huis.com/wp-content/afbeeldingen/mooie-tuin-mooiere-omgeving2.jpg

http://www.mienruys.nl/site//assets/pictures/_medium_Goes_Withagen_Diepenheim_6.jpg

 

 

Na wilgotnych glinach świetną osłoną beda wierzby - na dodatek doskonale wtopią się w krajobraz.

Do tego rodzime kaliny, irgi krzewiaste, bez czarny.

Oczywiście niekoniecznie blisko domu, ale w dalszych rejonach ogrodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...