Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Witaj, Elfir:)

mam pytanie dotyczące doboru gatunkowego. Planuje ogród w stylu modernistycznym, nowoczesnym w związku z tym przydałoby się zasadzić dużo traw. Słyszałam że trawy są mało wymagające. Ale czy wszystkie? chodzi mi takie gatunku jak miskant chiński 'zebrinus' rozplenica , kostrzewa siwa itp. ewentualnie jeśli są jakieś godne polecania gatunku, które pasowałyby do ogrodu modernistycznego, proszę o podpowiedz:)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Droga Elfir,

Mam kilka pytań i z góry dziękuje za odpowiedź :-)

1. We wtorek posadziłam cisy baccata 1,5m wykopane z plantacji. Zapodalam im mikoryzę uniwersalną żeby się zaadaptowały. Czym najlepiej je ściółkowac? Cisy, z tego co wiem, nie lubią kwaśnej ziemi, a kora podobno zakwasza podłoże. One rosną w rzędzie i maja tworzyć żywopłot, który zaczne formować w marcu. Jak dużo podlewać teraz te cisy? Czy codziennie po 1 konewce (takiej typowej ogrodowej) na 1 egzemplarz wystarczy?

2. Jutro posadze też 15 sporych bukszpanów (50cm wys. i średnicy) również kopanych z plantacji. Czy do dołka nasypać torfu czy czegoś innego? Czy okryć je na zimę włóknina? Dodam, że mieszkam na Dolnym Śląsku, a buksy będą rosły po wschodniej stronie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie dotyczące doboru gatunkowego. Planuje ogród w stylu modernistycznym, nowoczesnym w związku z tym przydałoby się zasadzić dużo traw. Słyszałam że trawy są mało wymagające. Ale czy wszystkie? chodzi mi takie gatunku jak miskant chiński 'zebrinus' rozplenica , kostrzewa siwa itp. ewentualnie jeśli są jakieś godne polecania gatunku, które pasowałyby do ogrodu modernistycznego, proszę o podpowiedz:)

 

miskant wymaga wody; kostrzewa jest sucholubna;

Mozesz uzyc wielu gatunkow traw; zaleznie od efektu jaki chcesz uzyskac - ogrod suchy, preriowy, lesny. Pamietaj, ze miskanty wybijaja pozno i warto podsadzic je od frontu trawami wczesnymi albo bylinami

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir zrobiłam ziemię glebogryzarką,nawiozę piachu lub żwiru,zastanawiam się nad posianiem peluszki lub łubinu żółtego,myślisz,że to dobry pomysł?

teraz to chyba za późno na to?peluszkę czytałam ,że w marcu się sieje.W tym roku nie chcę już trawy robić ,wolę przygotować ziemię na przyszły sezon.co radzisz?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może jeśli wzbogacać glebę teraz, to rozsypać obornik przekompostowany, przekopać i zostawić bez grabienia – jak ostra skiba po orce jesiennej.

W mojej okolicy wiosną i jesienią pojawia się 2 takich co rozwożą ziemię kompostową, torf i przekompostowany obornik bardzo tanio. Może warto, żeby Basia popytała u siebie. Ja dowiedziałam się w pobliskiej szkółce od pracowników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

mam pytanie o dobór, bo nie mogę się*zdecydować na krzaki :-) chodzi o niewielką kompozycję wzdłuż moich okien

 

Kolumnowe Blue Arow ( jak radziła mi, Elfir ) będą trzy sztuki koło siebie. W ich " nózkach" będzie irga, tylko nie chcę takiej okrywowej leżącej ale wzniosłej trochę i aby miała b. dużo owoców, wydaje się, ze będzie fajnie się komponować na tle tych iglaków.

No i nie mam pomysłu na krzak, który wypełni przestrzeń pomiędzy Blue Arow, czyli pięc krzewów - blue Arow irga ( ? ) , blue arow irga (?) ,blue arow irga, ( krzew ? )

Krzew nie musi być zimozielony, najlepiej lekki który udelikatni kompozycję, nie będzie się*rozpychał, lekko formował się w kule. Podoba mi się trzmielina oskrzydlona ale ona będzie ładna tylko na jesien a pozostałą czesc roku ta kompozycja będzie zbyt zielona ...

 

 

A druga kompozycja z dwoma kolumnowymi, też gdzie Elfir podpowiedziała mi wiśnię Amanogawa, to już wogóle nie wiem z czym połączyć :-( Musi byż tez na zasadzie jak wyżej. Coś w nóżkach i coś pomiędzy wiśniami.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, mi się nie podobają ogrody, tzw Angielsko - sielskie. Lubię zaplanowany ład i spokój na ogrodzie.

 

Wydaje mi się, ze taka naprzemienność gdzie występują drzewa a pomiędzy mniejsze, delikatne rośliny nie będzie tandetna i dotyczy to tylko częsci ogrodu. Jesli chodzi o pozostałe planowanie roślin bez drzew to robię*to grupami , nie naprzemiennie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nasz trawnik wysiany ręcznie z mieszanki takiej:

http://www.rolimpexnasiona.pl/index.php?obiekty_id=83

 

obecnie trochę pożółkł.

Czy to normalne? Gleba jest wilgotna, nawet nawodnienie wyłączylismy.

 

I jak taki trawnik do zimy przygotować?

Nawozić czymś?

Słyszłąma ze niektórzy saletrą sypią (?) albo czymś innym chemicznym :D

 

Z góry dziękuję za pomoc.

Edytowane przez Mila_Wroc
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...