Miesięcznik Murator ONLINE

Skocz do zawartości

Recommended Posts

Elfir, czy byłoby możliwe przyklejenie wątku z adresami sklepów internetowych i szkółek? Czy też kłóci się to z polityką Muratora?

 

Wiele razy w różnych wątkach podawałam listę. Z pomocą ocen od forumowiczów można byłoby stworzyć naprawdę przydatny i godny zaufania zestaw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Elfir, a jak można go uaktualnić?

Idealnie byłoby, gdyby można było wstawić w wątku na początek jako pierwszy post, w którym byłaby lista sklepów i szkółek z krótkimi opisami do każdego linku.

Wtedy maderator mógłby uaktualniać tę listę, powiedzmy kilka razy w sezonie, na podstawie wpisów forumowiczów.

 

4 lata temu podawałam listę http://forum.muratordom.pl/showthread.php?15884-SZK%C3%93%C5%81KI-SKLEPY-internetowe-z-wysy%C5%82k%C4%85-sprzeda%C5%BC-internetowa/page3&highlight=sklepy%20internetowe

Jest kilka kolejnych postów po tym głównym nr 101.

Trochę od tego czasu się zmieniło. Przekopiuję do nowego postu (na końcu oczywiście), czyli na 5 stronie i uaktualnię.

Na razie tak chyba będzie najlepiej.

Mogłabym zaglądać tu i na podstawie wpisów forumowiczów rozszerzać i uaktualniać listę, ale mój post w końcu i tak zagubi się w środku wątku. Gdyby dało się go przenieść na początek, to edytując go mogę uaktualniać.

 

Mam ogólną uwagę do systemu wątków na forum – ciężko jest wyszukać tematy tak z marszu osobom, ktore nie są dobrze zadomowione. Uważam, że strategiczne wątki powinny mieć osobny temat, albo zawsze znajdować się na początku listy wątków w temacie.

Np. w Pamiętajcie o Ogrodach na górze listy wątków powinien być ten, gdzie umieściłaś listę roślin na różne warunki. Jest najważniejszy. Drugi bardzo wazny to ten ze szkółkami.

Edytowane przez pestka56
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłoby super, gdyby był wątek z aktualnymi szkółkami. Nowe osoby, w tym i ja czasem nie mamy aż tyle czasu, żeby wszystko przewertować, bo wszyscy teraz żyjemy w biegu,

Poza tym z moich skromnych doświadczeń wynika, że niektóre szkółki się pogarszają, inne wręcz przeciwnie.

A że forum jest bardzo użyteczne - nie mam najmniejszej wątpliwości. Dzięki wiedzy i życzliwości wielu osób można uniknąć wielu błędów i niepotrzebnej pracy.

W każdym razie człowiek nie czuje się osamotniony ze swoim problemem.

Z ogólnych wrażeń z objeżdżania szkółek zauważyłam, że w powiecie piaseczyńskim jest całkiem jeszcze przyzwoity poziom cen, ale już w powiecie pruszkowskim, ceny są kilkadziesiąt % wyższe. Warto byłoby jeszcze znać specjalizacje poszczególnych szkółek, choć to można sobie wygooglować na stronach Związku Szkółkarzy Polskich, choć nie wiem na ile tamte wpisy są miarodajne.

Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Np. w Pamiętajcie o Ogrodach na górze listy wątków powinien być ten, gdzie umieściłaś listę roślin na różne warunki. Jest najważniejszy. Drugi bardzo wazny to ten ze szkółkami.

 

Problem w tym, że Redakcja wkleja masowo swoje tematy z linkami do filmów.

Musieliśmy poodklejać mnóstwo najczęściej poruszanych tematów, bowiem zdarzało się tak, że pół strony wyników to były tematy przyklejone i nie było miejsca na bieżące.

 

A przyklejanie tematu z linkami jest formą bezpłatnej reklamy dla tych sklepów, co kłóci się z polityką właściciela forum.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ketmia - nie wiem jak u was, ale ona kwitnie w zasadzie od sierpnia dopiero. U mnie kilkakrotnie wymarzła.

Najdłużej i niezawodnie kwitną hortensje wiechowate, róże okrywowe i budleje.

Ale skoro to jest front zalecałabym dodać coś zimozielonego, prócz tej lawendy, np. formowane bukszpany czy cisy.

Piasek najlepiej wzbogacić o glinę i próchnicę z kompostu.

