Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

1.Powiedz mi jakie drzewa tu posadzić, żeby były szczepione na pniu, na 180-200m, zielone i żeby nie rosły powyżej 5 metrów. I nie może to być klon globosa, bo zbyt grzmotowaty, zwalisty, nie pasuje do reszty. Chciałabym posadzić te drzewa na planie prostokąta, żeby stworzyć taki dodatkowy, zacieniony taras na trawie.

 

Żeby zacieniało taras, musiałoby mieć rozłożystą koronę. np. wisnia Fukubana, Fugenzo. Z mniejszych wiśnia Brillant

Poza tym można posadzić wielopniowe formy świdośliwy i wyprowadzić parasolowatą koronę.

 

***

Pogoda - ja mam zaplanowany ogród z sucholubnymi (xeriscape) na przeważającej części działki.

Przy trawniku i dużej liczbie kwitnących krzewów i bylin to albo doskonałe warunki siedliskowe (np. nad rzeką, jeziorem) albo system automatycznego nawadniania.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj Elfir pytałam już na innym forum ale może tutaj też ktoś mi podpowie ," która z lawend najmniej się wykłada i najdłużej kwitnie? Moja kupiona w zeszłym roku już w lipcu przekwitła. Może z tej stronki http://www.plantacjalawendy.pl/galeria.html lub tej

http://www.szkolka-przytok.pl/pl/c/Lawenda-Lawandula/434

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

nie wiem.

musiałabym uprawiać kilka odmian, aby móc porównać. A na razie mam oświadczenia z dwoma - dziką i "Hidcote". Gdzie Hidcote jest mniejsza i bardziej zwarta od dzikiej. Ale różnicy w kwitnieniu nie widziałam. W tym roku kupiłam "Silver Mist". Mam wrażenie, że kwitła stosunkowo wcześnie jak na lawendę, dlatego dwa tygodnie temu była już przycięta i kwitnie powtórnie, ale ma mniejsze kwiatki. Z drugiej strony może to być wina braku zimy w tym roku.

 

btw: Gosso i Grapenhall to nie jest Lavandula angustifolia tylko Lavandula x intermedia.

Widzę którąś z nich u sąsiadów - mają prawie 1 m wysokości z kwiatami i rozkładają się w wielką półkulę.

Edytowane przez Elfir
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, to pewnie przypaliło go silne słońce. On ma zbrązowienia tylko na białych częściach liści, prawda? Zalecają sadzenie go w półcieniu, ale w tym roku pewnie i to niewiele by pomogło.

U mnie przypaliło listki wierzby Hakuro-Nishiki. Ma podobny koloryt jak Twój klon.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A tego Ci nie powiem. Ja swojej wierzby nie przycinam teraz. Jest gęsto ulistniona. Przypaliło te zewnętrzne liście. W środku jest ładna. Poczekam i zobaczę czy dalej te listki nie obsychają.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

do tego dodaj szałwię lekarską - tworzy piekną kępę liści (kwitnie tak sobie ale i tak bardziej lubię tę lekarską niż ozdobną), pieknie wyglada też hyzop - mój ma rózowofilotowe kwiaty) dodaj niskie oregano - jest w kilku kolorach i "smakach".

Z jednorocznych sieję majeranek i cząber. Pietruszka tez jest dekoracyjna - szczególnie karbowana.

Swoją miętę - dwa gatunki ujarzmiłam w skrzynce - dośc wysokiej - rozłazi się strasznie :yes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczypiorek wieloletni, Tataraczku :), kwitnie pięknie dodatkowo.

Szałwia omszona jest dostępna w 3 kolorach, ale to raczej ku ozdobie.

Rizmaryn u mnie zimuje i rośnie szaleńczo.

A tymianek masz tylko jeden? Bo są różne, np cytrynowy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziewczyny, i Tatarak i Pestka, jak to z tym rozmarynem macie?

Czyli część nadziemna Wam wymarza, czy po prostu roziewa się co roku?

Ja mam 4 letni rozmaryn w donicy, ok listopada wjeżdza do domu, troche marnieje, potem ok marca "wyjeżdza" z powrotem na taras... Aromat ma taki jak z basenu Morza Śródziemnego:p te jednoroczne łodyżki - roślinki... moim zdaniem, to nie to

Teraz dużego romarynu szkoda mi dać, aby przekonać się , że wytrzyma w gruncie....

 

PS a propos szałwii, Pestko, poprzednio pisałam o szałwii lekarskiej (officinalis) nieco inna od ozdobnej

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

U mnie rozmaryn siedzi na wyniesionej rabacie. To jest od kilku lat ta sama karpa. Wiosną śninam jak trawy ozdobne. Odbija i jest bardzo duży i gęsty co roku. Nie okrywam. Nawet o tym nie pomyślałam, że on może być wrażliwy :)

 

Szałwia omszona, szczypiorek i rozmarym w tym roku 6 czerwca. Teraz rozmaryn jest ponad 2 razy wyższy.

 

2014_06-06czerwiec-IMG_8569w.jpg

 

Ave, wiem, że inna, ale myślałam o dodaniu czegoś co jest wieloletnie na 100%

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pestko a co z aromatem tego rozmarynu? Czy ten Twój ma zdrewniałą część dolną? Mój jest jeszcze nie ścinany (podskubywany i owszem;) ) i chyba mniej okazły!

Jutro zrobie fotkę mojego, mam jeszcze jeden - tegoroczny, może wysadzę do gruntu?

A moja szałwia officinalis jest na tym samym miejscu juz kilka lat.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...