Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

jesień jest bardzo dobrym okresem do sadzenia. A drzewa kopane z gruntu sadzi się dopiero pod koniec października i w listopadzie.

 

jak chcesz szybko to posadź wierzbę płaczacą :) lub inne wierzby

 

Na glinach możesz uprawiac klon srebrzysty, klon jawor, buki, graby, glediczje, grujecznik, orzecha, jabłonie ozdobne, deby szypułkowe, lipy, jarząb turyndzki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfir za informacje odnośnie brzózek.

Mam jeszcze pytanie co do krzewuszki Nana Variegata - podobno można ją formować w kulę. Cy moge ją przyciąć już teraz? Czy czekać do wiosny? Nigdy jej jeszcze nie cięłam - mam ją trzeci sezon, ale dopiero w tym wybujała. Jak ją przyciąć, by powstała ładna kulka?

 

20140827_192328zm.jpg

 

 

Przy okazji chciałam się poradzić Ciebie: planuję zmiany na tej rabacie - wysadzę pigwowca i różę tą po lewej stronie. Myślę też, żeby przesadzić tego świerka Silberlok, który rośnie z przodu (to dobry pomysł?). Co posadzić w ich miejsce, żeby rabata wyglądała weselej?? A może pozbyć się właśnie tej krzewuszki (choć trochę mi jej szkoda)? Dołączam kilka ujęć rabaty. Pozdrawiam.

 

DSC00576zm.jpg

 

DSC00575zm.jpg

 

 

DSC00577zm.jpg

Edytowane przez naberia
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, bardzo proszę o pomoc

 

Bardzo potrzebuje pomysłu, jaki gatunek najlepiej nadaje się na wąski(max 1m), wysoki, najlepiej iglasty, wschodni żywopłot. Dodam, że najlepiej, aby nasadzenia żywopłotowe nie rozwijały rozległych korzeni bo to 4m od podpiwniczonego domu.

Nie chciałabym żywotników, ale boję się, że nic innego nie wymyśle, ślęczę nad tym od roku i ciągle pojawia się jakieś ALE. Jestem już tym zrezygnowana, nie mam wyobrażenia jak te rośliny będą wyglądały za jakiś czas???

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i do tego jedną z najbardziej trujących roślin na świecie!!!!

 

cyt:

Rycyna

 

Rycyna jest białkiem pochodzącym z rącznika, afrykańskiej rośliny przypominającej mlecz. Największe stężenie trucizny jest w nasionach. Dawka śmiertelna w postaci aerozolu dla człowieka to aż 0,3 mg. Zatrucie rycyną powoduje śmierć w czasie od kilkudziesięciu godzin do pięciu dni.

 

Podczas I wojny światowej robiono pociski z talkiem nasączonym rycyną oraz wytwarzano aerozol (tzw. agent W). Eksperymenty zawieszono, bo nie znano jeszcze odtrutki na rycynę, jednak w czasie II wojny wyprodukowano ok. 1700 kg tego związku. Przygotowywano także bomby chemiczne z rycyną.

 

Działanie rycyny polega na hamowaniu syntezy białek w organizmie. Jest ona jednak częściowo trawiona w przewodzie pokarmowym. Śmiertelność przy zatruciu nasionami rącznika wynosi ok. 1,9%. Obecnie rycyna znajduje zastosowanie w terapii nowotworowej.

 

O rycynie zrobiło się głośno za sprawą agenta KGB, który wstrzelił pod skórę bułgarskiego dysydenta 0,5 mg trucizny w malutkiej kulce. Mężczyzna zmarł po kilku godzinach.

http://i.wp.pl/a/f/jpeg/27211/rycyna-afp.jpeg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie co do krzewuszki Nana Variegata - podobno można ją formować w kulę.

 

Aby nie tracić kwitnienia w roku następnym zaleca się cięcie zaraz po kwitnieniu. W kulkę :)

 

Co do rabaty - może dodaj więcej krzewuszek? Aby rośliny rosły w grupach a nie pojedynczo.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...