 

Bardzo dziękuję! Zrobię jak radzisz, choć zaryzykowałam z ketmią i dziś jedną wsadziłam :) Dosadzę hortensję, różę i bukszpany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Okazuje się, że mam problem nie tylko z chorą różą, ale też mam początki mączniaka na nowym rododendronie :sick: Czuję, że ten ogród zaczyna mnie przerastać, a zaczynało się tak pięknie.... Posadziłam rododendrona (odmiana yakushimanum Tina Heinje) w cieniu, ale rabata jest poniżej poziomu kostki i jest w zagłębieniu. Pewnie powinnam je posadzić wyżej, tak jak azalię? I teraz jak zrobię oprysk na mączniaka - a zaatakowane mam kilkanaście najmłodszych liści - to mam je po oprysku usunąć? czy zostawić?

I drugie pytanie: rośliny które lubią stanowisko słoneczne ile muszą mieć co najmniej światła, żeby uznały, że im to wystarczy w ciągu dnia? Myślę o wsadzeniu jodły, która lubi światło, ale drzewa sąsiadów zacieniają to miejsce parę godzin z rana, a potem dom rzuca cień ok. 16-17.

Odnoszę wrażenie, że w przypadku takiego laika jak ja, to najpierw trzeba maksymalnie dużo dowiedzieć się o roślinie, którą zamierza sie sadzić, a dopiero potem to zrobić, bo jak widać zdarzają się przykre niespodzianki...:eek:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze pytanie odnośnie cisów. Wsadziłam ich prawie 30 szt. ok. 60 cm wys. Wcześniej na rabacie wymieniłam ziemię na torf odkwaszony. Z tego co wiem, torf taki jest właściwie jałowy, czy w związku z tym podsypać im teraz jakiegoś nawozu? Pani ze szkółki mówiła, żeby po posadzeniu ich podciąć, ale tak, żeby zdążyły im do zimy gałązki zdrewnieć, czyli kiedy to cięcie najpóźniej można zrobić?

No i pytanie z serii głupich: czy nawóz na rabacie pokrytej korą należy rozsypać pod korą? czy może być na warstwie kory a i tak z wodą wsiąknie do gruntu?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

różanecznik opryskać i zostawić, nie obrywać. Zdecydowanie będzie chorował jak będzie miał mokro.

 

jodła - ona zasadniczo znosi zacienienie.

 

Cisy - zacząć nawozić od nowego sezonu. Na razie niech się ukorzenią.

Cięcie - ostatni dzwonek.

 

Nawóz - najlepiej byłoby korę nieco odgarnąć. Inaczej większość azotu zostanie zjedzona przez bakterie żyjące w korze.

 

W przypadku laików - polecam projekt ogrodu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję Elfir za wszystkie wskazówki:-)

Ogród dla mnie miał być wielką przyjemnością i chciałam go sama zrobić, ponieważ jest to jedyna moja odskocznia od stresu i pracy zawodowej. Praca w ogrodzie jest dla mnie super relaksem. Poza tym jestem zdania, że współczesny człowiek jest tak wyalienowany od środowiska naturalnego, że to po prostu jest chore... Powinno się dużo wiedzieć o otaczającej nas przyrodzie. Chciałabym się jak najwięcej nauczyć o roślinach, w tym ziołach. Przeprowadzka na wieś z centrum dużego miasta jest dla mnie spełnieniem życiowego marzenia, a ogród mimo niepowodzeń dalej będzie moją pasją.

Problem pojawia się, gdy chce się zrobić wszystko w miarę szybko i od razu. Wtedy przy braku wiedzy zaczyna się popełniać błędy.

Drugą połowę ogrodu będę robić już wolniej, a przedogródek i boki mam już obsadzone. Został sam tył działki, więc luz...

Jeszcze raz dziękuję za porady! Pozdrawiam:D

 

 

 

 

różanecznik opryskać i zostawić, nie obrywać. Zdecydowanie będzie chorował jak będzie miał mokro.

 

jodła - ona zasadniczo znosi zacienienie.

 

Cisy - zacząć nawozić od nowego sezonu. Na razie niech się ukorzenią.

Cięcie - ostatni dzwonek.

 

Nawóz - najlepiej byłoby korę nieco odgarnąć. Inaczej większość azotu zostanie zjedzona przez bakterie żyjące w korze.

 

W przypadku laików - polecam projekt ogrodu ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Odpowiedz w tym wątku

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...